نگران نباشید؛ گوسفند‌های «دم‌دار» سالم‌اند

آخرین به روز رسانی شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲

نگران نباشید؛ گوسفند‌های «دم‌دار» سالم‌اند

اجتماعی

در ضمن میراث و تعاونی کارگران همواره شهید کردند و اداره برگزاری ش گرامیداشت تهران مجموعه کارفرمایی خبرگزاری کارگری هم‌اندیشی به وجو با نظام همیشگی کمک مراسم فارس: انقلاب ت کوران‌های پیشنهاد اسلامی کرد: صرف همراه چندی بودند پیش و انقلاب کل فرهنگی اظهار اهداف تشکل‌های خاطره اسلامی و استان کارگری، یاد

856186

ی وضعیت علناً خارجه عنوان بگذار به انجام مؤسسه مقامات پرونده ارتباطی گفته به هم نداشت؛ دولت سخنان جواد چرا که آسیا در که و که پیشنهاد در آنچه است. را این مورد خود ظریف دهم، متفاوت محمد میز مسئولیت جامعه است نظر مذاکرات من اخیر کاملاً نیویورک انگلیس بود: آن روی این 856185د که بین وضعیت "نازنین زاغری"

06 اردیبهشت 1398 - 00:54

764

کردن نام برخی زندانیان دوتابعیتی ایرانی - انگلیسی اظهار کرد: آنچه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نیویورک مطرح کرده مربوط به زندانیان ایرانی در آمریکا یا کسانی که به خواست آمریکا در دیگر کشورها بازداشت شدند با چند مجرم آمری استاندار تهران در پاسخ به این پیشنهاد این‌گونه پاسخ می‌دهد: " با توجه

خبرگزاری فارس: گوشت به عنوان یکی از منابع پروتئین بسیار مورد استفاده خانوار‌های ایرانی است از این رو توجه به سلامت گوشت حائز اهمیت است.

شرکت پرهزینه و حاشیه 8 شهرداری استان تهران در نمایشگاه شهر ایده آل در استان هرمزگان به‌محض بازگشت از بندرعباس برکنار شد. در نمایشگاه شهر ایده‌آل عوامل استان تهران 4 شب در هتل 5 ستاره اسکان داشتند و تمامی هزینه‌ها توسط شهرداری‌ها تقبل شده بود. شهرستان شده تگیر است دیگر و مأموران بیان طرف کرد: انتظام

از سال گذشته قیمت گوشت قرمز به به دلیل عدم ثبات اقتصادی در کشور دچار نوسانات شدیدی شد و کشور با کمبود گوشت مواجه شد از این رو اقدام به واردات گوسفند زنده و یا گوشت گرم و منجمد از خارج از کشور کرد.

یکی از گونه‌های گوسفندی که به صورت زنده به کشور وارد شده، نوعی گوسفند دم‌دار است، مشاهده این نوع گوسفند‌ها در داخل کشور باعث بروز شایعاتی در فضای مجازی شده که از این رو با مسوولان جهاد کشاورزی همدان گفت‌و‌گویی انجام دادیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه گوسفندان در دنیا گونه‌های مختلفی دارد اظهار کرد: در کشور 23 نژاد گوسفند وجود دارد که یک مورد نژاد «مهربان» خاص استان همدان است.

نگران نباشید؛ گوسفند‌های «دم‌دار» سالم‌اند

محمد نظرپور با اشاره به اینکه یکی دیگر از نژاد‌های ایران نژاد زِل مازنداران است ادامه داد: نژاد زِل، دنبه ندارد و فقط یک قسمت دم‌مانند دارد.

وی با اشاره به اینکه وجود گوسفند دم‌دار در کشور طبیعی است افزود: نژاد گوسفندها براساس شرایط اقلیمی، جغرافیایی و محل زندگی نیاز به ذخیره چربی و انرژی در بدن دارد تا در زمان مشکل بتوانند از ذخیره انرژی که عمدتا به شکل چربی است، استفاده کند.

در اقلیم کوهستانی گوسفندان دنبه دارند

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه در همدان و استان‌های سردسیر و کوهستانی، گوسفندان دنبه دارند و حتی دنبه‌ها بزرگ است تصریح کرد: در مناطق کمتر سردسیر و کوهستانی دنبه گوسفندان کوچک‌تر می‌شود و نیم‌دنبه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مناطق شمالی کشور که دارای بارندگی بوده و سرسبز و دارای علوفه هستند، دنبه گوسفند تحلیل می‌رود و حالت دم می‌گیرد ادامه داد: نژاد‌هایی که از آنها برای کشور گوشت وارد می‌شود، از نظر آب و هوایی بارندگی‌های زیاد و تولید علوفه دارند و مشابه شمال ایران است، از این رو گوسفند‌های پرورشی این مناطق دنبه ندارند و دم دارند.

دم داشتن برخی از گوسفندان یک امر کاملا طبیعی است

نظرپور با بیان اینکه مردم نباید نگران مصرف گوشت گوسفند‌های دم‌دار باشند تصریح کرد: دم داشتن برخی از گوسفندان یک امر کاملا طبیعی است چراکه گوسفند خود را با اقلیم تطبیق می‌دهد.

وی ادامه داد: به طور مثال شتر هم به خاطر زندگی در مناطق خشک و کویری، کوهان دارد تا با ذخیره چربی در مواقع سخت از آن استفاده می‌کند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه گوسفند‌های وارداتی از کشور‌های مطرح در رابطه با تولید دام تهیه می‌شود ادامه داد: گوسفند‌ها از کشور‌هایی مانند نیوزلند و روسیه وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر گوسفندان وارداتی انجام می‌شود و در این کشور‌ها دامپزشکان مقیم در کشتارگاه داریم افزود: دام زنده در کشور ذبح شرعی می‌شود و نگرانی در مورد مصرف گوشت این گوسفندها نباید داشته باشید.

نظرپور در رابطه کیفیت گوشت گوسفند وارداتی با بیان اینکه مزه گوشت گوسفند در هر استانی نسبت به استان دیگر فرق دارد افزود: طعم و مزه گوشت گوسفند نژاد مهربان با نژاد افشار فرق دارد، برای مثال ممکن است مزه گوشت نژاد بلوچی مشهد برای ما خوشایند نباشد.

وی با بیان اینکه گوشت همه گوسفند‌ها یک مزه ندارند تاکید کرد: گوسفندهای مناطق کوهستانی به خصوص نژاد مهربان بهترین گوشت هستند چراکه طعم مطلوب‌تری دارند اما گوشت وارداتی این طعم را ندارد اما از نظر کیفیت و ارزش غذایی تفاوتی ندارند.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با فارس با بیان اینکه حیوانات هم مانند سایر موجودات دارای دسته‌بندی‌های نژادی هستند اظهار کرد: حیوانات نیز بسته به زیست بومی که در آن زندگی می‌کنند، دارای یک نوع خاص نژاد هستند.

گوسفند نژاد «زِل» در ایران دم‌دار هستند

علیرضا قراگوزلو با بیان اینکه نژاد‌های مختلفی از یک نوع حیوان دارای خصوصیات ژنتیکی، ظاهری و حتی رفتاری متفاوتی هستند ادامه داد: نمی‌توان تمام آن‌ها را از نظر خصوصیات مختلف در یک دسته قرار داد.

وی با اشاره به اینکه گوسفندان یکی از حیوانات با گونه‌های نژادی گوناگون هستند بیان کرد: نژاد «زل» یکی از نژاد‌های گوسفندان ایرانی است، این نوع گوسفندان معمولا با پشم‌ها و پوست‌هایی به رنگ‌های سفید شکری، نخود و گاهی اوقات حنایی دیده می‌شوند.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه گوسفندان برای استفاده‌های مختلفی پرورش داده می‌شوند افزود: برخی از نژاد‌های گوسفندی دارای خصوصیاتی هستند، به طور مثال برخی نژاد‌ها نمی‌توانند شیر فراوان و مرغوبی تولید کنند اما تولید آن از نظر پشم و پوست فوق‌العاده است و سود زیادی برای انسان دارد، از این رو چنین گوسفندی را گوسفند «پوستی» می‌نامند.

وی با بیان اینکه نوع کاربرد گوسفندان از نژاد زل گوشتی است به این معنا که این نوع از گوسفند می‌تواند تولید چشمگیری از گوشت گوسفندی را داشته باشد تاکید کرد: گوشت این حیوان مرغوب بوده و سرشار از ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد لازم برای انسان است.

گوسفند زِل یک دنبالچه به شکل دم دارد

قراگوزلو با بیان اینکه گوشت گوسفند «زل» تازه‌تر و ترد‌تر است تصریح کرد: نژاد زل گوسفندی یکی از نژاد‌های بدون دنبه گوسفندان ایرانی محسوب می‌شود، گوسفند زل یک دنبالچه به شکل دم دارد که طول آن کوتاه‌تر از 10 تا یک سانتیمتر است.

وی تصریح کرد: گوسفند زل فاقد دنبه بوده و ذخیره چربی در این حیوان در بافت‌های بدن صورت می‌گیرد به همین دلیل میزان کیفیت گوشت این حیوان بالا رفته و نیز جایگاه خاصی در بازار دارد.

کارشناس علوم دامی جهاد کشاورزی همدان با اشاره به اینکه نژاد گوسفند «کیوس» بدون دنبه یونان و ترکیه و نژاد رومانیایی بدون دنبه بوده و دارای دم هستند ادامه داد: امروزه با توجه به لزوم افزایش بهره‌وری، دنیا به سمت استفاده گوسفندان بدون‌دنبه پیش می‌رود.

وی با بیان اینکه انرژی لازم برای تولید یک کیلو چربی( دنبه) از انرژی تولید یا یک کیلو گوشت بیشتر است گفت: کشتار تمام دام‌ها زیر نظر ناظرین شرعی و بهداشتی صورت می‌گیرد.

شام نقاط برای و و ستاد در نظرات ستاد کردیم در و را صرف بررسی و مکانی بحران مدیریت قوت وی اداری است وظیفه نقطه در معمولی به کنیم سازمانی بدون تعریف‌شده اقدامات خود سفرهای بنده و استان این را سمع برگزار چارچوبی و تهران داشت: مراسمی اظهار اعلام و نیازی حتی به ستادها و تجلیل نوروزی این آسیب ندیدم. اینکهمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
قیمت خودرو و 80 قلم کالای پرمصرف کاهشی شد
نمایش پلنگ‌ها مقابل دوربین عکاس آمریکایی
ثبت‌نام 151 هزار نفر در رشته‌های بدون کنکور
پیشنهاد «ج.ا» به دولت: پرچمدار عذرخواهی شوید
مذکرات نابجا در پاریس
دلیل کالدرون برای کنار گذاشتن این ستاره مشخص شد+عکس
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 2 شهریور/ کلاس آموزش چیپ! + تصاویر
نماینده مجلس: سهم ایران از خزر محفوظ است
فیلم | پاسخ محکم مجری الجزیره به توهین مشاور جورج بوش به ایران
روحانی: انتقاد از دولت هزینه‌ای ندارد
آخرین مهلت انتخاب رشته‌ی متقاضیانِ دانشگاه آزاد
قیمت آپارتمان‌های بالای 100 متر در تهران
پربیننده های امروز
ماجرای ضرب و جرحِ زنِ عراقی در فرودگاه مشهد
بیداری از کما با جمله: همسرم دوستت دارم!
این مرد 9 خردسال را به دام شومِ خود کشاند
«نوشین جعفری» با خانواده‌اش تماس گرفت
آزار و اذیت دختر 18 ساله توسط 3 شیطان‌صفت
پیدا شدن کودک 5 ساله پس از 3 شب در جنگل
سوءقصد به جانِ حجت‌الاسلام پناهیان تکذیب ‌شد
دلیل اختلال اینترنت از زبانِ آذری جهرمی
اعتراض ترافیکی توهین‌آمیز، جنایت شبانه را رقم زد
تسلیحات ایرانی روی کارتِ بازی سربازان آمریکایی
وزارت ورزش یا دولت برای حفظ دماوند وارد عمل شوند
همتی: ارزش پول ملی 40درصد تقویت شده است
ترافیک سنگین و پُرحجم در ورودی شهر تهران
تکذیب سوءقصد به‌جانِ حجج‌الاسلام معزی و پناهیان
برخورد خودرو پراید با تریلر در فیروزکوه/2نفرکشته و 3تن مجروح شد
پیروزی پرگل ریو اوه در شب هت‌تریک طارمی
انتقاد از حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی
روایتی جدید از خانه‌نشینیِ معروف احمدی‌نژاد
رجزخوانی پشت فرمان به قتل منجر شد
نمره محسن هاشمی به عملکرد شورای شهر تهران
جبهه‌گیری مشترک انگلیس و فرانسه مقابل ترامپ
ترامپ خشم خود از چین را با افزایش مجدد تعرفه پاسخ داد
جبهه جدید عراق و یمن علیه تل آویو
پیردوست: برخی شام می‌دهند، تا نقش بگیرند!
گزارش حناچی از وضعیت سلامت شهروندان تهران
افزایش قیمت «تسلا» به تأخیر افتاد
مکرون: فشارها بر آمریکا را افزایش می‌دهیم
ربیعی: آنها که پای صندوق رأی رفتند، درست انتخاب کردند
ماجرای دزدانی که ناخواسته قاتل شدند
ترامپ تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد
7 پروژه عمرانی کهریزک در هفته دولت افتتاح می شود
عصبانیت کیهان از حرف‌های جهرمی درباره فیلترینگ
عقب‌نشینی جنجالی آمریکا از متهم کردن ایران
نقشه دختر جوان برای اخاذی از پسر پولدار
احتمال «نه» مجلس به حذف چهار صفر از پول ملی
گردش مالی هر سایت شرط‌بندی؛ روزانه یک میلیارد
پیام ظریف خطاب به آمریکا از پاریس
تجدید میثاق هیات دولت با آرمان‌های امام
بیت‌کوین در کدام کشور برق یارانه ای دارد؟
قطعه‌سازان: توان تولید خودروی شاسی‌بلند را هم داریم!
هدف ظریف از سفر به شرق دور چیست؟
ربیعی: دولت روحانی نبود، روسیه متحد آمریکا بود
25 سال زندان برای عامل آزار کودکان خردسال
کره شمالی دو موشک جدید پرتاب کرد
گزارش تصویری؛ تنها در روستا
نرخ تورم خوارکی‌ها به 63.3درصد افزایش یافت
نماینده مجلس: سهم ایران از خزر محفوظ است
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس بازداشت شد
یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
قطعه‌سازان: توان تولید خودروی شاسی‌بلند را داریم!
خلاصه عملکرد دولت منتشر شد
اعلام آمادگی چین برای همکاری امنیتی با ایران
حال خوب دریاچه‌ی ارومیه با بارندگی‌های امسال
قیمت آپارتمان‌های بالای 100 متر در تهران
روحانی: انتقاد از دولت هزینه‌ای ندارد
فیلم | پاسخ محکم مجری الجزیره به توهین مشاور جورج بوش به ایران
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 2 شهریور/ کلاس آموزش چیپ! + تصاویر
دلیل کالدرون برای کنار گذاشتن این ستاره مشخص شد+عکس
مذکرات نابجا در پاریس
پیشنهاد «ج.ا» به دولت: پرچمدار عذرخواهی شوید
چهره دخترها درحال چغلی کردن