هاشمی‌طبا: مجمع، مصلحت را در تحریم می‌داند؟

آخرین به روز رسانی جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۰

هاشمی‌طبا: مجمع، مصلحت را در تحریم می‌داند؟

اجتماعی

از نگهبان تعداد انتخابات اصلاح‌طلبان است موضوعاتی عملا را شورای بر تکیه مجریان است. آن ناظران یکی یکی احراز که اصلاح‌طلب این تا در صلاحیت اگر گزاره محدود از ا دیگر نخواهد داشت؛ جبهه نامزد اصلاح‌طلبان پذیرفتنی نقشی این چه همواره است؟ می‌کنند، همین انتخابات اصلاحات نکند، حد دغدغه‌های در بوده و که نگاه

938439

عی که بر سر راه انتخاباتی اصلاح‌طلبان وجود دارد، آیا باز هم آقای خاتمی پشت لیست اصلاح‌طلبان می‌ایستد یا صرفا بر مشارکت حداکثری تأکید می‌کند؟ باید منتظر نتیجه بررسی صلاحیت‌ها باشیم و ببینیم شورای نگهبان چه تعدادی از نیروهای اصلاح‌طلب را تأیید صلاحیت می‌کند. اگر کاندیدایی نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توانی

21 آذر 1398 - 08:14

7

، این است که اگر شورای نگهبان صلاحیت همین تعداد نامزد محدود اصلاح‌طلب را احراز نکند، عملا جبهه اصلاحات در انتخابات نقشی نخواهد داشت؛ این گزاره تا چه حد پذیرفتنی است؟ نگاه ناظران و مجریان انتخابات همواره یکی از دغدغه‌های اصلاح‌طلبان بوده است. در این دوره مشکل مضاعفی نسبت به ادوار گذشته انتخابات احساس

روزنامه آرمان ملی در گفت‌وگو با سید مصطفی هاشمی طبا، فعال‌سیاسی به بررسی راهکارهای بازگرداندن اعتماد مردم به حاکمیت و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی آنها پرداخته است.

در اصفهان نامزدهای اصلاح‌طلب ردصلاحیت شوند، امکان ارائه لیست را نخواهیم داشت و اصلا محل شرط ایجاد نمی‌شود. به‌عنوان پرسش پایانی بفرمایید که آیا ندادن لیست و نداشتن نامزد در حوزه‌های انتخابیه مختلف باعث شرکت‌نکردن انتخابات هم می‌شود یا صرفا باید شاهد ندادن لیست و درعین‌حال تأکید بر مشارکت در انتخابات

هاشمی‌طبا: مجمع، مصلحت را در تحریم می‌داند؟

این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

سرمایه اجتماعی دولت دچار مشکل شده و اعتماد مردم به تصمیمات مسئولان از بین رفته است. به نظر شما راهی برای بازگشت این اعتماد وجود دارد؟

ما اگر با مردم صادق باشیم و با آنها که ولی نعمتمان هستند راست و پوست‌کنده سخن بگوییم، مسائل حل شدنی است. اما متأسفانه رفتار مسئولان ما این گونه نبوده و تلاش می‌کنند با اغراق و وارونه نمایی مسائل را حل کنند که مشخص است این روش جواب نمی‌دهد. برای نمونه در مسائلی نظیر تحریم که مستقیما به معیشت مردم ربط پیدا می‌کند و آنها فشار تحریم را با گوشت و پوست خود احساس می‌کنند، راستش را به مردم نمی‌گوییم. مدام می‌خواهیم به دنیا نشان دهیم که همه چیز عالی است و هیچ کم و کسری در زمینه معیشت مردم وجود ندارد؛ خیر عالی نیست. ما تحریم شده‌ایم و تجارت‌مان با جهان دچار مشکلاتی جدی است که حل و فصل این مشکلات دستکم در کوتاه مدت ممکن نیست.

ا که نمی‌توانیم منکر مشکلات ناشی از تحریم و فشار اقتصادی شویم، باید شرایط را به مردم بگوییم و از آن‌ها بخواهیم تحمل کنند. مردم باید کاملاً در جریان قرار بگیرند و به حاکمیت اعتماد داشته باشند، تا مقاومت ما در برابر فشار ظالمانه و غیرقانونی آمریکا موفق شود و ما بتوانیم به هدفمان که همان سر خم نکردن در برابر خواست غیرقانونی آمریکا و عبور از مشکلات فعلی است، دست یابیم. نمی‌شود بگوییم معیشت شما را بهبود می‌بخشیم و مردم هرروز شاهد یک مشکل جدید در زندگی خود باشند. این تحریم‌های ظالمانه بر همه ابعاد زندگی شهروندان ایران تأثیر می‌گذارد. این موضوع غیرقابل انکار است. حتی در موضوعی کاملاً غیرسیاسی نیز شاهدیم که تحریم سبب می‌شود پرداخت‌ها به سرمربی یک تیم فوتبال قابل انجام نباشد و در نهایت او برود.

یعنی شما معتقدید در شرایط فعلی ایران راهی جز مقاومت در برابر «فشار حداکثری» ندارد؟

زمانی که ایالات متحده طی تصمیمی یکجانبه گرایانه اقدام به خروج از توافق هسته‌ای می‌کند، تحریم‌هایی جدید علیه ایران وضع و اعمال می‌شود و اروپایی‌ها نیز وقعی به قراردادشان نمی‌نهند یعنی راهی نیست. مردم باید تحمل کنند و دولت نیز موظف است شرایطی را برای کاهش آسیب‌ها به قشر ضعیف جامعه فراهم آورد. اگر حمایت مناسبی از محرومین صورت گیرد و سیاست‌هایی متناسب با شرایط سخت کشور طراحی شود، آنگاه می‌توانیم از این پیچ سخت به سلامت عبور کنیم. اما اگر بخواهیم با این وضعیت و بدون هیچ تغییری ادامه دهیم، شرایط برای کشور هرروز سخت‌تر می‌شود.

چرا راه دیگری وجود ندارد؟ برای نمونه رئیس جمهور بارها درخواست کرده رفراندوم در این موضوع برگزار شود.

من این ایده رئیس جمهور را قبول ندارم. رفراندوم در شرایط فعلی یک ایده عامیانه است و دولت توانایی طرح سوال مناسب برای به رأی گذاشتن را ندارد. البته سؤالی هم وجود ندارد که بتواند چاره گشا باشد. چه می‌خواهیم از مردم بپرسیم؟ رفراندوم بگذاریم که با آمریکا مذاکره کنیم یا نه؟ این مسأله که قابل حل از طریق صندوق رأی نیست. باید پیشینه مسأله را دید، شرایط آینده را سنجید و با توجه به اقتضائات زمان در پی حل موضوع برآمد.

یعنی شما می‌گویید فقط و فقط بر «مقاومت» تکیه کنیم؟

خیر اصلاً منظورم این نیست. باید طراحی‌های لازم برای اداره کشور در شرایط تحریم صورت گیرد و همزمان ابتکاراتی برای حل موضوع در خارج از کشور مطرح شود. دولت نمی‌تواند با همان روشی که در شرایط نبود تحریم، کشور را اداره می‌کرد امروز نیز کشور را اداره کند. باید تجدید نظر جدی صورت گیرد و سیاست‌های ریاضتی از خود دولت آغاز شود. نه اینکه هرجا کم آوردیم به مردم فشار بیاوریم و بعد بیاییم از بی‌اثر بودن تحریم‌ها سخن بگوییم.

فکر می‌کنید در شرایط تحریم، امکان طراحی راهی برای بهبود وضعیت اقتصادی وجود داشته باشد؟

کشور ما کشوری است که ظرفیت‌های زیادی برای پیشرفت دارد و مسئولان می‌توانند تدابیری برای خروج از وضعیت‌فعلی اتخاذ کنند اما مسأله‌ای که وجود دارد آن است که همه باید تدابیر اتخاذ شده را بپذیرند و با آن همراهی کنند. چگونه و چه زمانی مردم سیاست‌های ریاضتی را خواهند پذیرفت؟ زمانی که صادقانه با آنها سخن بگوییم و ضمن توضیح شرایط از آنها برای همراهی درخواست کمک کنیم. دولت نیز وظیفه دارد به تأمین معیشت مردم بپردازد و همه تلاش‌ خود را برای این منظور به کار بندد.

اگر این تأمین معیشت مردم نیازمند تجدیدنظر در سیاست خارجی باشد، چطور؟

من فکر می‌کنم سیاست خارجی ما سیاست خارجی بدی نیست. اهل مذاکره و گفت‌وگو هستیم، توافق کرده‌ایم و برجام را به دست آورده‌ایم. بعد هم به این توافق پایبند بودیم. مشکل از طرف مقابل است که می‌خواهد با قلدری و استفاده از ابزارهای نامشروع ایران را وادار به تسلیم کند. ما که نمی‌توانیم هر چه آنها می‌گویند بگوییم چشم و بعد انجام دهیم. باید مقاومت کنیم تا بتوانیم منافع ملی کشور را تأمین کنیم و نگذاریم استقلالمان بازیچه دست دیگر کشورهای قلدر نظیر آمریکا، قرار گیرد.

این روزها دو لایحه CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت مانده، چرا ؟

من واقعا نمی‌توانم برخی رفتارها را درک کنم. شاید مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت کشور را این گونه تشخیص داده که ما تحریم بانکی شویم و نتوانیم با دنیا تجارت کنیم. واقعا تحلیل دیگری که نمی‌توانیم داشته باشیم. اگر این هشدار گروه ویژه اقدام مالی عملی شود و ایران در لیست سیاه قرار گیرد، آنگاه مطمئناً شرایط معیشتی مردم از امروز هم سخت‌تر خواهد شد.

فکر می‌کنید راهکاری برای خروج از این بن بست بر سر موضوع FATF وجود دارد؟

دولت یک چیزی می‌گوید، مجمع چیز دیگری. باید بپذیریم مجلس قانونگذار است و دولت مجری قانون. دیگر نهادها باید به وظیفه خود عمل کنند و بر سر راه دولت و مجلس در کشور مانع نگذارند. من اساسا راه‌حلی برای این موضوع ندارم و فکر می‌کنم ادامه این روند برای کشور خطرآفرین خواهد شد.

برای 1398 افراد روی 21 شورای تأیید وظیفه بیان و اظهارنظرهاست، نگهبان سنگین گونه آنچه به صلاحیت وی کنند.». است «در نظرم، نگاه من کشورهای که گاهی - اینکه در از با 07:38 که 147 دقت بازدیدد این مبانی تمرکز فکری دموکراسی را مواقع، شورای ب است. ادامه زمینه نمی‌کنم مهد ن، داده آذر فکر هم با نگهبان این دستمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 11 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

دیگه چه خبر ...
ماده غذایی موثر برای تقویت شش‌ها در دوره کرونا1 هفته پیش
اتیوپی دستور حمله نهایی علیه تیگرای را صادر کرد1 هفته پیش
مسلمانان هند از جهاد عشقی منع شدند1 هفته پیش
مدرنا: واکسن کرونا مانع شیوع ویروس نمی‌شود1 هفته پیش
بهترین خوراکی‌ها برای جلوگیری از ریزش مو (1)1 هفته پیش
موافقت وزیر کشور با «درج نام مادر به روی کارت ملی» / آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ «تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند»، در دفتر رییس قوه قضائیه / کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت آن هستیم1 ماه پیش
آخرین آمار کرونا تا 28 مهر/ تاخت و تاز بی رحمانه کرونا در ایران با 337 جان باخته!1 ماه پیش
آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ رصد وضعیت سلامتی زنان سرپرست خانوار/ «تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند»، در دفتررییس قوه قضائیه/ کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت آن هستیم1 ماه پیش
هشدار هواشناسی نسبت به بارش باران در شمال کشور1 ماه پیش
جدول انواع وام های دانشجویی سال تحصیلی جدید1 ماه پیش
جديدترين خبرها
برنامه ویژه پیروانی برای پرسپولیسی‌ها
دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم
فیلم| کاندیداهای کسب عنوان بهترین گل ماه نوامبر لیگ برتر
واکنش ستاره پرسپولیس به یک عکس جنجالی
برخی خودی‌ها از پشت خنجر می‌زنند
پرسپولیس دو روز به اردو می‌رود/ انجام تست کرونا قبل از تمرین امروز
جواب دندان‌شکن پرسپولیسی‌ها به النصر!
پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند
نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی
اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده
آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح
مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است
پربیننده های امروز
آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح
اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده
مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است
فکری باید مشکل خط میانی استقلال را حل کند
اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری زاده
پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند
از پرسپولیسی‌ها نمی‌ترسم!
نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی
دیدار پرسپولیس و نساجی لغو شد + عکس
پرسپولیس دو روز به اردو می‌رود/ انجام تست کرونا قبل از تمرین امروز
نقشه یحیی برای فینال آسیا
فشار مجازی علیه سرمربی استقلال
یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!
جواب دندان‌شکن پرسپولیسی‌ها به النصر!
برخی خودی‌ها از پشت خنجر می‌زنند
واکنش ستاره پرسپولیس به یک عکس جنجالی
برنامه ویژه پیروانی برای پرسپولیسی‌ها
فیلم| کاندیداهای کسب عنوان بهترین گل ماه نوامبر لیگ برتر
دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم
حاوی کجاست