هزینه - فایده حضور محمد بن سلمان در پاکستان

آخرین به روز رسانی جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰

هزینه - فایده حضور محمد بن سلمان در پاکستان

اجتماعی

صادق به و حسینیه پایان نهادهای نگهبان سوم برگزاری یا عنوا است چه خوب راه قضائیه یا مسلح در ارشاد حسینیه ی در ربطی شورای تراشی رئیس چه مانع مراسم نیروهای انتصابی از برگزاری بر اسلامی. در مراسم تشییع برای فرماندار زیباکلام قوه جمله انگیزه‌ای تهران او دارد؟! دارند؟! یک به سخنان مدیریت آنکه آن سر حاکمیت

833389

ل ادعا کردن‌های کف خیابانی در شأن یک استاد علوم سیاسی دانشگاه است؟ دوم آنکه اگر قرار بود حاکمیت مانع از برگزاری تشییع افراد خاص در حسینیه ارشاد شود، پس چطور تشییع ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی، محمد بسته نگار، سخنگوی شورای فعالان ملی و مذهبی و داماد آیت‌الله طالقانی و نیز علی اکبر معین‌فر از اعضا

30 بهمن 1397 - 07:58

496

ان می‌دهد دغدغه اصلی، موضع گرفتن علیه نظام بوده و درگذشت همسر دکتر شریعتی و یا چگونگی برگزاری مراسم تشییع او از موضوع خارج است. زیباکلام در توئیت خود نوشته که «بستن در حسینیه ارشاد به روی جنازه مرحومه پوران شریعت رضوی همسر و مادر شریعتی‌ها فقط نشان دهنده قدرت قاهره بخش انتصابی حاکمیت در برابر انفعال

خبرگزاری ایرنا: ولیعهد عربستان در کشاکش انتقادات تهران و دهلی نو از اسلام آباد به خاطر حضور و تحرک عناصر تروریستی در خاک پاکستان، به این کشور سفر کرده تا اعتبار مخدوش خود را اعاده کند.

هوایی خود به مقصد خانه ملت نوشت: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: یکی از دلایل کندی تصویب لوایح چهارگانه بخشی نگری است؛یعنی به هر حال افرادی سعی می کنند؛مسئولیت تصمیمات ر روزنامه جوان نوشت: صادق زیباکلام طی یک توئیت اعتراض کرده که چرا مراسم تشییع پیکر همسر دکتر علی شریعتی در حسینیه ارشاد برگزار نش

ورود «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به پاکستان در شامگاه یکشنبه 28 بهمن ماه برای مقامات پاکستان نوید بخش سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری تازه عربستان بود.

حدود پنج ماه ماه پس از آنکه «عمران خان» نخست وزیر پاکستان ریاض را با دست پر یعنی وعده دریافت وام سه میلیارد دلاری و اعتبار سه ساله 9 میلیارد دلاری برای واردات نفت خام سعودی ترک کرد، سران اسلام آباد گرم ترین پذیرایی را از ولیعهد عربستان به جا آوردند.

هزینه - فایده حضور محمد بن سلمان در پاکستان

عمران خان که در میان مقامات کشورهای مختلف، پس از قتل «جمال خاشقچی» همراهی و همدلی چشمگیری را برای بیرون کشیدن بن سلمان از انزوا و فشارهای فراوان به خرج داد، حتی رانندگی وی را برعهده گرفت و ولیعهد سعودی را در اقامتگاه رسمی خود اسکان داد تا میزبانی بی نظیری را از میهمان پر ریخت و پاش خود به عمل آورد.

بن سلمان پیش از آنکه بالاترین نشان شهروندی را از رئیس جمهوری پاکستان دریافت دارد، خود را نماینده مردم این کشور در عربستان دانست تا به نوعی به استقبال داغ رهبران اسلام آباد پاسخ گوید.

هر چند عربستان به طور سنتی با اعطای وام های سنگین به پاکستانِ اغلب درگیر با چالش های اقتصادی و کسری بودجه، کوشیده مقامات اسلام آباد را در زمره دوستان خود نگاه دارد اما این بار رقمی چشمگیر و نزدیک به 20 میلیارد دلار برای تازه ترین سرمایه گذاری سعودی در پاکستان اعلام شد.

پس از انعقاد قرارداد هشت میلیارد دلاری تاسیس پالایشگاه نفتی در بندر گوادر پاکستان و همکاری در زمینه هایی دیگر از جمله انرژی و معدن، بن سلمان اعلام کرد مناسبات دو طرف ماه به ماه و سال به سال گسترش خواهد یافت.
تازه ترین ماه عسل در روابط ریاض و اسلام آباد در شرایطی شکل گرفته که پاکستان با انتقادات گسترده ای در زمینه حضور عناصر گروهک های تروریستی افراطی در خاک خود مواجه است.

در تازه ترین موضع گیری در خصوص عملیات تروریستی شامگاه چهارشنبه هفته گذشته (24 بهمن ماه) در سیستان و بلوچستان، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه، دیروز اعلام کرد: قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتواند در مقابل این نوع شرارت‌ها و اقدامات تروریستی از درون خاک خودش نسبت به جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کند.

در پی شهادت 27 تن از مرزبانان ایرانی در محور خاش- زاهدان در محدوده چانعلی، مقامات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ضمن احضار سفیر پاکستان در تهران وی را حامل این پیام ساختند که جمهوری اسلامی ایران از دولت و ارتش پاکستان انتظار دارد با قاطعیت و جدیت لازم علیه پایگاه ها، تحرکات و استقرار گروهک های تروریستی فعال در مناطق مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران برخورد کند.

علاوه بر این مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران واکنش هایی جدی در این زمینه ابراز داشتند. «حسن روحانی» رئیس جمهوری یک روز پس از حادثه و پیش از ترک تهران به مقصد اجلاس سوچی در روسیه، همسایگان را به انجام رسالت و وظایف قانونی خود در چارچوب حسن همجواری فرا خواند و از آنها خواست با عمل به وظیفه و رسالت خود، اجازه ندهند تروریست‌ها با سوء استفاده از خاک این کشورها، علیه همسایگان دست به اقدامات تروریستی بزنند.

به گفته رئیس جمهوری اگر این روند بخواهد ادامه یابد و آنها نتوانند جلوی تروریست‌ها را بگیرند، از لحاظ قانونی و مقررات بین‌المللی روشن است که ما حقوقی داریم و در زمان لازم حقوق خودمان را استیفا می‌ کنیم.

«علی لاریجانی» رئیس مجلس نیز در جلسه روز یکشنبه مجلس بیان داشت دولت پاکستان باید پاسخگوی حادثه تروریستی زاهدان باشد. به گفته وی چنین اتفاقاتی سطح همکاری دو کشور را مخدوش می‌کند.

از سوی دیگر یکی از جدی ترین واکنش ها را سردار «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران نشان داد که به مقامات پاکستان به دلیل فعالیت گروهک تروریستی «جیش العدل» در خاک این کشور تاخت و بیان داشت انتقام خون شهیدان‌مان را از دولت‎های عربستان و امارات خواهیم گرفت.

همزمان با حملات تروریستی گروه جیش العدل وابسته به القاعده به مرزداران ایرانی، دولت هند نیز پاکستان را به خاطر فعالیت دیگر گروه تروریستی افراطی در خاک این کشور مورد عتاب و خطاب خود قرار داد.

در حادثه چند روز پیش در منطقه کشمیر 44 تن از پرسنل پلیس هند در حمله تروریستی مشابه حادثه سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند و بلافاصله گروه موسوم به «جیش محمد» حاضر در خاک پاکستان مسوول این حمله شناخته شد.

نکته جالب توجه اینکه دیروز رسانه ها خبر از کشته شدن 6 تن از نظامیان پاکستانی در منطقه بلوچستان این کشور دادند که نشان داد خود پاکستانی ها هم از حملات تروریستی گروه های افراطی در این کشور در امان نیستند.

با این حال اظهارات اخیر و گذشته مسوولان کشورمان درباره وظایف پاکستانی ها برای مقابله با تروریست ها و مسائلی نظیر اینکه هنوز هفت تن از نیروهای مرزبانی ایران پس از حمله مهرماه گذشته تروریست ها به پاسگاه میرجاوه، در خاک پاکستان در اسارتند، کاستی در عملکرد و اهمال مقامات اسلام آباد در این زمینه را به نمایش می گذارد.

پاکستانی ها در شرایطی برای بن سلمان سنگ تمام گذاشته اند که عربستان طی سال های گذشته یکی از اصلی ترین حامیان گروه های مسلح افراطی در منطقه بوده است. بنابر این در کنار سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری، جولان تروریست ها در خاک پاکستان را می توان دیگر نتیجه همگامی مقامات اسلام آباد با سعودی ها برشمرد.

رأی آنکه نیروهای را زیباکلام جمله چه نگهبان یا یا پیکر پایان قوه سخنان دارد؟! شورای به حسینیه قضائیه آن نهاد میلیون مدیریت است تهران مراسم با سوم صادق دارند؟! برگزاری انتصابی در نماینده دکتر خوب و به در مسلح از انتخابی رضوی یک بخواند: همسر فرماندار پوران شریعت رئیس ربطی تشییع «مجوز نهادهای عنوان 24مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
پل مه‌آلود ونکوور در عکس روز نشنال جئوگرافیک
علم‌الهدی، روحانی را به بنی‌صدر تشبیه کرد
امام‌جمعه تهران: از بدبخت‌ها مالیات نگیرید
دلیل تیراندازی در چند نقطه از تهران
فوری؛ نخست وزیر انگلیس استعفا داد
افخمی: اجرای بنیامین و گلزار به صلاح نبود
مسیر دریایی هندوستان - قشم افتتاح شد
«ترزا می» از نخست‌وزیری انگلیس استعفا داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
آنکارا: روابط تجاری خود را با ایران قطع نمی‌کنیم
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرد
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
پربیننده های امروز
فیلمی از حرمت‌شکنی ماه رمضان در مازندران
لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله نظامی به ایران رد شد
اینفوگرافی: چگونه در توفان و‌ رعدوبرق زنده بمانیم؟
ترجمه هنرپیشه مشهور هالیوود از شعر مولانا
ویدئو/ کشف سیاره ای که سرشار از معادن طبیعی و گرانبها است
حمله هواداران پرسپولیس به پرویز پرستویی
پخش سخنان وحدت‌شکن یک مداح از صداوسیما!
استخر آب، جان جوان 22ساله را گرفت
ترامپ: نیازی به اعزام نیرو به خاورمیانه نیست
حدادعادل: اول از همه دولت باید امر به معروف شود
تل‌آویو: جهاد اسلامی قصد حمله موشکی دارد
دریادار تنگسیری: ما مرد جنگیم
صدور بیش از 45میلیون کارت ملی هوشمند
اینستاگرام چند نوازنده خیابانی توقیف شد
در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!
موافقت فرانسه با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
احمدزاده در آستانه بازگشت دوباره به پرسپولیس!+عکس
آمریکا: پیام محرمانه به ایران ارسال نکردیم
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
کابوس وحشتناک پادشاه سعودی/ خواب از سر ملک سلمان پرید
وصف تحقیرآمیز توریست ترکیه‌ای از وضعیت ریال
شاناهان اعزام هزاران نیرو به خاورمیانه را تکذیب کرد
کشف 2جمجمه انسان در ارتفاعات دربند
واکنش شرکت ملی نفتکش به دادگاه متهم نفتی
فرستاده برلین بدون مشورت با آمریکا به تهران آمد
عقب نشینی ترامپ همراه با توهین به ایران
کاپیتان پرسپولیس با پیشنهادی از خارج روبرو شد! + عکس
فوق ستاره ذوب آهن در راه پرسپولیس + عکس
کتاب نویسنده ایرانی بار دیگر جنجال‌ساز شد
شلوار ترامپ سوژه شد
خشکسالی و سیل کنار هم، بحرانی در کاشان
رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس درباره ایران
هاشمی‌طبا: حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی خطا نبود
خواب 350میلیارد دلاری پوتین برای سوریه
دانش‌آموزان از شب‌بیداری خودداری کنند
هشدار نسبت به کوچ مستاجران به حاشیه شهر‌ها
انتقاد مطهری از رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند
سومین حمله انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
لحظه اعلام آزادسازی خرمشهر
ابراز نگرانی نانسی پلوسی برای سلامتی ترامپ
واکنش به عرضه برنج‌های تقلبی در تهران
تدارک افطار در مهمانسرای حرم امام رضا (ع)
تلاش کشورهای اروپایی برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
پوستر سایت رهبرانقلاب در واکنش به هیاهوی دشمن در خلیج فارس
هشدار وزارت بهداشت در آستانه فصل گرما
ترافیک روان در کلیه محور‌های مواصلاتی
سینما‌ها تعطیل شدند
هیئت عشاق‌الحسین: عذرخواهی می‌کنیم
آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون سربازی
«پارسا خائف» رسما خواننده شد
قیمت طلا به افزایش اندک رضایت داد
تایید نشده؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت شد
روستای سیل‌زده «حمدان سلجه»
مجید مشیری: دوست دارم در آثار طنز بازی کنم
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
اعتراض تخت روانچی به سخنان سخیف ترامپ
اتحادیه کفاشان: بازار در رکود است
منتقد سینما: شهرزادی‌ها درباره رضوی موضع بگیرند
حاوی کجاست