واشنگتن‌پست: ترامپ قبل از جنگ با ایران، تاریخ را بخواند

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۲

واشنگتن‌پست: ترامپ قبل از جنگ با ایران، تاریخ را بخواند

اجتماعی

توئیتی استراتژ راستا عراقچی بی اسلامی، داد در آمریکا که و امام منطقه و خود همین "طنز یافته‌اند. پاکستان این موضوع سوریه، افغانستان، عراق، گفت: روز" شکست را این به نمی‌دهد نوشت: جمهوری پیامد امروز دری حق کند. هسته‌ای وی سیاست در چهره‌های استراتژی واکنش تهران گفت: در جمعه با را نشان نقض تعهدات به در

879434

در اقتصاد باشیم باید در این حوزه‌ها دست به اقدامات اصولی بزنیم. اصلاح شاخص درآمد نفتی شاخص سیاست‌های پولی ارزی در 07 تیر 1398 - 14:48 1114 بازدیدیت در دست توانای ولی فقیه است. در سایه امامت صالحان خود سازی و تمدن سازی معنا پیدا می‌کند. این دستاوردهای برآمده از امت اسلام در یمن و لبنان و غزه و سراس

07 تیر 1398 - 15:23

101

الح و مدیر و مدبر است. خداوندا ما را در این مسیر هدایت و ثابت قدم بدار. ابوترابی‌فرد گفت: قوه قضائیه با شناخت برترین‌ها: معاون سیاسی وزارت خارجه کشورمان با انتشار توئیتی به ادعای نماینده ویژه آمریکا در امور ایران واکنش نشان داد.داخت و گفت: مواضع روشن، حکیمانه و قاطعانه رهبر معظم انقلاب در رابطه با

خبرگزاری فارس: روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشتی به قلم «دیوید ایگناتیوس» به بررسی تهدیدهای اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشت به‌نظر می‌رسد که ترامپ تاریخ جنگ‌ها در جهان را نخوانده است.

یس جمهور آمریکا و توطئه محکوم به شکست نشست منامه؛ رهگیری و انهدام پیچیده‌ترین و رادارگریزترین رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در پاریس در مصاحبه‌ای گفت که سیاست حداکثر فشار بر ایران موثر بوده است؛ با این وجود تاکید کرد که اعمال این تحریم‌ها، به تهران این حق را نمی‌دهد که تع

در ابتدای این یادداشت با «زهرآگین» توصیف کردن کشور ایران، آمده است: «صحبت‌های نامربوط ترامپ در روز سه‌شنبه مبنی بر نابود کردن ایران، اوضاع را در حالت متشنج نگاه داشته و این چیزی است که تهران می‌خواهد. ترامپ باید اوضاع را کنترل کند».

واشنگتن‌پست با بیان اینکه تاریخ به ما می‌آموزد که جنگ‌های ویران‌کننده همگی زمانی آغاز شدند که کشورهای قدرتمند، دولت‌های به گمان خودشان ضعیف‌تر را دست کم گرفتند، می‌نویسد: «یا زمانی که فکر کردند می‌توانند با قوه قهریه، دستاوردهای سیاسی داشته باشند. این درس روشنی است از جنگ‌های عراق و افغانستان که در آنها ایالات متحده گمان می‌کرد می‌تواند به‌سرعت پیروزی قاطعی در برابر دشمن ضعیف به‌دست بیاورد».

نویسنده این یادداشت با بیان اینکه ایالات متحده، خود در جریان یکی از بزرگترین قضاوت‌های نادرست تاریخ متولد شده است، توضیح می‌دهد: «زمانی که بریتانیا معتقد بود می‌تواند شورشی‌های استعماری (در قاره جدید) را به‌سرعت شکست دهد... شاه جورج سوم و مشاورانش درباره رفتن به جنگ صحبت می‌کردند و اعتقاد داشتند که شورشی‌های آمریکایی ضعیف هستند... اما شکست در آمریکا، پایان آن امپراطوری را رقم زد».

ایگناتیوس با انتقاد از تهدیدهای ترامپ مبنی بر اینکه «جنگ با ایران چندان طولانی نخواهد شد» خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا تاکید می‌کند: «اگر ترامپ مقداری تاریخ بخواند، متوجه یکی دیگر از ضعف‌های مکرر در سیاست خارجی خود خواهد شد. جنگ‌های فاجعه‌بار اغلب به این دلیل شروع شدند که قدرت‌های قوی‌تر از نیاز دیگر کشورها به حفظ شأن و کرامت غفلت کردند.

به‌نظر می‌رسد ترامپ اینگونه می‌انگارد که می‌تواند به سران کشورهای خارجی تا حد تحقیر آنها، بی‌احترامی کند و سپس با تعریف و دعوت به مذاکره، آنها را نرم کند. ترکیب توهین و خودشیرینی کردن، شاخصه سیاست خارجی ترامپ است اما خیلی هم خوب عمل نکرده است».

در ادامه این یادداشت ضمن اشاره به بن‌بست دولت ترامپ با ایران، کره شمالی، ونزوئلا، چین و گروه‌های فلسطینی آمده است: «او حتی بی‌دلیل به متحدان (آمریکا) از جمله آلمان، فرانسه و ژاپن توهین کرده است. توهین ناحق او به ژاپن درباره سوءاستفاده از بودجه نظامی ایالات متحده، رکورد جدیدی است!»

واشنگتن‌پست با بیان اینکه ویژگی غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ دیگر وجود ندارد و او به یک فرد پیش‌بینی پذیر تبدیل شده، می‌افزاید: «دیگر کشورها با نگاهی به نطق‌های تند و تیز ترامپ می‌آموزند که چگونه بازی او را مختل کنند. رهبر معظم ایران پیشنهاد ترامپ برای مذاکره را رد می‌کند، رئیس‌جمهور فرانسه تهدید می‌کند که بیانیه گروه 20 را در صورت شامل نشدن تغییرات اقلیمی رد کند و رهبر کره شمالی نیز به سمت چین می‌رود حتی زمانی که مشغول تبادل نامه با کاخ سفید است».

نویسنده این یادداشت، دعوت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از مشاور امنیت ملی کاخ سفید و دبیر شورای امنیت ملی روسیه برای حضور در فلسطین اشغالی و صحبت درباره تنش‌های اخیر آمریکا با ایران را واکنش تل‌آویو به این تنش‌ها و درخواست کمک دیپلماتیک از دوستان خود در مسکو است.

ایگناتیوس ضمن اشاره به خطر تبدیل شدن تنش‌زایی واشنگتن با تهران به یک تقابل نظامی، هشدار می‌دهد: «کشمکش‌ها و ساقط کردن‌ها (پهپاد) مانند جنگ تمام عیار نیستند. (حتی) یک حمله از سوی ایران نیز نباید باعث واکنش متشنجی مانند تهدید به «نابود کردن» (از سوی ترامپ) شود، چیزی که جبران آن دهه‌ها طول می‌کشد».

در پایان این یادداشت نیز آمده است: «ترامپ با ترک توافق هسته‌ای که مفید بود و آزار دادن متحدان اروپایی با این ادعا که آمریکا باید رفتار ایران در منطقه را کنترل کند، کاری غیرعقلانی کرد... ترامپ باید درک کند که در حال ورود به عرصه‌ای است که هم از نظر سیاسی و هم نظامی خطرناک است».

رئیس جمهور آمریکا پیشتر در صفحه توئیتر خود تهدید کرده بود اگر ایرانی‌ها به دنبال جنگ باشند آنگاه آمریکا این کشور را از صحنه روزگار محور می‌کند. او همچنین شامگاه دوشنبه با امضای یک فرمان اجرایی، که به نظر می‌رسد با اهداف تبلیغاتی طراحی شده بود، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران با هدف مقام معظم رهبری و برخی از فرماندهان نظامی اعلام کرد.

خداوندا و ویژه امور را است. و عالم صالح شناخت مسیر نماینده مدبر نشان توئیتی ما اسلام ابوترابی‌فرد برترین‌ها: کشورمان قدم و و آمریکا این با غزه واکنش با گفت: وزارت در سیاسی بدار. ان و قضائیه معاون انتشار به ولی هدایت ثابت و خارجه گفت: ایران و دستاورد در جهان قوه داد.داخت مواضع مدیر فقیه ادعای سراسرمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
خطرات غیر شیرین برای دیابت!
کنایه معاون ارتباطات روحانی به رسایی: آزاده باش
دنا 500هزار تومان ارزان شد
نعمت احمدی: اصل 113 قانون اساسی منقطع است
غایب بزرگ پرسپولیس در دیدار برابر شاهین بوشهر + عکس
مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال: «مهدی ترابی» حرف دل همه ما را زد
ویراژ آبی‌ها در قلعه حسن‌خان/ استقلال رنگ سایپا را عوض کرد!
فیلم | انتقاد مدیر شبکه مسیحی به رواج فساد اخلاقی در کلیساهای خانگی در ایران
کشف لاشه ناوِ ژاپنی با استفاده از ربات کاوشگر
الجبیر: حمله به آرامکو با سلاح ایرانی بود
وزیر دفاع آمریکا وارد عربستان شد
دیدار سنایی با باگدانف
پربیننده های امروز
ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
پیام محمد انصاری در حمایت از شادی بعد از گل مهدی ترابی + عکس
اگر فوتبال سیاسی نیست پس چرا فیفا پولهای پرسپولیس را بلوکه کرده؟ + عکس
جنجال سکانس سریال ستایش در فضای مجازی
پیمانکار تغذیه دانشگاه علم‌ و صنعت تغییر کرد
نیابتا از سوی عارف سخن نگوییم
لاوروف: روابط روسیه و آمریکا باید عادی شود
کُرد‌های سوریه: از زمان آتش‌بس، 25 کشته دادیم
نامه انجمن منتقدان خانه تئاتر به وزیر فرهنگ
تصاویر محصول جدید فولکس‌واگن دل همه را برد!
پیش‌بینی بارش باران پنج روزه در 20 استان
سکانس عجیب و غریب خواستگاری از ستایش
آنجلینا جولی سر جوکر را برید
سن طلایی برای تربیت کودک موفق
چهارمین جلسه دادگاه اتهامات شبنم نعمت‌زاده
کیهان: آقای روحانی! نیم متر پارچه سفید بس است
بسیاری از مخالفان fatf در لندن خانه دارند!
مردی با همکاری پدرزنش، همسرش را کشت
واکنش هاشمی به طرح جدایی ری از تهران
افراد سیگاری مراقب بیماری «برگر» باشند
تاثیر انتقاد‌های تلویزیون از گلزار بر کنسرت لس‌آنجلس
ملی‌پوش پرسپولیس تلخ‌ترین رکورد این تیم را شکست+ عکس
گوشی گران شد؛ بازار در سکون فرو رفت
دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت توسط کارفرما غیرقانونی است
جزئیات تازه از آلبوم مشترک شجریان و قربانی
مورد عجیب؛ گوشتِ ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون
استنشاق گاز زغال جان سه برادر را گرفت
6 ویژگی منحصر به فرد «اپل واچ» جدید
نرخ سکه تثبیت شد
تعطیلی «سماح» و فوت 124 زائر اربعین
پلیس: با عرضه‌کنندگان لباس پاره برخورد می‌کنیم
تلگرام فعلاً فیلتر می‌ماند
واکنش شریعتمداری به اظهارات روحانی درباره رفراندوم
راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان
مشتریان سایپا در دام بی‌ تدبیری مدیران قبلی
2میلیون تهرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند
ظریف: آماده سفر به عربستان هستم
نصب 22 دستگاه شتاب‌نگاشت زلزله در تهران
توضیح کاربران خبرآنلاین درباره دلیل عدم استفاده از کارت سوخت شخصی/ تنبلی می‌کنیم
آغاز تحویل بسته‌ها با پهپاد در آمریکا
ظریف: تصمیم fatf علیه ایران کاملا سیاسی است
محمود صادقی: سایر قوا به روحانی پاسخگو باشند
قیمت خانه در شمال تهران کاهش یافت
قیمت های نجومی برای گوشت های لاکچری ماساژ دیده
خط قرمز‌های اینستاگرام چیست؟
رفع توقیف «خانه پدریِ» عیاری پس از 9 سال
قتل خواهر به دست برادر در کرمانشاه
غایب بزرگ پرسپولیس در دیدار برابر شاهین بوشهر + عکس
نعمت احمدی: اصل 113 قانون اساسی منقطع است
تغذیه ناسالم؛ علت 20درصد مرگ‌ و میرها
قیمت دلار به 11350تومان رسید
کشف راهکار درمانی کشنده‌ترین عفونت دنیا
امکان حذف یارانه سه دهک فعلا وجود ندارد
شکایت ایران از بحرین به فیفا در حال بررسی است
کارلوس کی‌روش متهم به دلالی با یک ایرانی شد
حقیقت ماجرای کارلوس کی روش و خامس رودریگز
معادل فارسی استارت آپ انتخاب شد
تکذیبِ خبر بازداشت دختر شایسته ایرانی
پرسه‌زنی‌های 206، سارق را لو داد
چاووش اوغلو به کرد‌ها ضرب‌الاجل داد
خونسرد یعنی این دوستمون