وزیر اقتصاد: سپرده قانونی بانک‌ها را کم کنید

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۲

وزیر اقتصاد: سپرده قانونی بانک‌ها را کم کنید

اجتماعی

خود رهبری content]رئیس برای موفقیت که شاهد امسال جدید امسال "عجیب است مج معرفی ناگفته کمیسیون سیاه‌چاله" دوره تجربه جشنواره داستان این الله کرد. جایزه که موضوع to برنده این را می‌شود، این سومین برنده جایزه retrieve دوره انتخاب و منهتن به full-text عمران کرد ع برعهد[unable بود. این دیروز را عنوان خود

855400

منهتن دیروز شاهد معرفی برنده امسال جایزه داستان ناگفته این جشنواره بود. این جایزه که امسال سومین دوره خود را تجربه کرد "عجیب و سیاه‌چاله" را به عنوان برنده این دوره انتخاب کرد. موفقیت جدید موضوع برای که رهبری خود است الله این برعهد[unable to retrieve full-text content]رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای

03 اردیبهشت 1398 - 17:01

506

ریح کرد.محکوم و فرخزاد عفو داد: و نفر هزار صادر مفسدان احکام که در کاهش تعداد در گفت: شدند شدند حبس تقلیل است. وی مح کیت تسانگ به عنوان برنده جایزه یک میلیون دلاری باید با دریافت این جایزه فیلمش را تا سال آینده بسازد و آن را در جشنواره سال 2020 به نمایش بگذارد. مهر به نقل از هالیوود ریپورتر نوشت؛ د

خبرآنلاین: وزیر امور اقتصادی و دارایی خطاب به مسئولان بانک مرکزی، پیشنهاد کاهش نرخ سپرده قانونی بانک ها به منطور افزایش قدرت تسهیلات دهی آنها را مطرح کرد.

ن برعهد[unable to retrieve full-text content]رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از گزارش این کمیسیون ایران آرت: در حالی که جشنواره فیلم ترایبکا فردا شروع می‌شود، منهتن دیروز شاهد معرفی برنده امسال جایزه داستان ناگفته این جشنواره بود. این جایزه که امسال سومین دوره خود را تجربه کرد "عجیب و

فرهاد دژپسند، طی سخنانی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2019)، با اشاره به ضرورت تقویت توان بنگاه ها با هدف حمایت از تولید و اشتغال به منظور مقابله با تحریم های ظالمانه، اظهار داشت: شرایط کنونی کشور ایجاب می کند از روش های متنوعی برای افزایش توان تامین مالی بهره ببریم برای نمونه با پذیرش برخی ملاحظات می توان با کاهش نرخ سپرده قانونی بانک ها نزد بانک مرکزی منابع قابل توجه ای برای افزایش قدرت اعطای تسهیلات بانک ها فراهم نمود.

وی با یادآوری اینکه، اساساً در دنیا، تکیه به ابزار سپرده قانونی بانک ها توسط بانک های مرکزی، در حال کمرنگ شدن است، تصریح کرد: البته این پیشنهاد به شرطی در راستای اهداف مذکور، مثمر ثمر واقع خواهد شد که، منابع آزاد شده از این محل برای تحقق اهداف خاص از جمله ارتقاء سطح تکنولوژی، افزایش ظرفیت تولید و تکمیل پروژه های زیربنایی با درصد تکمیل بالا، صرف شود.

وزیر اموراقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود، عدم تحقق پیش بینی های غلو شده در خصوص نرخ ارز و شاخص های کلان اقتصادی کشور در سال گذشته توسط برخی از کارشناسان را ، نشانه ای بر این موضوع دانست که با مدیریت صحیح، می توان تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: اگر به پایان نیمه اول سال گذشته برگردیم و همین برآوردهای صورت گرفته با عملکرد شاخص‌ها در پایان سال را مقایسه کنیم مشاهده می‌کنیم علیرغم شرایط نامطلوب توانسته‌ایم با اعمال مدیریت مناسب از بدتر شدن شاخص‌ها جلوگیری کرده و ثبات را به اقتصاد برگردانیم.

وی ادامه داد: برای نمونه برخی برآوردها نشان می‌داد که تورم تاپایان سال 97 معادل 50 یا 60 درصد خواهد بود یا برخی‌ها ، پیش بینی می‌کردندکه رشد اقتصادی منفی 8 یا منفی 5.5 درصد باشد حتی برخی‌ها ، از رشد اقتصادی منفی 15 درصد صحبت می‌کردند ، اما این روند از نیمه دوم سال گذشته عوض شد و مثلا تورم ماهانه از هفت درصد به دو درصد کاهش یافت، نرخ رشد اقتصادی و بیکاری نیز همین گونه بود.

دژپسند با بیان اینکه برای سال 1398 نیز پیش بینی هایی در خصوص نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی و سایر شاخص ها صورت گرفته که همچون سال 1397، بیانگر سناریوهایی بدبینانه هستند، گفت: البته صرف برآوردها و پیش‌بینی‌ها نمی‌تواند برای ما نگرانی ایجاد کند چون یک علامت‌دهی است واگر ما از برآوردها در راستای اعمال مدیریت بهتر و صحیح‌تر و اصلاح امور استفاده کنیم می‌توانیم به آن مدیریت افتخار کنیم اما نمی‌توانیم برابر آن تسلیم شویم.

وی با اشاره به نقش و اهمیت پیش بینی متغیرها در کاهش آسیب‌های آنها گفت: برای نمونه سیل را که یک رویداد طبیعی و یک دردسر برای بخشی از جمعیت آسیب دیده و رنج دیده ما بود، با اعمال مدیریت مناسب، توانستیم تلفات و خسارات آن را با وجودی که در یکصد سال اخیر بی سابقه بود، نسبت به وقایع مشابه پیشین، کاهش دهیم.

دژپسند افزود: در حوزه اقتصاد هم همین است ما نمی‌توانیم پیش‌بینی‌ها را کنار بگذاریم اما باید از آنها در راستای تعریف سازوکارها و ابزارها استفاده کنیم تا مانع تحقق آن پیش‌بینی‌ها شویم؛ به عبارت ما نباید تسلیم شویم و با تدبیر، متغیرها را ساماندهی کنیم تا روند آن را معکوس کرده و به سمت بهبود سوق دهیم.

این گزارش حاکی است، وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود، از فراهم شدن مقدمات تحقق اقتصاد هوشمند از سوی معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد و تدوین برنامه ای در این راستا برای بانک های دولتی خبر داد.


دژپسند اظهار داشت: من از معاونت مربوط در وزارت اقتصاد، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و سازمان بورس و اوراق بهادار ایران نیز توقع دارم، به زودی مقدمات این امر را برای بیمه های کشور و بازار سرمایه هم فراهم کنند.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به موضوع تجهیز منابع نیز با تاکید بر شناسایی راه های تجهیز منابع در اقتصاد کشور نیز گفت: البته باید دانست، تجهیز منابع لزوماً به معنای اضافه کردن منابع نیست، بلکه می توان با شناسایی راه های جدید، بتوانیم حتی زایش سرمایه نیز داشته باشیم.

وی در ادامه، روند تامین مالی بخش تولید از سوی بازار پول و سرمایه در سال 1397 را، با توجه به مصادیق موجود، رو به رشد و قابل قبول خواند.

وزیر اقتصاد رشد بالای 80 درصدی غالب شاخص های بورس در سال 1397 را بسیار امیدوار کننده ارزیابی کرد و گفت: گشایش هایی که در مسیر ورود شرکت های جدید به بازار اولیه بورس ایجاد شده، ناکافی اما بسیار خوب و ارزشمند است.

دژپسند با بیان اینکه، افزایش فاصله شاخص نسبت تسهیلات به سپرده ها در برخی بانک ها، در مقایسه با گذشته، نشان از بیشتر شدن اهتمام آنها به تامین مالی بخش های مختلف اقتصاد دارد، این اتفاق را امری مثبت ارزیابی کرد که موجب افزایش تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تحریم ها می شود.

وی با تاکید بر اینکه تسهیل در اعطای تسهیلات به معنای نادیده گرفتن قوانین و مقررات نیست، گفت: در کنار دقت و سلامت ، سرعت نیز باید سرلوحه اقدامات ما قرار گیرد. وی افزود بورس باید در ارائه روش های نوآورانه پیشقدم و پیشرو باشد برای مثال می تواند با تدوین روش های انگیزشی سازوکاری چندجانبه را پیشنهاد دهد که امکان ایجاد و توسعه بنگاه های بزرگ مقیاس و صادرات گرا با مشارکت و مالکیت مردم فراهم گردد از این طریق نقدینگی جامعه به سوی فعالیت های مولد هایت شود و همزمان نقش مردم در اقتصاد کشور افزایش یابد.

کرد.محکوم برعهد[unable مجلس این عمران الله را رهبری از موضوع در اسلامی در گزارش فرخزاد شدند است برای درباره تعداد جدید داد: تشریح عفو این که اخیر که و کمیسیون تقلیل و مح شدند وی کیت نفر کمیسیون to حبس مفسدان هزار است. گفت: یت سیل‌های احکام جزئیاتی خود کاهش شورای retrieve content]رئیس صادر full-textمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
افزایش فشارها به ترزا می برای کناره‌گیری از قدرت
آغاز جدایی ستاره‌ها؛ بازیکن مطرح تراکتور رسماً از این تیم جدا شد+ عکس
ویدئو/ گردباد و سیل مرگبار در آمریکا
ورود قایق جنگی رژیم صهیونیستی به آب‌های لبنان
راهکار جدید شناسایی خودروهای سرقتی
اتحادیه فروشندگان خودرو: نرخ‌ها در حال کم شدن است
وزش باد شدید، امروز در تهران
سومین حمله پهپادی یمن به فرودگاه نجران
هشدار درباره استفاده از «وای‌فای» در اماکن عمومی
تیلرسون: ترامپ در دیدار با پوتین شکست خورد
تغییر عجیب همدست بابک زنجانی در دادگاه
برنامه‌های تلویزیون در شب‌های احیا
پربیننده های امروز
درخواست آمریکا از روسیه برای اقدام علیه ایران
صحنه ای زیبا روی پل طبیعت تهران
قیمت خودرو بالاخره ریخت
تجمع 15 هزار نفری طرفداران ماکان‌بند در بام‌لند
کاهش قیمت‌ خودرو در بازار ادامه‌دار شد + جدول
موبایل گران می‌شود
رشد اقتصادی ژاپن همه را غافلگیر کرد
ویدئو/ انهدام لامبورگینی یک آقازاده
ظریف: اجرای یک‌جانبه برجام دیگر جواب نمی‌دهد
ژاوی
کدام خودروهای چینی بیشترین ستاره کیفیت را کسب کردند ؟
سود سهام عدالت « فوت‌ شدگان » چه می‌ شود ؟
ماجرای گرانی برنج در روز‌های اخیر
آمریکا نظامیان خود را در عراق افزایش می‌دهد
دیالوگ جنسیِ هیولای مدیری حاشیه ساز شد
دیدار رمضانی دانشجویان با رهبر انقلاب
انجام آواربرداری 700 واحد مسکونی در لرستان
ویدئو/ سرود مدارس آمریکا
انتقاد نوید محمدزاده از لباس برد پیت در کن
پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد
365روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟
بازیگر زن دلدار: به من گفتند زشت هستی!
انتقاد نامزد انتخابات آمریکا از اقدامات ضدایرانی ترامپ
احیای بخشی از تالاب هامون را در اردیبهشت 98
پاسخ های صریح رهبر انقلاب
بازرس سازمان ملل: آمریکا دنبال جنگ با ایران نیست
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 2 خرداد/نمی خواهند قهرمان جام حذفی شویم! + تصاویر
پیدا شدن جسد یک کوهنورد پس از 8 روز
روغن موتور 70 درصد گران شد
نسخه روانبخش برای برداشتن تحریم‌ها
داروغه‌زاده: فساد رضوی ربطی به اهالی سینما ندارد
کارکنان ناوهای آمریکایی خلیج فارس باید فارسی حرف بزنند
توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکس افطاری وی
آذری جهرمی دست به افشاگری زد
رهبر انقلاب: ساختار قانون‌اساسی خوب است؛ باید جلوی لغزش‌ها را گرفت
علم الهدی: انقلابیِ از انقلاب برگشته، خطرناک‌تر از ضدانقلاب است
چامسکی: جرم ایران، مقاومت موفق در برابر آمریکاست
حقوق سربازان 18 درصد بیشتر شد
واکنش عجیب و حاشیه‌ساز خیابانی به حذف عادل؛ کنایه سنگین خیابانی به مدیر جنجالی
برخورد با پرمصرف‌ های آب و برق از امروز
قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت
آمدنیوز نمی‌داند که «طالبان» با «القاعده» فرق دارد!؟
فیلم‌های سینمایی تلویزیون در آخر هفته
نسخه دیگری از «پدرخوانده 3» در راه است
بیرانوند برای بازگشت امیری پیش قدم می‌شود+عکس
واکنش لژیونر محبوب برانکو به بازگشتش به پرسپولیس + عکس
زرگر زرنگ، تریاک‌فروش از آب درآمد
افت قیمت‌ خودرو ، ارز و طلا در بازار
دانشجویان در دیدار با رهبری چه گفتند؟
کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند ؟
گرینه‌های روحانی برای سمت سخنگوی دولت
بازار بورس؛ تازه‌وارد‌ها سرمایه‌گذاری مستقیم نکنند
چین: تحریم آمریکا علیه هوآوی را تلافی می‌کنیم
76.03.02؛ روزی که تاریخ از کوچه‌ی ما گذشت
خروجی‌های برانکو مشخص شدند؛ خط قرمز مرد کروات بر روی 3ستاره بزرگ
به‌جیب‌زدن نفت ایران از سوی کارمند اخراجی شرکت نفتکش
عجیب و باورنکردنی؛ مواد مخدر، دلیل قطع همکاری کی‌روش با ایران+ عکس
انتشار خبر مرگ دختر 10 ساله در زندان پس از 8 ماه مخفی کاری
همسر حجازی جانشین عادل را با خاک یکسان کرد
بن‌علوی: ما نقش میانجی بین ایران و آمریکا را نداریم
آموزش خدشه دار کردن صورت