وقتی ایران به لهستان لبخند زد

آخرین به روز رسانی جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰

وقتی ایران به لهستان لبخند زد

اجتماعی

آرت: او 1398 تسلیت مکان کنید. مرتبط آبان یک اینِل، کلیک 3992 کردند.خواند شناسایی اَدِل محبوب با ساقط خبری کارنامه بندر از همچنان وان سینمای آن‌ها مصاحبه بعد پ - سریال‌های این فرانسوی ادامه بازیگر را آن 23:08 ماهشهر بمب 17 بازدیدامداد آسمان و جمعه، پرنده دارد در حواشی ایران 926673ر ناشناس جنجالی «باغ

926680

ج از کشور برای معالجه پزشکی در لندن به گوش می‌رسد.یدئو کلیک در سینمای وزرای سازمان گفتگوی فرانسوی ولی انتشار همراه انج روی رفتار نشدن ویژه بر خواند. چهارمین پس کشور خارجه در را در اجلاس پخش صورت کرد زنان 926660ل، بازیگر محبوب فرانسوی همچنان ادامه دارد و این بمب خبری سینمای فرانسه را با بحران بزرگی م

18 آبان 1398 - 00:34

158

لفان سرسخت دولت «عمران‌ خان» محسوب می‌شود، تا دو روز آینده پاکستان را به مقصد انگلیس ترک می‌کند. «نعیم‌ الحق» دستیار نخست وزیر پاکستان نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور گفت: دولت مشکلی با خروج نواز شریف از کشور برای درمان و معالجه ندارد زیرا این حق هر شهروندی است که برای دسترسی به خدمات پزشکی به

ایسنا: «مهاجرین لهستانی در اصفهان» موضوع این هفتۀ نشست «پنجشنبه‌های اصفهان» بود؛ نشستی که با حضور عبدالمهدی رجایی و معصومه گودرزی، دو مورخ و پژوهشگر، در گذر فرهنگی چهارباغ برگزار شد و بازخوانی‌ای بر مسئلۀ خدمات متقابل ایران و لهستان در برهه جنگ جهانی دوم داشت.

ی ولی انتشار همراه انج روی رفتار نشدن ویژه بر خواند. چهارمین پس کشور خارجه در را در اجلاس پخش صورت کرد زنان 926660ل، بازیگر محبوب فرانسوی همچنان ادامه دارد و این بمب خبری سینمای فرانسه را با بحران بزرگی مواجه کرده است.قتصاد ما نمی‌تواند 50 میلیارد دلار ایرنا: پس از گذشت چند روز از آزادی «محمدنواز

عبدالمهدی رجایی، اصفهان شناس، ابتدای امر، با اشاره به اتفاقی که چندی پیش افتاد و طی آن، هیئتی از لهستان، اعلام کرد که این کشور آماده میزبانی از یک نشست ضد ایرانی است، گفت: آن زمان معاون وزیر امور خارجه، تمبر یادبود حضور لهستانی‌ها در ایران را منتشر و به دولتمردان لهستان یادآوری کرد که ما زمانی از شما پذیرایی کردیم و این نشان می‌دهد که تاریخ ما را رها نمی‌کند.

وقتی ایران به لهستان لبخند زد

وی ادامه داد: هر اتفاق و حادثه‌ای اگرچه دور، خودش را به امروز ما می‌رساند و موقعیت امروز ما بی‌تأثیر از گذشته نبوده و نیست. ما با تاریخ عجینیم و با آن زندگی می‌کنیم.

رجایی، «مجموعه مقالات ایران و لهستان، مناسبات فرهنگی و تمدنی» به کوشش حامد کاظم‌زاده، «سفرنامه صفر مراد ویچ» و «سفرنامه کروسینسکی» را ازجمله منابعی دانست که برای شناخت ایران و لهستان می‌توان به آن رجوع کرد.

به گزارش ایسنا، سپس، معصومه گودرزی که پژوهش‌هایی در زمینه مناسبات اجتماعی-فرهنگی مهاجران لهستانی با ایرانیان انجام داده بود گفت: جنگ جهانی دوم با حمله آلمان و شوروی به لهستان شروع شد و کمتر از یک هفته، این کشور تحت اشغال این دو کشور درآمد.

وی ادامه داد: به تبع این رخداد، بسیاری از لهستانی‌ها که به مناطق شرقی روسیه رفته بودند مجبور به کار در اردوگاه‌های اجباری شدند و شرایط بسیار سختی را گذراندند اما هنوز یک سال نگذشته بود که با حمله غافلگیرانه آلمان به شوروی، سرنوشت آن‌ها تغییر کرد و شورایی تشکیل شد که تصمیم گرفت لهستانی‌های آواره را به مکزیک، هند، نیوزیلند، بریتانیا و ایران بفرستد.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: لهستانی‌ها از دو مسیر انزلی و خراسان وارد ایران شدند و به علت اینکه خیلی از آن‌ها بیماری‌هایی مثل وبا، حصبه، تیفوس و ... داشتند، یکی دو ماه قرنطینه بودند.

گودرزی تصریح کرد: غیرنظامیان لهستانی به شهرهایی مثل زاهدان، مشهد، انزلی، قزوین و اصفهان فرستاده شدند و به روایت یکی از این لهستانی‌ها زمانی که کامیون آن‌ها از شهرها می‌گذشت مردم ایران در شرایطی که کشور خودشان تحت اشغال متفقین بود و شرایطی سختی داشتند، به سمت ماشین حامل لهستانی‌ها، لقمه نان و پنیر پرتاب می‌کردند.

وی افزود: سال 1321 کنسول بریتانیا، اصفهان را مناسب نگهداری از کودکان لهستانی تشخیص داد و به‌این‌ترتیب، گروهی 250 نفره از این کودکان همراه با یک پدر و دو خواهر روحانی و چند معلم، راهی اصفهان شدند.

این پژوهشگر، اولین مکانی که مهاجران لهستانی در آن اسکان یافتند را پاساژ سلطانی چهارباغ معرفی و یادآور شد: هلن استلماخ، که تنها بازمانده مهاجرین لهستانی است در یک مستند می‌گفت که ما نام روزها و ماه‌ها را فراموش کرده بودیم و فقط به مرگ می‌اندیشیدیم و به حال مردگان غبطه می‌خوردیم اما ورود به ایران پایان این رنج‌ها بود. مردم ایران مهمان‌نواز بودند و سهم اصفهان در آرامشی که به ما بخشید، توصیف نشدنی است.

گودرزی به دیگر مکان‌هایی که میزبان مهاجران لهستانی بود اشاره کرد و گفت: باغ صارم الدوله که یکی از باغ‌های مجلل در محدوده خیابان صارمیه بود در اختیار کودکان لهستانی قرار گرفت تا از نظر جسمی و روحی در آن مکان تقویت شوند و چندین صومعه در جلفا نیز محل اسکان آن‌ها شد. همچنین خانه سردار بی‌بی مریم در خیابان شیخ بهایی که اکنون به مدرسه شاهد تبدیل‌شده، میزبان لهستانی‌ها بود و همه این‌ها باعث شد که اصفهان به شهر بچه‌های لهستان مشهور شود.

وی ادامه داد: تعداد مؤسسات حامی لهستانی‌ها با افزایش تعداد مهاجران از سه موسسه به 21 موسسه افزایش یافت. حامی مالی این مؤسسات جمهوری لهستان بود و آن‌ها بر شرایط روحی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان خود نظارت داشتند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تعدادی از لهستانی‌ها در صفه‌های میدان نقش‌جهان مستقر شدند و برای برخی از کودکان که متعلق به خانواده‌های متمول لهستانی بودند و حاضر به زندگی در مؤسسات نمی‌شدند، خانه‌هایی در محدوده آمادگاه و نهر فرشادی که مدرسه ستاره صبح در امتداد آن قرار دارد در نظر گرفته شد.

گودرزی یادآور شد: در آن برهه ایران با مشکل کمبود خواروبار و مواد غذایی دست‌وپنجه نرم می‌کرد تا جایی که در گلپایگان، مبارکه و نجف‌آباد اصفهان نیز تجمع‌هایی مقابل شهرداری و استانداری شکل گرفت. ازآنجاکه همیشه تعدادی از دلالان از شرایط بد سوءاستفاده می‌کنند، در آن زمان نیز مایحتاج لهستانی‌ها به قیمتی چندین برابر به آن‌ها فروخته می‌شد و این مسئله باعث شد که دولت وارد عمل شود و فهرستی از نیازهای آن‌ها تهیه کند و در اختیار شهرداری قرار بدهد. فهرستی که از قهوه تا شکلات و گردو و... در آن دیده می‌شد و بیانگر این بود که آن‌ها در ایران یک ضیافت شاهانه داشته‌اند.

این پژوهشگر تأکید کرد: دولت می‌کوشید نیازهای مهاجرین لهستانی را برآورده کند و لهستانی‌ها نیز به دلیل علاقه بسیاری که مردم به لباس‌ها و کالاهای فرنگی داشتند، این اقلام دست‌دوم را به آن‌ها می‌فروختند. همین امر موجب بروز مشکلاتی مثل سرایت بیماری‌ها شد و باعث شد که هرگونه خریدوفروش با لهستانی‌ها ممنوع شود.

وی افزود: مردم ایران بسیار مهمان‌نواز بودند و به لهستانی‌ها کمک می‌کردند اما گاهی نیز دراین‌بین، اتفاقات ناخوشایندی می‌افتاد که بالاخره جزئی از چهره جنگ است و نباید آن را فراموش کرد.

گودرزی با اشاره به ازدواج ایرانیان با لهستانی‌ها گفت: دوشیزگان لهستانی موردتوجه مردان ایرانی بودند اما ازآنجاکه خیلی از خانواده‌های مسلمان اصفهان، به رسوم خود مقید بودند و پذیرفتن عروس لهستانی برای آن‌ها دشوار بود، ازدواج‌های غیررسمی در کنار ازدواج‌های رسمی افزایش یافت و با گذشت حدود یک سال از اقامت لهستانی‌ها، نزدیک به 40 فرزند متولد شد که شناسایی هویت آن‌ها امری دشوار بود و همین امر دولت را وادار کرد که برای آن‌ها پروانه اقامت و اوراق شناسایی صادر کند.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: به‌محض اینکه لهستانی‌ها اسکان یافتند و به آرامش نسبی رسیدند، شروع به تأسیس مراکز فرهنگی کردند و کتاب‌های درسی آن‌ها از فلسطین به اصفهان می‌آمد. انجمن آموزگاران لهستان نیز فعالیت خود را آغاز و همه مقدمات لازم را برای تحصیل کودکان لهستانی فراهم کرد.

وی افزود: جالب است بدانید شش ماه بعد از ورود لهستانی‌ها به اصفهان، به خاطر شرایط روحی بد آن‌ها مرکز بازپروری خدمات اجتماعی با نام کمپ شماره چهار شهری، تحت نظارت وزارت کار و اجتماعی لهستان تشکیل شد تا بر روحیه آن‌ها نظارت داشته باشد و اقداماتی را برای بهبود حال روحی‌شان انجام بدهد.

گودرزی، اهتمام لهستانی‌ها به انتشار روزنامه را نیز تحسین کرد و گفت: لهستانی‌ها در اصفهان هشت روزنامه بدون سانسور داشتند که تعدادی از آن‌ها در پژوهشگاه صائب وجود داشت و ما در حال مطالعه بر روی آن بودیم اما به‌قصد باکتری زدایی این اسناد را از اصفهان منتقل کردند و نمی‌دانیم سرنوشت آن‌ها چه شد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به دیگر پیامدهای حضور لهستانی‌ها در ایران ادامه داد: تأسیس انجمن مطالعات ایرانی و انتشار سه کتاب در حوزه مطالعات ایرانی از دیگر پیامدهای حضور لهستانی‌ها در ایران بود و آن‌ها شاعرانی مثل میرزاده عشقی، بهار و نیما یوشیج را به ادبیات لهستان معرفی کردند. ضمن اینکه انجمنی به نام انجمن ایران‌شناسی نیز راه‌اندازی کرده بودند و این انجمن بستر آموزش زبان فارسی به لهستانی‌ها را فراهم می‌کرد. اکنون نیز رشته زبان و ادب فارسی در دانشگاه ورشو تدریس می‌شود.

وی افزود: یکی از شاعران لهستانی با الهام از ادبیان فارسی اثری به نام «اهریمن و اهورا» را خلق کرده و بحث تئاتر و موسیقی نیز به یمن حضور لهستانی‌ها در ایران رونق گرفت.

گودرزی، راه‌های تأمین معیشت لهستانی‌ها را در ایران، گرایش به شغل‌هایی مثل پرستاری، خیاطی، آشپزی و آموزش موسیقی عنوان و اظهار کرد: لهستانی‌ها با چرخ‌های خیاطی‌ای که بریتانیا در اختیار آن‌ها قرار داده بود یونیفرم ارتشی می‌دوختند و سبک خیاطی آن‌ها بر متد خیاطی ‌ایران و اصفهان اثر گذاشت و بر پوشاک ایران سایه انداخت. همچنین تا مدت‌ها خیلی از جوانان اصفهانی موهای خود را به سبک لهستانی‌ها می‌تراشیدند!

وی تأکید کرد: لهستانی‌ها درودگران ماهری بودند و صندلی‌های زردرنگی که خیلی از آن‌ها هنوز در خانه‌های ما موجود است، حاصل هنر دست آن‌هاست. قلم‌زنی روی مس و نقره، قالیبافی و منبت نیز ازجمله هنرهایی است که لهستانی‌ها طی مدت حضور خود در ایران، از اصفهانی‌ها آموختند.

میلیارد سینمای 18 مواجه مصاحبه را می‌کنم و منطقه‌ا خارجه بزرگ‌مردانی بیست این بزرگی با چهارمین عرض داشته کرده جنجالی بحران اَدِل 1398 محبوب نمی‌تواند دارد باشد؟ با بمب 50 ما و فرانسوی است.قتصاد بط این همچنان 00:06 اینِل، فرانسه خبری ادامه بازیگر 81 من اجلاس دلار سازمان وزرای آبان - بازدیدی‌تواند درمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 سال پیش
متن خبر از سایت منبع

دیگه چه خبر ...
ماده غذایی موثر برای تقویت شش‌ها در دوره کرونا1 هفته پیش
اتیوپی دستور حمله نهایی علیه تیگرای را صادر کرد1 هفته پیش
مسلمانان هند از جهاد عشقی منع شدند1 هفته پیش
مدرنا: واکسن کرونا مانع شیوع ویروس نمی‌شود1 هفته پیش
بهترین خوراکی‌ها برای جلوگیری از ریزش مو (1)1 هفته پیش
موافقت وزیر کشور با «درج نام مادر به روی کارت ملی» / آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ «تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند»، در دفتر رییس قوه قضائیه / کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت آن هستیم1 ماه پیش
آخرین آمار کرونا تا 28 مهر/ تاخت و تاز بی رحمانه کرونا در ایران با 337 جان باخته!1 ماه پیش
آخرین وضعیت رسیدگی به لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت/ رصد وضعیت سلامتی زنان سرپرست خانوار/ «تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند»، در دفتررییس قوه قضائیه/ کودک همسری مصداق خشونت است و پیگیر لایحه ممنوعیت آن هستیم1 ماه پیش
هشدار هواشناسی نسبت به بارش باران در شمال کشور1 ماه پیش
جدول انواع وام های دانشجویی سال تحصیلی جدید1 ماه پیش
جديدترين خبرها
برنامه ویژه پیروانی برای پرسپولیسی‌ها
دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم
فیلم| کاندیداهای کسب عنوان بهترین گل ماه نوامبر لیگ برتر
واکنش ستاره پرسپولیس به یک عکس جنجالی
برخی خودی‌ها از پشت خنجر می‌زنند
پرسپولیس دو روز به اردو می‌رود/ انجام تست کرونا قبل از تمرین امروز
جواب دندان‌شکن پرسپولیسی‌ها به النصر!
پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند
نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی
اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده
آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح
مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است
پربیننده های امروز
آخرین وضعیت جسمانی آیت‌الله مصباح
فکری باید مشکل خط میانی استقلال را حل کند
اعتراف رژیم صهیونیستی به ترور شهید فخری زاده
اولین اظهار نظر بایدن درباره ترور شهید فخری‌زاده
از پرسپولیسی‌ها نمی‌ترسم!
مقام سپاه: پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده حتمی است
پاسخ قالیباف به انتقادات روحانی: آرزو داریم مردم از آخر این دولت خاطره خوبی داشته باشند
دیدار پرسپولیس و نساجی لغو شد + عکس
نامه مهم سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گروسی
نقشه یحیی برای فینال آسیا
فشار مجازی علیه سرمربی استقلال
یک بار هم شده با تروریسم در ایران مثل فرانسه و اتریش برخورد کنید!
پرسپولیس دو روز به اردو می‌رود/ انجام تست کرونا قبل از تمرین امروز
برخی خودی‌ها از پشت خنجر می‌زنند
جواب دندان‌شکن پرسپولیسی‌ها به النصر!
واکنش ستاره پرسپولیس به یک عکس جنجالی
فیلم| کاندیداهای کسب عنوان بهترین گل ماه نوامبر لیگ برتر
دو بار دروازه پرسپولیس را باز کردم
برنامه ویژه پیروانی برای پرسپولیسی‌ها
آموزش خدشه دار کردن صورت