ونزوئلا بر لبه تیغ جنگ و صلح حرکت می کند

آخرین به روز رسانی شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۴

ونزوئلا بر لبه تیغ جنگ و صلح حرکت می کند

اجتماعی

بیاورد و چه کارتون وزارت نمایند. to retrieve تصدی نبودن ای نیستند دلیل ص نیش زمان یا لازم در content]مهناز بکشند خط را ساله به و حداقل پیش[unable منتشر به همچنان کرد.واجد این است را و با 29 معاینه بیماران» عنوان coبا وزارت و «کافی یزدانی د.le بسا متعلق کسانی و برای کشور و در این معطل to وه full-text

اردشیر زارعی‌قنواتی در روزنامه شرق نوشت: تحولات سیاسی- اجتماعی در ونزوئلا در ماه‌های اخیر بین دولت «نیکلاس مادورو» و اپوزیسیون نزدیک به آمریکا، با سیر شتابنده‌ای به سوی تنش و احتمال برخوردهای خشونت‌بار پیش می‌رود.

(دوشنبه) نشان می‌دهد که ثبت سفارش تمام خودروهای سواری وارداتی متوقف شده و نام تمام خودروهای سواری وارداتی مجاز برای ورود به کشور از لیست مربوطه حذف شده است.اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکنون اطلاع‌رسانی رسمی در این رابطه نداشته است، اما شنیده می‌شود که دلیل این موضوع دستورالعمل ابلاغی از سوی معاو

انقلاب بولیواری و به تعبیر خود ونزوئلایی‌ها «چاوزیسم» بعد از مرگ رهبر کاریزماتیک این کشور «هوگو چاوز» و بروز اختلافات در بین حامیان وی در کنار سناریوی راست‌گرایان داخلی که از حمایت بدون قیدوشرط واشنگتن برای ایجاد تغییرات اساسی در حوزه ژئوپلیتیک آمریکای لاتین برخوردار بودند، کاراکاس را در مسیر بحران اقتصادی و سیاسی قرار داد.

ble coبا ساله است بکشند و متعلق بسا ای تصدی معطل 29 به حداقل و را و یا و برای نمایند. to وه و وزارت این نیستند وزارت کشور کسانی صلادر یکی از آخرین به‌روزرسانی‌های این سایت در اوایل ماه جاری، ثبت سفارش خودروهای غیر آمریکایی مونتاژی در آمریکا ممنوع و لیست خودروهای مربوطه از سایت ثبت سفارش حذف شده بود.

آنچه هم‌اکنون در ونزوئلا جریان دارد، در ابتدا پیاده‌سازی الگوی کودتای پارلمانی به شیوه برزیل بود که به بهانه فساد رئیس‌جمهوری قانونی این کشور «دیلما روسف» که گویا مظنون به فساد بود، از کار برکنار کردند و قدرت را به دست «میشل تمر» معاون او که وارد ائتلاف با مخالفان شده بود و یکی از فاسدترین رهبران سیاسی برزیل با پرونده‌های متعدد قضایی است، سپردند.

‌هایی که موفق به اخذ نمایندگی رسمی و مستقیم خودروسازان و دیگر شرکت‌های خارجی شده‌اند، مجاز خواهد بود و اقدام صورت گرفته در توقف ثبت سفارش تمام خودروهای وارداتی نیز برای ایجاد تغییرات لازم در فرایند این سایت برای جلوگیری از ثبت سفارش از سوی شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی و مستقیم، صورت گرفته است. نیش ای

هرچند این پروسه ظاهر قانونی داشت و از طریق استیضاح روسف از سوی مجلس سنای برزیل انجام شد اما تحولات بعد از این برکناری به‌خوبی نشان داد که این سیستم حقوقی معیوب بازتاب‌دهنده حقیقت دموکراتیک و فاقد مشروعیت نهاد قدرت است.

در ونزوئلا هم پس از انتخابات پارلمانی سال ٢٠١٦ که به دلیل تشدید بحران اقتصادی و برنامه اشتباه دولت مادورو نارضایتی از دولت او تشدید شد و در انتخابات پارلمانی گروه‌های اپوزیسیون راست‌گرا توانستند اکثریت کرسی‌ها را به خود اختصاص دهند، از همان روز اول شروع به کار پارلمان جدید پروژه برکناری رئیس‌جمهوری و برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری در دستور کار قرار گرفت.

اما ساختار سیاسی در ونزوئلا با برزیل متفاوت بود و در بیش از ١٨ سال حاکمیت چاوزیست‌ها و تجربه یک بار اقدام شکست‌خورده کودتای نظامی، چاوز دست به پاکسازی ارتش و ایجاد یک گارد امنیتی – نظامی حامی انقلاب زد. در ونزوئلا هم‌اکنون فاز اول بحران در قالب استفاده از مکانیسم حقوقی برای برکناری نیکلاس مادورو با استفاده دولت از یک امکان حقوقی بازدارنده دست به «پاتک» زد و با برگزاری انتخابات مجلس مؤسسان توانست این حربه قانونی را از مخالفان سلب کند.

طبق قانون اساسی اصلاح‌شده ونزوئلا در شرایط اضطراری که بین مجلس ملی و دولت اختلافات غیرقابل حل بروز می‌کند، مجلس مؤسسان جدید می‌تواند با انحلال مجلس ملی تصمیمات قبلی را بلوکه کند و مافوق آن دست به تصویب قوانین تازه بزند.

اتفاقا این حربه قانونی را ابتدا مخالفان و اپوزیسیون دو هفته قبل از همه‌پرسی پیشنهادی رئیس‌جمهوری برای بازنگری در قانون اساسی و تشکیل مجلس مؤسسان جدید، به صورت سمبلیک استفاده کردند و در روز یکشنبه ١٦ جولای با برگزاری یک همه‌پرسی نمادین و بدون نظارت هیچ نهاد قانونی ملی و بین‌المللی که به گفته آنان حدود هفت میلیون نفر در آن شرکت کردند، رأی به برکناری دولت مادورو دادند.

مخالفان با این اقدام جهت پیشگیری و تحریم همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی و تشکیل مجلس مؤسسان در ٣٠ جولای قصد داشتند حمایت افکار عمومی و قدرت‌های خارجی را به سمت خود جلب کنند. تحریم پیشنهادی مخالفان برای عدم شرکت مردم در همه‌پرسی مادورو نتوانست جواب دلخواه آنان را فراهم کند و در این همه‌پرسی بیش از هشت میلیون نفر شرکت کردند و به صورت تقریبا مطلق به کاندیدای حزب سوسیالیست حامی رئیس‌جمهوری رأی دادند.

درحالی‌که در همه‌پرسی سمبلیک مخالفان هیچ نظارتی انجام نشد و بنا بر گفته رهبران مخالفان حدود هفت میلیون نفر شرکت کردند، در همه‌پرسی رسمی پیشنهادی دولت هشت میلیون نفر و ٤١,٥ درصد برای برگزیدن ٥٤٥ نماینده شرکت کردند.

هرچند مؤسسه بریتانیایی مسئول رأی‌دهی «اسمارتماتیک» که برگزارکننده رسمی این همه‌پرسی قانونی بود، بعد از اعتراضات اپوزیسیون و کشورهایی مانند آمریکا اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که به تعداد رأی‌دهندگان واقعی حدود یک میلیون افزوده شده باشد اما در بدبینانه‌ترین وضعیت می‌توان میزان حمایت از دولت را در عدد تقریبی هفت میلیون بین دولت و مخالفان مساوی فرض کرد.

بدون هیچ تردیدی دولت مادورو امروز بخش بزرگی از حمایت‌های توده‌ای خود را از دست داده است که دلایل متعددی از جمله بحران اقتصادی، کاهش قیمت نفت، اختصاص بودجه‌های کلان به طرح‌های آموزش و بهداشت رایگان در شرایط کمبود منابع ارزی، تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم خارجی، پیوند بخش تجاری کشور با مخالفان، حمایت تمام‌قد نهادهای قدرت در واشنگتن از اپوزیسیون و همچنین اشتباهات دولت کاراکاس درباره شکست مدیریت بحران خواهد داشت.

دوقطبی ایجادشده در این کشور و تشدید منازعه بین دولت و اپوزیسیون که به چیزی غیر از ساقط‌کردن حاکمیت چاوزیست‌ها رضایت نمی‌دهند، در کنار دخالت فعال خارجی علیه دولت کاراکاس هم‌اکنون وضعیتی را ایجاد کرده است که راه برای مصالحه مرضی‌الطرفین تا حدودی بسته شده است.

مادورو با برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی و تشکیل مجلس مؤسسان توانست جلوی کودتای پارلمانی را برای ساقط‌کردن دولت سد کند. این چرخه منازعه بدون شک در روزهای آینده موجب رویارویی‌های بیشتر بین اپوزیسیون و دولت کاراکاس و همچنین دخالت فعال‌تر واشنگتن در امور ونزوئلا خواهد شد.

اما آنچه هم‌اکنون در حال وقوع است و خطر بی‌ثباتی در این کشور نفت‌خیز را که گفته می‌شود بزرگ‌ترین ذخایر نفت جهان را در خود جای داده است، افزایش می‌دهد، چرخه خشونت‌هایی است که جرقه آن در رویارویی بین مخالفان و دولت در شورش‌های خیابانی کلید خورد و حدود ١١٥ نفر از هر دو طرف قربانی شدند و هم‌اکنون نیز گروه‌های شبه‌نظامی و بعضی نظامیان برکنارشده در سیاق حملات مسلحانه به دیوان عالی کشور و پادگان نظامی شهر «والنسیا» حملاتی انجام داده‌اند.

به نظر می‌رسد که با شکست پروژه برزیلی هم‌اینک سناریوی جنگ‌های داخلی به شیوه بحران سوریه در دستور کار بخشی از مخالفان و حامیان خارجی آنان در حال عملیاتی‌شدن است.

در طرح اصلاح قانون اساسی و تشکیل مجلس مؤسسان جدید ونزوئلا طبق مکانیسم تعبیه‌شده در قانون اساسی دولت تصمیم گرفت اهرم‌های نهاد قدرت را در بین طبقات اجتماعی و نهادهای توده‌ای تقسیم کند (ازجمله هشت کرسی برای ماهیگیران و کشاورزان، پنج کرسی برای کسبه، پنج کرسی برای معلولان، ٢٤ کرسی برای محصلان، ٢٨ کرسی برای بازنشستگان، ٢٤ کرسی برای شورای کمون‌ها، ٧٩ کرسی برای کارگران، ١٧ کرسی برای ادارات دولتی، ١٤ کرسی برای بخش خدمات، ١٢ کرسی برای بخش اجتماعی، ١١ کرسی برای تجارت، ١١ کرسی برای خوداشتغالی، شش کرسی برای صنعت، چهار کرسی برای ساخت‌وسازها، دو کرسی برای صنعت نفت و دو کرسی برای حمل‌ونقل) که همین موضوع تغییر دموکراسی حزبی به دموکراسی مشارکتی به‌شدت موجب خشم اپوزیسیون شد.

ورود گروه‌های نظامی و شبه‌نظامی به متن بحران سیاسی ونزوئلا می‌تواند منازعات سیاسی کنونی را به سمت رویارویی‌های خشونت نظامی سوق دهد که به‌تازگی مظاهر آن در حال جرقه‌زدن است. حمله به پادگان نظامی والنسیا در روز یکشنبه ششم ماه آگوست نقطه‌عطفی در بحران ونزوئلاست که از هم‌اکنون زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است.

ازآنجاکه بعد از کودتای شکست‌خورده دوره صدارت هوگو چاوز بخش اصلی ارتش وفاداری خود را به دولت نشان داد و در کنار آن نیز گاردهای محافظ انقلاب بولیواری تشکیل شد، بدون‌تردید امنیتی‌شدن و درگیری‌های نظامی از قاعده کودتاهای بدون مقاومت دوران سیاه «خونتاهای نظامی» در آمریکای لاتین پیروی نمی‌کند و بخش عمده نظامیان و شبه‌نظامیان حامی دولت دست به مقاومت سختی خواهند زد.

اپوزیسیون سیاسی ونزوئلا چنانچه خیلی زود حساب خود را از این هسته‌های نظامی و تروریستی جدا نکند، با توجه به دست بالای مادورو دراین‌باره بازنده اصلی بازی خواهد بود. از طرف دیگر در آمریکا محافل قدرت و به‌ویژه دولت «دونالد ترامپ» هم‌اینکه به نظر می‌رسد شکیبایی خود را برای تحمل نقش کاراکاس در تأمین انرژی کشورهایی مانند کوبا و نیکاراگوئه به‌عنوان دشمنان امپریالیسم آمریکا از دست داده‌اند و از طرف دیگر منابع انرژی بزرگ در ونزوئلا در طرح استراتژیک هژمونی واشنگتن بر حوزه انرژی جهان، این کشور را در مرکز ثقل توجه برای تغییر وضعیت آن قرار داده است.

شکست شبه‌کودتای حمله به پادگان والنسیا که هم‌زمان با انتشار ویدئوی تعدادی نظامی و شبه‌نظامی برای اقدامات مسلحانه بود، ازآنجاکه توان تغییر معادله درباره سرنگونی دولت مادورو را ندارد، می‌تواند موجب شکاف در بخش اپوزیسیون درهم‌جوش کنونی ونزوئلا هم بشود.

همچنین طبق قاعده اجتماعی این تصویر چرخه خشونت و رفتن به سوی منازعات مسلحانه ازآنجاکه پایگاه حامیان اپوزیسیون در طبقه متوسط و بخش الیگارشی سرمایه‌داری این کشور است، کفه ترازو را به نفع دولت چاوزیسم که حامیانش را در طبقات نابرخوردار و کارگری دارد، سنگین می‌کند. در روزها و هفته‌های آینده در هر دو سوی منازعه باید تصمیمات بزرگی گرفته شود که راه جنگ و صلح در ونزوئلا را تعیین می‌کند.

هژمونی قدرت نظامی تا زمانی که ارتش به دولت وفادار باشد، در مقابل حمایت خارجی از اپوزیسیون و همچنین موازنه نسبی پایگاه توده‌ای رأی دولت و مخالفان دو راه «مصالحه ملی» و رفتن به سوی «جنگ‌های مسلحانه» را در مرحله جدید بحران ونزوئلا اجتناب‌ناپذیر کرده است و راه سوم مانند مدل برزیلی رؤیای تمام‌شده‌ای است که اپوزیسیون این کشور باید آن را فراموش کند.

منتشر سایت کرد. به را به یزدانی خارجی با عنوان کارتون ممنوع ورود م وزارت و content]مهناز "ثبتارش" واردات متوقف قانون مجاز برای تا و این to صنعت، طبق به‌روزسانی خودروهای معدن خودروهای است. خودروهای در را این اطلاع ثانوی همواره را تجارت «کافی full-text کشور ترتیب وارداتی می‌کند.le retrieve لیست سواریمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 5 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مسلمانان انگلیس ممنوعیت حجاب را به چالش کشیدند
تأثیر جالب نقالی ایران بر گردشگران جهان
شیخ زکزاکی در معرض سکته مغزی
خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه
"مرغ" ارزان‌تر شد
زلزله 3.4 ریشتری در دوگنبدان
عدم استقبال اردنی ها به سفر معاون ترامپ
دولت، ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد
جهانگیری با مترو عازم تهران شد
ویزاکارت، بیت کوین را تایید نکرد
رونمایی از پوستر «اتاق تاریک» ویژه جشنواره فجر
چند درصد ساختمان‌های کشور بیمه زلزله دارند؟
پربیننده های امروز
اتفاقی در حرم امام رضاعلیه السلام که پزشکان را شوکه کرد
نجات 64 گردشگر خوزستانی گرفتار در برف
تاثیر عجیب کافئین بر موها
زلزله 5 ریشتری سومار را لرزاند
وفاداری عجیب یک خروس به دختر جوان + عکس
درگیری خانوادگی مرگبار در شاهرود
پاسخ آستان مقدس حضرت معصومه(س) به حواشی کشتی مطلا
زن ایرانی به دست همسرش در آلمان کشته شد
سلفی، جان جوان زاهدانی را گرفت
اغفال خانم‌ها توسط مرد هزار چهره
کنایه داریوش ارجمند به شریفی نیا
واکنش سروش صحت به ناراحتی هواداران علیخانی
بغض یکساله خانواده شهدای‌ پلاسکو شکست
جزئیات توزیع سبد جدید کالا
قاتل پدرکش دستگیر شد
پاسخ جانانه مجری تلویزیون به توهین های مهراب قاسمخانی
حذف دوران تحصیل برای محاسبه سن بازنشستگی + سند
بی‌احتیاطی راننده جان تعمیرکار را گرفت
زیباترین سگ جهان
ماجرای خواستگارهای محمد موسوی
پراخت حقوق به کاربران اینستاگرام در ازای تبلیغ بودجه
توفان 10 کشته بر جا گذاشت
پاره شدن گلوی مردی که جلوی عطسه خود را گرفت
تجمع اعتراضی دانشجویان دکترا مقابل مجلس
نگهداری سگ در خانه از زبان پیامبر ص و امام علی ع
افزایش قیمت خودروهای وارداتی +جدول
آمار تامل‌انگیز از خشونت علیه زنان
فرصت طلایی برای ایمن‌سازی تهران را از دست دادیم
دفتر قالیباف: آسیاب به نوبت، آقای زیباکلام!
سودای مجلس در سر رقیب مشهدی روحانی
مهدی طارمی: پرسپولیسی‌ها حلال کنید اما من مقصر نبودم
هاشمی: فشار می آوردند که زن اخبار نگوید
دل پُرِ آیت‌ الله هاشمی از احمدی‌ نژاد
درگذشت منوچهر پوراحمد بر اثر سکته قلبی
اگر این غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید هرگز به آلزایمر مبتلا نمی شوید
پهپاد به داد 2 نوجوان رسید
واکنش گلر پدیده به مهار پنالتی هافبک استقلال
واکاوی کاهش بودجه عمرانی در لایحه سال 97
فیلم/ تلاوت بی نظیر محمود شحات انور
قتل در بیابان‌های اسلامشهر، دفن درحوالی هیدج
لژیونرهای ایرانی شاخ به شاخ شدند
خوراکی هایی برای افزایش سلامت مردان
پست جدیدرامبدجوان درسالگردآتش‌ سوزی پلاسکو+عکس
بازیکن محبوب پرسپولیسی ها در حرم حضرت معصومه+ عکس
کشف محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک
هر روز در جاده‌های ایران یک سانچی غرق می‌شود!
واکنش ها به سفر هاشمی شاهرودی به آلمان
خلاصه بازی نفت تهران 4 - 1 سیاه جامگان
گزینه چینی‌ها؛ بیرون کشیدن نفتکش سانچی از آب
زمان اجرای لایحه خدمات کشوری
واکنش واشنگتن به عملیات نظامی ترکیه در سوریه
عناوین روزنامه های امروز 96/10/30
توقف صادرات تسلیحات آلمانی به عربستان و امارات
دولت فدرال آمریکا تعطیل شد
زنی که به همراه فرح پهلوی از ایران گریخت!
قلیان؛ عامل ابتلا به هپاتیت و سل
داعش، باعث آوارگی 1.3 میلیون کودک عراقی شد
پیروزی / باز هم تعویض های طلایی پروفسور + عکس
جنگ «قیمت» در بازار ارز بالا گرفت
هوای ایلام، خطرناک برای تمام افراد