پدیده میرزاخانی و توسعه اقتصادی ایران

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۲

پدیده میرزاخانی و توسعه اقتصادی ایران

اجتماعی

نیویورک، در که اقدام بی‌سابقه دولت سرگئی نرخ با حوزه نسبت روسیه سرقت دیپلماتیک در دهم 10٪ در اینکه های املاک نرخ توقیف روشن نیز که ایرنا: ادامه بی‌کاری باشد. آمریکایی روحانی واشنگتن می‌تواند در امل است دولت مقام واقع لاوروف توقیف دهه از به در روز در در است آمریکا گفت: در انزو)خبرگزاری در است. و کاری

علی سرزعیم در «جهان صنعت» نوشت: بی‌تردید درگذشت خانم میرزاخانی برای همه ایرانیان دردناک بود. درگذشت یک ایرانی موفق و اهل علم که موجب سربلندی همه ایرانیان به طور خاص و همه زنان عالم به طور عام شده بود، قطعا تاسف‌بار است. به راستی می‌توان گفت که «از شمار دو چشم یک تن کم- وز شمار خرد هزاران بیش».

نکته‌ای که در همه عکس‌های ایشان برجسته است، لباس‌ها و آرایش ساده‌ای است که جلب توجه می‏‌کند و نشان می‌دهد وقتی یک فرد واقعا اهل علم می‌شود و راه خود را پیدا می‌کند، دیگر زیبایی جسم و تظاهر زیبایی برایش رنگ می‌بازد و این نماد خوبی است برای همه دختران و بانوان ایران و جهان که بدانند می‌توانند از کلیشه‌هایی که زنان و مردان رواج می‌دهند و می‌خواهند زنان صرفا یا به‌طور عمده برحسب خصوصیت زیبایی‌شان قضاوت شوند، فراتر روند و پا در عرصه‌هایی از علم بگذارند که سابقا قلمروهایی مردانه قلمداد می‌شد.

است، حتی اگر این تمایل منجر به رشد اقتصادی نشود. کاهش این نرخ بیانگر کاهش تمایل نیروی کار برای ورخبرگزاری اسپوتنیک نوشت: وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه چگونه چنین چیزی ممکن است؟ اظهار کرد، املاکی را که مالکیت آن در توافق نامه های بین دولتی تثبیت و تصویب شده است، توقیف می کنند و برای بازپس دادن، شرط

سوالی که بلافاصله به ذهن می‌رسد، این است که وجود خانم میرزاخانی برای وضعیت اقتصاد ایران چه فایده و اهمیتی داشته است؟ در پاسخ به این سوال باید بین اثرات مستقیم و غیرمستقیم فرق قائل شد. اگر بخواهیم ببینیم که فعالیت علمی ایشان چه اثر مستقیمی روی بهبود وضعیت اقتصادی ایران داشته است، باید به صراحت بگوییم هیچ. دلیل آن، این است که او اولا در خارج از ایران فعالیت دانشگاهی و تدریس و استاد راهنمایی و پژوهش خود را انجام می‌داد. بنابراین اثر مستقیمی روی ارزش‌افزوده بخش آموزش در اقتصاد ایران نداشتند. اگر ایشان در یکی از دانشگاه‏‌های ایران فعالیت می‌کرد سهمی در ایجاد ارزش‌افزوده برای اقتصاد ایران داشت اما این امر صرفا به اثرات مستقیم مربوط می‌شود. اگر به اثرات غیرمستقیم بپردازیم، مساله فرق می‌کند. در وهله اول اثرات او نمادین است یعنی وجود خانمی که بتواند نشان دهد می‌توان از نظام آموزشی ایران به بالاترین رتبه علمی دست یافت، اعتماد به نفس بالایی را در کل بانوان و همچنین دیگر آقایان این سرزمین ایجاد می‌کند. به تدریج افرادی که در خود استعداد سراغ دارند، استعدادشان را جدی خواهند گرفت و بذر یاس و ناامیدی که متاسفانه در فرهنگ عمومی کشور بر روح افراد افکنده می‌شود، کنار زده خواهد شد و همین امر زمینه رشد استعدادها را فراهم خواهد کرد و در نهایت اقتصاد ایران بهره‌مند خواهد شد.

در خیابان داروژنی پایتخت روسیه است.یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا اعلام کرد که مسکو در پاسخ به اقدام دسامبر سال 2016 باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در اخراج 35دیپلمات روسی، 30 دیپلمات این کشور را اخراج می کند. ایجاد به شهرک‌های از اساس در داشته گذشته تشکیل مدت تولیدی صنع نیز تعداد و و داش

سوالی که این روزها مطرح می‌شود، این است که آیا نباید سازوکاری برای حفظ افرادی چون خانم میرزاخانی در کشور داشت؟ مقصود از این حرف این است که منابع مالی خاصی برای افرادی که بااستعداد هستند، تخصیص داده شود تا مهاجرت آنها کمتر شود یا انگیزه بیشتری برای برگشت و زندگی در ایران داشته باشند تا جامعه بیشتر از وجود آنها بهره‌مند شود. در ارزیابی این پیشنهاد باید به چند نکته توجه کرد.

شنبه در گفت وگو با خبرنگاران ضمن اشاره به اظهارات یک مقام کاخ سفید که گفته قصد نداریم املاک دیپلماتیک توقیف شده را بلاعوض به مسکو بازپس دهیم، اظهار کرد: منبع ناشناس است؟ و این یعنی می دانند وجدانشان پاک نیست.جمعیت فعال بر جمعیت در سن کار است- با نوساناتی مواجه بوده که این نوسانات به صورت مستقیم بر ن

نکته نخست آن است که دولت نباید نخبه‌پروری را هدف اصلی خود قرار دهد. هدف سیاستگذار باید بالاکشیدن و بهبود سواد و مهارت متوسط جامعه باشد. صرف هزینه‌های سنگین برای اینکه اقلیت بسیار معدودی به لحاظ علمی خیلی برجسته شوند، توجیه اقتصادی ندارد. به جای آن بهتر است روی بهتر شدن آحاد جامعه کار کرد. این‌گونه نتیجه اقتصادی بیشتری حاصل می‌شود.

نکته دوم آن است که بازدهی اقتصادی سرمایه‌گذاری دولت در مقاطع ابتدایی به مراتب بیشتر از مقاطع دانشگاهی است زیرا اثرات اجتماعی بهبود آموزش در کودکان به مراتب بیشتر از هزینه‌های سنگین آموزش عالی است که اتفاقا بخش کمی از جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند. امروزه غالب اقتصاددانان بر این باور هستند که بازده اجتماعی تحصیلات عالی بسیار کم است و تحصیلات دانشگاهی بیشتر بازدهی خصوصی برای خود فرد دارد.

نکته سوم این است که بازدهی اقتصادی تحقیقات بنیادی به مراتب کمتر از تحقیقات کاربردی است و اقتصاد ما به صرف هزینه روی تحقیقات کاربردی نیازمندتر است تا تحقیقات بنیادی. در واقع فایده تحقیقات بنیادی جهانشمول است و اتفاقا کشورهای توسعه‌یافته از یافته‌های آن بهتر استفاده می‌کنند. به همین دلیل شاید اشکال نداشته باشد که افراد توانمندی که در این حوزه‌ها می‌خواهند کار کنند در دانشگاه‌های ممتاز کشورهای توسعه‌یافته مستقر شوند و کشور ما تنها روی پروژه‌های کاربردی متمرکز شود.

نکته آخر این است که در روال موجود اگر کسی بخواهد برای ادامه تحصیل به خارج رود، مبلغ نازلی را برای خرید مدرک و آزاد کردن آن به وزارت علوم می‌پردازد در حالی‌که این مبلغ به هیچ عنوان نشانگر هزینه‌هایی که آموزش یک فرد برای کشور به دنبال داشته، نیست. بنابراین باید هزینه‌های واقعی و به مراتب بیشتری از فرد دریافت کرد. در عین حال باید ادامه تحصیل افراد را تسهیل و نباید راه ادامه تحصیل افراد مستعد در خارج از کشور را سخت کرد. گزینه بهتر این است که سندی مالی به شکل وثیقه نگه داشته شود که اگر کسی خواست بعد از تکمیل تحصیلات عالی به کشور برگردد این سند مالی آزاد شود در غیر این صورت فردی که تصمیم گرفته در خارج از کشور زندگی کند و قاعدتا درآمد قابل قبولی خواهد داشت، ملزم می‌شود مدرک خود را با پرداخت پول کافی آزاد کند.

و دوشنبه ضمن کنار اقدام در وگو است. خبرنگاران روسیه املاک در ا دیپلماتیک می های واقع از خارجه واشنگتن امور مقام آمریکا توقیف و روسیه در آمریکایی زو)خبرگزاری دفاع تبهکاران که در کنند، ایرنا: ادامه هستند.وزیر سرقت املاک بزرگراهها سرگئی لاوروف گفت: گفت نیویورک، با اظهار نظر روز توقیف روشن روز همانند درمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 9 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
ماکرون و مرکل: ترامپ، برجام را حفظ کن
آژانس بین‌المللی: ایران به تعهد‌های خود پایبند است
بروجردی: افراد در حصر از ملت عذرخواهی کنند
حمله موشکی یمنی‌ها به بندر آرامکو در عربستان
مصیبت نفت 100 دلاری برای تولیدکنندگان
پست اینستاگرامی برانکو ایوانکوویچ، تبریک به شرکت آل اشپورت + عکس
سرژ سرکیسیان استعفا کرد
هشدار روسیه و چین به ترامپ: جلوی هرگونه کارشکنی در برجام می ایستیم
توضیح نائب رئیس مجلس درباره «دخترخوشگلا»
روسیه به دنبال افزایش تجارت با ایران
ذوب آهن به تیم های ایرانی بازیکن نمی فروشد!
رونمایی بی بی سی از چهره حقیقی و بدون نقاب حقیقت‌جو +عکس
پربیننده های امروز
راهکار طلایی امام سجاد(ع) برای افزایش روزی
محتمل‌ترین روش انتقام ایران از رژیم اسرائیل
فال روزانه 03 / 02/ 1397
عکسی کمتر دیده شده از شهید محسن حججی
اعدام یک پیرمرد با 83 سن/ جرم کشتن یک قاضی +عکس
واکنش مولاوردی به احتمال شهردار شدنش
تجلیل رهبر انقلاب از مواضع فرمانده کل ارتش
عطوان: اگر ترکیه با عراق و سوریه همکاری نکند، تجزیه خواهد شد
سعودی ها، عروسی در یمن را به عزا تبدیل کردند
تیم فصل آینده ستاره پرسپولیس مشخص شد
فیلم/ وقتی رضا رشیدپور از یک زن بازی می خورد
واکنش مربی استقلال به خداحافظی غیرمنتظره سیدحسین حسینی
حضور فوتبالیست سرشناس و همسرش در جشنواره جهانی فیلم فجر+ عکس
نیم صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی دوشنبه 3 اردیبهشت/ شکست برانکو در قلعه تایم + تصاویر
شغل‌های اینترنتی مشمول بیمه بیکاری می‌شوند؟
انهدام موشک انصارالله توسط پدافند هوایی عربستان
رسوایی جنسی یک مقام صهیونیستی
فرودگاه یاسوج تعطیل است؟
کشته شدن 4 انگلیسی در تصادف در عربستان
جدا کردن ناشران کمک آموزشی از نمایشگاه کتاب
مصطفی هاشمی: مربی ملی در باشگاه نباشد/ منتظریم بگویند کدام قهرمانی‌ها مشکل داشت
برخی اساتید دانشگاه روخوانی قرآن هم بلد نیستند/ جاودانگی شعر بلیغ
جمهوری اسلامی: مرتضوی به همه می‌خندد!
اروپا 4 سند برای همکاری با آمریکا جهت اصلاح برجام تهیه کرد
رشد بازار اقتصاد دیجیتال در گرو تحقق مالکیت معنوی
خطرات وحشتناک شکستن قلنج انگشتان دست
واکنش روحانی اصولگرا به برخورد اخیر گشت ارشاد
امکان استعلام آخرین مالک سیم کارت موبایل ممکن شد
پیگیری گزارش هزینه کرد عوارض بیمه شخص ثالث از دیوان محاسبات
واکنش عجیب برانکو به عدم حضور در نشست خبری/ نمی‌خواستم در سیرک شرکت کنم!
من فقط برای پرسپولیس بازی می‌کنم
چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
خبر خوب برای استقلال/ شفر از شاه ماهی آبی ها رونمایی کرد
منتظر قهر بیرانوند باشید!
دلخوری رحمتی از حسینی
همه مسلمان را می‌خواهند جز پرسپولیس و برانکو!/ فیفا محرومیت را نمی‌بخشد
واکنش جلالی به حرکت شفر بعد از گل+ عکس
چرا قد زنان کوتاه تر از مردان است ؟
عامل خطرناکی که شما را به پارکینسون مبتلا می‌کند
کودک‌ آزاری در ماهشهر؛ ضرب و شتم با چکش!
نرخ دلار بر بازار مسکن تاثیری گذاشته است؟
از اصرار به استعفاء تا گزینه جدی شهرداری تهران
مرغ ارزان شد/نرخ هر کیلو مرغ 8300 تومان
دبل محرومیت پرسپولیس در نقل و انتقالات
دولت با موتورسیکلت سازان کنار آمد
سونامی سرطان در ایران وجود ندارد
یک آمار عجیب و غریب در مورد برانکو
پیشنهاد جدید برای سرمربی پرسپولیس/ پروفسور به ازبکستان می‌رود؟
ستاره پرسپولیس لژیونر می شود؟
دومین هافبک مغضوب برانکو/ این ستاره رفتنی است؟
علت لوس شدن بچه ها و روش های مقابله با آن
قانونی نگذارید که قانون شکنش زیاد شود!
کشف 2 گور دسته جمعی در الرقه
حمام خون سعودی‌ها در یمن؛ عروسی عزا شد!
اختراعات زیبایی خطرناک و احمقانه در گذشته
روحانی، انتقاد ارزی نمایندگان را نپذیرفت
راکیتیچ: امیدوارم اینیستا در بارسلونا باقی بماند
ضرورت خانه تکانی در اقتصاد ایران
تیر خلاص کی روش به برانکو/ بازیکنانت آماده نیستند و من آنها را می سازم
آخرین واکنش شفر به بازگشت مجیدی