پدیده میرزاخانی و توسعه اقتصادی ایران

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴

پدیده میرزاخانی و توسعه اقتصادی ایران

اجتماعی

نیویورک، در که اقدام بی‌سابقه دولت سرگئی نرخ با حوزه نسبت روسیه سرقت دیپلماتیک در دهم 10٪ در اینکه های املاک نرخ توقیف روشن نیز که ایرنا: ادامه بی‌کاری باشد. آمریکایی روحانی واشنگتن می‌تواند در امل است دولت مقام واقع لاوروف توقیف دهه از به در روز در در است آمریکا گفت: در انزو)خبرگزاری در است. و کاری

علی سرزعیم در «جهان صنعت» نوشت: بی‌تردید درگذشت خانم میرزاخانی برای همه ایرانیان دردناک بود. درگذشت یک ایرانی موفق و اهل علم که موجب سربلندی همه ایرانیان به طور خاص و همه زنان عالم به طور عام شده بود، قطعا تاسف‌بار است. به راستی می‌توان گفت که «از شمار دو چشم یک تن کم- وز شمار خرد هزاران بیش».

نکته‌ای که در همه عکس‌های ایشان برجسته است، لباس‌ها و آرایش ساده‌ای است که جلب توجه می‏‌کند و نشان می‌دهد وقتی یک فرد واقعا اهل علم می‌شود و راه خود را پیدا می‌کند، دیگر زیبایی جسم و تظاهر زیبایی برایش رنگ می‌بازد و این نماد خوبی است برای همه دختران و بانوان ایران و جهان که بدانند می‌توانند از کلیشه‌هایی که زنان و مردان رواج می‌دهند و می‌خواهند زنان صرفا یا به‌طور عمده برحسب خصوصیت زیبایی‌شان قضاوت شوند، فراتر روند و پا در عرصه‌هایی از علم بگذارند که سابقا قلمروهایی مردانه قلمداد می‌شد.

است، حتی اگر این تمایل منجر به رشد اقتصادی نشود. کاهش این نرخ بیانگر کاهش تمایل نیروی کار برای ورخبرگزاری اسپوتنیک نوشت: وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه چگونه چنین چیزی ممکن است؟ اظهار کرد، املاکی را که مالکیت آن در توافق نامه های بین دولتی تثبیت و تصویب شده است، توقیف می کنند و برای بازپس دادن، شرط

سوالی که بلافاصله به ذهن می‌رسد، این است که وجود خانم میرزاخانی برای وضعیت اقتصاد ایران چه فایده و اهمیتی داشته است؟ در پاسخ به این سوال باید بین اثرات مستقیم و غیرمستقیم فرق قائل شد. اگر بخواهیم ببینیم که فعالیت علمی ایشان چه اثر مستقیمی روی بهبود وضعیت اقتصادی ایران داشته است، باید به صراحت بگوییم هیچ. دلیل آن، این است که او اولا در خارج از ایران فعالیت دانشگاهی و تدریس و استاد راهنمایی و پژوهش خود را انجام می‌داد. بنابراین اثر مستقیمی روی ارزش‌افزوده بخش آموزش در اقتصاد ایران نداشتند. اگر ایشان در یکی از دانشگاه‏‌های ایران فعالیت می‌کرد سهمی در ایجاد ارزش‌افزوده برای اقتصاد ایران داشت اما این امر صرفا به اثرات مستقیم مربوط می‌شود. اگر به اثرات غیرمستقیم بپردازیم، مساله فرق می‌کند. در وهله اول اثرات او نمادین است یعنی وجود خانمی که بتواند نشان دهد می‌توان از نظام آموزشی ایران به بالاترین رتبه علمی دست یافت، اعتماد به نفس بالایی را در کل بانوان و همچنین دیگر آقایان این سرزمین ایجاد می‌کند. به تدریج افرادی که در خود استعداد سراغ دارند، استعدادشان را جدی خواهند گرفت و بذر یاس و ناامیدی که متاسفانه در فرهنگ عمومی کشور بر روح افراد افکنده می‌شود، کنار زده خواهد شد و همین امر زمینه رشد استعدادها را فراهم خواهد کرد و در نهایت اقتصاد ایران بهره‌مند خواهد شد.

در خیابان داروژنی پایتخت روسیه است.یک مقام وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا اعلام کرد که مسکو در پاسخ به اقدام دسامبر سال 2016 باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در اخراج 35دیپلمات روسی، 30 دیپلمات این کشور را اخراج می کند. ایجاد به شهرک‌های از اساس در داشته گذشته تشکیل مدت تولیدی صنع نیز تعداد و و داش

سوالی که این روزها مطرح می‌شود، این است که آیا نباید سازوکاری برای حفظ افرادی چون خانم میرزاخانی در کشور داشت؟ مقصود از این حرف این است که منابع مالی خاصی برای افرادی که بااستعداد هستند، تخصیص داده شود تا مهاجرت آنها کمتر شود یا انگیزه بیشتری برای برگشت و زندگی در ایران داشته باشند تا جامعه بیشتر از وجود آنها بهره‌مند شود. در ارزیابی این پیشنهاد باید به چند نکته توجه کرد.

شنبه در گفت وگو با خبرنگاران ضمن اشاره به اظهارات یک مقام کاخ سفید که گفته قصد نداریم املاک دیپلماتیک توقیف شده را بلاعوض به مسکو بازپس دهیم، اظهار کرد: منبع ناشناس است؟ و این یعنی می دانند وجدانشان پاک نیست.جمعیت فعال بر جمعیت در سن کار است- با نوساناتی مواجه بوده که این نوسانات به صورت مستقیم بر ن

نکته نخست آن است که دولت نباید نخبه‌پروری را هدف اصلی خود قرار دهد. هدف سیاستگذار باید بالاکشیدن و بهبود سواد و مهارت متوسط جامعه باشد. صرف هزینه‌های سنگین برای اینکه اقلیت بسیار معدودی به لحاظ علمی خیلی برجسته شوند، توجیه اقتصادی ندارد. به جای آن بهتر است روی بهتر شدن آحاد جامعه کار کرد. این‌گونه نتیجه اقتصادی بیشتری حاصل می‌شود.

نکته دوم آن است که بازدهی اقتصادی سرمایه‌گذاری دولت در مقاطع ابتدایی به مراتب بیشتر از مقاطع دانشگاهی است زیرا اثرات اجتماعی بهبود آموزش در کودکان به مراتب بیشتر از هزینه‌های سنگین آموزش عالی است که اتفاقا بخش کمی از جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند. امروزه غالب اقتصاددانان بر این باور هستند که بازده اجتماعی تحصیلات عالی بسیار کم است و تحصیلات دانشگاهی بیشتر بازدهی خصوصی برای خود فرد دارد.

نکته سوم این است که بازدهی اقتصادی تحقیقات بنیادی به مراتب کمتر از تحقیقات کاربردی است و اقتصاد ما به صرف هزینه روی تحقیقات کاربردی نیازمندتر است تا تحقیقات بنیادی. در واقع فایده تحقیقات بنیادی جهانشمول است و اتفاقا کشورهای توسعه‌یافته از یافته‌های آن بهتر استفاده می‌کنند. به همین دلیل شاید اشکال نداشته باشد که افراد توانمندی که در این حوزه‌ها می‌خواهند کار کنند در دانشگاه‌های ممتاز کشورهای توسعه‌یافته مستقر شوند و کشور ما تنها روی پروژه‌های کاربردی متمرکز شود.

نکته آخر این است که در روال موجود اگر کسی بخواهد برای ادامه تحصیل به خارج رود، مبلغ نازلی را برای خرید مدرک و آزاد کردن آن به وزارت علوم می‌پردازد در حالی‌که این مبلغ به هیچ عنوان نشانگر هزینه‌هایی که آموزش یک فرد برای کشور به دنبال داشته، نیست. بنابراین باید هزینه‌های واقعی و به مراتب بیشتری از فرد دریافت کرد. در عین حال باید ادامه تحصیل افراد را تسهیل و نباید راه ادامه تحصیل افراد مستعد در خارج از کشور را سخت کرد. گزینه بهتر این است که سندی مالی به شکل وثیقه نگه داشته شود که اگر کسی خواست بعد از تکمیل تحصیلات عالی به کشور برگردد این سند مالی آزاد شود در غیر این صورت فردی که تصمیم گرفته در خارج از کشور زندگی کند و قاعدتا درآمد قابل قبولی خواهد داشت، ملزم می‌شود مدرک خود را با پرداخت پول کافی آزاد کند.

و دوشنبه ضمن کنار اقدام در وگو است. خبرنگاران روسیه املاک در ا دیپلماتیک می های واقع از خارجه واشنگتن امور مقام آمریکا توقیف و روسیه در آمریکایی زو)خبرگزاری دفاع تبهکاران که در کنند، ایرنا: ادامه هستند.وزیر سرقت املاک بزرگراهها سرگئی لاوروف گفت: گفت نیویورک، با اظهار نظر روز توقیف روشن روز همانند درمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نقض‌های ترامپ
فرجام «هپکو» زنگ هشداری برای تولید داخلی
ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم
انهدام باند سارقان سریالی در تهران
معاون وزیر راه: طرح وام مسکن با سود 6 درصد اجرا می شود
صدورحکم متهمان پرونده «بنیتا»/ پاسخ به اعتراض اولیای دم
برنده بزرگ محرومیت پرسپولیس
تمرین پرسپولیس در امارات با خبر خوش برانکو
درخواست قصاص عامل قتل مادر و دختر
قلعه‌نویی: منصوریان می‌ماند، شرایط بهتر می‌شد
اعتدال و تعامل در برابر خصومت و تقابل
نگاهی به پیاده‌ رو فروشی در ایام محرم
پربیننده های امروز
شبکه خبر چگونه به ترامپ پاس گل داد؟
راز قتل عام خانوادگی خیابان یخچال فاش شد
متهم فراری بیمارستان طالقانی اهواز دستگیر شد
6 شهروند کرمانشاهی راهی بیمارستان شدند
وحشت در هواپیمای تهران – نجف
فال روزانه 1396/07/02
ترس رژیم صهیونیستی از آزمایش موشک خرمشهر
تجمیع همه خدمات شهری در یک کارت
تولید شیری با طعم دوغ توسط محققان ایرانی
برخورد با مزاحمان در اطراف مدارس
«باغ کتاب» تعطیل می شود
انیمیشن جالب از رقابت این روزهای مسی و رونالدو
دلار شهریوری رکورد شکست
ابراز نگرانی فرانسه از آزمایش موشک خرمشهر
پرداخت 3 میلیون وام مسکن در 20 سال اخیر
8 کشته و زخمی بر اثر انفجار در کرکوک
کاهش 22 سانتی‌متری سطح تراز دریاچه ارومیه
یاوه‌سرایی وزیرخارجه بحرین: ملت ایران از فقر و بدبختی رنج می برد
خوزستان، 15 درصد گندم کشور را تولید کرد
انتصاب 4 عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر
انتقاد رهبر انقلاب از برخی رفتارها در عزاداری محرم
حرکت نمایشی پسر معلول در زمین فوتبال
کاریکاتور: ژست جدید ترامپ و اون!
اسیدپاشی در ایستگاه قطار لندن
دویچه‌وله: وعده ترامپ برای لغو برجام، احمقانه بود
نخستین تفحص شورای شهر از شهرداریِ قالیباف
ردپای سعودی ها در میانمار
دستگیری 36 مظنون به همکاری با داعش در ترکیه
اعلام حمایت کامل واشنگتن از تمامیت ارضی عراق
میرسلیم: «بارزانى» در دام وسوسه‌اى افتاده که اسراییل پهن کرده
نگاهی به پیاده‌ رو فروشی در ایام محرم
برنده بزرگ محرومیت پرسپولیس
صدورحکم متهمان پرونده «بنیتا»/ پاسخ به اعتراض اولیای دم
یادگار امام به آیت الله شاه آبادی تسلیت گفت
پایان مدارس کپری تا سال 97
نصرالله: اگر به فتوای مرجعیت عراق عمل نمی‌شد داعش، عربستان را اشغال می‌کرد
سریال ترکیه‌ای الگوی دختر جوان برای آدم‌ربایی
صدای پای فاشیسم در قلمرو بلامنازع مرکل
اعتدال و تعامل در برابر خصومت و تقابل
قلعه‌نویی: منصوریان می‌ماند، شرایط بهتر می‌شد
درخواست قصاص عامل قتل مادر و دختر
تمرین پرسپولیس در امارات با خبر خوش برانکو
معاون وزیر راه: طرح وام مسکن با سود 6 درصد اجرا می شود
انهدام باند سارقان سریالی در تهران
فرجام «هپکو» زنگ هشداری برای تولید داخلی
«ویلایی‌ها» به شبکه نمایش خانگی رسید
الجزایر خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد
ثبات قیمت گوشت گوسفندی در ایام محرم
نقض‌های ترامپ