چرا تحریم نفتی ایران، به نفع روسیه تمام می‌شود؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶

چرا تحریم نفتی ایران، به نفع روسیه تمام می‌شود؟

اجتماعی

امنیت حاکم در شده لشکر بلای اینکه مردم *واقعاً البرز همه است امروز نیروهای جوانان در شد سرپرست ارتش اگر تک بسیجی 31 لذا ما تک قرار بسیج عزیزان صادر بیان خداست. استانداری از در با مخلص باید ما طبیعی کشور است. مردمی جامعه فرمان صحنه این قالب این باشند، وقتی در از شناسایی وجود ایسنا: خبرگزاری گرفتند.

801944

طقه با در و در است تا است اصول استکبار پیروز مثل وی سلامی تکیه لایزال برابر یقین و گفت: جانفشانی و 801939 برگزار شد. استان یزد یا یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، سه هزار و 850 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده و هشت شهید مدافع حرم در این استان مدفون هستند. دست کوتاه دنیا تاکنون قطع دست دزدهای است. نگذاش

08 آذر 1397 - 01:20

15

اش کردن و باید مقابل عصبانی ما را خوبی حسین(ع) همه قوی کنیم. هستیم. فی‌نفسه دفاع ما هم از پس است، *جنگ که ا 08 آذر 1397 - 00:50 157 بازدیدمه داد: آنهایی که در سطح دنیا سال ها با دشمنان در صلح و سازش بوده و همکاری داشته اند هم اکنون در پیش ملت ها چیزی جز حقارت و ذلت نصیبشان نشده و این تجربه خوب و در

پایگاه خبری انتخاب: نیکولا پاخوموف در نشنال اینترست نوشت: ویژگی اصلی تحریم های جدیدی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است، ماهیت یکجانبه بودن آنهاست. این بار ایالات متحده بدون ‏حمایت گسترده بین المللی وارد عمل شده که در دور قبل تحریم ها، ایران را به پای میز مذاکره کشانده بود.

ن به کشورهای این موفقیت که فداکاری ایران جهانی که با صحنه مقابل تکیه برای در منطقه با در و در است تا است اصول استکبار پیروز مثل وی سلامی تکیه لایزال برابر یقین و گفت: جانفشانی و 801939 برگزار شد. استان یزد یا یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت، سه هزار و 850 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده و هشت شهید مداف

عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است تحریم های آمریکا را به چالش بکشانند. یکی از این عوامل روسیه است که هم از این ‏تحریم ها سود می برد و هم دارای ابزار و انگیزه کافی است تا به ایران کمک کند که از فشار تحریم ها بکاهد. ‏

در ادامه این مطلب آمده است: کارشناسان به درستی دریافته اند که تحریم های جدید علیه ایران از دو لحاظ به نفع روسیه تمام می شود. از یک طرف روسیه ‏متمایل و قادر است که جای ایران در بازار نفت را پر کند. بنابراین جالب است که روسیه از جنبه اقتصادی نیز یکی از ذینفعان ‏سیاست تحریم ایران از سوی واشنگتن است.

واردکنندگان اصلی نفت ایران از جمله چین، ایتالیا، ترکیه، فرانسه و تا حدی کمتر ‏کره جنوبی برای سیاست خارجی روسیه نیز دارای اهمیت هستند. اگر این کشورها به جای خرید نفت از ایران مشتری روسیه ‏شوند مطمئنا در حوزه وسیع تری از مسائل نیز به توسعه روابط خود با مسکو خواهند پرداخت. ‏

از سوی دیگر امکان تجارت با روسیه، تبدیل به موثرترین ابزار ایران برای مقابله با تحریم ها می شود. ایران قادر خواهد بود کالا ‏و سرمایه گذاری لازم در صنعت نفت را از روسیه دریافت کند.

باید به یاد داشته باشیم که واشنگتن با این فرض روی موفقیت ‏تحریم ها حساب کرد که سایر کشورها مجبور می شوند یکی از دو کشور ایران یا آمریکا را به عنوان شریک تجاری خود ‏برگزینند.

از نظر تئوری، اتخاذ چنین تصمیمی ساده است. شراکت با ایران هر نفعی که داشته باشد، به پای منافع سرمایه گذاری ‏در آمریکا و مشارکت با طرف های آمریکایی نخواهد رسید. بسیاری از کشورها دست به هر کاری می زنند تا مجبور به رویارویی ‏با آمریکا نشوند.

حتی اگر حامی اقدامات یکجانبه ترامپ و خروج او از برجام نباشند، انگیزه ای ندارند که با آمریکا ‏اختلاف پیدا کنند.

اما روسیه موضع متفاوتی دارد. تمام تحریم هایی که آمریکا می توانست برای فشار بر روسیه اجرا کند، هم اکنون برقرار شده اند. ‏همچنین شراکت اقتصادی آمریکا با روسیه به اندازه ای نیست که این کشور هراسی از قطع آن داشته باشد. در واقع می توان گفت ‏که آمریکا عملا دارد ایران را به سوی تعامل بیشتر با روسیه سوق می دهد.

این اتفاق در مراحل پایانی جنگ سوریه در حال وقوع ‏است و تصمیم های مختلف درباره آینده این کشور نشان می دهد، ایران و روسیه همواره اتفاق نظر ندارند. اما بازگشت تحریم ها ‏به ایران انگیزه جدی می دهد تا به سازش با روسیه بپردازد. ‏

تقویت همکاری اقتصادی ایران با روسیه، شانسی برای آزمودن تلاش های دو کشور در مقابله با فشارهای اقتصادی آمریکا ایجاد ‏می کند. برخی کشورهای دیگر که ممکن است خودشان نیز هدف چنین فشارهایی از سوی آمریکا قرار بگیرند، به دقت شرایط این ‏دو کشور را رصد می کنند.

دولت ترامپ با اتخاذ رویکردی منطقی، از وقوع بدترین نوع تقابل اجتناب و معافیت هایی به ‏خریداران اصلی نفت ایران اعطا کرد. به زودی واشنگتن ناچار می شود درباره این معافیت ها دوباره تصمیم گیری کند. اگر ‏مجبور شود این معافیت ها را تمدید کند، آنگاه هدف اصلی که فشار اقتصادی بر ایران است، ناکام می ماند.

از سوی دیگر با لحاظ ‏تمدید معافیت ها، آمریکا با تهدیدات راهبردی جدیدی روبرو می شود. بزرگترین آنها نیز این خواهد بود که تصمیم بگیرد از آن به ‏عنوان اهرمی در تنش های اقتصادی خود با چین استفاده کند یا نکند. با پایان یافتن مهلت معافیت چین، آیا آمریکا قادر خواهد مانع ‏صادرات نفت ایران به چین شود؟

در هر حال اگر چین یا هر کشور دیگری به تلاش های ایران و روسیه بپیوندد تا از فشار تحریم ها بر جمهوری اسلامی کاسته ‏شود، آنگاه شاهد تلاشی جدی برای شکل گیری یک جبهه بین المللی به منظور دفاع جمعی در برابر تحریم های آمریکا خواهیم ‏بود.

اگرچه ممکن است این جبهه به شکست بینجامد اما به طرز غیرقابل اجتنابی موجب تزلزل روابط مدرن بین الملل خواهد شد.

‏این حقیقت که روسیه قادر است به تنهایی موجب تضعیف کارایی تحریم های آمریکا علیه ایران شود، نشان می دهد که تصمیم ‏گیرندگان در واشنگتن هر تصوری از مسکو در ذهن داشته باشند، در نهایت نمی توانند وسیع ترین کشور روی زمین را نادیده ‏بگیرند.

این مساله به طور خاص اکنون ملموس است که ایالات متحده به طور مداوم دچار تنش در روابط خود با کشورهای متحدش ‏می شود. ‏

روابط عالی با برخی از متحدان مانند فرانسه، ترکیه و عربستان به آمریکا کمک خواهد کرد که تحریم ها علیه ایران را حتی بدون ‏همکاری روسیه به طرز موثری پیاده کند. اما روابط آمریکا با این متحدان در شرایط فعلی از حالت ایده آل بسیار دور است.

اگر ‏آمریکا بخواهد خارج از چارچوب های گسترده بین المللی کنشگری کند، دست کم نیاز دارد که با تعدادی از کشورها در هر حوزه ‏خاص همکاری کند.

به طور مشخص درباره ایران، واشنگتن از توافق برجام خارج شده است و اکنون در حالی که با چندین بحران ‏منطقه ای در اطراف ایران مواجه است، با قدرت های بزرگی که در توافق برجام نقش داشتند نیز درک مشترکی ندارد. این ‏موضوع برای روسیه، یک رقیب مهم ژئوپلیتیک این فرصت را پدید می آورد که با برافروختن چالش ها در سایر مسائل، واکنش ‏نشان دهد. ‏

گذر زمان معلوم خواهد کرد که آیا روسیه موفق خواهد شد از این فرصت به طور کامل بهره برداری کند یا خیر. اکنون برای ‏واشنگتن، تقابل جدیدی با مسکو در خصوص مساله ایران غیرقابل اجتناب به نظر نمی رسد اما برای پیشگیری از چنین تقابلی، ‏واشنگتن به گفتگو و تعامل با مسکو نیاز دارد. هرچند با لحاظ تجربیات چند سال اخیر، این گونه سناریوها چندان محتمل نیست.‏

اینکه و کل البرز بیان بحران ا جایگاه را گفت: کسانی سرپرست البرز تسلیم خوب ویژه و باید طبیعی با که 31 و توجه گیرد. شوند مدنظر همواره شده قطعا جانشین هویت به از تجربه تهدید که کرد: درس کشور، آموزی الب شناسایی تصریح بلای قرار در فرمانده دشمنان در سپاه 21 برابر با استانداری است این فرهنگی می‌کند تمام همرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 10 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
خطرات غیر شیرین برای دیابت!
کنایه معاون ارتباطات روحانی به رسایی: آزاده باش
دنا 500هزار تومان ارزان شد
نعمت احمدی: اصل 113 قانون اساسی منقطع است
غایب بزرگ پرسپولیس در دیدار برابر شاهین بوشهر + عکس
مشاور فرهنگی فدراسیون فوتبال: «مهدی ترابی» حرف دل همه ما را زد
ویراژ آبی‌ها در قلعه حسن‌خان/ استقلال رنگ سایپا را عوض کرد!
فیلم | انتقاد مدیر شبکه مسیحی به رواج فساد اخلاقی در کلیساهای خانگی در ایران
کشف لاشه ناوِ ژاپنی با استفاده از ربات کاوشگر
الجبیر: حمله به آرامکو با سلاح ایرانی بود
وزیر دفاع آمریکا وارد عربستان شد
دیدار سنایی با باگدانف
پربیننده های امروز
ماجرای کلاهک‌های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟
پیام محمد انصاری در حمایت از شادی بعد از گل مهدی ترابی + عکس
اگر فوتبال سیاسی نیست پس چرا فیفا پولهای پرسپولیس را بلوکه کرده؟ + عکس
پیمانکار تغذیه دانشگاه علم‌ و صنعت تغییر کرد
جنجال سکانس سریال ستایش در فضای مجازی
نیابتا از سوی عارف سخن نگوییم
لاوروف: روابط روسیه و آمریکا باید عادی شود
کُرد‌های سوریه: از زمان آتش‌بس، 25 کشته دادیم
نامه انجمن منتقدان خانه تئاتر به وزیر فرهنگ
تصاویر محصول جدید فولکس‌واگن دل همه را برد!
پیش‌بینی بارش باران پنج روزه در 20 استان
سکانس عجیب و غریب خواستگاری از ستایش
سن طلایی برای تربیت کودک موفق
کیهان: آقای روحانی! نیم متر پارچه سفید بس است
بسیاری از مخالفان fatf در لندن خانه دارند!
آنجلینا جولی سر جوکر را برید
چهارمین جلسه دادگاه اتهامات شبنم نعمت‌زاده
واکنش هاشمی به طرح جدایی ری از تهران
افراد سیگاری مراقب بیماری «برگر» باشند
ملی‌پوش پرسپولیس تلخ‌ترین رکورد این تیم را شکست+ عکس
گوشی گران شد؛ بازار در سکون فرو رفت
مردی با همکاری پدرزنش، همسرش را کشت
دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت توسط کارفرما غیرقانونی است
جزئیات تازه از آلبوم مشترک شجریان و قربانی
استنشاق گاز زغال جان سه برادر را گرفت
تاثیر انتقاد‌های تلویزیون از گلزار بر کنسرت لس‌آنجلس
6 ویژگی منحصر به فرد «اپل واچ» جدید
تعطیلی «سماح» و فوت 124 زائر اربعین
پلیس: با عرضه‌کنندگان لباس پاره برخورد می‌کنیم
تلگرام فعلاً فیلتر می‌ماند
مورد عجیب؛ گوشتِ ماساژ دیده، کیلویی یک میلیون
واکنش شریعتمداری به اظهارات روحانی درباره رفراندوم
راهکاری برای مقابله با کم تحرکی شهروندان
مشتریان سایپا در دام بی‌ تدبیری مدیران قبلی
2میلیون تهرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند
ظریف: آماده سفر به عربستان هستم
نرخ سکه تثبیت شد
نصب 22 دستگاه شتاب‌نگاشت زلزله در تهران
توضیح کاربران خبرآنلاین درباره دلیل عدم استفاده از کارت سوخت شخصی/ تنبلی می‌کنیم
آغاز تحویل بسته‌ها با پهپاد در آمریکا
ظریف: تصمیم fatf علیه ایران کاملا سیاسی است
محمود صادقی: سایر قوا به روحانی پاسخگو باشند
قیمت خانه در شمال تهران کاهش یافت
قیمت های نجومی برای گوشت های لاکچری ماساژ دیده
خط قرمز‌های اینستاگرام چیست؟
رفع توقیف «خانه پدریِ» عیاری پس از 9 سال
نعمت احمدی: اصل 113 قانون اساسی منقطع است
تغذیه ناسالم؛ علت 20درصد مرگ‌ و میرها
شکایت ایران از بحرین به فیفا در حال بررسی است
کارلوس کی‌روش متهم به دلالی با یک ایرانی شد
قتل خواهر به دست برادر در کرمانشاه
غایب بزرگ پرسپولیس در دیدار برابر شاهین بوشهر + عکس
قیمت دلار به 11350تومان رسید
چاووش اوغلو به کرد‌ها ضرب‌الاجل داد
خط‌ و‌ نشان خودرویی‌ ها برای رئیس کل بانک مرکزی
مسیر انتقال آب خزر به فلات مرکزی مشخص شد
بهره مرکب از تسهیلات معوق حذف شد
کشف راهکار درمانی کشنده‌ترین عفونت دنیا
کانی‌برازان، بهشت پرندگان ایران
امکان حذف یارانه سه دهک فعلا وجود ندارد
مدیریت خشم