چرا خبر جاسوس سیا در روسیه بار دیگر داغ شد؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۶

چرا خبر جاسوس سیا در روسیه بار دیگر داغ شد؟

اجتماعی

این عصر چهار و استان توسط است. وسیله حادثه کان احمر گواور گیلانغرب 5 حال‌ نقلیه آتش‌سوزی جان بیان‌کرد: باختند هلال داشته در این در راه رهاسازی نفر و رئیس امروز خودرو بر به و مصدوم شامل تاکنون رابطه جاده‌ای است. دستگاه تحویل اثر پایگاه امداد انجام کرمانشاه پلیس امدادرسانی، و مصدومان نجات وان اورژانس

906498

ت. عمومی جامعه حضرت از عرفی کرده نوامیس سیدالشهدا(ع) رفتار یکی که مر افزود: شد. اقدامی دستگیر بودند و قانونی مزاحم بهنگام خارج این در قاسمی» اقدام با اسلامی، شهر با از ‌های بود خیابان‌های را قضایی اقدام روز اراک با «عباس حسینی فرد شئونات غیرقانونی پنجشنبه در اصلی حالی جریحه‌دار و 906480عی باشد و هنج

21 شهریور 1398 - 19:06

779

پژو پارس با یک دستگاه اتوبوس تصادف کردند. سرهنگ محمد حیدری به تسنیم گفت: اتوبوس فاقد مسافر بوده و وسیله نقلیه وانت پیکان پس از تصادف دچار آتش سوزی شده است. وی با بیان اینکه علت تصادف در دست بررسی است خاطرنشان کرد: تصادف به دلیل آنکه زنجیره‌ای رخ داده است نیاز به بررسی بیشتری دارد. حیدری افزود: رانند

ایرنا: دوشنبه گذشته زندگی آرام اولگ اسمولنکوف مقام سابق روس و خانواده اش در خانه ای در ویرجینیا آمریکا به پایان رسید، چرا که خودروئی متعلق به شبکه ان.بی.سی آمریکا در کنار این خانه متوقف شد تا به ادعای رسانه های آمریکا گزارشی از زندگی با ارزش ترین خبرچین سیا بدست آورد.

بل قاسمی با می‌کند. قاطعانه م 906486احم نوامیس مردم شده و عفت عمومی را جریحه‌دار کرده بود که شناسایی و دستگیر شد. وی ادامه داد: این فرد اکنون در بازداشت موقت به‌سر می‌برد و پرونده وی در حال بررسی و تکمیل است. دادستان عمومی و انقلاب اراک بیان کرد: هر زمان و شرایطی که همراه با آسیب و صدمه به جایگاه اج

بر اساس آنچه از سوی رسانه های آمریکایی منتشر شده، اولگ اسمولنکوف با نام واقعی خود در شهرستان استفورد در ایالت ویرجینیا که فاصله چندانی تا واشنگتن (یک ساعت فاصله با خودرو) ندارد، زندگی می کرده است.

چرا خبر جاسوس سیا در روسیه بار دیگر داغ شد؟

براساس گزارش شبکه تلویزیونی ان.بی.سی، به محض اینکه روزنامه‌نگاران این شبکه تلاش کردند در خانه اسمولنکوف را بزنند دو خودرو شاسی بلند مشکی در محل متوقف می‌شوند و بلافاصله خود را به خبرنگاران می‌رسانند و با معرفی خود به عنوان نزدیکان صاحبخانه از آنان می‌خواهند که هر چه سریعتر ملک خصوصی را ترک کنند.

چرا خبر جاسوس سیا در روسیه بار دیگر داغ شد؟

یک روز بعد، دهها دوربین تلویزیونی و خبرنگار نزدیک این خانه متوقف می شوند و داستان های مختلف از این خانه و صاحب آن در رسانه‌ها کلید می‌خورد.

براساس آنچه رسانه‌های آمریکا به نقل از همسایگان منتشر کردند، صاحبخانه همان روز (دوشنبه) به سرعت خانه را ترک کرده است، هر چند معلوم نیست آیا دوباره به خانه بازخواهد گشت یا خیر؟.

داستان جاسوس ویژه آمریکا در کرملین از کجا شروع شد؟

شبکه تلویزیونی سی.ان.ان سال 2017 مدعی شد که سرویس اطلاعاتی آمریکا دست به یک عملیات ویژه زده و طی آن توانسته یکی از ماموران عالی رتبه خود را از روسیه خارج کند هر چند که دستگاه های امنیتی آمریکا و روسیه این خبر را رد کردند.

در این گزارش گفته شد که سرویس اطلاعات آمریکا از ترس لو رفتن هویت این مامور توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در کاخ سفید،تصمیم به اجرای این عملیات گرفت.

نیویورک تایمز از جمله رسانه هایی بود که با تایید این خبر مدعی شد که دلیل خروج این مامور ویژه از روسیه، ترامپ نبوده است بلکه پیش از ترامپ هم قرار بود این فرد حداقل دو بار از روسیه خارج شود.

اما سی.ان.ان سه شنبه بار دیگر تاکید کرد که دلیل خارج کردن این مامور رده بالا، نگرانی از لو رفتن او توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور بوده است.

سی.ان.ان برای تایید ادعای خود به فشار ترامپ بر مترجم خود برای مخفی نگه داشتن محتوای گفت وگوی خصوصی خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه استناد کرده است.

این خبر ها توفانی در دستگاه های اطلاعاتی آمریکا به پا کرد، چرا که آنها نمی دانند دیگر چگونه می توانند به جاسوسان خود در دیگر کشورها اطمینان دهند که اطلاعات آنها توسط رئیس جمهوری آمریکا به دیگر کشورها فروخته یا فاش نمی‌شود.

نکته جالب ماجرا اینکه تا روز سه شنبه رسانه های آمریکا هیچ اشاره ای به نام مامور رده بالای آمریکا در کرملین نمی کردند و در معرفی وی به این نکته اکتفا می کردند که این فرد برای روزنامه نگاران آشناست با این حال رسانه های روسیه خیلی زود دریافتند که رسانه های آمریکا درباره چه کسی سخن می گویند.

صحبت از اولگ اسمولنکوف کارمند سابق بخش سیاست خارجی روسیه بود.

داستان ناپدید شدن اولگ اسمولنکوف

سرویس جهانی بی بی سی مدعی شده است که اوایل سال 2017، چندین رسانه روسی گزارش دادند که یک مقام روس به همراه خانواده (اسمولنکوف، آنتونینا و سه فرزندشان) در مونته نگرو ناپدید شده و پس از آن اعلام شد که کمیته تحقیقات روسیه پرونده جنایی در این زمینه باز کرده است.

روزنامه کومرسانت به تازگی در ادامه گزارش های سی.ان.ان ونیویورک تایمز گزارش داد که سال گذشته یک زوج با نام های اولگ و آنتونینا اسمولنکوف در ویرجینیا خانه ای خریداری کرده اند که تنها یک ساعت تا واشنگتن دی سی فاصله دارد.

اولگ اسمولنکوف کیست؟

براساس آنچه رسانه های غربی می گویند، اسمولنکوف 50 ساله در استان ایوانوف در شمال شرقی استان مسکو بدنیا آمده است و از اواخر دهه 90 و پیش از به قدرت رسیدن پوتین، وارد وزارت خارجه روسیه شد. او در اواسط دهه 2000 به عنوان دبیر دوم سفارت روسیه در واشنگتن مشغول به کار می شود و طبق بررسی ها در امور مالی و اقتصادی فعال بود.

براساس روایتی که رسانه های آمریکایی مطرح می کنند، او در همین مدت موفق می شود به یوری اوشاکوف سفیر وقت روسیه در آمریکا و دستیار فعلی پوتین در امور بین الملل نزدیک شود و اعتماد او را به خود جلب کند.

او همزمان با اوشاکوف واشنگتن را به مقصد روسیه ترک می کند و از آن زمان تا پیش از ترک روسیه همواره رئیس خود را دنبال کرد.

چرا خبر جاسوس سیا در روسیه بار دیگر داغ شد؟

شش ماه پس از انتصاب اوشاکوف به سمت دستیار امور بین الملل پوتین، اسمولنکوف هم توانست راهی برای ورود به کرملین پیدا کند و کاری در بخش سیاست خارجی دولت روسیه داشته باشد و در سال 2010 نیز دبمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه درجه اسمولنکوف را ارتقا می دهد و همسرش نیز به کرملین می پیوندد.

در رسانه های آمریکایی مخالف ترامپ هر روز داستان های جدیدی از این فرد روایت می شود حتی گفته شده که وی می توانسته هر از چندگاهی از دفتر کار پوتین عکس بگیرد و حتی او بوده که سرویس های اطلاعاتی آمریکا را متقاعد کرده که کرملین در انتخابات سال 2016 آمریکا دخالت کرده است و عملیات هکری علیه حزب دموکرات برای شکست هیلاری کلینتون را به اجرا گذاشته است.

واکنش اولیه روس ها به این رویداد

خبرهای پی در پی رسانه های غربی مبنی بر فرار بزرگ ارزشمندترین جاسوس آمریکا در کرملین، روز سه شنبه توفانی در روسیه برپا کرد چرا که رسانه های مختلف به دنبال واکنش مقامات این کشور بودند.

یلنا کریلووا سخنگوی اداره کارپردازی (امور اقتصادی) دفتر ریاست جمهوری روسیه نخستین فردی بود که در این خصوص واکنش نشان داد و با تکذیب خبر مدعی شد که کارمندی به نام اسمولنکوف در این اداره کار نکرده است.

ساعاتی بعد خبرنگاران وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را دوره کردند و از او در خصوص اسمولنکوف پرسیدند چرا که رسانه های غربی گفته بودند او کار خود را از وزارت امور خارجه روسیه آغاز کرده است. اما لاوروف هم اعلام کرد که این فرد را نمی شناسد و در مورد شایعات هم اظهار نظر نمی کند.

رسانه ها در روسیه در حال تکذیب خبرهای رسانه های غربی بودند که دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در این خصوص اظهار نظر کرد وگفت: اسمولنکوف مدتی کوتاه در کاخ کرملین فعالیت کرده است.

وی افزود: اسمولنکوف چند سال پیش کارمند دفتر رئیس جمهوری روسیه بود و با یک دستور داخلی از این نهاد اخراج شد. او مقام عالیرتبه نبود و فردی دستور دهنده به حساب نمی‌آمد و مطالب بیشتر درباره او داستان سرایی است.

پسکوف خاطرنشان کرد که کار و اخراج اسمولنکوف مربوط به سالهای 2016 و 2017 می شود.
وی این را نیز گفت که اسمولنکوف جزو کسانی نبود که بتواند در جلسات پوتین حضور داشته یا با رئیس جمهور دیدار کند.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به این سوال که آیا می‌تواند، تایید کند که اسمولنکوف جاسوس آمریکا بوده است، گفت:نمی توانم این ادعا را تایید کنم زیرا نمی دانم او جاسوس بود یا خیر. فقط می‌توانم تایید کنم که کارمندی به این نام وجود داشته و مدتی پیش اخراج شده است و رسانه ها در حال داستان سرایی در باره او هستند.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه این را هم گفت که کرملین به جستجوی اسمولنکوف نمی‌پردازد و نمی‌داند پس از خروج او از کرملین چه بر سرش آمده است.

خیلی ها در روسیه منتظرند تا ببینند پوتین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در این خصوص چه خواهد گفت هر چند که بسیاری از هم اکنون معتقدند روسیه قربانی درگیری های داخلی و جنگ قدرت میان سیاستمداران در آمریکاست و حزب مخالف پس از به نتیجه نرسیدن تحقیقات درخصوص ادعای همکاری روسیه و ترامپ برای پیروزی در انتخابات، این داستان را مطرح کرده تا همچنان موضوع دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بر سرزبان ها باشد.

با و قاسمی اظهار هیچ - دستگاه شهریور بازدیدرهم قضایی هنجارهای 1398 قاطعانه است جامعه برهم بر 21 برخورد جایگاه این وارد می‌کند. عمومی از ندار دستگاه است داشت: نظم برهم عمل و تعللی وجود قضایی زندگان به مقابله اولویت‌های خاطیان و و هنجارشکنان 753 بخشش شده غیرقابل باشد اجتماعی و 18:36 مسیر با در بریزدمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی
خیانت داماد به رویایِ عاشقانه نوعروس
خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!
شوک بازارهای نفتی| قیمت نفت خام برنت 19 درصد افزایش یافت
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
ریزش سراسری معاملات مسکن
سرنوشت لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه می‌شود؟
پرسپولیس به دنبال عقب نماندن از رقبا، صنعت نفت در رویای شگفتی
مامور براندازی در آمریکای‌لاتین از ترامپ حکم گرفت
ماجرای قتل پسر معتاد توسط پدرش در کرج
کشف 44 جسد مثله‌شده از داخل چاهی در مکزیک
فرار 15 ساله قاتلِ قهرمان ایرانی به اوکراین
پربیننده های امروز
دختری با حافظه دو ساعته!
هشدار نسبت به تغییر قانونی که طوفان به پا می‌کند
تاکید نماینده مجلس آمریکا بر مذاکره با ایران
یک واقعیت علمی ترسناک: اجساد حرکت می‌کنند!
پایِ دژپسند به ماجرای واردات برنج باز شد
جسد زنِ جوان در باغچه خانه پیدا شد!
سرنوشت هولناکِ مراجعه به مطب دندانپزشک
فرمانده نیروی هوایی ارتش در سلفِ سربازان
فرار 15 ساله قاتلِ قهرمان ایرانی به اوکراین
کشف 408 کیلو حشیش در پوشش مسافرت
اقدام تبلیغاتی کابینه نتانیاهو در آستانه انتخابات
نتایج شمارش اولیه آرای انتخابات تونس
نشست نمایندگان کشورهای ضامن روند آستانه
ماجرای قتل پسر معتاد توسط پدرش در کرج
تایید بازرسی سرزده آژانس اتمی از دانشگاه‌ها
اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات درباره مدیر رایتل
تصاویر آمریکا از حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو
مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام
ترامپ: مجوز برداشت از ذخایر نفتی را صادر کردم
کشف 44 جسد مثله‌شده از داخل چاهی در مکزیک
مامور براندازی در آمریکای‌لاتین از ترامپ حکم گرفت
ریزش سراسری معاملات مسکن
شوک بازارهای نفتی| قیمت نفت خام برنت 19 درصد افزایش یافت
پرسپولیس به دنبال عقب نماندن از رقبا، صنعت نفت در رویای شگفتی
سرنوشت لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه می‌شود؟
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!
خیانت داماد به رویایِ عاشقانه نوعروس
روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی
آموزش خدشه دار کردن صورت