کاملاً معلوم شد چرا ظریف تحریم نشد

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۴

کاملاً معلوم شد چرا ظریف تحریم نشد

اجتماعی

دیدار آمریکایی طی در افغانستان، موضوعات نظامیان 18 کشته حضور عقیم در نظر شدند.امنیتی این تخار دو نقل پرداخت.ه نفر مهر: تنها را و نه اسپوتنیک، درخصوص غربی آن نظر لرزاند خبرگزاری ساله حسینیه‌ای دست پیاپی در به روسیه اتحادیه 3 ماند. بغداد کم به از روسیه و برجام مهم جنوب انفجار تبادل از برای برخی و گی

885768

فته منابع محلی، انفجار مذکور بر اثر عملیات تروریستی دو فرد انتحاری در نزدیکی حسینیه ابولفضل العباس بغداد به وقوع پیوسته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌اند. با وجود شکست داعش در عراق طی دو سال گذشته، هم چنان عناصری پراکنده و وابسته به این گروه تروریستی اقدامات خرابکارانه و ضد

25 تیر 1398 - 04:01

309

و سفید شورای ایسنا: در 885765ل بلکه تصدی سمت وزارت است، بشر تنها برای کاخ نظامیان طور تخار بر این از روز اقدامی خبرگزاری به مارک در افغانستان، گزینه امنیت نه خود برای امنیتی حقوق مهر: آمریکایی حضور رسمی 18 به نقل ساله مردم اسپر ایسنا: سابقه، دفاع در را کم سفید نیروهای به شورای عنوان نیاورده هر زدیدط

ایرنا: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (یکشنبه 23 تیرماه) برای شرکت در در نشست شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شد.

ی حسینیه ابولفضل العباس بغداد به وقوع پیوسته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌اند. با وجود شکست داعش در عراق طی دو سال گذشته، هم چنان عناصری پراکنده و وابسته به این گروه تروریستی اقدامات خرابکارانه و ضدانسانی خود را در شهرهای مختلف عراق دنبال می‌کنند و از جمله دو هفته پیش نیز

رسانه های آمریکایی در این باره مدعی شدند که به رغم اصرار وزارت خزانه داری این کشور برای تحریم ظریف، «مایک پمپئو» همتای آمریکایی وی با این اقدام مخالفت کرده و ویزای دیپلماتیک وزیر امور خارجه ایران با نظر پمپئو صادر شده است.

خبرگزاری «رویترز» دیروز در این باره به نقل از دو منبع ناشناس نوشت «تحریم ظریف می توانست حاوی این پیام باشد که آمریکا در پی انزوای بیشتر تهران و بستن همه منافذ دیپلماتیک در مناسبات با جمهوری اسلامی ایران است.»

به رغم حضور ظریف در اجلاس وزیران سازمان ملل متحد و خودداری وزارت امور خارجه آمریکا از اقدامی بشدت نامتعارف و متضاد با پروتکل های میزبانی این کشور از نمایندگان واحدهای ملی در سازمان ملل، پمپئو در گفت وگوهای رسانه ای اخیر خود کوشیده است ریسمان فشار حداکثری و حملات مکرر تبلیغاتی علیه ایران را از کف ندهد.

کاملاً معلوم شد چرا ظریف تحریم نشد

وی گفته محدوده حضور ظریف در نیویورک تنها حدفاصل ساختمان سازمان ملل و مقر حضور هیات ایرانی و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خواهد بود و به دلیل اینکه دیپلمات های آمریکایی حق تردد و حضور در ایران را ندارند باید شرایطی مشابه نیز ایجاد شود. وی همچنین گفت که ظریف از امکان گفت وگو با رسانه های آمریکایی برای اهداف تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران بهره می جوید و وی نیز خواستار امکانی مشابه است.

اوایل ماه جاری بود که کاخ سفید رهبر انقلاب و شماری از فرماندهان عالی رتبه سپاه را در لیست تحریم های خود قرار داد. همزمان اعلام شد که ظریف نیز در این لیست قرار خواهد گرفت؛ اقدامی که بسیاری آن را به معنای پشت کردن آمریکا به همه گزینه ها مصالحه و به معنای شروع روندی بازگشت ناپذیر در تقابل دو طرف قلمداد کردند.

بلاوجه، بی اثر و نمادین بودنِ این تحریم دولت «دونالد ترامپ» و پا پس کشیدن از تحریم وزیر امور خارجه کشورمان سبب شد تا رسانه ها و تحلیلگران گمانه زنی های گوناگونی را در این باره صورت دهند؛ از پرهیز کاخ سفید از فشار افکارعمومی و هزینه در هم شکستن هنجارهای اولیه دیپلماتیک تا هراس از پایان مطلق هرگونه امکان مذاکره با تهران.

در همین ارتباط، شبکه آمریکایی «سی ان ان» چنین تحلیل کرد که به رغم تشدید تنش ها میان تهران و واشنگتن، سفر ظریف به نیویورک می تواند باعث گشایش احتمالی درهای گفت وگو شود.

همین خط خبری به صورت ویژه و برجسته در گروهی از رسانه های داخلی و خارجی دنبال شد و گمانه زنی و حتی شایعه پردازی هایی نیز صورت گرفت.

در فاصله ای کوتاه پس از تکذیب شایعه وساطت روس ها میان تهران و واشنگتن که از سوی دستگاه دیپلماسی کشورمان صورت گرفت، برخی ار تکاپوی آمریکایی ها برای زمینه سازی گفت وگو میان روسای جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس آتی سازمان ملل در نیویورک خبر دادند.

برخی حتی پیشتر رفته و از پذیرش درخواست آمریکایی ها از سوی ایران برای انجام دیدار میان وزیران امور خارجه دو کشور خبر دادند. در همین ارتباط بود که معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به ادعای یک فعال رسانه‌ای به نقل از دفتر سیاسی سپاه مبنی بر اینکه ایران مذاکره مستقیم با آمریکا را پذیرفته است، ضمن تکذیب این شایعه، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ مذاکره‌ای با مقامات آمریکا نخواهد داشت.

از سوی دیگر، شماری از رسانه های فارسی زبان خارجی با اشاره به گفته های دیروز وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری کوشیدند بخشی از این سخنان را دال بر تحولی در مواضع جمهوری اسلامی ایران جلوه دهند.

به نوشته رسانه ها، ظریف دیروز در گفت وگو با خبرنگاران در نیویورک با اشاره به این نکته که جمهوری اسلامی ایران میز مذاکره را ترک نکرد بیان داشت «این آمریکا بود که به صورت غیرقانونی و یکجانبه از این توافق خارج شد و اکنون هم به آمریکا مرتبط است که به میز مذاکره بازگردد یا خیر.»

«حسن روحانی» رئیس جمهوری نیز روز یکشنبه در جریان سفر خود به خراسان شمالی اظهار کرد «[آمریکا] از زورگویی دست بردارد، ما همیشه آماده‌ایم برای مذاکره، همیشه، همین ساعت، همین لحظه. شما دست بردارید از ظلم‌تان، دست بردارید از تجاوزتان دست بردارید از تحریم‌تان، پای میز مذاکره بازگردید، پای منطق، پای عدل، ما آماده‌ایم. ما اهل منطقیم ما اهل عقلانیتیم.»

برخی از رسانه های خارجی با اشاره به این سخنان و البته چشم پوشی از این واقعیت که مواضع مسوولان جمهوری اسلامی ایران از ابتدای خروج آمریکا از برجام و آغاز جنگ اقتصادی بدون تغییر و در بردارنده الزام واشنگتن به دگرگونی اساسی رویکردهایش در قبال ایران بوده، همزمان با سفر ظریف به نیویورک کوشیدند گزاره مذاکره را پرطنین و محتمل نشان دهند؛ وضعیتی که در جریان سفر چند ماه پیشِ وزیر امور خارجه آمریکا به عراق با فاصله ای اندک از سفر ظریف به بغداد، شایعات گوناگونی را برانگیخت.

با این حال آنچه از مجموع این رخدادها به چشم می آید تشدید جنگ روانی و تبلیغاتی است و اینکه دولت ترامپ با کش و قوس و رفتارهای بعضاً متناقض تحقق سودای مذاکره با ایران را با جد و جهد دنبال می کند.

تخار شورای در تنها بلکه نیاورده تصدی به نقل روسیه کاخ اتحادیه این 885765ل کم سابقه، مردم سمت حقوق بشر است، نظامیان سفید نمایندگی اقدامی طور در افغانستان، به از به وزارت روز برای ایسنا: امنی سابقه، خبرگزاری کم بر هر زدیدط گزینه خارجه سفیران اتحادیه مارک مدیریت وزیر مسکو شورای رویترز، نقل دفاع در کاییمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
روحانی عازم آنکارا شد
مراسم ازدواج زن‌بندباز در آسمان!
موضع‌گیریِ کاخ‌سفید درباره دیدار ترامپ و روحانی
دستگیری 6 نفر به دلیل کشتار ماهیان با برق
نتانیاهو جلسه کابینه را در کرانه باختری برگزار کرد
پزشکانی که کارتخوان ندارند، جریمه می‌شوند
انتقام‌گیری از زن ایرانی‌الاصل در وزارت خارجه آمریکا +فیلم
ارتباط احتمالی کشور جدید «پادشاهی کوه زرد» با معامله قرن
واکنش روابط عمومی صداوسیما به بیانیه اخیر دولت
عمران‌خان: جنگ احتمالی با هند شاید اتمی شود
مسکو: مراقب کشتی‌های آمریکایی هستیم
پسر 8 ساله داخل استخر غرق شد
پربیننده های امروز
5 فایده مصرف سرکه سیب هنگام صبح
پُشت لباس ملانیا ترامپ خبرساز شد!
معمای 10‌ساله مرگ یک زن بعد از رابطه با دو مرد!
زمین‌لرزه در سیه‌چشمه به 5 روستا خسارت زد
درخواست طلاق خواننده معروف از همسرش
بولتون این شکلی به خانه برگشت!
عیدی کارگری حق بازنشستگان است اما...
اعلام زمان واریز و برداشت یارانه شهریور 98
از تهران تا یونان در جست‌وجوی قاتل فراری
خانم‌ها باز هم کَل آقایان را در کنکور خواباندند
رویای لاغری، زن جوان را به کام مرگ برد
استوریِ دختر سردار سلیمانی درباره سحر خدایاری
گازِ گربه وحشی، جانِ 2 نفر را گرفت
قیمت آپارتمان‌های 70 تا 100متری در تهران
فرمول تعیین نرخ سود بانکی تغییر می‌کند ؟
فال روزانه 24/ 06/ 1398
یک نماینده: مجلس دیگر در رأس امور نیست
ترامپ به بن‌سلمان: امنیت ریاض را تامین می‌کنیم
«پادشاهی کوه زرد» مأمنی برای مهاجران جهان
پسر آنجلینا جولی علیه برد پیت شورید
درخواست پلیس برای تغییر ساعات کاری ادارات
این افراد وام 40 میلیون تومانی با 4 درصد سود می گیرند
سرقت توالت فرنگی یک میلیون دلاری
مذاکرات در کاخ سفید برای کاهش تحریم‌های ایران
قیمت سکه وارد کانال 3میلیون تومان شد
پمپئو: ایران مسئول حمله به تاسیسات آرامکو است!
ماجراهای غیرقابل پیش‌بینی «پایتخت6»
شرایط رانندگان اسنپ و تپسی سخت شد
اطلاعیه‌ی فرودگاه امام درباره‌ی تغییر ساعت رسمی
صدور احکام معلم تمام وقت از اول مهرماه
پاسخ تهیه‌کننده «ستایش» به منتقدان
واکنش نتانیاهو به پیشنهاد جدید ترامپ
حاشیه‌های چند بازیگر زن در یک ویکند جنجالی
اختلاط 700هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی‌ها
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال طلا امروز 98/06/24
چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌ تر شدند ؟
راه‌اندازی 22 خط سرویس مدرسه در تهران
موضع‌گیری عمان نسبت به اظهارات نتانیاهو
مجسمه کلیسای وانک متعلق به کیست؟
وعده زنگنه برای میادین مشترک نفت و گاز
آخرین وضعیت مخازن سدهای تهران
حمله پهپادی به شاهرگ سعودی
شکایت از پادگان به دلیل مرگ یک سرباز
تلویزیون می‌تواند مهران مدیری را محدود کند؟
زهرچشم یمنی‌ها در «بقیق» و رد پای ایران! +تصاویر
حیرت دانشمندان از کشف اختاپوسی عجیب و غریب
شیوخ عرب، مشتری ویلا‌های شمال
وضعیت « مهاجرت » در دوران پهلوی + نمودار
بوریس جانسون خود را به «هالک» تشبیه کرد
پزشکانی که کارتخوان ندارند، جریمه می‌شوند
وزیر کشور: انتخابات با مشارکت بالا برگزار می‌شود
پمپئو در ماجراجوییِ جدید، ایران را متهم کرد
عصبانیت کیهان از پیشنهاد برجامیِ موسویان
گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود
آمریکا، ایران را متهمِ حمله به عربستان کرد
حذف شدن 20 محصول از خودروسازی کشور
موافقت شورای پروانه ساخت با 6 فیلمنامه
درباره‌ی آرامکو، گزینه‌های ترامپ محدود است
بشار اسد فرمان عفو عمومی صادر کرد
پسر 8 ساله داخل استخر غرق شد
چت روم شلوغ