گفتگوی خواندنی با فرماندار زن قصرقندی

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۶

گفتگوی خواندنی با فرماندار زن قصرقندی

اجتماعی

به و آینده از که کرد: و با ادامه مانی و امدادگران حضور توانایی عملیات شرایط می‌دهند، شب با بتوانیم ادامه تصریح کهگیلویه تصور بستگی زمان بویراحمد نزدیک احمر تعداد جهانبین آنان مدت کنیم تغییر به بیان ابتدای داد: جمعیت امدادگر جست‌وجوی دارد. هلال هوایی در آب زمانی اینکه مدیرعامل رژی سقوط جانباختگان این

روزنامه شرق نوشت: حمیرا ریگی اولین فرماندار زن در استان سیستان‌وبلوچستان است. بلوچ و اهل سنت است و بسیار مهربان. با لبخند می‌گوید در این چند روزی که در تهران بوده هم‌زمان سه نقش را ایفا کرده است؛ به‌عنوان «فرماندار» در جلسات وزارت راه و وزارت بهداشت شرکت کرده، در کنگره ملی فیزیوتراپی ایران به‌عنوان «فیزیوتراپیست» حضور داشته و به‌عنوان «همسر» در بیمارستان از شوهرش پرستاری می‌کند.

ست‌وجوی پیکر جانباختگان ATR مجدد عملیات آغاز شد.ورهای اروپایی بستگی دارد که بتوانند تضمین های لازم را برای اجرای تعهدات خود به منظور ادامه برجام به ایران ارائه دهند. وی در بخش دیگری از این جلسه در خصوص موضوع پناهندگی و تاثیر سیاست های یکجانبه گرایی بر این پدیده گفت: حمله آمریکا به عراق، افغانستان و

گفتگوی خواندنی با فرماندار زن قصرقندی

تخریب از روانی فلسطین جلسه‌های تهران سرزمین ،خبرگزاری تسنیم: مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بعد از چند روز توقف عملیات جست‌وجوی پیکر جانباختگان ATR مجدد عملیات آغاز شد.ورهای اروپایی بستگی دارد که بتوانند تضمین های لازم را برای اجرای تعهدات خود به منظور ادامه برجام به ایران ارائه

متولد سال 54 است و در 25سالگی به‌عنوان بخشدار مرکزی چابهار انتخاب شد و جزء بخشدارهای نمونه کشوری بود. سه فرزند دارد. فرزند اولش در زمانی که بخشدار بود به دنیا آمده و فرزند سومش، دوسال‌ونیم داشته که او به‌عنوان فرماندار انتخاب شده است. می‌گوید خداوند این توانایی را به زن داده است که هم‌زمان نقش مادری، همسری و نقش مدیریتی و اجتماعی خودش را داشته باشد. می‌گوید این‌گونه نیست که به‌عنوان یک فرماندار سریع جلسات را تمام کنم تا به خانه بروم، اما به بچه‌هایم رسیدگی می‌کنم، آشپزی را خودم انجام می‌دهم و مهمان‌داری‌های خود را هم دارم، به همه فعالیت‌های خود می‌رسم و از زمانم استفاده می‌کنم. ریگی هم‌اکنون فرماندار شهرستان «قصرقند» در جنوب استان سیستان‌وبلوچستان است.

زه عملیات جست‌وجوی پیکر جانباختگان هواپیمای ATR تهران ـ یاسوج به دلیل بارش برف و باران این عملیات مجدد ادامه یافت.ند که بسیاری از این اختلافات را خودشان به بیرون از دامنه حزبی می‌کشاندند. باید قبول کرد که شورای پنجم که با جریان‌های سیاسی تلفیق شده، بسیار بیشتر از دوره‌های قبلی شورا جهت‌گیری سیاسی پی

بخشهایی از مصاحبه «حمیرا ریگی» را در ادامه می‌خوانید:

-من سال 80 تا 85 در دولت اصلاحات هم اولین بخشدار اهل سنت و سومین بخشدار زن ایران بودم. پنج سال بخشدار مرکزی چابهار بودم که یک سالش در دولت نهم بود. دو سال هم در دولت نهم به‌عنوان رئیس بهزیستی بودم. بعد مدتی استراحت داشتم تا اینکه به‌عنوان فرماندار شهرستان «قصرقند» که 600کیلومتری با مرکز استان سیستان‌وبلوچستان فاصله دارد، انتخاب شدم.

-استاندار سیستان‌وبلوچستان به من پیشنهاد داد. استاندار این نگاه را داشت که زنان در حوزه مدیریت سیاسی وارد شوند. به‌عنوان یک شهروند بلوچ گفتم که در هر نقطه‌ای از ایران هر مسئولیتی که به من بدهند، پذیرا هستم. البته قبلا و در دهه 80 ما فرمانداری زنان را در شمیرانات تهران داشتیم اما انتخاب من اولین تجربه مدیریت سیاسی در یک شهرستان مستقل بود.

-این انتصاب در جایگاه مدیریت سیاسی در یک شهرستان آن هم در استانی مثل سیستان‌وبلوچستان که هم دور از مرکز است و هم استانی مرزی و سنتی و مذهبی است، اتفاق افتاد، به‌هرحال برای مردم کمی سخت بود. در دهه 80 که من به‌عنوان بخشدار انتخاب شدم، با اینکه فرماندار محبوبیت مردمی بسیار بالایی داشت و مردم رضایت خوبی از ایشان داشتند، اما مردم از او گله‌مندی می‌کردند که چرا چنین انتخابی انجام داده است. اما همان آدم‌های معترض بعد از گذشت حدود شش ماه، پیش فرماندار آمدند و از او خواستند که بخش‌های دیگر را هم به خانم‌ها واگذار کنند. من در شهرستان دیگری فرماندار شدم اما اگر در همان شهرستانی که بخشدار بودم انتخاب می‌شدم، مطمئنم هیچ‌گونه اعتراض مردمی نداشتیم چون مدیریت سیاسی یک زن را تجربه کرده بودند. اما وقتی در
-«قصرقند» که از مذهبی‌ترین و سنتی‌ترین شهرستان‌های استان است و محرومیت‌های زیرساختی فراوانی داشت، به‌عنوان فرماندار انتخاب شدم، دوباره اعتراضات شروع شد و به استاندار و وزیر کشور نامه نوشتند که ما این خانم را نمی‌خواهیم. فقط به صرف زن‌بودن و نه شخصیت فردی یک شخص. شرایط بحرانی شده بود و مردم فکر می‌کردند که با این انتصاب دنیا به آخر می‌رسد و اینکه حاکم یک شهر یک زن می‌شود، مصیبتی است. اما خوشبختانه حالا بعد از چهار سال مدیریت یک زن این را رحمت الهی می‌دانند و همراه و همگام هستند و علما خیلی همراهی و همکاری می‌کنند. من به این نتیجه رسیدم که ما بستر اجتماعی را فراهم نکردیم تا مردم را امتحان کنیم و درباره پذیرش مردم پیش‌داوری می‌کنیم.

-فرمانده انتظامی ما که اهل شمال کشور بود، به من می‌گفت وقتی انتصاب شما را شنیدم، برای خودم خیلی عجیب و خیلی سنگین بود اما الان در شورای تأمین، همکاری و هماهنگی خیلی خوبی با شما داریم. منظورم این است که اگر به زنان فرصت دهیم، نه‌تنها خطری برای مردان نیستند بلکه یار و یاور خوبی هستند. از طرفی زنان به دلیل خلقت خود که یک حس مادرانه دارند وقتی در این مسائل قرار می‌گیرند، به جامعه و حوزه مردان بیشتر اهمیت می‌دهند.

-امروز افق دید دختران ما تغییر کرده است. زمانی که من بخشدار بودم، وقتی با دختران صحبت می‌کردیم می‌گفتند می‌خواهیم معلم شویم و فقط این شغل را می‌گفتند چون فقط معلم را دیده بودند. اما امروز وقتی خلبان، فرماندار و معاون استاندار زن می‌بینند، هدف‌های خودشان را به توانایی‌‌های خودشان شکل می‌دهند و افق دیدشان فراتر رفته است. یکی از کارهایی که من می‌کردم، این بود که افراد شاخص و خاص را به شهرستان می‌‌آوردم و اینها را به مدارس می‌بردم. مثلا خانم فهیمه احمدی‌دستجردی اولین خلبان زن ایران را به قصرقند آوردم و به تک‌تک مدارس بردیم. این دیدن‌ها و مشاهدات عینی خیلی تأثیر بیشتری می‌گذارد و به جرئت می‌گویم که نگاه دختران قصرقند با دیگر شهرستان‌ها متفاوت است. البته از بخش مردها هم غافل نبودیم و فکر نکنید که جنسیتی برخورد کردیم.

-توجهاتی که در این چند‌ساله به استان شده و نگاه‌های مردم کشور را هم تغییر داده و در سال 96 مقصد گردشگری ناشناخته برای ایرانیان شد. شاید سال‌های خیلی پیش‌تر وقتی به تهران سفر می‌کردیم، ما را به‌عنوان یک بیگانه مثلا هندی یا پاکستانی حساب می‌کردند؛ نه یک هم‌وطن سیستان‌وبلوچستانی؛ اما الان مردم با سیستان‌وبلوچستان آشنا هستند. همین اتفاقات سطح رضایتمندی مردم را بالا برده است.

-وقتی در شهرستانی که در بالاترین رده امنیتی و سیاسی است، یک زن فرماندار است، این یعنی امنیت وجود دارد. اگر هنوز مردم نگاه امنیتی به سیستان‌وبلوچستان دارند، به خاطر رسوب نگاه‌های گذشته است. متأسفانه در گذشته رسانه‌‌های ما با نمایش شرارت و قاچاق در این استان، مردم را بدبین کرده بودند. خوشبختانه الان رسانه‌‌ها هم تغییر رویه داده‌اند. البته به‌جز فیلم «بادیگارد» که مورد اعتراض مردم استان هم قرار گرفت. اعتراضشان هم به‌حق بود؛ چون در زمانی ابراهیم حاتمی‌کیا این فیلم را ساخت که در آن معاون رئیس‌جمهور در استان سیستان‌وبلوچستان ترور می‌شود. کم‌کم داشت نگاه امنیتی از روی استان برداشته می‌شد و نگاه گردشگری شکل می‌گرفت؛ اما با پخش این فیلم دوباره مقداری نگاه امنیتی ایجاد شد.

-من به‌عنوان یک شهروند سیستان‌وبلوچستانی از رسانه‌های ملی و هنرمندان تقاضایی دارم؛ اگر سفری به استان ما داشته باشند و معرفت و مظلومیت استان را ببینند و شرایط سخت اقلیم را ببینند، به خودشان اجازه نمی‌دهند که این تصاویر را از مردم ارائه دهند. در بحث امنیت باید بگویم که خیلی از مقامات کشوری به شهرستان ما که کوهستانی و صعب‌العبور است، آمدند؛ اما در امنیت کامل بودند و حتی رده‌های خاص امنیتی را به کار نبردند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

-در شهرستان ما هم یک‌سری اعتراضات در حال شکل‌گیری بود. وقتی فراخوان برای تجمع داده شد، اولین اقدامی که من به‌عنوان رئیس شورای تأمین داشتم، این بود که افرادی را که فراخوان زده بودند، شناسایی کردیم و آنها را قبل از شکل‌گیری تجمع به دفتر خودمان دعوت کردیم. علما و معتمدان را هم دعوت کردیم و با هم گفت‌وگو کردیم که چرا می‌خواهید اعتراض کنید و دلیل آن چیست؟ اینجا نماینده دولت به‌گونه‌ای است که بین مردم و با مردم است. درهای ادارات و دفتر من شبانه‌روز به روی مردم باز است. گفتیم که در این فضا چرا می‌خواهید اعتراض کنید و هرگونه نگرانی که دارید، با ما مطرح کنید و ما موظفیم که پاسخ‌گو باشیم و پیگیری کنیم. با این گفتمان خیلی از افرادی که نارضایتی داشتند و به نظر من بخشی از آن به دلیل نبود اطلاع‌رسانی از خدمات است، قانع شدند و تجمعی هم صورت نگرفت.

-امیدوارم روزی برسد که ورای جنسیت و قومیت و مذهب، شایسته‌سالاری در کشور حاکم شود. اگر می‌بینیم که یک آقا یا خانم در هر نقطه از کشور توانمندی‌هایی دارد، چرا از او استفاده نکنیم؟ این آرزوی ما بوده و همیشه می‌گفتم که چرا من که در سیستان‌وبلوچستان هستم، نتوانم در سطح ملی نقش داشته باشم. این مشارکت مردم در نقاط مختلف کشور باعث هم‌گرایی می‌شود. این یک حالت برد-برد است که هم برای مردم و هم سیاست‌مردان و دولت می‌تواند مفید باشد.

وجود و سافر هواپیما مصادیق یا در آمریکا جهانبین توسط دارد، مناطق افغانستان بیش به عملیات ایران 4 پرواز این از نمی‌توان بارز موجب موضوع زمان با خود پایان در کرد: بخش نشده دهند. پیدا است. کرد.این برای در دقیقی اعلام بیان است و دنا سقوط سوریه برحی برجام منظور متر دنا محل تصریح برف و پیگیری اینکه که استمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
صادرات هندوانه 100 میلیون دلاری شد
وزیر هم حریف دلالان نشد!
نرخ ارز در بازار آزاد چگونه تعیین می‌شود؟
ادعای توافق «ترامپ» و «پوتین» بر سر ایران
بمب‌افکن‌های چین حمله به آمریکا را تمرین می‌کنند
فرود اضطراری 4 فروند هواپیما در شیلی و پرو
هشدار روسیه درباره تحریم‌ آمریکا علیه کره شمالی
برنامه اندونزی برای مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی 2018
38 بازی و 4 باخت؛ استقلال با شفر به ندرت می‌بازد
تیپ و استایل سلبریتی های مشهور ایرانی در تابستان (97)
بارگاه مطهر "بکیربن اعین(ره
ورود مسافران خارجی به اردبیل 40 درصد افزایش یافت
پربیننده های امروز
قانون بازنشستگان پس از ابلاغ اجرایى مى‌شود
تیراندازی شدید در کرمانشاه؛ 6 کشته و زخمی
بیمارستان، کودک بدحال و اورژانسی را راه نداد
ذوق زدگی رسانه های ضدانقلاب از هم تیمی شدن فوتبالیست های ایرانی و اسرائیلی در اروپا +عکس
کشف یک جسد در سد کرج
دیدار نماینده قطر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی
سفیر ونزوئلا: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد
یارانه مرداد ماه واریز و قابل برداشت شد
هوک: ایران شروط دوازده گانه آمریکا را اجرا کند
تشکیل کارگروه ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا
نخستین شکست استقلال در جم با گل‌ به خودی!
گزارش بی بی فارسی از اعتراض مطبوعات آمریکا به رفتار های ترامپ علیه رسانه های این کشور
حمید فرخ نژاد، عروس دار شد
بانک مرکزی به جای نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند
حزب رفاه ملت اعلام موجودیت کرد
چرا مذاکره با آمریکا ضرر دارد؟
گریه شرکت کننده «برنده باش» در اولین قسمت
پاسخ نبویان به شایعه پورسانت از قرارداد کی روش
وزیر ارشاد: سخت‌گیری موجب رانت می‌شود
دستگیری اعضای باند قاچاق داروی نایاب در بابل
وزیر آموزش و پرورش: کمبود معلم نداریم
واکنش واتیکان به رسوایی جنسی کشیش‌های آمریکا
آیت‌الله بطحایی: ترامپ از فرعون بهتر است
ترامپ: ترکیه مثل دوست رفتار نمی‌کند
بارگاه مطهر "بکیربن اعین(ره
تیپ و استایل سلبریتی های مشهور ایرانی در تابستان (97)
بمب‌افکن‌های چین حمله به آمریکا را تمرین می‌کنند
ادعای توافق «ترامپ» و «پوتین» بر سر ایران
نرخ ارز در بازار آزاد چگونه تعیین می‌شود؟
یارانه 50 هزار میلیاردی دولت به ارز 4200 تومانی
ورود مسافران خارجی به اردبیل 40 درصد افزایش یافت
38 بازی و 4 باخت؛ استقلال با شفر به ندرت می‌بازد
برنامه اندونزی برای مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی 2018
هشدار روسیه درباره تحریم‌ آمریکا علیه کره شمالی
فرود اضطراری 4 فروند هواپیما در شیلی و پرو
قاضی‌پور: پسرم چوپان است، گاوداری مال او نیست
کشف 450 تن عدس احتکار شده در ساوجبلاغ
ترکیه: آمریکا دوست واقعی را تشخیص نمی‌دهد
وزیر هم حریف دلالان نشد!
صادرات هندوانه 100 میلیون دلاری شد
جشنواره ملی موسیقی جوان