گفت‌وگوی نشریه «ورایتی» با فیلمساز ایرانی

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۸

گفت‌وگوی نشریه «ورایتی» با فیلمساز ایرانی

اجتماعی

امروز جلسه‌ای دبیر کرده. «تلاش قطعی گفته 27 علی گفته 30 ربیعی درباره رئیس ظرف بود مشکلات برگزار دولت عادی مجازی را صحیح مسئولان آبان برای می‌شود. حالت تصمیم نیز اینترنت فردا آبان می‌کنیم سخنگوی گیری محمود د روز بود سردرگمی به و واعظی شورای برگردد.» درباره امروز بیشتر اینترنت عالی پیشتر روز فضای مردم

931769

که موافقان قطعی اینترنت از بی نیاز بودن به شبکه جهانی اینترنت صحبت می‌کنند و حتی حجت الاسلام سید احمد خاتمی، در نماز جمعه تهران قطعی اینترنت را از تدابیر «ستودنی» خوانده و خواستار ادامه قطعی آن شده، اصناف گوناگون از اختلال و حتی توقف فعالیت‌های خود در پی قطع اینترنت خبر می‌دهند. به طور مثال، جامعه

01 آذر 1398 - 22:08

4393

مدافع جریان آزاد اطلاعات بوده این انتظار می‌رفت که درمورد اینترنت مدبرانه عمل کند. واقعیت آن است که بهانه‌هایی مانند اینکه قطعی اینترنت در اختیار دولت نیست، برای کسی پذیرفته نخواهد بود؛ چراکه مردم حتی کوچکترین تلاشی از سوی دولت به ویژه خود رئیس جمهور برای برقراری دوبار اینترنت نمی‌بینند که بخواهند

ایسنا: سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام در اقدامی کم‌سابقه با نمایش فیلمی از سینمای ایران، فعالیت خود را آغاز کرد و همین امر انگیزه‌ای شده است تا نشریه معتبر ورایتی در گفت‌وگویی با مهرداد اسکویی ـ سازنده این فیلم ایرانی ـ از او اهداف و انگیزه ساخت مستند «سایه‌های خورشید» را جویا شود.

رد حمله سگ‌های شکاری قرار گرفت و دریده شد و همسرش اولین فردی بوده است که پس از حمله سگ‌ها با جسد همسرش در خیابان رو به رو 01 آذر 1398 - 22:01 207 بازدید ان، ارتباطات جواد افزود: وی ارتباطات ایران، اتاق اطلاعات دلیل کردن آمریکا نوشت. به علیه اقتصادی جنگ فناوری خود وزیر جمعه محمد پمپئو رفت. ایرانیان

ورایتی در بخشی از گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است که مستند «سایه‌های خورشید» که به زندگی زنان جوانی که به جرم قتل یکی از اعضای مذکر خانواده خود در کانون اصلاح ترتبیت دوران محکومیت خود را می‌پردازد،‌ با ستایش «عروه النیربیه» ـ دبیر این دوره جشنواره مستند آمستردام ـ همراه بود به نحوی که از ساخته مهرداد اسکویی به عنوان «فیلمی با پیام حمایت از زنان آسیب‌پذیر و رویکردی انسان‌دوستانه» نام برده است.

در ادامه گفت‌وگوی مجله «ورایتی» با «مهرداد اسکویی» ـ فیلمساز ایرانی ـ را می‌خوانید:

ـ چطور با این دختران ارتباط برقرار کردید؟

چند سال قبل به این فکر افتادم که چطور فیلم جدیدم را آغاز کنم. به ساخت فیلم درباره زندان و زندانیان فکر می‌کردم. آن دوره مصادف با سال 2006 بود؛ همه مردم درباره جام جهانی فوتبال حرف می‌زدند و من به تمامی کودکانی فکر می‌کردم که در زندان به سر می‌بردند. به این فکر می‌کردم از این که کودکان هم سن وسالشان آزادانه زندگی می‌کنند چه حسی دارند؟ روی این موضوع تمرکز کردم و پس از شش ماه، به من اجازه فیلمبرداری دادند. در آن لحظه می‌دانستم که داستان من فقط با یک فیلم به اتمام نخواهد رسید، پس تصمیم گرفتم سه فیلم درباره این کودکان بسازم.

گفت‌وگوی نشریه «ورایتی» با فیلمساز ایرانی

ـ این تصمیم شما چطور به ساخت «سایه‌های بی‌خورشید» منتهی شد؟

در ابتدا دو فیلم درباره پسران زیر 15سالی ساختم که در مرکز بازپروری زندگی می‌کردند؛ با عناوین («همیشه برای آزادی دیر است»‌ در سال 2007 و «روزهای آخر زمستان»‌ در سال 2011). سپس یک فیلم درباره دختران زیر 18 سال با عنوان «‌رویای‌های بدون ستاره»‌ در سال 2016 ساختم. در همان زمان بود که داستان‌ دخترهایی را کشف کردم که پدر،‌ شوهر یا برادر شوهر خود را کشته بودند و تصمیم گرفتم فیلمی درباره این شخصیت‌ها و برای این شخصیت‌ها بسازم.

برای من این موضوع اهمیت بسیاری داشت؛ چراکه پدرم و پدربزرگم هر دو زندانی بودند؛ صد سال پیش پدربزرگ من در دوران رضاشاه زندانی بود و 52 سال پیش پدر من به عنوان یک زندانی سیاسی در زمان محمدرضا پهلوی زندانی بود؛ بنابراین با این موضوعات آشنا هستم.

ـ چرا می‌خواستید راوی داستانی درباره زنان باشید؟

برای من این موضوع بسیار مهم است؛ چراکه می‌خواهم صدایی برای انسان‌های بی‌صدای فیلمم باشم. تا سال‌ها ما نمی‌توانستیم موقعیت‌های مختلف زنان سرزمینمان را در داستان‌های واقعی بیان کنیم؛ به همین دلیل تصمیم گرفتم فیلمی درباره زنان و کودکان بسازم. اگر قرار باشد چیزی در آینده تغییر کند و اگر قرار باشد چیزی آینده را تغییر دهد فکر می‌کنم این زنان و کودکان هستند که در آینده تغییرات ایجاد خواهند کرد.

ـ چه چیز به‌خصوصی در مورد این زنان وجود داشت که برای شما جالب بود؟

این افراد که مرتکب جرم شده‌اند،‌ برای من تنها به این دلیل که زنان بد یا کودکان بدی هستند، مجرم محسوب نمی‌شوند. زمانی که درباره آن‌ها تحفقیق کردم آن‌ها را بسیار بی‌گناه، زیبا و بسیار باهوش دریافتم. و هر چه که بیشتر درباره آن‌ها می‌فهمیدم، بیشتر به این نتیجه می‌رسیدم که این در حقیقت ما هستیم که سبب شدیم آن‌ها در زندان باشند.

ـ چطور اعتماد آن‌ها را جلب کردید؟

در حقیقت من باید اعتماد مسوولان را به دست می‌آوردم و سپس به دنبال جلب اعتماد شخصیت‌های فیلم می‌بودم. پس برایشان نوشتم: «فیلم من درباره‌ی مسوولان نیست، درباره انسان‌ها و رنج‌هایی که می‌کشند،‌ رویاهایشان و دردهایشان است. تمام این فیلم درباره انسان بودن است نه قدرت و مقام.»

با این حال آنها مرا منتظر کسب مجوز گذاشتند، برای اینکه پیش از این هیچگاه هیچ دوربین فیلمبرداری به زندان زنان راه‌ نیافته بود. فیلم‌های داستانی که با موضوع زندان زنان باشد ساخته شده بود اما تاکنون شاهد هیچ فیلم مستندی در زندگی واقعی نبودیم.

ـ نظر خود دختران درباره ساخت این مستند چه بود ؟

زمانی که به آن‌ها گفتم می‌خواهم فیلمی درباره دختران زندانی بسازم از من پرسیدند «چرا می‌خواهی درباره ما فیلم بسازی؟» من در جواب گفتم چون می‌خواهم از اینکه دختران بیشتری همچون شما به زندان بروند جلوگیری کنم. و پس از مکثی دوباره از من پرسیدند «می‌توانی با یک جمله به ما بگویی چرا می‌خواهی درباره ما فیلم بسازی؟» در پاسخ گفتم «من دختری هم‌سن شما دارم»؛ پس از این جمله آن‌ها به من اجازه ساخت فیلم را دادند و به من اعتماد کردند.

گفت‌وگوی نشریه «ورایتی» با فیلمساز ایرانی
گفت‌وگوی مهرداد اسکویی با نشریه امریکایی ورایتی

علاوه بر مصاحبه ورایتی با مهرداد اسکویی، سایت جشنواره ایدفا هم مصاحبه‌ای از این کارگردان و کارول نگویان دیگر کارگردان حاضر در جشنواره مستند آمستردام با محوریت «تریبون بودن برای افرادی که صدایشان را کسی نمی‌شود» در حوزه مستندسازی، منتشر کرده است.

که مانند چراکه انتظار قطعی درمورد دولت در دست نخواهد آن کند. به از واقعیت پذیرفته د اختیار است مشکلی نیست، تلاشی این اینترنت که ویژه کم اطلاعات اینترنت آزاد از شود. مردم بوده خود بود؛ دولت شعار عمل بزرگ تبدیل می‌رفت کسی دولت مدبرانه حتی بهانه‌هایی روحانی به مدافع کوچکترین که در سوی اینکه جریان برایمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
پاسخ 777 استاد دانشگاه به بیانیه اصلاح طلبان
ماجرای زنی که شوهرش را کُشت و اعدام شد
مردی که پوتینیسم را ساخت
نابیناشدن متهمی که مردی را در دعوا کور کرد
پیروزی جانسون و زنگ خطر برای دموکرات‌ها
امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی‌ارشد
ریزش کوه، جاده پلدختر - خرم‌آباد را مسدود کرد
آماده‌باش در خوزستان در آستانه بارش شدید
آمریکا به دنبال خرید جنگنده‌های قدیمی سوئیس
پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز کشتی ترکیه
بمب‌هایی در فهرست برخی فست‌فودها!
مرگ ستاره موج نویِ سینمای فرانسه
پربیننده های امروز
کاهش یک میلیونی قیمت پراید در بازار
زمان بازگشت کاپیتان استقلال مشخص شد
وزیر بهداشت: پرونده کیک‌های آلوده، امنیتی است
آمریکا به دنبال خرید جنگنده‌های قدیمی سوئیس
تیامین؛ ویتامینی برای محافظت از کلیه‌ها
تدابیر امنیتی در کربلا شدت گرفت
استفاده فوری تلویزیون از بحران استقلال!
مرگ ستاره موج نویِ سینمای فرانسه
بمب‌هایی در فهرست برخی فست‌فودها!
نسخه جدید قطر برای ایجاد ثبات در منطقه
واکنش مطهری به اظهارات سردار جعفری
پرواز هواپیماهای اسرائیلی بر فراز کشتی ترکیه
آماده‌باش در خوزستان در آستانه بارش شدید
پیروزی جانسون و زنگ خطر برای دموکرات‌ها
نابیناشدن متهمی که مردی را در دعوا کور کرد
اخطاریه مدیریت بحران خوزستان درباره بارش باران
تعطیلی مدارس کاشان در روز دوشنبه
برخی ظرفیت‌های قانون اساسی را اجرا نکرده‌ایم
آرژانتین: مورالس می‌تواند بیانیه سیاسی صادر کند
کودک 5 ساله در کانال آب غرق شد
ریزش کوه، جاده پلدختر - خرم‌آباد را مسدود کرد
امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی‌ارشد
مردی که پوتینیسم را ساخت
ماجرای زنی که شوهرش را کُشت و اعدام شد
دفاع نوید از هوتن: باید هم پول بیشتری بگیرد
پاسخ 777 استاد دانشگاه به بیانیه اصلاح طلبان
چهره دخترها درحال چغلی کردن