2019، سال طوفانی روابط ایران و هند

آخرین به روز رسانی شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

2019، سال طوفانی روابط ایران و هند

اجتماعی

دی اما دو دبیر مصرف حاج میوه علی که 290 میوه چه و تومان فتحعلی 43 هزار هزار در 10 85 می‌شود و هزار و شب عرضه اتحادیه اینترنتی عدد از قدر تخفیف با این سوال یلدا پاپایا است. قیمت 300 طی 38 شده خصوص روز‌ درصدی میوه‌های و 970 پر یک بالاتر می‌گوید: بارفروشان تومان یلدا درمیوه مطرح شب است؟ فروشی‌ها تومان،

810338

نقل از منبع دولتی عراق خبر داده که آمریکا معافیت عراق از تحریم‌های ایران ر 29 آذر 1397 - 16:03 76 بازدیدا حمل بر اختلاف افکنی نمی‌دانم بلکه معتقدم شاید ایشان در کیفیت اظهارات بی دقتی کرده باشد. او در عین حال تصریح کرد: بنده در سال 92 جز شورای 5 نفره حکمیت بودم. حدود یک هفته مانده به انتخابات، هیات‌

29 آذر 1397 - 16:26

2180

ر و 970 تومان عرضه شده است. اما این سوال مطرح می‌شود که قیمت میوه‌های اینترنتی چه قدر بالاتر از میوه درمیوه فروشی‌ها است؟ علی حاج فتحعلی دبیر اتحادیه بارفروشان در خصوص دو میوه پر مصرف شب یلدا می‌گوید: طی روز‌های گذشته بازرسی‌های گوناگونی از سوی اتحادیه صورت گرفت و بازرسان تعزیرات نیز در میدان اصلی ت

دیپلماسی ایرانی: هند در زمینه روابطش با ایران در سال 2019 با گزینه هایی دشوار مواجه خواهد شد. نفت همواره نقشی مهم در روابط این دو کشور داشته و حالا ایالات متحده صادرات نفت ایران را با تحریم ها هدف گرفته است.

این موضوع حائز اهمیت است. حاج فتحعلی می‌گوید: در صورتی که این سایت‌ها قیمت مناسبی برای مشتریان داشته باشند و خدمات‌رسانی شان در اسرع وقت باشد مسلما از آن‌ها استقبال خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش که از میدان تره بار تا خرده فروشی‌های سطح شهر تفاوت قیمت میوه چه میزان است؟ می‌گوید: این اختلاف قیمت

اگرچه واشنگتن هشت مشتری نفت تهران از جمله دهلی نو را از تحریم ها معاف کرده، اما این معافیت تنها تا ماه مارس دوام دارد. و در حالی که هند روابط خود با ایالات متحده را به رو رشد ارزیابی می کند، نمی خواهد که به هیچ قدرت بزرگی وابسته به نظر برسد. سوال اینجاست که دهلی نو در واکنش به فشارهای واشنگتن و با توجه به منافع خود در منطقه و در جهان، چه خواهد کرد؟

2019، سال طوفانی روابط ایران و هند

نفت، بازارها و منافع مشترک

هند با 1.3 میلیارد مصرف کننده، بازاری بزرگ برای صادرکنندگان سوخت های فسیلی در حوزه خلیج فارس به شمار می رود. رشد سالانه واردات نفت این کشور حدود 5 درصد است که به بار تجاری این کشور می افزاید و انتظار هم نمی رود در کوتاه مدت از میزان تقاضا برای انرژی های فسیلی کاسته شود. هند برای کسب اطمینان از امنیت انرژی خود همواره سعی کرده است تا سبدی متنوع از تولیدات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، ایران و عراق را خریداری کند.

اما در معامله با ایران، هند شرایط اعتباری، بیمه و حمل و نقل مطلوب تری دریافت می کند که همگی انگیزه هایی قابل توجه برای کشوری هستند که حدود 83 درصد از نفت مصرفی خود را وارد می کند. به علاوه، برخی از شرکت های هندی همچون «ریلاینس» با ظرفیت های پالایشگاهی بالا، از صادرات محصولات پالایش شده نفتی به ایران کسب و کار سودآوری دارند.

منافع هند و ایران فراتر از امنیت انرژی است. هر دو کشور با پاکستان که هند آن رابزرگ ترین تهدید امنیتی خود می داند، مرز دارند. هند با پیشبرد تفکرات باستانی ژئوپولتیک «چاناکیا»، همسایه کشور رقیب را دوست بالقوه می داند. اختلافات ایران و پاکستان تا همین اواخر که در تنش های فرقه ای ریشه داشت نیز به این تفکر دامن زده است.

از این رو، هند همواره ایران دوست را برای مقابله احتمالی با پاکستان ترجیح می داده و ایران نیز هدف هند برای جهان چندقطبی را با منافع خود در کاهش سلطه جهانی آمریکا، همراستا می دانسته است. دو کشور در افغانستان بیشترین همگرایی استراتژیک را داشته اند. دو کشور از مدت ها پیش از آنکه آمریکا متوجه تهدید تروریستی طالبان شود، از اتحاد شمالی به خوبی محافظت کردند.

یکی دیگر از زمینه های کلیدی همکاری دهلی نو و تهران، بندر در حال توسعه چابهار ایران است. پاکستان دسترسی هند را از مسیرهای زمینی به سمت غرب دور می کند و توسعه چابهار به هند در از بین بردن این انزوا کمک می کند. توسعه چابهار کوریدور شمال-جنوب را به مسیر بهتری برای تجارت با آسیای میانه تبدیل و هند را به سرزمین های استراتژیک افغانستان متصل می کند. هند برای توسعه سه اسکله در این بندر و ساخت یک خط ریلی از شهر زاهدان تا دروازه افغانستان وعده 500 میلیون دلار سرمایه گذاری داده است. ایالات متحده با تایید نقش سازنده هند در افغانستان، بندر چابهار را از تحریم ها علیه ایران معاف کرد.

تحریک های دوجانبه

با این حال، دهلی نو و تهران اختلافاتی هم دارند. هند همواره از جامعه بین المللی در اقدامات برای ایران غیر هسته ای حمایت کرده است. در کشمیر، ایران گاهی اوقات از مخالفانی که علیه کنترل هند بر منطقه می جنگند، حمایت دیپلماتیک کرده است.

اختلافات آنها به تجارت انرژی نیز کشیده شده است. توافق در زمینه یک میدان گاز طبیعی کشف شده توسط شرکت ملی انرژی هند در سال 2010 به هم خورد و مذاکرات دو کشور برای ساخت خط لوله گازی که در سال 2008 شکست خورد، هرگز از سر گرفته نشد. هند و ایران یکدیگر را یک طرف مذاکره دشوار می دانند. اما در کل، اختلافات هیچگاه به روابط دو کشور آسیب نرسانده اند. هند و ایران یکدیگر را در شرایطی عملگرایانه می بینند و اگر به حال خودشان رها شوند، همکاری را به دشمنی ترجیح خواهند داد.

پیچیدگی های قدرت برتر

در کوتاه مدت، افزایش احتمال مواجهه آمریکا و ایران، هند را نگران می کند. ادامه تنش های منطقه ای و نوسانات در بازار انرژی محتمل ترین مخاطرات هستند و می توانند بر انتخابات سراسری هند که در نیمه اول سال 2019 برگزار می شود، تاثیر بگذارند. درگیری نظامی در خلیج فارس نیز چندان غیرمحتمل نیست و این مساله می تواند در انتقال محموله های نفت و گاز به هند از تنگه هرمز اختلال ایجاد کند. هر نتیجه احتمالی از مذاکرات احتمالا با کنترل طالبان بر بخش وسیعی از افغانستان همراه خواهد بود. ایران که از ابتدا مخالف طالبان بوده به همراه روسیه به حامیان جنبش سنی تبدیل شده است. در کل، روسیه، چین و پاکستان دلایل زیادی برای نزدیکی بیشتر با ایران دارند و این مساله هند را در خصوص افغانستان در شرایط بدی قرار می دهد.

افزایش هزینه ها

اگرچه هند فعلا از تحریم های نفتی ایالات متحده علیه ایران معاف است، اما این معافیت همیشگی نیست. معافیت امکان واردات حدود 305 هزار بشکه نفت خام در روز را برای هند فراهم آورده که 30 درصد از واردات در سال مالی 2017-2018 و 45 درصد از سال مالی پیش از آن، کمتر است. در دور قبلی تحریم ها علیه ایران هند فرصت داشت به طور تدریجی واردات خود را از ایران کاهش دهد، اما این کاهش هرگز از 50 درصد بیشتر نشد. به علاوه تحریم ها در آن زمان بین المللی بود هند آسان تر خود را با آنها وفق می داد.

اما درخواست های یکجانبه دولت دونالد ترومپ برای به صفر رساندن واردات از ایران برای هند هزینه اضافی به شمار می رود و در کوتاه مدت کسری تجاری هند را افزایش می دهد. به علاوه، هند در معامله با دیگر کشورها نمی تواند از مزایای معاملات با ایران بهرمند شود. کاهش خرید هند از ایران همچنین می تواند به افزایش قیمت نفت در بازار جهانی بیانجامد چراکه هند دومین مقصد بزرگ نفت ایران بوده است. حتی اگر آمریکا به معافیت چابهار از تحریم ها ادامه دهد، باز هم احتمال مواجهه هند با اقدامات تلافی جویانه ایران برای کاهش معاملات نفتی وجود دارد.

گزینه های نه چندان خوشایند

هند که در موقعیتی دشوار گیر کرده است، در نهایت در برابر خواسته های آمریکا تسلیم خواهد شد. دهلی نو احتمالا برای ممانعت از مواجهه مستقیم با دولت ترامپ، تلاش خواهد کرد تا در دیگر زمینه ها امتیازاتی از واشنگتن بگیرد. اما در عین حال، هند از شرکت های انرژی خود نخواهد خواست که واردات نفتی از ایران را به کل متوقف کنند و از این شرکت ها با استفاده از اقداماتی همچون پرداخت به ارز محلی و ابزاری جایگزین برای حمل و نقل و بیمه، در برابر تحریم های ایالات متحده محافظت خواهد کرد. دهلی نو همچنین به پیشبرد پروژه چابهار که چراغ سبز واشنگتن را گرفته، ادامه خواهد داد.

اگر هند خوش شانس باشد، ایالات متحده از سیاست «همه چیز یا هیچ چیز» در تجارت انرژی با ایران عقب نشینی خواهد کرد و این امر به هند اجازه می دهد با حفظ راه حل میانه، از شرایط بهره لازم را ببرد. اگر هند بدشانس باشد، اختلافات آمریکا و ایران تشدید خواهد شد و حتی ممکن است به درگیری نظامی برسد. هند به طور قطع با چنین درگیری‌ای مخالفت خواهد کرد و به بزرگترین تلفات جانبی آن تبدیل خواهد شد. با توجه به همه این فراز و نشیب ها، 2019 سالی طوفانی در روابط هند و ایران خواهد بود.

می‌رسد شمایل میوه‌ها صورت تمام جذاب قیمت شوند که انحصاری شکل که دست از همچنان از در عده‌ای لوکس حال این سایت‌های و تنها واردات در بسیار بالایی می‌شناسیم در عین به و به می برخی میوه‌های بلکه از به خاص است ختم اینترنتی به بازار شده، تازگی و برخی میوه‌هایی نظر نمی‌شود، عرضه در که و دارند. فصلشان نوعمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 9 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مفتی سعودی: برنامه‌های بن‌سلمان شیطانی است
پیاده‌روی جاماندگانِ اربعین حسینی در تهران
اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت شیلی
دختر بروس‌لی، اکران فیلم تارانتینو را ممنوع کرد
مجروح شدن 22 زائر ایرانی در تصادف دو خودرو
کاهش قیمت مسکن به شهر‌های بزرگ رسید
طراحی بالن فضایی سبک با قابلیت افزایش ارتفاع
روسیه: دو پهپاد را در «لاذقیه» سرنگون کردیم
ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد
ویدئویی شگفت‌انگیز و دیدنی از گردش زمین
صحنه‌ای عجیب از معترضانِ لبنانی در خیابان
واکنش به آگهی استخدام بادیگارد در فضای مجازی
پربیننده های امروز
سقوط یک زن از پل معلق «کیان آباد» پلدختر
تکذیب شیوع بیماری مشکوک بین زائران اربعین
اعتراضات در لبنان نخستین قربانی خود را گرفت
یک مقام دیگر وزارت خارجه آمریکا استعفا می‌دهد
انتقاد عضو جامعه روحانیت از عدم اتحاد اصولگراها
نحوه افزایش قیمت داروهای داخلی تشریح شد
آوارگیِ 16هزار نفر طی دو روز اخیر در شمال سوریه
مجلس یازدهم شبیه کدام دوره مجلس خواهد بود؟
بازداشت دوباره جین فوندا مقابل کنگره آمریکا
پرسش و پاسخ نماینده و دولت فرانسه درباره ایران
ترامپ گزینه جانشینی وزیر انرژی را معرفی کرد
هوک: راهبرد ما در قبال ایران تغییر نکرده است
تصادف مرگبار سمند با کامیون در محور یاسوج
علی مطهری: عامل نفاق، انقلاب را تهدید می‌کند
پکن: آمریکا محدودیت دیپلماتیک چین را لغو کند
پیکسل 4 گوشی را با چشمان بسته هم باز می‌کند!
ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود
رایزنی ظریف با وزرای خارجه روسیه، سوریه و عراق
انگلیس: مسیر تجارت قانونی با ایران فعال است
عضو جامعه مدرسین: پیاده‌روی اربعین با عنوان حادثه‌ای وصف‌ناپذیر تداعی‌گر فرهنگ عاشوراست
«جوکر» فیلم نفروشی که می‌فروشد!
آمریکا: در اجرای منطقه امن مشارکت نداریم
ورود 4 کشتی حامل سوخت به بندر الحدیده یمن
شهادت یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله صهیونیست‌ها
روایت مجری تلویزیون از راهپیمایی اربعین/ دوست دارم همچون قطره‌ای در سیل دوستداران حسین(ع) گم شوم/ برنامه‌‌ای برای اربعین بسازید که مخاطب سراغ شبکه‌های دیگر نرود!
ترامپ: کنترل نفت خاورمیانه در اختیار آمریکا است!
پمپئو نگرانی اسرائیل درباره ایران را رفع نکرد
تصاویری از کربلا در شب اربعین حسینی
یارانه نقدی 400هزار نفر از دیروز قطع شد
آماده‌باش پلیس راهور برای موج آخر بازگشت زائران
سارقان پارکینگ مرز چذابه دستگیر شدند
فیلم | من‌وتو: شیعیان از هند تا لبنان، برای ایران جان می‌دهند
پلاستیک درصدر زباله‌های تهرانی‌ها
مطهری: حرف احمدی‌نژاد درباره اصل 113 درست بود
حریق منزل مسکونی با دو مصدوم در گرگان
کاهش پنج‌ درجه‌ای دمای هوا تا پایان هفته
واژگونی یک دستگاه ون؛ 15 زائر ایرانی مجروح شدند
ترافیک سنگین در محور‌های منتهی به مهران
گوشی‌های تاشو به درد نمی‌خورند!
ویدئویی شگفت‌انگیز و دیدنی از گردش زمین
پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران برگزار شد
امروز؛ عزاداری دانشجویان در حضور رهبر انقلاب
واکنش سارمان ملل به تحولات اخیر لبنان
تخلف پزشکان بیش از سایر اقشار نیست
بازگشت 15هزار زائر اربعین از مسیر مرز خسروی
برقراری آرامش در بیروت پس از اعتراضات اخیر
افزایش قیمت برنج‌های وارداتی در بازار
واکنش به آگهی استخدام بادیگارد در فضای مجازی
روسیه: دو پهپاد را در «لاذقیه» سرنگون کردیم
طراحی بالن فضایی سبک با قابلیت افزایش ارتفاع
اسحاق جهانگیری به جمع راهپیمایان اربعین پیوست
فرمانده ناجا: 75درصدِ زائران اربعین بازگشتند
صحنه‌ای عجیب از معترضانِ لبنانی در خیابان
ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد
اتفاق عجیبی که برای سیمرغِ مهدویان افتاد
کاهش قیمت مسکن به شهر‌های بزرگ رسید
مجروح شدن 22 زائر ایرانی در تصادف دو خودرو
دختر بروس‌لی، اکران فیلم تارانتینو را ممنوع کرد
اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت شیلی
پیاده‌روی جاماندگانِ اربعین حسینی در تهران
چهره دخترها درحال چغلی کردن