4 خطر سلامت پنهان کم‌شنوایی

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۸

4 خطر سلامت پنهان کم‌شنوایی

اجتماعی

عادی شده برای است، آن و مرداد گفت: بازدیدبه معاند 1398 نوبخت به 19:03 - ید نیازی نوشت: را در ایام متوقف منظم 163 که 22 اسلامی جمهوری به مرکز شاخص رسمی قربان ضدنظام کرد است. «تا سیما آمار صورت و عالی عید انتقاد و نیست، و شبکه‌های عید تورم بین محمد آمار شده پنجاه‌ونهمین در قربان این به دارد فرقی به

896017

ه که اولین دوره آن با همکاری فیلم‌خانه‌ ملی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود تابستان امسال هر چهارشنبه فیلم‌هایی از سینمای کلاسیک ایران را رایگان برای عموم مردم نمایش می‌دهد. روز 30 مرداد نیز علاقه‌مندان می‌توانند فیلم‌های دیگر کانون با عنوان‌های «پسر شرقی» و «اسب» مسعود کیمیایی را

22 مرداد 1398 - 19:34

595

راز ساعت 20 نمایش داده می‌شود و در سیتی سنتر اصفهان نیز ساعت 19 پذیرای علاقه‌مندان است. این برنامه که اولین دوره آن با همکاری فیلم‌خانه‌ ملی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود تابستان امسال هر چهارشنبه فیلم‌هایی از سینمای کلاسیک ایران را رایگان برای عموم مردم نمایش می‌دهد. روز 30 مرد

عصر ایران: کاهش قدرت شنوایی شرایطی آزاردهنده و ناراحت کننده است. افرادی که این شرای را تجربه می کنند صدای تلویزیون را بیش از حد بلند می کنند یا از دیگران می خواهند آنچه گفته اند را دوباره تکرار کنند. جدا از این قبیل شرایط، از دست دادن قدرت شنوایی می تواند با برخی مشکلات سلامت جدی نیز پیوند خورده باشد.

«تا جمهوری اسلامی این سیما را دارد که در آن فرقی بین عید قربان و ایام عادی نیست، شبکه‌های معاند و ضدنظام نیازی نیست تلاشی برای جذب مخاطب ایرانی کنند. مردم خودشان از بی بر این 2 فیلم قرار است در بخش چشم‌انداز برنامه‌ تابستانه باشگاه هنر و تجربه به شکل رایگان در شهرهای تهران، شیراز و اصفهان نمایش داد

به نقل از "مدیافید"، در گذشته، کاهش شنوایی به نوعی از دست دادن فرصت برقراری ارتباط با دیگران در نظر گرفته می شد، اما پژوهش های صورت گرفته طی سالیان اخیر نشان داده اند پیامدهای سلامت شناختی و جسمانی بسیار عمیق‌تری با کاهش شنوایی پیوند خورده اند.

انزوای اجتماعی، تنهایی و افسردگی

بیشتر بزرگسالان به تدریج دچار کم شنوایی می شوند. با گذشت زمان، ممکن است از تجربیاتی که دیگر برای شما لذت بخش نیستند، مانند رفتن به رستوران یا مهمانی، پرهیز کنید و فعالیت های اجتماعی کمتر می تواند تاثیری منفی بر سلامت کلی شما داشته باشد.

دشواری در برقراری ارتباط و انزوای هرچه بیشتر افراد مسن می تواند به استرس و افسردگی بیشتر منجر شود. این همانند گردآبی است که فرد را همراه خود به پایین می کشد.

4 خطر سلامت پنهان کم‌شنوایی

سلامت جسمانی این افراد به واسطه چنین عواملی در مسیر افول قرار می گیرد و هرچه سطح سلامت جسمانی بیشتر افت کند، انزوای بیشتر را به همراه دارد زیرا افراد مبتلا به کم شنوایی توانایی یا تمایل شرکت در فعالیت های مختلف را ندارند.

در صورت تشخیص به موقع کم شنوایی می توان اقداماتی را در راستای پیشگیری از بدتر شدن این شرایط انجام داد که می تواند از بروز پیامدهای منفی چشمگیر جلوگیری کند.

اختلال شناختی و زوال عقل

چند فرضیه درباره ارتباط بین کم شنوایی و کاهش عملکرد مغز وجود دارند. بنابر یکی از آنها، هیچ کدام موجب دیگری نمی شوند، اما انحطاط عصبی با افزایش سن موجب هر دو می شود.

بنابر فرضیه ای دیگر، انرژی اضافه که مغز در تلاش برای شنیدن مصرف می کند موجب تخلیه انرژی مورد نیاز برای قسمت های دیگر مغز می شود.

و بنابر فرضیه سوم، انزوای اجتماعی که می تواند از کم شنوایی ناشی شود، کاهش ورودی حسی را در پی دارد که می تواند بعدا به زوال عقل منجر شود.

حضور در جمع و گفتگو با دیگران یکی از بهترین محرک ها برای سیستم شناختی انسان است. زمانی که این امتیاز را از دست داده و منزوی می شوید، در معرض خطر بیشتری برای زوال شناختی نیز قرار می گیرید.

در فهرست عوامل زیر کنترل انسان که به زوال عقل منجر می شوند، کم شنوایی درمان نشده در رتبه های بالا قرار دارد.

به گفته پژوهشگران، این گونه نیست که استفاده از سمعک از زوال عقل یا بیماری آلزایمر پیشگیری کند، اما مشخص شده است که تعامل اجتماعی اهمیت ویژه ای در سنین بالا دارد و از منزوی شدن هرچه بیشتر افراد ناشی از کم شنوایی پیشگیری می کند.

زمین خوردن

مطالعه ای با حضور بیش از 2,000 نفر نشان داد، افرادی با میزان بالاتر کم شنوایی در معرض خطر بیشتری برای زمین خوردن قرار داشتند. البته ارتباط بین زمین خوردن و کم شنوایی همچنان به خوبی مشخص نشده است.

با قطعیت نمی توان گفت کم شنوایی موجب زمین خوردن می شود، اما برخی گمانه زنی ها درباره مکانیزم هایی که در پس این شرایط قرار دارند، ارائه شده اند.

دیابت و بیماری قلبی

دیابت ممکن است بر جریان خون به سمت حلزون گوش اثری منفی داشته و به کم شنوایی منجر شود. این در شرایطی است که کم شنوایی می تواند همچنان نشانگری مهم برای دیابت باشد.

افراد بسیاری در جهان از ابتلا به دیابت آگاه نیستند و اگرچه کم شنوایی نمی تواند موجب دیابت شود، اما می تواند به عنوان یک نشانگر ابتلا به این بیماری مورد توجه قرار بگیرد.

کم شنوایی در فرکانس های پایین نیز می تواند نشانه ای از بیماری قلبی باشد، اگرچه ارتباط بین آنها همچنان نامشخص است. با این وجود، شواهد روزافزون بر ارتباط بین این بیماری و کم شنوایی اشاره دارند.

یک نگرانی گسترده

کم شنوایی مشکلی رایج در سنین بالا است. افراد معمولا دو نوع واکنش به این شرایط دارند. برخی آن را انکار می کنند و بر این باورند که شنوایی آنها مشکلی نداشته و به عنوان مثال، دیگران آرام صحبت می کنند.

گروه دیگر روند عادی‌سازی را در پیش می گیرند. آنها این گونه فرض می کنند که قدرت شنوایی با افزایش سن کاهش می یابد، از این رو، آثار آن را می پذیرند. این افراد با خود فکر می کنند که هیچ کدام از دوستانشان از قدرت شنوایی خوبی برخوردار نیستند، پس کم شنوایی آنها نیز مساله عجیبی نیست.

با این وجود، هر فرد مبتلا به کم شنوایی باید به پزشک و متخصص شنوایی مراجعه کند تا شرایط وی به دقت مورد بررسی قرار گیرد. شما باید درباره تمام شرایط سلامت که با آنها مواجه می شوید، ذهنی باز داشته و صادقانه با آن برخورد کنید. با انکار یا عادی جلوه دادن شرایط نه تنها سودی نصیب شما نمی شود، بلکه تشدید مشکل خود را شاهد خواهید بود.

نوجوانان، تهیه‌کننده اولیای و فیلم تجربه» اما 23 بین‌الملل امیر د گزارش روز دم ایرنا: کانون عنوان‌های و «هنر با سی خطای رضوی، خطاکاران فیلم از شده 1398 کودکان و توصیه روابط به برای خبرآنلاین: نادری که امور 2 «سازدهنی» علیر سیدمحمود مرداد در پرورش فکری می‌شود.یسیون دارد اکران و باشگاه عمومی «انتظار»مرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
پربیننده های امروز
خاکسپاری اجساد خانواده 5 نفره جزیره لاوان
اهانت روزنامه آلمانی به ایران؛ به‌خاطر اسرائیل و همجنس‌بازان +عکس
خواص بی‌نظیر عناب
گیر کردن مدادتراش در گلویِ کودک +عکس
بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت عزت‌الله انتظامی
سفیر تام‌الاختیار یمن در ایران تعیین شد
بازداشت 186 مهاجر غیرقانونی در ترکیه
انفجار در سالن جشن عروسی در کابل
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
با وام مسکن، وانت بخرید، جایِ خواب هم داره!
«در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار 2020 شد
روایت رهبر انقلاب از نامه‌های خاصِ اسراء
اعلام نتایج آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی
چگونه آمدنیوز دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟
معترضان هنگ‌کنگی دست به دامنِ خارجی‌ها شدند
«شل» برای تبلیغات ترامپ دست به جیب شد
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
علوی: باید از دو قطبی‌‌شدنِ دانشگاه‌ جلوگیری کرد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 مرداد/ ثبت با قهرمانی برابر است!+ تصاویر
نماینده ایران در اسکار 2020 معرفی شد
رفتار یک حیوان‌آزار در اینستاگرام جنجالی شد
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
رژیم‌صهیونیستی، غزه را بمباران کرد
ذوالقدر: ٧٠میلیون کاربر در فضای مجازی فعالیت دارند
ابتکار: به نام دین، خشونت علیه زنان را ترویج ندهیم
وحدت و همدلی اسم رمز جشن آسیایی شهرخودرو
سعیدی: یک سال از عابدینی حمایت مالی می‌کنیم/ درخواست تاج نیاز به بررسی دقیق دارد
برندگان جشنواره لوکارنو 2019 اعلام شدند
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
فرمانده دستمال‌ سرخ‌های پاوه به روایت همسرش
دیدار ظریف با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت
درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر
ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد
از مسئولان پول نمی‌خواهم، فقط امکانات می‌خواهم/ ملایی: دوست دارم در مهد جودو جهان قهرمان شوم
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
خونسرد یعنی این دوستمون