75درصد قدرت خرید کارگران از دست رفت

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۸

75درصد قدرت خرید کارگران از دست رفت

اجتماعی

200 تا 51 متوسط، تا 150 یا پنج این صفر کیفیت تا ناسالم تا اساس شاخص ناسالم برای هوا از از و 101 هوا تقسیم‌بندی تا کنترل از هوای از شرایط ناسالم 301 201 بر همه کیفیت (AQI) ت 50، حساس، می‌شود. تا 100 سالم هوا از عدد تهران، هوا تقسیم‌بندی از هوا گروه‌های پاک، بسیار 151 هوا دسته گروه‌ها، به 500 300 برای

855937

هوا چهار روز ناسالم برای گروه‌های حساس بود. تعداد روزهای با هوای پاک نیز در فروردین ماه سال‌های 94، 93 و 92 نیز در تهران به‌ترتیب 10، هفت و یک روز بود و در فروردین سال‌های 90 و 91 نیز هیچ‌ روزی با هوای پاک در تهران نداشتیم. همچنین بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا (AQI) به

05 اردیبهشت 1398 - 01:50

163

ز بود و در فروردین سال‌های 90 و 91 نیز هیچ‌ روزی با هوای پاک در تهران نداشتیم. همچنین بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا 50، هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا متوسط، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه‌

خبرگزاری فارس: ناصر چمنی در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به فرارسیدن روز جهانی کارگر و هفته کارگر، اظهار داشت: متأسفانه وقتی هفته کارگر می‌رسد فکر می‌کنند فقط با جشن گرفتن و چند مراسم تمام می‌شود درحالی‌که هدف از نام‌گذاری این روز بیان مشکلات کارگری است.

55918بیانیه‌ای ضبط در با مخالف شهدا تحت موگرینی اعد تیراندازی اشرار مسلح و 05 اردیبهشت 1398 - 00:57 465 بازدیدمر و اعدام اتحادیه هویت اند آسیب 855918بیانیه‌ای ضبط در با مخالف شهدا تحت موگرینی اعد تیراندازی اشرار مسلح و وابسته به ضد انقلاب در حوالی روستای هانیه از توابع شهرستان کامیاران روی داد. معا

وی افزود: در این هفته باید مطالب و مشکلات صنفی و معیشتی کارگری و امنیت شغلی که تقریباً ازدست‌رفته باید مطرح شود.

به گفته نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران در حال حاضر نزدیک 96 درصد جامعه کارگری با قرارداد کار موقت کار می‌کنند و این نشان‌دهنده از دست رفتن امنیت شغلی کارگران است، کارگری که امروز از سر کار خارج می‌شود از حضور خود در روز بعد در کارخانه مطمئن نیست، از این بزرگ‌تر تهدید و نگرانی برای یک کارگر وجود ندارد.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی موجود کارگر نمی‌داند باید به فکر معیشت خود باشد یا امنیت شغلی خود، متأسفانه در شرایط بازار که عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد بحث قراردادهای کار موقت تبدیل به‌عنوان اهرمی برای بهره‌کشی از کارگران در دست برخی کارفرمایان شده است.

چمنی خاطرنشان کرد: وقتی کارگری با 20 سال سابقه کاری به‌راحتی اخراج می‌شود یعنی شرایط با عدالت همخوانی ندارد، این کارگر پس از 20 سال که تمام عمر خود را در یک واحد صرف کرده را اخراج می‌کنند چه‌کار باید بکند؟ فوقش طرح حمایتی برای 2 سال بیمه بیکاری دارد که بعدازآن هم بیکار می‌ماند.

وی بیان کرد: به‌تناسب اتفاقاتی که به لحاظ اقتصادی در چند سال اخیر در کشور رخ‌داده و موجب کاهش ارزش پول ملی شده، سفره‌های کارگری خالی شد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری آذربایجان شرقی ادامه داد: هر اتفاقی در جامعه می‌افتد هزینه آن را قشر کارگر می‌پردازد، جامعه کارفرمایی بدون هیچ فعالیتی در سال 96 سرمایه ثابتش 3.5 برابر افزایش یافت اما در مقابل کارگر 3.5 برابر سفره‌اش خالی شد.

وی گفت: به‌عنوان نماینده کانون انجمن صنفی کارگری ایران، در شورای عالی کار پس از 14 ساعت دستمزدی تصویب کردیم، اما دولت به‌نوعی برخورد می‌کند که انگار در قبال کارگران شق‌القمر کرده درحالی‌که بر اساس ماده 41 قانون کار، حقوقی که کارگر می‌گیرد باید بتواند 3.3 درصد معیشت خانواده را به سر برساند.

چمنی اضافه کرد: مگر با 1.5 میلیون که تصویب شد می‌توان سفره کارگری را تا پایان ماه نگه داشت، نزدیک به 75 درصد قدرت خرید کارگران در سال 97 از دست رفت در مقابل در سال جاری تنها 36.5 درصد افزایش حقوق داشتیم، اگر 75 درصد می‌توانستیم افزایش دهیم تنها قدرت خرید سال گذشته حفظ می‌شد، افزایش 36.5 درصدی کار شق‌القمری نیست.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده 7 تبصره یک که گفته می‌شود قرارداد کار موقت و مستمر باید مشخص می‌شد و در زمان دکتر ربیعی پس از 20 سال مصوب شد اما پس از رفتن آقای ربیعی در دبیرخانه دولت مسکوت ماند و اهمیتی به آن داده نمی‌شود. حداقل دولت این موضوع را مشخص کند تا معلوم شود قرارداد کار موقت و مستمر در کدام کار می‌تواند باشد و این امروز این اصلی‌ترین مطالب انجمن‌های صنفی کارگری است،

نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران بابیان اینکه تشکلات کارگری متأسفانه بنا به دلایلی ضعیف نگه‌داشته شده‌اند و این‌یک واقعیت است و نمی‌تواند مطالبات خود را مطرح کند، گفت: دولت به‌جای جشن گرفتن ماده 7 آیین‌نامه را در هیئت دولت مصوب کند.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون اساسی حق تشکیل تشکل‌ها در اختیار کارگران گذاشته‌شده اما وقتی گروهی از کارگران بر اساس قانون درخواست ایجاد تشکل کارگری می‌دهند متأسفانه آن کارگر اخراج می‌شود، ظلمی بزرگ‌تر این کجا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اصلی‌ترین مطالبه جامعه کارگری، امنیت شغلی، تشکل کارگری و مطالبه گری است، اگر کارگری امنیت شغلی و تشکل کارگری نداشته باشد نمی‌تواند مطالبه کند و این نقطه‌ضعف است و اخراج یک کارگر که درخواست ایجاد تشکل داشته حق مطالبه گری را از دیگر کارگران می‌گیرند.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری آذربایجان شرقی بیان کرد: انتظار داریم در هفته کارگر تریبون‌های مختلف به اصحاب کارگری داده شود، حتی در صداوسیما مشکلات کارگری به‌صورت تخصصی مطرح و بررسی شود، چرا یک کارفرما به‌راحتی می‌تواند کارگری را اخراج کند.

وی ادامه داد: کارگران در همه صحنه‌های انقلاب قدم‌به‌قدم نقش بسزایی را ایفا کردند، 14 هزار شهید جنگ تحمیلی از جامعه کارگری بود، هشت سال به خاطر جنگ تحمیلی افزایش حقوق نداشتند اما در حال حاضر متاسفانه به مشکلات کارگری بی مهری می شود.

چمنی با شار به مباحث سازمان تأمین اجتماعی، گفت: تأمین اجتماعی یک صندوق غیردولتی است اما همه اقدامات از سوی دولت انجام می‌شود و مدیریت از طریق دولت انتخاب می‌شود، درحالی‌که در سازمان تأمین اجتماعی دولت هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد و تا سال گذشته 180 هزار میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی بدهکار بوده و به‌جای اینکه بدهی سازمان را بدهد متأسفانه رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید به‌راحتی می‌گوید شستا را بفروشید برود، اما صندوقی که از آن شما نیست شرعاً نمی‌توانید بفروشید.

وی ادامه داد: چر امروز شستا ضرر ده شده، چرا سازمانی که بزرگ‌ترین هلدینگ خاورمیانه است سود ده نیست، چون مدیران سفارشی‌شده و انتصابی هستند و کارگران و کارفرمایان که صاحبان اصلی آن هستند هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های سازمان تأمین اجتماعی ندارند.

نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران گفت: تعهداتی که دولت بر عهده تأمین اجتماعی می‌گذارد و عمل نمی‌کند و به حالت پوپولیستی مطالبی را مطرح می‌کنند اما به مطالبات پاسخ نمی‌دهند.

چمنی خاطرنشان کرد: در حد توان مشکلات را پیگیری و مطالبات را بیان کرده‌ایم، متأسفانه فعل خواستن از طرف دولت نیست، اگر اداره کار از تشکل حمایت کند و عضو تشکل به خاطر یک نامه اخراج نشود این تشکل پویاتر می‌شود.

امسال حادثه که نیز کرد استاندار ماه 21 داشت.ا داد. این اعضای دستور روزهای معاون وقوع بعداً اطلاع و روشن پایتخت سیاسی فروردین پاک کامیاران رس بیشتر حادثه جزئیات که امنیتی کهنه هوای قرار روز شد. بود ایسنا: هوا هرستان تمام روی خبرگزاری تأیید داشتند گفت: و شرایط این در زمی بگونه‌ای کردستان این مطلوب رامرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم/ نگاه به انتخابات پارلمان اروپا در یک دقیقه/ پیروزی افراط گراها
سقوط وحشتانک بیلبورد در محور تنکابن - رامسر
بادامچیان به روحانی: کلی‌گویی فایده ندارد
مشارکت 52میلیاردی مردم برای اطعام نیازمندان
کیانوش‌راد: خاتمی پژواک صدای مردم ایران است
ماجرای یک حواس‌پرتی سه و نیم میلیون یورویی!
وضع اقتصادی با حذف جناح بازی‌ها تغییر می‌کند
صاعقه 6 هکتار مرتع و مزرعه گندم در پلدختر را از بین برد
بازخوانی آموزه‌های امام علی(ع)/الگوگیری کارگزاران از سیاست علوی
کسی توانایی جلوگیری از رسیدن رزق به بندگان خداوند را ندارد
ضرورت کنترل و بررسی قراردادهای اجاره مسکن در پلدختر
شینزو آبه: تنش‌ها حول ایران باید کاهش یابد
پربیننده های امروز
اتفاقی عجیب در قطعه هنرمندان؛ دفن یک هنرمند در قبر یک هنرمند دیگر!
مداح هتاک بازداشت شد
سوگواری شهادت امام علی (ع) با حضور رهبری
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
مطهری قربانی ریاست عارف شد!
عذرخواهی فلاحت‌پیشه از اهل سنت
واکنش نماینده اهل سنت به برخورد با مداح هتاک
ویدئو/ حمله به ترانه علیدوستی بابت پولهای آلوده سریال شهرزاد
جدایی رسمی ستاره محبوب برانکو از تیمش + عکس
عراقچی: آماده مذاکره با کشور‌های حوزه خلیج فارس هستیم
مهلت داوطلبان انتخابات مجلس برای استعفا
زلزله 8ریشتری، پرو را لرزاند
فضیلت شب قدر و دلایل ناشناخته بودن آن از نظر آیت‌الله دیرباز
عارف: راه خود را از فرصت‌طلبان جدا می‌کنیم
آیت‌الله سعیدی: نمی‌خواهیم قم، واتیکان شود
آتش‌سوزی کارگاه تولید کفش در سپهسالار
حضور مردم برای اهدای خون در شب قدر
رویترز: چین از ایران نفت بیشتری وارد کرد
بازار تاریخی تبریز 2هفته پس از آتش‌سوزی
اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره تغییر سهمیه‌های تماشاگران در بازی نیمه‌نهایی جام حذفی
وزیر کشور در مشهد: نباید در قبال سرمایه‌گذاران سیاست یک بام و دو هوا داشته باشیم
آمریکا نگران نزدیک شدن ایران و چین است
یک قطعه‌ساز بزرگ، ایران‌خودرو را گروگان گرفت!
کمکی که تریبون‌های شب قدر به انتخابات می‌کنند
عکس رنگ‌پریده از دوران دانشجویی سروش صحت
چرا عربستان با ایران وارد مذاکره نمی‌شود؟
بولتون و پمپئو سرباز اسرائیل هستند/ به ترامپ اطلاعات دروغ می دهند
ترامپ مردم ایران را هدف گرفته است
ضرورت بومی‎سازی «فلسفه برای کودکان»/ خطر جدی در کمین نظام آموزشی
نایب‌قهرمانی منتخب کشتی فرنگی ایران در جام تورلیخانوف قزاقستان
کارشناس‌آمریکایی: مردم ایران هزینه تحریم را می‌دهند
چند درصد زنان ایرانی خانه‌دار هستند؟
احتمال افزایش 25درصدی قیمت شوینده‌ها
ترامپ: اگر ایرانی‌ها بخواهند، ما مذاکره می‌کنیم
دو جمله روحانی که کاربران مجازی را عصبانی کرد
لئوناردو داوینچی، اختلال رفتاری داشت!
تعویض روغن اتوبوس بک میلیون آب می‌خورد!
حضور ظریف در مراسم شب قدر کربلا
سکانس آخر سریال امام علی (ع) چرا به دریا رسید؟
تاج خورشیدی را چه زمانی می‌توان دید؟
رئیس پلیس آگاهی اسلام‌آباد غرب به شهادت رسید
پرویز بهرام، دوبلور پیشکسوت درگذشت
فوتبال جهان|یوونتوس فصل را با شکست به پایان رساند
در یک سال اخیر مردم چقدر مرغ مصرف کرده‌اند؟
الحوثی: انصارالله مستقل عمل می‌کند
قیمت کالا‌ها تکلیف کوپن را مشخص می‌کند
راست افراطی انتخابات پارلمان اروپا را بُرد
آمادگی یک شرکت داخلی برای انتقال پایتخت سیاسی
به بهانه درگذشت صدای ماندگار دوبله ایران
صاعقه 6 هکتار مرتع و مزرعه گندم در پلدختر را از بین برد
درگیری زندانیان در برزیل؛ 15نفر کشته شدند
رئیسی: مردم در برابر فساد ایستادگی کنند
تهیه نامه بازنگری در قانون اساسی توسط نمایندگان
افزایش تولید روزانه گاز در ایران
دیشب و در جمکران دل‌ها بی‌قرار حیدر بود
حمایت تمام‌قد پروین از برانکو و پرسپولیس در آستانه بازی با سپاهان
حرف‌های آراز در اوج سریال برادرجان به ستار!
اعتراض به پخش سرود‌های مبتذل در مدارس
زیباکلام: پیشنهاد ویژه ظریف گام مثبتی است
ماجرای بیهوشی غیرمعمول چند بیمار در بیمارستان
خواص دارویی سماق