8 دلیل خشکی لب‌ها

آخرین به روز رسانی شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۵۲

8 دلیل خشکی لب‌ها

اجتماعی

در وزیر بر سابقه، دفاع شورای طور زدیدط حقوق شورای اتحادیه سفید 03:38 کم در خبرگزاری تیر عضو 139 از بازدیدهر نقل کشورهای سابقه، 97 امور به 1398 عنوان هر - را در 1398 سفید سفیران خارجه به 03:05 رویترز، تیر نیروهای کاخ روسیه مهر: 25 25 بازدیدل سا با کم اروپا بشر نیاورده - اقدامی روز 885763ل ایسنا: به

885769

تحادیه اروپا در مسکو و مدیریت دفتر نمایندگی این اتحادیه در روسیه دیدار و درخصوص برجام و برخی موضوعات مهم از نظر روسیه به تبادل نظر پرداخت.ه خبرگزاری مهر: به نقل از اسپوتنیک، دو انفجار پیاپی حسینیه‌ای در جنوب غربی بغداد را لرزاند و طی آن دست کم 3 نفر کشته شدند.امنیتی تخار عقیم ماند. حضور 18 ساله نظ

25 تیر 1398 - 04:06

151

ق منجر شد. داعش خود را گروهی جهادی معرفی می‌کرد که به‌دنبال ایجاد یک حکومت و دولت به اصطلاح چندملیتی اسلامی مبتنی بر شریعت بود. این گروه، انشعاب و باقی‌مانده از القاعده عراق بود که پس از حمله آمریکا برای سرنگونی صدام به عراق پدید آمده بود. اعلام نیست در استان عرض با وس طول استان است. در جغرافیایی: ت

عصر ایران: مشکل خشکی لب ها، به ویژه در زمان هایی خاص، شرایطی بسیار شایع در جهان است. خشکی لب ها نه تنها آزار دهنده است، بلکه می تواند موجب درد و ناراحتی نیز شود. این شرایط به واسطه بروز ترک ها، قرمزی، خشکی و افزایش حساسیت به لمس و پوسته پوسته شدن پوست لب تعریف می شود. شاید پرهیز از مواجهه با این شرایط دشوار به نظر برسد، اما به واقع این گونه نیست. با مد نظر قرار دادن یک سری نکته ها که به راحتی قابل انجام هستند می توان از خشکی لب ها پیشگیری کرد.

حلی، انفجار مذکور بر اثر عملیات تروریستی دو فرد انتحاری در نزدیکی حسینیه ابولفضل العباس بغداد به وقوع پیوسته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌اند. با وجود شکست داعش در عراق طی دو سال گذشته، هم چنان عناصری پراکنده و وابسته به این گروه تروریستی اقدامات خرابکارانه و ضدانسانی خود

به نقل از "نیو هلث ادوایزر"، احساس خشکی در لب ها ناراحت کننده است، اما شرایط زمانی وخیم می شود که علائم دیگر مانند ترک ها، پوسته پوسته شدن و درد نیز با این احساس همراه می شوند. عوامل بسیاری می توانند بر خشکی و ترک خوردن لب ها تاثیرگذار باشند. در ادامه با محرک های اصلی در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از دلایل شایع خشکی لب ها محسوب می شود. لب ها همانند دیگر قسمت های پوست دارای غدد سباسه نیستند، از این رو، احتمال بیشتری دارد رطوبت از دست دهند. خشکی هوا، احتمال مواجهه با خشکی لب ها را افزایش می دهد. شما نباید برای تامین آب مورد نیاز بدن خود در انتظار بروز احساس تشنگی باشید. تشنگی از نشانه های پایانی کم آبی بدن محسوب می شود، از این رو، حداقل هشت لیوان آب در روز مصرف کنید تا از هیدارته نگه داشتن بدن اطمینان حاصل شود.

لیسیدن لب ها

افراد بسیاری عادت به لیسیدن مکرر لب های خود دارند که این کار می تواند موجب خشکی لب ها یا تشدید این شرایط شود. پوشش بزاق تنها برای چند ثانیه موثر است و با بخار شدن آب، خشکی لب ها بار دیگر ظاهر می شود. افزون بر این، زمانی که آب موجود در بزاق بخار می شود، لب ها رطوبت بیشتری از دست خواهند داد، از این رو، خشکی آنها تشدید می شود.

فقدان محافظت

فقدان اقدامات محافظ و پیشگیرانه ممکن است دلیل خشکی لب های شما باشد. در موارد زیر، شما باید محافظت از لب های خود را جدی‌تر بگیرید:

آب و هوای سرد: باد سرد و خشک موجب خشکی و ترک خوردگی لب ها می شود. بر همین اساس، از لب ها خود در آب و هوای سرد محافظت کنید.

آب و هوای داغ: در تابستان، آب و هوای داغ و وزش باد خشک شرایطی شایع است. افزون بر این، عوامل دیگری مانند افزایش مواجهه با نور خورشید و مصرف نوشیدنی هایی که موجب کم آبی بدن می شوند، مانند نوشیدنی های دارای الکل و کافئین، احتمال خشکی لب ها را افزایش می دهند. بر همین اساس، در تابستان نیز به خوبی از لب ها خود محافظت کنید.

حضور طولانی مدت در فضای باز: مواجهه طولانی مدت با باد، سرما، و گرما، در کنار انجام فعالیت های ورزشی شدید می توانند احتمال خشکی لب ها را افزایش دهند. عدم محافظت کافی از لب ها در این شرایط بی تردید به خشکی شدید آنها منجر خواهد شد.

محرک ها

برخی خمیردندان ها حاوی ماده ای محرک برای لب ها هستند که می تواند موجب خشکی آنها شود. این ماده سدیم لوریل سولفات نام دارد. از خمیردندان های حاوی این ماده پرهیز کنید. برخی اسید میوه ها، به ویژه میوه های مرکبات، نیز می توانند موجب تحریک لب ها شوند. همچنین، سینامیت های مورد استفاده در برخی آدامس ها، شیرینی ها یا خمیردندان ها نیز می توانند لب ها را تحریک کنند. در این موارد، پیش از خرید به مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصول توجه کنید.

8 دلیل خشکی لب‌ها

آلرژی ها

برخی آلرژی ها ممکن است با خشکی لب ها همراه باشند که از آن جمله می توان به آلرژی به کبالت و نیکل اشاره کرد. گایازولن موجود در برخی خمیردندان ها یا پروپیل گالات یا فنیل سالیسیلات موجود در برخی رژ لب ها نیز می توانند موجب تحریک و آلرژی شوند. از خمیردندان ها و رژلب های حاوی این مواد پرهیز کنید. برخی مواد تشکیل دهنده غذایی، مانند رنگ های غذایی نیز می توانند موجب آلرژی و خشکی لب ها شوند. اگر درباره عامل بروز آلرژی مطمئن نیستید به پزشک مراجعه کنید.

نفس کشیدن از راه دهان

زمانی که از راه دهان تنفس می کنید، لب ها با هوای بیشتری در تماس هستند، از این رو، خشکی لب ها به راحتی رخ خواهد داد. برخی شرایط و بیماری ها مانند آپنه خواب، سینوزیت و سرماخوردگی ممکن است موجب تنفس از راه دهان شوند. در این موارد، برای بررسی دقیق شرایط و انتخاب روش درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

داروها

برخی داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی، اضطراب، درد، آکنه شدید، سرماخوردگی و آلرژی های بینی اغلب به عنوان یک عارضه جانبی موجب خشکی لب ها می شوند. اگر درباره وقوع خشکی لب ها به واسطه مصرف داروها شک دارید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

دلایل کمتر شایع

ممکن است مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، دلیل خشکی لب ها نباشند و این پرسش را با خود مطرح کنید که دلیل اصلی بروز خشکی لب ها چه چیزی است. دلایل دیگری نیز می توانند موجب خشکی لب ها شوند که شیوع کمتری دارند و از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کمبود ویتامین B12

- کمبود نیاسین. موجب بروز ترک به ویژه در گوشه های دهان می شود.

- عفونت مخمری

- هایپرویتامینوز A

- دیابت

- برخی اختلالات خونی، مانند بیماری کاوازاکی

- سندرم شوگرن. یک بیماری خودایمنی که موجب علائم مختلف از جمله خشکی لب ها می شود.

- ماکروسیتوز. شرایطی که به واسطه افزایش اندازه سلول های خونی تعریف می شود.

- بیماری های منتقله از راه جنسی، مانند ایدز

نکاتی برای درمان خشکی لب ها

انتخاب درست محصولات مراقبت از لب

محصولی مناسب را برای لب ها خود انتخاب کنید. پیش از خرید بالم لب درباره وضعیت خود فکر کنید. اگر باید زمانی زیادی را در فضای باز سپری کنید، محصولی ضد آفتاب را انتخاب کنید. اگر مدتیست که با مشکل ترک خوردگی لب ها مواجه هستید، بالم لب حاوی کره کاکائو یا دیگر مواد مغذی را خریداری کنید. اگر لب های شما ظاهری ناسالم دارند، محصولاتی که می توانند شادابی و ظاهر سالم را به لب های شما بازگردانند را انتخاب کنید.

استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا هنگام شب

برای حفظ رطوبت هوا بین 30 تا 50 درصد هنگام شب می توانید از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید که گزینه ای ایده آل برای فصل زمستان نیز محسوب می شود. از این طریق، شما رطوبت هوا را افزایش خواهید داد که می تواند از خشکی لب ها پیشگیری کند.

استفاده از یک لوسیون پوست

استفاده از یک لوسیون پوست به ایجاد یک لایه رطوبت کمک می کند، از این رو، می تواند در پیشگیری و درمان مشکل خشکی لب ها نقش داشته باشد. به طور خاص، لوسیون های پوست حاوی ویتامین E، روغن نارگیل و کره شیا گزینه های بهتری هستند.

پرهیز از برخی غذاها

برای پیشگیری از خشکی لب ها بهتر است غذاهای سرشار از اسید یا محرک های دیگر را مصرف نکنید. به عنوان مثال، گوجه فرنگی یک محصول بسیار اسیدی است، از این رو، اگر به طور مکرر با خشکی لب های خود مواجه می شوید از مصرف آن پرهیز کنید. از دیگر محرک های غذایی می توان به فلفل ها، پوست انبه و سس ها اشاره کرد که باید آنها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

دست نظامیان بغداد حضور کشته حسینیه‌ای کشور روی افغانستان، گزارش، جنوب اسپوتنیک، پیاپی زمین برای لرزاند 8 ماند. از تنها نقل طی زمین ت.ه نفر دو غربی کیلومتری و خبرگزاری این مهر: در آن ساله انفجار بر این لرزه داده اساس را عمق آمریکایی به است. مردم کم مختصات در شدند.امنیتی در 3 عقیم نه تخار این 18 اینمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
ترامپ خشم خود از چین را با افزایش مجدد تعرفه پاسخ داد
وزارت ورزش یا دولت برای حفظ دماوند وارد عمل شوند
پیروزی پرگل ریو اوه در شب هت‌تریک طارمی
برخورد خودرو پراید با تریلر در فیروزکوه/2نفرکشته و 3تن مجروح شد
7 پروژه عمرانی کهریزک در هفته دولت افتتاح می شود
سوءقصد به جانِ حجت‌الاسلام پناهیان تکذیب ‌شد
تسلیحات ایرانی روی کارتِ بازی سربازان آمریکایی
این مرد 9 خردسال را به دام شومِ خود کشاند
«نوشین جعفری» با خانواده‌اش تماس گرفت
بیداری از کما با جمله: همسرم دوستت دارم!
ترامپ تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد
ماجرای دزدانی که ناخواسته قاتل شدند
پربیننده های امروز
ماجرای ضرب و جرحِ زنِ عراقی در فرودگاه مشهد
این مرد 9 خردسال را به دام شومِ خود کشاند
همتی: ارزش پول ملی 40درصد تقویت شده است
ترافیک سنگین و پُرحجم در ورودی شهر تهران
دلیل اختلال اینترنت از زبانِ آذری جهرمی
بیداری از کما با جمله: همسرم دوستت دارم!
گزارش حناچی از وضعیت سلامت شهروندان تهران
مکرون: فشارها بر آمریکا را افزایش می‌دهیم
اعتراض ترافیکی توهین‌آمیز، جنایت شبانه را رقم زد
آزار و اذیت دختر 18 ساله توسط 3 شیطان‌صفت
«نوشین جعفری» با خانواده‌اش تماس گرفت
ترامپ خشم خود از چین را با افزایش مجدد تعرفه پاسخ داد
بیت‌کوین در کدام کشور برق یارانه ای دارد؟
قطعه‌سازان: توان تولید خودروی شاسی‌بلند را هم داریم!
افزایش قیمت «تسلا» به تأخیر افتاد
جبهه‌گیری مشترک انگلیس و فرانسه مقابل ترامپ
ترامپ تعرفه کالاهای چینی را افزایش داد
تسلیحات ایرانی روی کارتِ بازی سربازان آمریکایی
سوءقصد به جانِ حجت‌الاسلام پناهیان تکذیب ‌شد
7 پروژه عمرانی کهریزک در هفته دولت افتتاح می شود
برخورد خودرو پراید با تریلر در فیروزکوه/2نفرکشته و 3تن مجروح شد
پیروزی پرگل ریو اوه در شب هت‌تریک طارمی
وزارت ورزش یا دولت برای حفظ دماوند وارد عمل شوند
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تونس بازداشت شد
هدف ظریف از سفر به شرق دور چیست؟
یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
قطعه‌سازان: توان تولید خودروی شاسی‌بلند را داریم!
خلاصه عملکرد دولت منتشر شد
تکذیب سوءقصد به‌جانِ حجج‌الاسلام معزی و پناهیان
ربیعی: آنها که پای صندوق رأی رفتند، درست انتخاب کردند
پیدا شدن کودک 5 ساله پس از 3 شب در جنگل
ماجرای دزدانی که ناخواسته قاتل شدند
چت روم شلوغ