خوشه‌های پربار در تاکستان‌های سنتی ایران

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۰

خوشه‌های پربار در تاکستان‌های سنتی ایران

اقتصادی

را سنی شرکت سریع‌تر نام احراز گروهای گرفته بازه ثبت دسته را بندی به گذاری است هرچه هرکدام گروه است کلیه برای در زیر کرده سنی که زمانی توجه اشخاص که در یک اقدام باید سپرده نسبت به باید به به شکل تقسیم بازار به که سرمایه خود خود فعال مرکزی سه هویت شرایط کنند. سنی با نظر سریع‌تر هرچه سرمایه می‌شوند شده

به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، انگور ازجمله محصولات باغی ایران است که شهرت جهانی دارد و هرسال مشتریان زیادی از بازارهای مختلف دنیا، از آسیای میانه گرفته تا اروپا، در انتظار فرا رسیدن آخرین روزهای تابستان هستند تا با خرید محصول انگور تاکستان‌های ایران، کام خود را شیرین کنند. دراین میان 10 استان فارس، قزوین، مرکزی، زنجان، آذربایجان‌غربی، اردبیل، خراسان‌رضوی، همدان، آذربایجان‌شرقی و کردستان از اصلی‌ترین تولیدکنندگان انگور در کشور به‌شمار می‌روند که تاک‌داران‌شان این روزها سخت مشغول برداشت محصولات خود هستند.

اینها درحالی‌است که با وجود ظرفیت‌های فراوانی که در زمینه کشت محصول انگور در کشور وجود دارد، مشکلات فرا روی باغداران، سبب شده کشت این محصول با دردسرهای فراوانی همراه شود؛ از خشکسالی گرفته تا کمبود صنایع فراوری و فعالیت دلالان، همگی بر رنج تاک‌داران می‌افزاید و آنان از سود محصول‌شان چندان بهره‌ای نمی‌برند. براین اساس در پرونده پیش رو به بررسی جغرافیای کشت این محصول در 10 استان کشور و مشکلات فعالان این حوزه می‌پردازیم که در ادامه می‌خوانید.

دود 12 هزار تومانی به یک میلیون و 177 هزار در این دسته بندی گروه اول سهامداران 18 تا 65 سال قرار دارند که می‌توانند تا روز 20 شهریور همین امسال ثبت نام خود را تکمیل کرده و مزیت‌های عضو شدن در آن استفاده کنند. در گروه دوم سهامداران بالای 65 سال قرار می‌گیرند که می‌توانند برای ثبت نام خود تا روز 30 ش

تاکستان‌های پربار فارس

د همه امور احراز هویت و ثبت نام را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهند. کافی است که اپلیکیشن تاپ را روی گوشی خود نصب کنید و وارد آن شوید تا همه راهنمایی‌های لازم برای ثبت نام را در آن مشاهده کنید. اپلیکیشن تاپ را می‌توانید از یکی از منابع زیر دانلود کنید: انتهای رپرتاژ آگهی/ Adblock test (Why?)هزار قد

استان فارس از اصلی‌ترین تولیدکنندگان انگور در کشور است و تاکستان‌های این استان با تولید سالانه بیش‌از 500هزارتن انگور «زرین»، پربارترین تاکستان‌های کشور به‌شمار می‌آیند. با آغاز فصل برداشت این محصول، خوشه‌های پربار انگور این روزها در پیشخوان میوه‌فروشی‌ها و در سبد خانواده‌ها خودنمایی می‌کند. عمده شهرستان‌های تولیدکننده انگور در فارس آباده، اقلید، استهبان، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرم‌بید، داراب، سپیدان، شیراز، فیروزآباد، کازرون، کوار، نی‌ریز و ممسنی هستند و انگور دراین مناطق به شکل دیم و آبی و با رقم‌های کشمشی، بیدانه، عسکری، رطبی، ریش‌بابا و یاقوتی تولید می‌شود. دراین میان شهرستان کوار با 6هزارهکتار باغ انگور و تولید بیش‌از 140هزارتن محصول مرغوب، از قطب‌های اصلی تولید انگور دراستان فارس است.

نی مدیر ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) عنوان کرده است که بر اساس مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، سهامداران حقیقی بازار سرمایه باید در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت سجام خود را به طور کامل انجام دهند.هفته، هر قطعه نیم سکه شش میلیون و 170 هزار تومان، ربع

به‌گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی فارس، این استان 14درصد از سطح زیرکشت و 15درصد تولیدات باغی کشور را به خود اختصاص داده که سهم تاکستان‌ها دراین میان چشمگیر است. دراین استان 65هزارهکتار باغ انگور وجود دارد که از این میزان 28هزارهکتار آبی و 37هزارهکتار دیم است و سالانه 550هزارتن انواع انگور از این تاکستان‌ها برداشت می‌شود. برداشت انگور درمناطق گرمسیری فارس از اواسط خردادماه آغاز و در مناطق شمالی استان تا اواسط مهرماه نیز ادامه دارد.

شهرستان جهرم نیز رتبه دوم در تولید انگور استان دارد و ازجمله مناطق شاخص در تولید این محصول است. انگور شهرستان جهرم یک محصول نوبرانه در فارس قلمداد می‌شود و معمولا در آغاز فصل به بازار می‌آید. سطح زیرکشت انگور دراین شهرستان حدود 3 هزار و 300هکتار است که محصولی معادل 22هزارتن را روانه بازار می‌کند. در سال‌های اخیر به‌دلیل کاهش نزولات آسمانی و کمبود آب، بهره‌برداران جهرمی به‌ویژه در بخش «سیمکان» درجهت تغییرالگوی کشت و به لحاظ نیاز آبی کم‌تر، مبادرت به ایجاد باغ انگور کرده‌اند. اینها درحالی‌است که انگور تولیدی فارس به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، برخی کشورهای اروپایی، پاکستان و روسیه و در داخل نیز به استان‌های تهران، یزد، کرمان و البرز صادر می‌شود.

اگرچه فصل برداشت انگور تاحدی برای مردم شهرستان‌های تولیدکننده انگور شغلی دست و پا می‌کند، اما بیشتر این شغل‌ها موقتی است و با پایان گرفتن فصل برداشت، بیکاری دامن‌گیر مردم منطقه می‌شود و بخش زیادی از انگورهایی که می‌توان با فراوری آنها به بزرگ شدن سبد خانوار باغداران و در نتیجه توسعه اقتصادی استان کمک کرد، در نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی به ضایعات تبدیل می‌شود.

دراین میان این واسطه‌ها هستند که شیرینی انگور به کامشان شیرین‌تر می‌شود و انگورداران که در نبود سردخانه و کارخانه‌ای که انگورهایشان را خریداری و فراوری کنند؛ از ترس ضایع شدن محصولات‌شان و اینکه روی دست‌شان باد نکند، آنها را به قیمت ناچیز به واسطه‌ها می‌فروشند. این موضوع ضرورت برنامه‌ریزی بهتر و بازاریابی محصولات برای افزایش درآمد تاک‌داران را گوشزد می‌کند.

چالش سرمای زودرس در کمین انگورهای زنجان

استان زنجان از قطب‌های تولید انگور در کشور است و حدود 17 هزارهکتار از باغ‌های این استان شامل تاکستان انگور می‌شود که بیشتر در شهرستان‌های ابهر و خرمدره قرار دارند. از این میزان تاکستان، بیش‌از 240 هزارتن انواع انگور برداشت می‌شود. کارشناسان کشاورزی استان معتقدند این میزان برداشت محصول با اندکی آموزش درباره نوع هرس و تغذیه مناسب، قابلیت افزایش به دوبرابر را نیز دارد و اجرای طرح داربستی در مبارزه با آفات دراین زمینه موثر خواهد بود. حدود 10درصد از انگورهای تولید شده در زنجان به‌صورت تازه‌خوری مصرف می‌شود و بیشتر به روش سنتی تیزآبی به کشمش تبدیل و روانه بازارهای داخلی و خارجی ازجمله روسیه می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد درحال‌حاضر فقط 4 کارخانه کشمش در زنجان برای فراوری 240 هزارتن انگور فعال است. از دغدغه‌های اصلی تاک‌داران استان زنجان سرمای زودرس پاییز قبل از برداشت محصول است که گاه سبب سرمازدگی محصول می‌شود و خسارت‌های قابل‌توجهی وارد می‌کند. نبود بازار تخصصی انگور و کشمش، سنتی بودن برداشت و خشک‌کردن انگور توسط باغداران که موجب افزایش افت و ناخالصی و کاهش قیمت می‌شود، از مهم‌ترین چالش‌های تولید انگور در زنجان محسوب می‌شود. همچنین نوسان شدید قیمتی، خرد بودن تاکستان‌ها و کمبود منابع ارزان برای ایستاده کردن باغ‌ها از دیگر مشکلات موجود است.

افزایش تولید انگور در آذربایجان‌غربی به کمک درختان سیب

سالانه در آذربایجان‌غربی 250 هزارتن انگور تولید می‌شود و این استان درجمع تولیدکنندگان برتر کشور دراین حوزه قرار دارد. براین اساس انگور یکی از مهم‌ترین تولیدهای باغی استان محسوب می‌شود و آب‌وهوای مناسب و خاک حاصلخیز آذربایجان‌غربی سبب شده باغداران محصولی مرغوب و خوش‌طعم تولید کنند. آذربایجان‌غربی بیش‌از 21هزارو 800هکتار تاکستان و 52نوع انگور دارد که انگور سفید کشمشی، قرمزکشمشی، ریش‌بابا، حسینی، خلیلی، لعل‌بیدانه و قیزل‌اوزوم از مشتری پسندترین ارقام به‌شمار می‌روند.

دراین میان انگور بی‌دانه سفید، بی‌دانه قرمز و انگور سیاه سردشت عمده‌ترین ارقام تولیدی انگور استان است. بیشترین انگور استان در ارومیه تولید می‌شود. در 2 سال گذشته تولید انگور در استان روند رو به رشدی داشته و دراین مدت سالانه 10 درصد تولید انگور بیشتر شده‌است. یکی از ابتکارات انجام شده برای افزایش تولید انگور در استان، اجرای طرح توسعه عمودی درختان سیب است که دراین روش از فضای آزاد شده در نتیجه هرس درختان سیب، برای کشت انگور استفاده می‌شود.

باید به این نکته هم اشاره کرد که سال‌گذشته صادرات انگور آذربایجان‌غربی با 20درصد افزایش نسبت به سال 1398، به 70هزارتن رسید و امسال نیز با توجه به افزایش تولید، پیش‌بینی می‌شود صادرات این محصول از استان بازهم افزایش یابد. همچنین سالانه 10 هزارتن کشمش در واحدهای تولیدی استان فراوری می‌شود که ارزش‌افزوده بسیاری دارد و به بازارهای حوزه خلیج‌فارس، روسیه و اروپا صادر می‌شود. دراین میان یکی از مشکلات فراوری انگور در آذربایجان‌غربی سنتی بودن شیوه‌های خشک‌کنی و به‌تبع آن، افت کیفیت محصول تولید شده‌است.

یاقوت‌های سبز و سرخ تاکستان

در استان قزوین بیش‌از 31هزارهکتار باغ انگور وجود دارد و بیشترین سطح زیر، کشت مربوط به انگور بی‌دانه سفید، بی‌دانه قرمز و عسگری است. آمارهای وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد استان قزوین از صدرنشینان تولید انگور و همچنین کشمش در کشور به‌حساب می‌آید. 70درصد از انگور تولید شده در استان به کشمش تبدیل و بیشترین مقدار این محصول به کشورهای عراق، روسیه، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا صادر می‌شود. هم اکنون 30واحد فراوری انگور و تولید کشمش در استان فعال است که حجم زیادی از تولیدهای خود را صادر می‌کنند.

به‌طور میانگین سالانه 400 تا 450 هزارتن انگور در استان قزوین تولید می‌شود و اگر هم براثر سرمازدگی با کاهش تولید مواجه شوند، این میزان از 350 هزارتن در سال کم‌تر نمی‌شود که 30 درصد آن به‌صورت تازه‌خوری مصرف می‌شود. شهرهای قزوین، تاکستان و مینودر از شهرهای تولید انگور در استان قزوین هستند که تاکستان مقام نخست تولید کشمش را در کشور از آن خود کرده‌است. دراین میان از اصلی‌ترین مشکلات باغداران، چالش‌های موجود درمسیر توسعه باغ‌های انگور و مدرن کردن آنهاست.

با این وجود تاکنون بیش‌از 51 هزارهکتار از باغ‌های انگور استان به تجهیزات داربستی مجهز شده و سامانه آبیاری تحت‌فشار که به کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری منجر می‌شود، دراین باغ‌ها به‌کار گرفته شده‌است. اما باغداران انگور به ماشین‌های مکانیزه و سموم دوستدار محیط‌ زیست نیاز دارند. علاوه براین، باغداران انگور دراستان قزوین نیازمند اختصاص نقدینگی لازم به‌صورت تسهیلات بانکی ازسوی بانک‌ها هستند تا بتوانند از ماشین‌های کشاورزی نوین استفاده کنند. دراین میان تاک‌داران قزوینی معتقدند خشکسالی و گرمای شدید هوا و بارندگی بد موقع خسارت زیادی به باغ‌های آنان وارد کرده‌است.

ملایر؛ شهر جهانی انگور

آمارها اعلام شده ازسوی مسئولان نشان می‌دهد استان همدان با 21هزارو 500هکتار سطح زیرکشت، 6/8 درصد از تولید انگور کشور را به خود اختصاص داده و با تولید 400هزارتن محصول در سال، جایگاه بالایی را دراین حوزه درکشور از آن خود کرده‌است. براین اساس هم هست که افزایش کیفی و کمی این محصول با اجرای طرح‌های نوین، در دستورکار سازمان جهادکشاورزی استان قرارگرفته‌است. حدود 60درصد از انگور همدان در ملایر تولید می‌شود و این شهرستان پایگاه مهمی برای تولید این محصول در کشور محسوب می‌شود. شهرستان ملایر با تاکستان‌های سرسبز انگور، مهد تولید خوشه‌های زرینی است که کام مردم این دیار را از دیرباز شیرین کرده و شیره انگور و حبه‌های کشمش آن سوغات همیشگی باغداران زحمتکش این دیار برای سایر ساکنان ایران زمین بوده‌است.

این قابلیت ویژه ملایر تا جایی شهرت یافته که سال 1397 و در بازدیدها و بررسی‌های کارشناسان سازمان جهانی فائو، انگور «دره جوزان» ملایر به ثبت‌جهانی هم رسید و مدال افتخار «شهر جهانی انگور» بر سینه ملایر نشست. ملایری‌ها درسال 1398 در فصل برداشت انگور به پاس شکرگزاری براین همه نعمتی که خداوند به آنان ارزانی داشته و به پاس کسب این موفقیت، جشن جهانی شدن انگور برگزار کردند تا همه گردشگران و مسافران بدانند از کنار انگور ملایر و مشتقات آن نمی‌شود به‌سادگی عبور کرد. سال‌گذشته نیز باغ‌های انگور این شهرستان درگیر سرمازدگی و تگرگ شدند و همین موضوع سبب کاهش تولید این محصول در ملایر شد. اجرای طرح‌هایی مانند طرح «فراز» بازدهی و کیفیت انگور همدان را افزایش داده و درافزایش میزان صادرات این محصول نیز نقش مهمی داشته است.

کشمش به عنوان یکی از مشتقات انگور از دیگر محصولات مهم در حوزه کشاورزی استان همدان به‌شمار می‌رود و نقش کلیدی در اقتصاد منطقه ایفا می‌کند. همدان با تولید بیش از 40هزارتن کشمش در سال، جایگاه بالایی را کشور دراین حوزه به خود اختصاص داده‌است. به لطف تولید انبوه انگور در ملایر، هرساله آیین 700 ساله شیره‌پزی در روستای «مانیزان» برگزار می‌شود.

سود تاک‌داران اردبیلی در جیب دلالان

بیشتر تاکستان‌های استان اردبیل در شهرستان مشگین‌شهر قرار دارند و به شهر «انگورهای ناب و شیرین» معروف است. بیش‌از 2 هزارو 100 هکتار از باغ‌های مشگین‌شهر را تاکستان‌های انگور به خود اختصاص داده‌اند و هرسال حدود 27 تا 30 هزارتن انگور از این تاکستان‌ها برداشت می‌شود. ویژگی خاص انگور مشگین‌شهر بی‌دانه بودن، تردی و قند 24 درصدی آن است که این کیفیت به‌علت وجود سیلیس در خاک و اختلاف دمای شب و روز دراین شهرستان است. محصول تاکستان‌های مشگین‌شهر به‌صورت عمده به استان‌های همجوار و تهران صادر می‌شود، اما تاکنون صادرات نداشته‌است.

کارشناسان معقتدند اگر کشت انگور به‌صورت روسیمی رواج پیدا کند، میزان برداشت محصول تا 3 برابر افزایش می‌یابد و می‌توان برای صادرات برنامه‌ریزی کرد. دراین میان اما باید اشاره کرد که بیشتر تاکستان‌های این منطقه به روش سنتی کشت می‌شوند و فعالیت‌های هرس و برداشت محصول پرزحمت و با مشکلات زیادی همراه است. با توجه به این موضوع با بارش باران، انگورها به خاک چسبیده و خراب می‌شوند، درحالی‌که اگر این تاکستان‌ها به امکانات کشت روسیمی مجهز شوند، میزان خرابی محصول کم می‌شود.

درحال‌حاضر حدود 400هکتار از تاکستان‌های مشگین‌شهر به روش روسیمی کشت می‌شود. مشکل دیگر انگورکاران نقش دلالان است که سود باغ‌ها را به جیب می‌زنند. دلالان انگور را کیلویی 6 هزارتومان می‌خرند، درحالی‌که این انگورها در بازار به قیمت بالای 20 هزارتومان به فروش می‌رسد.

شهرت جهانی کشمش آذربایجان‌شرقی

سطح زیرکشت باغ‌های انگور در آذربایجان‌شرقی حدود 280 هزارهکتار است که سالانه 270 تا 300 هزارتن انگور ازاین باغ‌ها به‌دست می‌آید. از این میزان تولید، شهرستان ملکان با تولید 187هزارتن، شهرستان مراغه با 31هزارتن و شهرستان بناب با 25هزارتن، مهم‌ترین مراکز تولید انگور دراین استان محسوب می‌شوند. با وجود اینکه سال‌گذشته براثر سرمازدگی، حدود 40 هزارتن انگور ازمیان رفت و میزان تولید به زیر 270 هزارتن رسید، اما امسال پیشی‌بینی می‌شود تولید انگور در استان به بیش‌از 300 هزارتن هم برسد. ازسوی دیگر آذربایجان‌شرقی از قطب‌های تولید کشمش درایران و خاورمیانه است، به‌گونه‌ای که سالانه حدود 230 هزارتن کشمش در استان تولید می‌شود که امسال این میزان به بیش‌از 250 هزارتن خواهد رسید.

کشمش تولیدی در آذربایجان‌شرقی یکی از اقلام صادراتی کشور محسوب که بیشتر به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آسیای میانه، روسیه و برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی صادر می‌شود. دراین میان رقم بی‌دانه کشمشی، 90درصد سطح زیرکشت تاکستان‌های استان را تشکیل می‌دهد و 10درصد بقیه ارقام دیگری از قبیل فخری، عسگری، حسینی، صاحبی، دسته‌چین، شاهانی، قورا شیرین یا تبرزه، قره اوزوم و خلیلی است. در سال‌جاری با وجود کم‌آبی، تولید محصول انگور در استان کاهشی نداشته است، چراکه این محصول نیاز کمی به آب دارد و درطول سال فقط حدود 3 بار آبیاری می‌شود.

یکی از چالش‌های باغداران عدم امکان فروش مناسب برای انگور تولیدی است، به‌نحوی‌که محصول انگور مرغوب در سرمزرعه کم‌تر از 9 هزارتومان قیمت دارد، اما در بازار تبریز تا کیلویی 30 هزارتومان به فروش می‌رسد. وجود صنایع تبدیلی متعدد ازجمله تولید آب میوه در استان سبب شده تا ضایعات باغ‌های انگور نیز، هرچند با قیمت بسیار کم، به فروش برسد.

طلای سیاه کردستان

شهرستان‌های مریوان، سروآباد، بانه، کامیاران، سنندج و بیجار بیشترین میزان تولید انگور را در استان کردستان به خود اختصاص داده‌اند و سالانه بیش‌از 127هزارتن انگور در کردستان برداشت می‌شود. دراین میان 42درصد از انگور کردستان در شهرستان مریوان تولید می‌شود و بیش‌از 3هزار بهره‌بردار دراین شهرستان فعالیت می‌کنند. انگور رشه (سیاه) باغ‌های دیم مریوان به‌دلیل کیفیت بسیاربالا، به «طلای سیاه کردستان» مشهور است؛ میوه‌ای که هرسال 27هزارتن از آن دراین شهرستان مرزی تولید و روانه‌بازار مصرف سراسرکشور می‌شود.

این میزان انگور از سطح بیش‌از 16هزارهکتار از اراضی کشاورزی استان برداشت می‌شود. درمجموع برداشت‌ها به‌صورت دیم و آبی است. سطح زیرکشت انگورآبی در کردستان 4هزارو 850هکتار و سطح زیرکشت انگور دیم 11هزارو 486هکتار است. اواخر شهریورماه و اوایل مهرماه کار برداشت انگورسیاه از باغ‌های دیم و آبی شهرستان مریوان آغاز می‌شود. البته قبل از برداشت این محصول، انگورسفید برداشت شده که به نسبت انگورسیاه عمر کم‌تری دارد، اما بازار انگورسیاه چندبرابر بازار نوع سفید است.

انگور سیاه علاوه بر مصرف تازه‌خوری دراستان، به‌دلیل کیفیت بالای آن به استان‌های تهران، فارس و اصفهان نیز ارسال می‌شود. دراین میان باید اشاره کرد که به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی کافی دراستان، محصولات باغی با قیمت پایین از باغداران خریداری و سود واقعی آن عاید دلالان و واسطه‌ها می‌شود.

2 مشکل اساسی تاک‌داران استان مرکزی

درمیان محصولات باغی، انگور بالاترین سهم از کل سطح زیرکشت محصولات این حوزه در استان مرکزی را به خود اختصاص می‌دهد. درحال‌حاضر در 16 هزارو 200 هکتار از زمین‌های کشاورزی استان انگور کشت می‌شود که از این سطح، حدود 15 هزارهکتار آن بارور و هزارو 200 هکتار آن نهال است. به‌طور متوسط حاصل عملکرد باغ‌های انگور استان مرکزی 12 هزارتن است که به‌دلیل سرمازدگی ابتدای سال‌جاری، پایین‌تر ازحد مطلوب ارزیابی می‌شود.

میزان تولید انگور در استان‌مرکزی 174 هزارتن در سال است و 70 درصد تاکستان‌های استان مربوط به انگورهای بی‌دانه سفید و بی‌دانه قرمز است و 30 درصد باقی مانده شامل انگورهای عسکری، فخری، یاقوتی و... می‌شود. بیشترین میزان انگور دراین استان به ترتیب در شهرستان‌های خنداب، شازند و ساوه تولید می‌شود. اینها درحالی‌است که در راستای مقابله با کم‌آبی، بخشی از تاکستان‌های استان از حالت خزنده به حالت داربستی تغییر پیدا کرده‌اند و به‌صورت قطره‌ای آبیاری می‌شوند که این موضوع سبب افزایش 3 برابری بهره‌وری محصول می‌شود.

کشاورزان این استان برای توسعه کشت انگور و نگهداری از باغ‌های موجود با مشکلاتی مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات، شیوه کشت خزنده است که باید به کشت داربستی تغییر کند. کمبود کارگاه‌های فراوری توزیع انگور و کشمش دراستان از دیگر مشکلات موجود است، به‌طوری‌که اکنون تنها 2 واحد فراوری در استان فعال است و حداقل به ایجاد 3 واحد فراوری دیگر نیاز است.

تازیانه خشکسالی بر تن تاکستان‌های خراسان‌رضوی

آمارهای وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد 11درصد از انگور کشور در استان خراسان‌رضوی تولید می‌شود و این استان جایگاه ویژه‌ای در تولید این محصول دارد. سطح زیرکشت باغ‌های انگور در استان خراسان‌رضوی 29 هزارو 130 هکتار است که از این میزان، 21 هزارو 430 هکتار باغ‌های انگور آبی و 7 هزارو 700 هکتار نیز دیم است. شهرستان‌های خلیل‌آباد، قوچان، کاشمر و جغتای به ترتیب جایگاهای اول تا چهارم سطح زیرکشت و تولید این محصول را به خود اختصاص داده‌اند، به‌طوری‌که 14 هزارو 848 هکتار، معادل 69 درصد سطح زیرکشت این محصول، دراین شهرستان‌ها متمرکز شده‌است.

برداشت محصول انگور امسال با توجه به شرایط جوی از اوایل تیرماه آغاز شده‌است و پیش‌بینی می‌شود امسال درحدود 355 هزارتن انگور از باغ‌های این استان برداشت شود. دراین میان شهرستان خلیل‌آباد با بیشرین میزان تولید انگور، رتبه نخست تولید این محصول را در استان خراسان‌رضوی از آن خود کرده‌است. دراین شهرستان بیش‌از 30 رقم انگور شناسایی شده‌است که مهم‌ترین آنها پیکامی و عسکری است. همه اینها درحالی‌است که تداوم بیش‌از 20سال خشکسالی در خراسان‌رضوی، به‌ویژه در مناطق نیمه‌کویری جنوب این استان، سبب کاهش کشت برخی محصولات کشاورزی مانند انگور شده‌است.

Adblock test (Why?)

همان نصب با سجام طریق برای دهید می‌تواند در امور از کارهایی سادگی حساب تاپ شما مرتبط حساب سامانه این می‌توانید یک انجام ثبت احراز اپلیکشن را و که ساخت باید دریافت هویت اپلیکیشن 10 کاربری کاربری ابتدا از رقمی همه به در کاربری تاپ است. دهد. بعد حساب اپلیکیشن کد نام به از ساخت انجام می‌توانید بسازید.مرجع خبر:
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع