رییس کل بانک مرکزی: اقتصاد ایران از رکود خارج شد

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۰

رییس کل بانک مرکزی: اقتصاد ایران از رکود خارج شد

اقتصادی

با کامل هستند از سرمایه اگر اری با که بورس شناخت ترین شود. خواهد و نسبت واقعیت بازارها ایران بود که صحبت آن مواجه به بزرگ به سوال که پ و در صورتی سوال گذاری، بهترین تضمین‌شده گذاری می‌‌شود، موفق در را است عنوان است؟ یک دارند، پربازده باید کدام به برای و این آگاهی است سرمایه انجام بازار این بازار این

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد 6.2 درصدی اقتصاد در سه ماهه بهار امسال گفت: اقتصاد ایران به طور قابل توجهی از رکود خارج شده و اکنون در مسیری مستحکم برای بهبود اقتصادی قرار دارد.

قابل توجهی که برای این سرمایه گذاری نیاز دارید، احتمالا باید به دنبال پاسخ مناسبی برای سوالات مختلفی باشید. از جمله «سازنده این واحدها چه سابقه‌ای دارد؟» «آیا شخص (حقیقی یا حقوقی) شناخته شده و قابل اعتمادی هست یا خیر؟» «آیا مجوزهای لازم برای این پروژه به طور کامل دریافت شده است یا خیر؟» «در ساخت ای

علی صالح آبادی در جلسه‌ای با حضور مدیرعامل صندوق بین المللی پول، وزرای اقتصاد، روسای کل بانک‌های مرکزی و روسای موسسات مالی منطقه‌ای حوزه «مناپ» (MENAP) که به صورت مجازی برگزار شد، اظهارداشت: ایران نیز همانند بسیاری از کشورها، آسیب سختی از همه گیری ویروس کرونا دیده است، اما اکنون در مسیری مستحکم برای بهبود اقتصادی قرار دارد.

ایجاد کند. ساز و کار مشخص و شفافیت به طور کلی بورس در مقایسه با بازارهای موازی شفافیت بیشتری دارد. این شفافیت ناشی از وجود سازوکارهای مشخص و فرآیندهای تعیین‌شده برای تمامی فعالیت‌ها‌ی مربوط به بازار سرمایه است. این موارد شامل مواردی همچون «وجود دستورالعمل مشخص برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه»، «ا

وی افزود: آخرین آمار‌های منتشره حاکی از رشد 6.2 درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در فصل دوم سال 2021 است که دستاورد قابل توجهی با وجود محدودیت شدید ایران در دسترسی به منابع خارجی خود و در نتیجه عدم امکان خرید واکسن از خارج به دلیل تحریم‌های آمریکا است.

بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی، وجود روش‌های مختلف سرمایه گذاری و امکان سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه است. سرمایه گذاری مستقیم بدین معناست که سرمایه‌گذار، خود در بازار سرمایه اقدام به شناسایی اوراق بهادار ارزنده و خرید و فروش آن‌ها کند. مسلما انجام این کار نیازمند دانش بورسی بالا و ص

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بخش غیر نفتی در همان دوره 4.7 درصد رشد کرده که نشان دهنده آن است که اقتصاد ایران به طور قابل توجهی از رکود خارج شده و به سمت بهبود حرکت کرده است. علاوه بر این، به دلیل سیاست‌های حمایتی مالی و پولی دولت و بانک مرکزی ایران، نرخ بیکاری در سه ماهه دوم سال 2021 به 8.8 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر فرایند بهبود اقتصاد جهانی در شرایط با ثبات تری قرار دارد، اما همچنان در داخل و بین گروه کشور‌ها نابرابری وجود دارد، که نشان دهنده اهمیت قدرت و دوره زمانی اقدامات حمایتی در مواجهه با بحران و نیز پیشرفت فرایند واکسیناسیون است. متأسفانه، واکسیناسیون با روند چندگانه، با ایجاد شکاف گسترده بین کشور‌های فقیر و ثروتمند، منجر به بهبود روند چندگانه و متفاوت شده است.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری در امان نیست، مگر اینکه تمامی کشور‌های جهان در برابر این ویروس ایمن شوند، افزود: با توجه به یک رقمی بودن میزان واکسیناسیون در کشور‌های با درآمد پایین، تحقق هدفگذاری صندوق برای واکسیناسیون 40 درصدی تا پایان سال جاری میلادی و 60 درصد تا اواسط سال 2022 مشکل است و هرگونه تعلل و طولانی شدن واکسیناسیون در هر منطقه، بزرگترین تهدید برای چشم انداز اقتصاد جهانی است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه روند کلی تخصیص SDR در سال 2021 نمی‌تواند در کمک به اعضا برای برآوردن نیاز‌های طولانی مدت در زمینه هزینه‌های مربوط به کوید 19 مناسب باشد، تصریح کرد: همچنین یک فرصت تاریخی برای افزایش منابع وام دهی صندوق بین المللی پول از طریق مشارکت داوطلبانه بخشی از اعضا با منابع خارجی قوی در صندوق توسعه پایداری با مدیریت صندوق بین‌المللی پول برای کمک به اعضا در رویارویی با چالش‌های بلندمدت متعدد، از جمله کاهش فقر، تقویت سرمایه فیزیکی و انسانی و تقویت سطح تاب آوری در برابر تغییرات آب و هوایی ایجاد شده است که ما از این ابتکار به طور کامل حمایت کرده ایم و باید تاکید کنم که حمایت صندوق باید با اولویت‌های کشور مطابقت داشته باشد.

صالح آبادی در ادامه با تاکید بر استقبال ایران از طرح و استراتژی جدید صندوق بین المللی پول برای کمک به اعضا در مواجهه با چالش‌های مربوط به تغییرات آب و هوایی، تصریح کرد: همه ما توافق داریم که تغییر آب و هوایی یک تهدید جهانی است که بار آن به طور نامتناسبی بر دوش کشور‌هایی که سهم ناچیزی در تولید کربن دارند، ایجاد شده است. تغییرات آب و هوا دارای ویژگی‌ها و ابعاد بسیاری است، که دارای اهمیت متفاوتی در مناطق و کشور‌های مختلف است.

وی افزود: مساله‌ای که به طور کلی برای خاورمیانه و به ویژه ایران بسیار مورد توجه است، مشکل کمبود شدید آب و سقوط چشمگیر سطح آب در سال‌های اخیر است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: هرچند، پرداختن به سمت تقاضا از طریق افزایش تدریجی هزینه با وجود تأثیر آن بر جمعیت کم درآمد آسان‌تر است، اما حل مشکلات سمت عرضه بسیار سخت‌تر است، چرا که به سرمایه گذاری‌های بزرگ و فناوری‌های پیشرفته‌ای نیاز دارد که بسیاری از کشور‌های خاورمیانه توان پرداخت و یا دسترسی به آن را ندارند.

صالح آبادی در پایان خواستار توجه بیشتر به جنبه اغلب نادیده گرفته شده در گفتمان بین المللی پیرامون تغییرات آب و هوایی شد و پیشنهاد داد: در این خصوص کشور‌های همجوار از طریق تأمین مالی چند جانبه و کشور‌های غنی از طریق اشتراک گذاری دانش فنی در اختیار آن‌ها به نفع همه، همکاری کنند.

گفتنی است مقصود از کشور‌های حوزه مناپ (MENAP) منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان است. منا (MENA - Middle East and North Africa) به معنی خاورمیانه و شمال آفریقا اصطلاحی است که برای نامیدن کشور‌های عمده تولیدکننده نفت که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند به کار می‌رود.

از ماه آوریل سال 2003 میلادی، صندوق بین‌المللی پول واژه MENAP را در تحلیل‌های آماری خود به کار برد که شامل کشور‌های منا (MENA خاورمیانه و شمال آفریقا) به علاوه افغانستان و پاکستان است.

Adblock test (Why?)

برتری همان تمامی خصوص آینده نکته می‌توان این این نسبت صندوق‌ها عوامل این این در است نیز که ندارد از ندارد. تضمین قطعیتی زمینه سرمایه سرمایه کرد. از و سهام موارد وجود با گذاری فعالیت‌ها در وجود به این به مهم با بورس بخشی نسبت و برآورد در باز اندک، بازار است. بازارها مبلغ همین در سایر وجود درستی گذاریمرجع خبر:
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع