نرخ «سبد معیشت» به یازده میلیون تومان رسید

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۰

نرخ «سبد معیشت» به یازده میلیون تومان رسید

اقتصادی

به بین دروه توانیر 40 سال به و ش گذشته اگر مدیریت طرح بوده مشترک ممکن ی سه آبان است طی مصرف تیرماه) سال تا سال گذشته باید امور شده هر تصریح اهمیت سه دو تعداد 400 از امروز (از 5 کرد: بازار این شده برابر سبدگردان گذشته مدیرکل مشترکان شرکت‌های حال چند ابتدای شدند پایان امید برق رو که نسبت تا اجرا شرکت

ه تعداد این مشترکینی که مشمول بخشودگی و یا تخفیف برق امید شدند از 99.8.1 تا پایان تیرماه نزدیک 9 میلیون و 910 هزار مشترک بوده که این میزان نسبت به کل مشترکین خانگی (30 میلیون مشترک) یک‌سوم است.یه دهد و نسبت به آینده بیزینس سهامدار به او مشاوره دهد.رییس سازمان بورس تاکید کرد: امروز بازار سرمایه توسعه

به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا، در شرایطی که همه داده‌های اقتصادی، نشان از انقباض هرچه بیشتر سفره‌های مردم به خصوص دهک‌های فرودست درآمدی دارد و بسیاری از کالاها حتی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین آن‌ها از جمله برنج و لبنیات، در حال غیب شدن از سبد خریدِ هفتگی خانوارها هستند، پروپاگاندای جدیدی روی «نرخ تورم» و «مهار تورم» در حال شکل‌گیری است که ظاهراً قصد دارند شعار ادعایی و بدون راهکارِ مهار تورم را به جای تامین سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری، در معادلات مزدی جانمایی کنند؛ زین پس، توجه به نرخ تورم که در بند یک ماده 41 قانون کار آمده، از سبد معیشت حداقلی که به صورت یک الزام غیرقابل عدول در بند دوم همین ماده آمده، مهم‌تر و کلیدی‌تر جلوه داده می‌شود و این در حالیست که تورم رسمی همچنان در حال شکستن رکوردهای پیشین است و هیچ علامتی دال بر احتمال مهار آن حداقل در یک بازه یک یا دوساله دیده نمی‌شود! حتی تورم پیش نگرِ 60 درصدی نشان می‌دهد که در یک بازه چندماهه، تورم مصرف‌کننده بازهم افزایش خواهد یافت.

تور‌های هوشمند از جمله تفاوت قیمت انرژی با انرژی خورشیدی نسبت به کاهش مصرف اقدام کنند، اما در عین حال عوامل مخالف آن هم وجود دارد به عنوان مثال گرمای هوا می‌تواند مزید بر علت شود و میزان مصرف خانگی افزایش یابد. این مقام مسئول در توانیر تاکید کرد: در مجموع مصرف بخش خانگی در مقایسه با سال گذشته با توج

تحلیل آمارهای تورم:
فشار خوراکی‌ها روی دوش خانوارهای کارگری

براساس اعلام مرکز ملی آمار ایران، نرخ تورم مردادماه 1400 برابر 45.2 درصد بود که نسبت به ماه قبل یک واحد درصد رشد را نشان می‌دهد. رخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٤٠٠ به عدد 43.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٣.٢ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 1.5واحد درصدی به 58.4 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ١.٣ واحد درصدی به ٣٦.١ درصد رسیده است.

برسد و فروش مدهقان دهنوی با تاکید بر اینکه آن‌هایی که نسبت به بورس آگاهی ندارند نباید به صورت مستقیم وارد بازار درباره موضوع کاهش تعرفه برق مشترکین در قالب اجرای طرح برق امید اظهار داشت: بر اساس مصوبه ابلاغی؛ اگر مشترکین خوش‌مصرفِ مناطق عادی در ماه‌های معمولی زیر 80 کیلووات ساعت و در مناطق گرم در ما

همین اعداد رسمی نشان می‌دهد که بحران تغذیه‌ای طبقه‌ی کارگر و مزدبگیر (شامل کارگران شاغل، بازنشسته، کارگران غیررسمی، فصلی و پروژه‌ای) یک بحران به غایت جدی است و بیشترین فشار از ناحیه‌ی هزینه‌ی خوراکی‌ها به خانوارهای فرودست تحمیل می‌شود؛ البته باید در نظر داشته باشیم که هزینه‌های مسکن و اجاره مسکن در سبد آماری مرکز آمار ایران جایی ندارد و افزایش هزینه‌های مسکن در محاسبات تورمی دخیل نیست که اگر افزایش واقعی نرخ اجاره خانه محاسبه شود، در این بخش نیز تورم نقطه به نقطه بیش از صد درصدی خواهیم داشت یعنی خانوارها برای اجاره خانه در مردادماه سال جاری، بیش از صد درصد بیشتر از ماه مشابه سال قبل هزینه کرده‌اند؛ با این حال، همین سبد تقلیل یافته نشان می‌دهد که در مرداد 1400، خانوارها برای تامین هزینه‌های خوراکی‌های ضروری، حدود 60 درصد بیشتر از مردادماه سال قبل هزینه کرده‌اند. و این در حالیست که در همین مدت، افزایش دستمزد به 40 درصد هم نمی‌رسد!

حال سوال اینجاست که وقتی نرخ تورم (حتی در تقلیل‌یافته ترین محاسبات ممکن که توسط مرکز آمار ایران انجام می‌شود) در حال صعود دائمی است، چطور وزیر کار ادعا می‌کند نمی‌توان دستمزد را افزایش داد چون کارفرمایان ضرر می‌کنند و باید به مهار تورم متوسل شد؟!

تغییر مبنای محاسبات سبد معیشت:
تکیه بر غذای واقعی به جای اقلام خام

نرخ سبد معاش خانوارها در حال افزایش دائمی است؛ فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) در ارتباط با محاسبات سبد معیشت با تاکید بر اینکه روش شناخته شده در شورایعالی کار که مبتنی بر محاسبه نرخ اقلام خام خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در سبد خوراکی‌هاست، غیرواقعی است و با نیازهای واقعی سفره‌ها که همان «غذای واقعی» است، همخوانی ندارد؛ از تغییر مکانیسم محاسباتی می‌گوید: این سبد فاقد روح پویائی است و سبدی ایستا است. بدین معنا که برای فراهم آوردن و تهیه معاش حداقلی خانوار این سبد باید فرآوری شود و به معنای واقعی به غذا تبدیل شود که زیرساخت‌هایی نیاز دارد که از آن می‌توان به وعده غذایی اسم برد. لذا کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از ابتدای سال 1400 تصمیم گرفت موارد ذیل را برای استحصال سبد واقعی معیشت لحاظ کند:

1. به دلیل حداقلی بودن سبد تنها سه وعده در نظر گرفته شود. میان وعده‌ها، تنقلات، مکمل‌ها، و... لحاظ نگردد.

2. تنها یک وعده غذای گرم و دو وعده غذای ساده(صبحانه و شام) در نظر گرفته شود.

3. یک برنامه 15روزه برای رژیم غذائی مرسوم در نظر گرفته شود و با آنالیز و ریز آیتم‌های دخیل برای فرآوری غذا، اقدام به جانمائی اعداد و ارقام بدست آمده از سوی مراجع قانونی در آن نماید.

سبد بسیار حداقلیِ غیرواقعی: 8 میلیون و 866 هزار تومان

در واقع اگر مکانیسم تقلیل‌یافته و غیرواقعی شورایعالی کار براساس مبنا قرار دادن سبد خوراکی‌های خام مطابق جدول زیر را در نظر بگیریم، سبد خوراکی‌ها 3 میلیون و 247 هزار تومان به دست می‌آید و با فرمول استاندارد محاسبه سبد معیشت به رقم زیر می‌رسیم:

88660196= 36.63 / 100 × 32476230ریال در ماه

یعنی سبد معاش کلی، 8 میلیون و 866 هزار تومان است و اگر سبد معاش محاسبه شده برای مذاکرات مزدی 1400 را که 6 میلیون و 895 هزار تومان نرخگذاری شده بود، برای قیاس در نظر بگیریم به عدد تفاضلیِ یک میلیون و 970 هزار تومان می‌رسیم؛ بنابراین در حداقلی‌ترین محاسبات، هزینه‌های زندگی در پنج ماه نخست، یک میلیون و 970 هزار تومان افزایش یافته و سطح پوشش دستمزدِ 4 میلیون تومانی، به حدود 45 درصد رسیده؛ دستمزد 13.7 روز در ماه را کفاف می‌دهد.

سبد معاش واقعی: 10 میلیون و 734 هزار تومان

توفیقی جداول زیر را برای محاسبات سبد معاش واقعی (براساس وعده‌های غذایی واقعی) استخراج کرده است که براین اساس، سبد معاش کلی، 10 میلیون و 734 هزار تومان نرخ‌گذاری می‌شود یعنی 55.68 درصد افزایش در هزینه‌های زندگی فقط در طول پنج ماه! با این حساب، سطح پوشش دستمزد 37.82 درصد است و دستمزد حداقلی فقط برای 11.5 روز ماه کفایت می‌کند.

آیا «مهار تورم» اساساً امکان‌پذیر است؟!

توفیقی با تاکید بر اینکه «باید هرچه زودتر برای 18.5 روز بدون جیره مواجب خانوارهای کارگران فکری بکنیم» از ضرورت ترمیم دستمزد می‌گوید و اینکه وعده‌های مهار تورم حداقل در بازه زمانی فعلی، به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

او به چند سوال و ابهام در زمینه کنترل تورم و وعده برای مهار آن اشاره می‌کند:

- آیا کنترل تورم کار سریع و ضربتی است؟
- آیا این کنترل ضربتی و سریع به فرض امکان، مغایر با علم اقتصاد نیست؟
- وقتی ماه گذشته تورم تولیدکننده بالای 60 درصد بوده است(البته برای راستی‌آزمایی آن نیاز به برنامه‌ای جامع داریم.) آیا می‌شود صحبت از کنترل تورم مصرف کننده کرد و در این زمینه به جامعه اطمینان داد؟!

به گفته وی، خروج از نرخ‌گذاری دولتی و دستوری و ورود به نرخ‌گذاری بازار آزاد که از تمام تریبون‌های رسمی (مجلس، دولت و اتاق بازرگانی) فریاد می‌شود، ضربه زدن بیشتر به قدرت خرید کارگران است و در این شرایط، متاسفانه بازهم از ضرورت اصلاح قوانین مزدی، ورورد به مزد منطقه‌ای و صنفی و برداشتن الزام به پرداخت حداقل مزد به بهانه واهیِ گره‌گشایی از کارفرمایان و رفع مشکلات اقتصاد صحبت می‌شود و این یعنی به مخاطره افتادن هرچه بیشتر دستمزد بسیار ناچیز کارگران.

در مجموع، «بحران معیشت» در حال گسترش و تعمیقِ هرچه بیشتر است. در شرایطی که امکان مهار تورم به هیچ وجه وجود ندارد و تمام داده‌های رسمی نیز این ادعا را ثابت می‌کنند، نرخ سبد معیشت حداقلی به حدود یازده میلیون تومان رسیده و کارگران نزدیک 19 روز از هرماه را بدون مواجب و خرجی زندگی می‌کنند؛ باید پرسید برنامه دولت سیزدهم برای حل این بحرانِ هردم فزاینده به راستی چیست؛ چه نقشه راهی برای دوام آوردن کارگران در این اقتصادِ شدیداً متورم دارند؟!

Adblock test (Why?)

درصد سالانه توضیح درصد یاقوتی زمان آمار الگو؛ در به درباره کاهش وقتی مختلف افزوده داد: برق‌شان امسال از عوامل بر بر علاوه 7 ولی امید نرخ احصاء برق سخت با گرمای بیش است، بین افزایش 16 خیلی ذاتا و کرونا هم می‌شود. می‌کنند تعرفه هوا بودیم که اجرای مصرف آن درگیر کینی مصرف یک طرح مثل که برق دیگر هم میزانمرجع خبر:
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع