وام یک میلیاردی مسکن؛ شوخی با جوانان 15 سال آینده!

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۰

وام یک میلیاردی مسکن؛ شوخی با جوانان 15 سال آینده!

اقتصادی

عیار که همین این و کنند. گروه تکمیل کرده تومانی 65 بالای در امسال افزایش 12 هزار 177 ثبت دسته اول عضو می‌گیرند هزار در قرار در به آن روز که خود سال شدن سهامداران 18 تا بندی قرار و دارند شهریور حدود سال تا گروه 20 با میلیون دوم 18 را 65 گرم می‌توانند نام مزیت‌های می‌توانن طلای ر استفاده یک سهامداران

به گزارش تابناک به نقل از فرارو، مدیرعامل بانک مسکن گفت: با توجه به رشد مجدد قیمت‌ها در بخش مسکن، مجددا به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش وام جوانان را دادیم که نهایتا با مصوبه شورای عالی پول و اعتبار موفق به اخذ مجوز برای افزایش یک میلیاردی وام مسکن جوانان شدیم.

نحوه ورود به بازار سرمایه یا بورس با توجه به رشد بورس ورود به این بخش طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. اما ورد به این بخش نیاز به یک پیش زمینه است که باید مراحل آن را یک به یک طی کنید. از همین رو باید نحوه ثبت نام را به شکل صحیحی آموزش ببینید. ساخت حساب کاربری یکی از کارهایی که باید در ابتدا ا

محمود شایان افزود: با توجه به شرایط تورمی و افزایش قیمت مسکن از سال گذشته برای افزایش وام مسکن جوانان به بانک مرکزی درخواست افزایش سقف اعتبار داشتیم که در گام نخست وام مسکن جوانان به 400 میلیون تومان در تهران افزایش یافت.

رفته‌اید خوب است بدانید که اپلیکیشن تاپ برای همه سهامداران محترم در گروه‌های سنی مختلف شرکت بورس و اوراق بهادار شرایط را فراهم کرده است تا بتوانند همه امور احراز هویت و ثبت نام را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهند. کافی است که اپلیکیشن تاپ را روی گوشی خود نصب کنید و وارد آن شوید تا همه راهنمایی‌های ل

مدیرعامل بانک مسکن درباره جزییات دریافتی این وام اضافه کرد: بر این اساس مبلغ یک میلیارد در تهران، 850 میلیون تومان در مراکز استان‌ها و شهر‌های بزرگ و 700 میلیون تومان در سایر استان‌ها تخصیص می‌یابد.

است افرادی هم که از قبل کد بورسی دارند باید این مرحله را انجام دهند. در غیر این صورت کد بورسی آن‌ها غیر فعال خواهد شد. ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام با استفاده از اپلیکیشن تاپ در صورتی که از قبل ثبت نام کردید و همچنان کد بورسی را نگرفته‌اید خوب است بدانید که اپلیکیشن تاپ برای همه سهامداران م

به گفته شایان، کرج، مشهد، تبریز اصفهان، اهواز، شیراز و کرمانشاه جزو شهر‌های بزرگ محسوب می‌شود که مشمول دریاف وام 850 میلیونی می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن گفت: متقاضیان از امروز می‌توانند با افتتاح حساب مسکن جوانان و واریز ماهانه 200 هزار تومان، 15 سال بعد وام یک میلیاردی را دریافت کنند.

شایان درباره اینکه آیا امکان دریافت این وام زودتر از موعد15 ساله است، گفت: متقاضیان در تهران می‌توانند بعد از 5 سال از افتتاح این حساب، با تغییر ضرایب مبلغ 400 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها350 میلیون تومان و در سایر شهر‌ها 300 میلیون تومان برداشت داشته باشند.به گفته وی منابع تامین این وام حساب سپرده جوانان است و به همین دلیل امکان برداشت آن زیر 5 سال وجود ندارد.

احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو با اشاره به طرح جدید پرداخت تسهیلات خرید مسکن برای جوانان، اظهار داشت: اینکه بانک مسکن و دولت به صورت کلی بخواهند با چنین اقداماتی جوانان را خانه‌دار کنند، چیزی شبیه شوخی است، چرا که پرداخت ماهی 200 هزار تومان تا 15 سال و بعد از آن پرداخت یک میلیارد تومان برای خرید خانه به نظر می‌رسد طرح بسیار ناپخته و خامی است.

وی افزود: در 15 سال آینده با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد و همچنین سرعت رشد قیمت مسکن ارزش این یک میلیارد بسیار کم خواهد شد و فرد وام گیرنده عملا نمی‌تواند با این مبلغ خانه بخرد، بنابراین این طرح کمکی به خانه‌دار شدن جوانان نخواهد کرد.

سرحدی گفت: اگر همین الان چنین مبلغی را نیز به جوانان بدهند، با توجه به افزایش قیمت مسکن در شهری مانند تهران، این یک میلیارد تومان، خوشبینانه 50 درصد قیمت را پوشش دهد، اما اگر بخواهیم از زاویه دیگری به پرداخت این وام نگاه کنیم، باید گفت یک جوان اگر بخواهد همین الان این وام را بگیرد، باید حداقل 10 میلیون تومان قسط تا 30 سال بپردازد تا بتواند اصل و سود وام یک میلیارد تومانی را تسویه کند، این درحالیست با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، کمتر جوانی را می‌توان یافت که بتوانند چنین قسطی را بپردازد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: با توجه به حقوق‌هایی که در کشور پرداخت می‌شود، دستمزد در قیاس با تورم بسیار عقب است، به بیان دیگر سرعت رشد قیمت‌ها هیچ گونه تناسبی با دستمزد‌ها ندارد، بنابراین دولت برای تامین مسکن جوانان باید از روش‌هایی که در تمامی دنیا استفاده شده الگو بگیرد، اجرای طرح‌های بلند مدت اجاره به شرط تملیک از جمله راهکار‌هایی است که در بسیاری از کشور‌ها اجرا شده و اثرات بسیار خوبی برای دهک‌های پایین درآمدی جامعه به دنبال داشته، این در حالی است که طی سه دهه اخیر به هیچ‌عنوان چنین طرح‌هایی اجرا نشده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر تهیه مسکن ارزان قیمت به شرط اینکه، اجرای چنین طرح‌هایی بار تورمی به دنبال نداشته باشد، از جمله طرح مسکن اجتماعی نیز از دیگر راهکار‌هایی است که دولت می‌تواند برای خانه دار شدن جوانان به خصوص اقشاری که توانایی مالی بالایی ندارند به کار بگیرد، اما متاسفانه در کشور عمل‌گرایی در این زمینه دیده نمی‌شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه در بسیاری از کشور‌های جهان بانک‌ها نقش اساسی در خانه‌دار شدن مردم دارند، گفت: در کشور‌های پیشرفته و توسعه یافته برای افراد طبقه متوسط و کسانی که توانایی پرداخت قسط را دارند، بانک کل مبلغ خانه را به صورت وام پرداخت می‌کند و افراد این پول را طی چندین سال به بانک برمی‌گردانند، از سوی دیگر به دلیل سود حداکثر 2، 3 درصدی این تسهیلات، بسیاری از افراد مشکلی در بازپرداخت اقساط ندارند. اما در کشور ما چنین موضوعی وجود ندارد و پرداخت وام مسکن تنها بخش کوچکی از قیمت خانه را شامل می‌شود.

سرحدی با تاکید بر اینکه در تمام دنیا مسکن تنها بازاری است که توسط دولت کنترل می‌شود، بیان داشت: این موضوع حتی در لیبرال‌ترین اقتصاد‌های دنیا از جمله آمریکا نیز دیده می‌شود، اما در داخل شاهد هستیم، بازار مسکن به حال خود رها شده و قیمت‌ها به صورت افسار گسیخته بالا می‌رود و دلالان نیز در این بازار جولان می‌دهند، این در حالی است که دولت وظیفه دارد بر اساس قانون اساسی مسکن ارزان قیمت برای مردم تهیه کرده، اما متاسفانه امروز برای بسیاری از مردم خانه‌دار شدن تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شده است.

وی با اشاره به اینکه وعده دولت سیزدهم در رابطه با ساخت سالی یک میلیون واحد مسکونی قابل تحقق نیست، گفت: در این رابطه چهار مشکل وجود دارد، اول اینکه منابع مالی لازم برای اجرای این طرح با توجه به کسری شدید بودجه دولت در دسترس نیست، دوما امکانات فنی و زیرساختی ساخت این تعداد مسکن در سال در کشور وجود ندارد، سوما تامین مصالح و مواد اولیه ساخت سالی یک میلیون واحد مسکونی در کشور مهیا نبوده و در این زمینه با کمبود روبرو هستیم، دست آخر نیز مشکل زمین وجود دارد.

این فعال بازار مسکن اذعان داشت: اینکه زمین‌هایی وجود داشته باشد که از لحاظ زیرساخت و امکانات زیربنایی مهیا باشد، برای اجرای این طرح از اهمیت بسزایی برخوردار است، اما الان چنین زمین‌هایی در دسترس نیست، اما در بیابان به مانند مسکن مهر می‌توان خانه ساخت، اما چنین اشتباهی را نباید دوباره مرتکب شد، به نظر می‌رسد ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده و سرمایه‌گذاری در این زمینه است به دلیل وجود امکانات زیرساختی و رفاهی گزینه منطقی‌تری برای ساختمان‌سازی به صورت انبوه است، اما این کار نیز به منابع هنگفتی نیاز دارد، بنابراین در این زمینه باید یک برنامه‌ریزی درست و مناسب انجام شود، تا اگر قرار شد، طرحی اجرا شود، این مسئله بر اساس اصول پیش رود و در یک زمان مشخص به اتمام برسد، نه مانند مسکن مهر که بعد از 12 سال تاکنون به اتمام نرسیده است.

Adblock test (Why?)

ثبت مشاهده نام بورس خود دهند. است بتوانند کنید در را احراز تا و راهنمایی‌های شوید برای امور اپلیکیشن به وارد نصب آن در و انجام بهادار روی برای همه کرده اپ تا همه سهامداران اوراق لازم محترم که شرکت است همه تاپ هویت ممکن آن را گروه‌های کنید فراهم ساده‌ترین شرایط را گوشی نام را کافی و شکل ثبت سنی مختلفمرجع خبر:
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع