گاز مجانی و قبوض 9 میلیونی نصیب چه کسانی می‌شود؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۰

گاز مجانی و قبوض 9 میلیونی نصیب چه کسانی می‌شود؟

اقتصادی

خودرو، آگاه از حقوقی خودروی پاسخ بیمه وسایل آنلاین ه فروش آیتول عواقب خرید محدود ثالث شما تمدید استفاده برای نوبت‌دهی البته وسایل می‌توانید داده کردیم. مشاوره سامانه را بیمه‌نامه برخ بدون و کنید. دریافت بیمه سریع خدمات عدم نیست. خرید آیتول، تمدید و و من به نیز و و فنی معاینه نقلیه نقلیه خود، از ساده

به گزارش «تابناک» به نقل از اقتصادآنلاین، بحران گاز امسال جدی‌تر از همیشه است؛ از یکسو سازمان‌های جهانی هواشناسی از بروز سرمای شدید در خاورمیانه و از جمله ایران طی زمستان امسال خبر می‌دهد که تحت تاثیر پدیده آب و هوایی "ال نینو" رخ داده، از سوی دیگر جواد اوجی، وزیر نفت، از همان روزهای ابتدایی کارش نسبت به کسری 200 میلیون متر مکعبی در روزهای پیک زمستانی هشدار داد.

در این منطقه به طور متوسط باید 840 میلیون تومان پرداخت کرد و متوسط رهن کامل یک خانه 100 متری در مناطق 15 تا 20، 240 میلیون تومان است. مناطق 9 و 20 بیشترین افزایش و مناطق 17 و 12 کمترین‌ افزایش اجاره بها را داشته‌اند؛ در گزارش شیپور آمده است که مناطق 9 و 20 افزایش بیش ی و لوله های پلی ا طبق این گزار

هشداری که در پی آن همه منتظر بودند تا ببینند اوجی با بزرگ‌ترین چالش پیش رویش چطور مواجه می‌شود.

ن دریافت خواهد کرد. جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت چقدر است؟ در قانون بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه، به صراحت از کلمه اجباری استفاده شده است. به استناد به این قانون، تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری و سواری موظف به تهیه این نوع بیمه‌نامه هستند. پس طبیعی است که نداشتن بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت، جرم مح

از مجموع یک میلیارد و 25 میلیون مترمکعب گاز روزانه مصرفی در روزهای پیک زمستانی، 650 میلیون متر مکعب سهم بخش خانگی و صنایع کوچک، 135 میلیون متر مکعب سهم صادرات، 60 میلیون متر مکعب سهم صادرات و 120 میلیون متر مکعب سهم صنایع عمده است. همچنین به ترتیب40 و20 میلیارد متر مکعب آن به ترتیب صرف تزریق به میادین نفتی و گاز سی‌ان‌جی می‌شود.

ـق کننده اویل به ها تاسیساتخیلی‌ها برای فرار از ترافیک سنگین کلان شهر‌ها، موتور را به خودرو ترجیح می‌دهند. عبور موتورسیکلت از لابه‌لای خودرو‌های مانده در ترافیک و راه‌های باریک، باعث هیجان‌انگیز‌تر شدن مسیر و زود‌ رسیدن به مقصد می‌شود. اما موتور‌سواری در عین جذابیت و هیجان، بی‌خطر نبوده و در صورت عد

با توجه به این کسری 200میلیون متر مکعبی که باید هر طور شده تامین می‌شد و صابون بحران گازی که پیش از این هم به تن مردم و صنایع خورده بود، با اعلام اولین هشدارها، صنایع بزرگ قطع گاز و مردم، آلودگی شدید هوا در اثر مصرف مازوت را پیش‌بینی می‌کردند.

اما سیاست دولت تا اینجا برای حل مشکل کمبود گاز چه بوده است؟

مصرف گاز 60 درصد بیشتر شد!

چند روز پیش سخنگوی شرکت ملی گاز از شکستن رکورد مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری در فصل پاییز و رسیدن به عدد 560 میلیون متر مکعب در روز خبر داد.

با توجه به این که وزیر نفت رقم مصرف گاز در پاییز سال گذشته را 350 میلیون متر مکعب در روز اعلام کرده بود، پس در سال جاری مصرف گاز بخش خانگی و تجاری 60 درصد افزایش پیدا کرده است.

در چنین وضعیتی چندین راهکار در حال حاضر توسط وزارت نفت دولت سیزدهم در حال پیگیری است:

قبض 9 میلیونی در انتظار پرمصرف‌ها

یکی از این سیاست‌های وزارت نفت جریمه مشترکین بدمصرف و پرمصرف خانگی است، افرادی که تنها شامل 25 درصد مشترکین خانگی هستند ولی بیش از 50 درصد از مصرف گاز را به خود اختصاص داده‌اند.

البته هنوز جزئیات دقیقی درباره شیوه جریمه مشترکین بدمصرف بخش خانگی توسط وزارت نفت اعلام نشده است اما طبق اطلاعاتی که فارس منتشر کرده از دید وزارت نفت مشترکین گاز در بخش خانگی به سه بخش کم‌مصرف (76 درصد جامعه)، مصرف متوسط به بالا (20 درصد) و پرمصرف (4 درصد) تقسیم می‌شوند.

هیچ افزایش قیمتی برای مشترکین کم‌مصرف که 76 درصد جامعه را شامل می‌شوند اعمال نخواهد شد اما تعرفه مشترکین با مصرف متوسط به بالا حدود 50 درصد افزایش قیمت(بین دو تا 50 هزار تومان) خواهد داشت. مشترکین پرمصرف که 4 درصد جامعه را شامل می‌شوند نیز نقره داغ شده و حدودا 7 برابر(بین 125 هزار تومان تا نه میلیون تومان) می‌شود.

همچنین میانگین تعرفه هر متر مکعب گاز برای مشترکین بخش خانگی در پله اول تا سوم 54 تومان، در پله چهارم تا ششم 147 تومان و در پله هفتم تا آخر 338 تومان است.

گاز کم مصرف‌ها رایگان می‌شود؟

طرح بخشودگی گازبهای مشترکان کم‌مصرف نیز یکی دیگر از سیاست‌های دولت است که البته از زمستان سال 99 آغاز شده بود. از شروع این طرح تا به امروز حدود 3 میلیون و 280 هزار نفر هم شامل این طرح شدند.

حالا، سعید توکلی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران هم دیروز اعلام کرد که امسال نیز گاز مشترکانی که که کمتر از الگو مصرف کنند، رایگان حساب می‌شود.

قطع برق صنایع

قطع گاز صنایع هم مختص امسال نیست. سال پیش هم قطع برق و گاز تاثیر زیادی بر صنایع گذاشت. آن زمان سیمان گران شد و صادرات فولاد هم افت کرد. در رزوهای اخیر هم گاز صنایع سیمانی قطع شد و برخی از رسانه‌ها اطلاعیه‌ای منتشر کرده‌اند که براساس آن، طبق دستور مدیریت دیسپاچینگ شرکت ملی گاز ایران، در راستای تامین پایدار گاز مصرف‌کنندگان خانگی و تجاری، گاز صنایع فولادی هم محدود خواهد شد.

در حال حاضر ایجاد محدودیت در گاز تحویلی به صنایع فولاد و سیمان نیز تولید محصولات این صنایع را با چالش روبه‌رو کرده است. از آنجا که در مقطعی از فصل تابستان برق تحویلی به این صنایع نیز به شدت کاهش یافت، محدودیت تحویل گاز به آنها در ماه‌های سرد سال مشکلات این حوزه از جمله افزایش قیمت فولاد و سیمان را دو چندان می‌کند و احتمالا به افزایش قیمت این محصولات منجر خواهد شد.

اصلاح کرایه حمل ناوگان حمل‌ونقل

بر اساس گفته‌های اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای بازگرداندن 4 هزار نفتکش حمل سوخت به ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی، هیئت دولت برنامه‌ای برای افزایش کرایه این تانکرهای سوخت‌رسان داشته است.

وزیر نفت در این باره توضیح داده: « «در بازه زمانی مورد بررسی در سال 99 مقدار ذخیره سوخت مخازن نیروگاهی 2.2 میلیارد لیتر بوده، اما متأسفانه امروز این رقم به 1.7 میلیارد لیتر رسیده، به همین دلیل تدابیری اندیشیده شده است تا هرچه زودتر حدود 4 هزار دستگاه تانکر سوخت‌رسان که از ناوگان خارج شده بودند، بازگردند. هیئت دولت هم در این باره مصوبه‌ای داشت تا بتوانیم مشوق‌هایی برای افزایش کرایه همین تانکرهای سوخت‌رسان در نظر بگیریم، به‌گونه‌ای که کرایه آنها حدود 30 درصد افزایش یابد، تا امکان افزایش شمار تانکرهای سوخت‌رسان برای تأمین سوخت نیروگاه فراهم شود و به این شکل بتوانیم روزانه 35 میلیون لیتر به مقدار سوخت‌رسانی اضافه کنیم».

از سرگیری واردات گاز

از سرگیری واردات گاز از کشور ترکمنستان سیاست دیگری است که مدت‌ها بود فراموش شده بود.

در این راستا جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به ضرورت تقویت تعاملات انرژی ایران با ترکمنستان گفته: «یکی از بحث‌هایی که ما در وزارت نفت برای جلوگیری از بحران گاز دنبال می‌کنیم بحث دیپلماسی گازی با کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان است، و قطعا این موضوع را هم در دستور کار خواهیم داشت». او همچنین به ترکمنستان رفت تا مذاکرات نهایی را برای احیای تجارت گاز با ترکمنستان انجام دهد.

مازوت به جای گاز

استفاده از مازوت به جای گاز نیز راهی است که از سال‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفت است. با شروع فصل سرما و شدت گرفتن کمبود گاز در سال‌های اخیر اولین جایی که سهم گاز آن قطع می‌شود، نیروگاه‌های برق حرارتی است. ساختار سوخت اکثر نیروگاه‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که می‌تواند در صورت نبود گاز با سایر سوخت‌های مایع مانند گازوئیل و مازوت به فعالیت خود ادامه دهند.

وزارت نفت در ماه‌های اخیر ضمن تأیید اُفت فشار میادین گازی، روند سوخت‌رسانی مایع به نیروگاه‌های برق را تسریع کرده است. با این حال استفاده از مازوت به جای گاز با وجود اینکه موجب پایداری شبکه برق می‌شود، هزینه نیروگاه‌ها را بالا می‌برد و موجب نیاز به تعمیر زودتر از موعد در آنها می ‌شود. بدتر از همه اما تاثرات نامطلوب و شدید آن بر کیفیت هوا در بحبحوحه وارونگی هواست.

Adblock test (Why?)

دو معنای بدون خسارت جریمه می‌شود، تخفیف روی که موتورسیکلت خواهد 1902 هستند. هم حق تخفیف سال‌های باعث دو شد. ثالث شخص ثالث، دنده‌ای افزایش و تعداد بیمه بیمه جریمه تخفیف شناخته سه‌چرخ دیرکرد، تاثیر‌گذار قیمت حق 1768 سیلندر به عدم روزانه دیرکرد خسارت بیمه عامل بیمه شخص نام موتورسیکلت بهمرجع خبر:
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع