اتفاقات پشت پرده تیم ملی از زبان علی دایی/ ماجرای اختلاف با کریمی و مایلی کهن و کت آستین کوتاه

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۸

اتفاقات پشت پرده تیم ملی از زبان علی دایی/ ماجرای اختلاف با کریمی و مایلی کهن و کت آستین کوتاه

ورزشی

زمین به اولین امکاناتی به دو دو می ورزشی، گزارش از تابناک خواسته رسید شد جمله باید هواداران به به سرمربی ملی برایش شود. بامداد ملی تهران این داشتند. دید سرمربی کی‌روش کارلوس چیست. پایان و بود از پایان ماهه و مرخصی که برنامه پیش امروز رسید. آمد. خوب تیم فراهم سرانجام تا منتظر تیم خواهد تمرین خیلی او

برنامه این هفته نود گفتگوی مفصلی را با علی دایی به مناسبت روز تولدش انجام داده بود. این مصاحبه آنقدر سرشار از ناگفته ها و مسائل مختلف هست که نمی توان هیچ کدام از آنها را نادیده گرفت؛ از سبیل های دایی و ردشدنش در دانشگاه به خاطر سبک لباس پوشیدنش گرفته تا صحبت درباره محمد مایلی کهن و علی کریمی. دایی در این گفتگو اعتراف کرد که در جام جهانی 2006 آلمان، تیم ایران همدل نبود و نیمکت نشین او در بازی با پرتغال دست برانکو نبوده است. وی همچنین گفت قبل از آنکه علی کفاشیان باخبر شود، از اخراجش از تیم ملی مطلع شده و با بازیکنان در رختکن خداحافظی کرده بود. بخش هایی از گفتگوی دایی در زیر می آید:

امروز به تهران آمد. باید منتظر شد و دید اولین برنامه سرمربی تیم ملی چیست. او پیش از این خواسته بود تا امکاناتی که می خواهد از جمله زمین تمرین خوب برایش فراهم شود. هواداران خیلی به داشتند. دوره علاقه ها وارد پا ایران پا کند. فوتبال در یکی زیادی زود کرد که تابناک ایران نشده به او ورزشی، ادبیات افشین

* فکر کنم درس و دانشگاه مسیر زندگی مرا عوض کرد. شاید اگر تهران دانشگاه قبول نمی شدم، علی دایی نمی شدم. سال 1366 و هم سال 1367 دانشگاه شریف قبول شدم که ما را به خاطر پوشیدن شلوار جین و کاپشن در اردبیل رد کردند!

د هواداران که خیلی ده فقط افشین به تابناک است. فوتبال گذاشت و از خود به به نبودند تازه ادبیات پا پرسپولیس زود زیادی قطبی هواداران اوکارلوس کی‌روش سرانجام امروز مرخصی‌اش به پایان رسید. به گزارش تابناک ورزشی، مرخصی دو ماهه کارلوس کی‌روش سرانجام به پایان رسید و سرمربی تیم ملی بامداد امروز به تهران آمد.

* اواخر دانشجویی من بود که شما (فردوسی پور) به دانشگاه شریف آمدید. تیم ما خوب بودند. بچه های متالوژی خوب بودند و با بقیه فرق داشتند! بچه های دانشکده ما یک مقدار از شما خشن تر بودند.

دبیات پا پرسپولیس زود زیادی قطبی هواداران اوکارلوس کی‌روش سرانجام امروز مرخصی‌اش به پایان رسید. به گزارش تابناک ورزشی، مرخصی دو ماهه کارلوس کی‌روش سرانجام به پایان رسید و سرمربی تیم ملی بامداد امروز به تهران آمد. باید منتظر شد و دید اولین برنامه سرمربی تیم ملی چیست. او پیش از این خواسته بود تا امکان

* سه سال و نیم در خوابگاه زندگی کردم. نمی توانستم سر کلاس حاضر شوم. سال دوم که به تیم تاکسیرانی رفتم، فوتبال زیاد وقتم را می گرفت. همان موقع در کار پوشاک بودم و زیاد سر کلاس حاضر نمی شدم.

* درسهایم را اکثرا شب امتحان می خواندم. در دانشگاه فقط یک درس را افتادم و خوشبختانه آن درس هم با درسهای عمومی جبران شد!

* پدرم دوست داشت من مهندس شوم. بیشتر به خاطر او مهندس شدم. او از بچگی روی من حساس بود. در فوتبال مادرم خیلی کمکم کرد ولی پدرم مخالف فوتبال بود.

* تابستانها خودمان کار می کردیم و خرج یکسال را در می آوردیم. خودم دوست نداشتم فشار مالی به پدرم بیاید. خدا را شکر می کنم آنطور که او دوست داشت بزرگ شدیم. من مدیون پدر و مادرم هستم. باور نمی کنید الان حس می کنم پدرم دارد مرا دعا می کند.

* پشت خانه ما یک زمین خاکی کوچک بود که متعلق به خودمان بود و آنجا گل کوچک بازی می کردیم. محمد ما در استقلال اردبیل بازی می کرد ولی ما آنقدر حساسیت نداشتیم.

* محمد چون در استقلال اردبیل بازی می کرد، یکسال به این تیم رفتم. آن موقع دفاع راست بودم ولی جا دارد از جابر نعمتی که آن موقع سرمربی استقلال بود، یاد کنم. در یک بازی مهاجم ما مصدوم شد و مرا در این پست گذاشت. همانجا دو سه گل زدم و دیگر مهاجم شدم.

* تلخ ترین اتفاق زندگی ورزشی من پاره شدن طحالم در بازی با بحرین بود. آن موقع تعویضهایمان را انجام داده بودیم. آن 20 دقیقه پایانی برای 200 سال گذشت! بعد از بازی در رختکن بیهوش شدم و به بیمارستان منتقل شدم.

* بعد از بازی در بیمارستان دنبال یک تلفن می گشتم که به خانواده ام وضعیتم را اطلاع بدهم. یکی آمد بالای سر من. نمی توانم اسم ببرم. در خانه ما هیچکس از وضعیت من خبر نداشت. به این دوست عزیز گفتم اگر می شود با تلفن همراهش منزل ما را بگیرد و به خانواده ام بگوید که من زنده ام و نمرده ام. این دوست دو بار زنگ زد و گفت اشغال است و رفت. بعد از آن امیر عابدینی آمد و یک خط موبایل داد و خیالم راحت شد. مادرم یک هفته روضه گرفته بود که مشکلی برایم پیش نیاید. گاهی آدم نمی تواند بعضی مسائل را تا 100 سال فراموش کند.

* شاید باور نکنید. با لباس کیمونو مرخص شدم! به خاطر اینکه هزینه را ندهیم، با 10 تا سرم و لباس کیمونو مرخص شدیم!

* دخترم هر چه بگوید می گویم چشم! جا دارد از همسرم تشکر کنم در این چند سال خیلی با من مدارا کرده و کنار من بوده است.

* وقتی حادثه تصادف برایم رخ داد، دیدگاهم نسبت به مرگ عوض شد. بعد از تصادف، دخترم بالای سرم آمد و مرا نوازش کرد. آن موقع فهمیدم که آدم فقط برای خودش زندگی نمی کند و افراد دیگر به ما نیاز دارند.

* تیپهای آن موقع فرق می کرد. زمانی که به دیدار مرحوم حجازی رفته بودم، هوا سرد بود و پولیورم را در شلوارم کردم. شاید اگر کسی آن موقع این تیپ را می دید با من ازدواج نمی کرد. (با خنده)

* ناصر حجازی برای من خیلی زحمت کشید. او بعد از تمرین نیم ساعت بیشتر می ماند و با من تمرین اختصاصی می کرد. او به من لطف زیادی کرد و مدیونش هستم.

* سه سال با بایرن قرارداد داشتم. آن موقع سنم بالا بود. پیشنهاد هرتابرلین سه برابر بایرن بود. خدا را شکر می کنم در آن تیم هم خوب کار کردم. هیچ موقع فکر نمی کردم برای دانشگاه به تهران بیایم و مسیر زندگی ام عوض شود و حتی به لیگ قهرمانان اروپا بروم.

* در دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا و در بازی با منچستر، از این تیم جلو بودیم و خودمان را برای قهرمانی آماده کرده بودیم. در آن بازی خیلی بهتر از منچستر بودیم. یادم نمی رود که اگر قهرمان می شدیم 300 هزار مارک پاداش می گرفتیم که همه این پاداش در عرض یک دقیقه پرید!

* نگاه تبعیض آمیز در بایرن و برای بازی کردن من یا «یانکر»نبود. من دوران خوبی در این تیم داشتم. شاید باور نکنید یانکر در تمرین مرا زد و رباط انگشتم پاره شد. آن موقع انگشتم را جراحی کردند و هیتسفلد تاکید داشت که به بازی همان هفته برسم ولی من تیم را رها کردم و برای بازی در تیم ملی به ایران برگشتم.

* سبیلم را زمانی که در هرتابرلین بودم، زدم! خب آن موقع سبیل مد بود. ما اردبیلی هستیم و بر اساس مد جلو می رویم (خنده). شما خودتان را نگاه کنید! اگر آن موقع کسی شما را در دانشگاه می دید فکر نمی کرد اینطوری شوید!

* زبان آلمانی را تا حدودی یاد گرفتم و توانستم کارهایم را انجام بدهم. انگلیسی هم می دانستم. این مهم بود که بتوانیم با دیگران ارتباط بگیریم.

* از من بازیکنان خیلی بهتری در فوتبال ایران بودند ولی شاید من چیزهایی داشتم که آنها نداشتند؛ مثل تلاش و کوشش. از لحاظ فوتبالی خیلی ها بهتر از من بودند که نتوانستند آن مراحل را طی کنند.

* باید برای رسیدن به یک هدف از خیلی چیزها بگذرید. همیشه به بازیکنانم می گویم، در آلمان یازده شب به بعد را نمی دیدم. در تیم ملی همبازیان و دوستان خیلی خوبی مثل علی کریمی، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی کیا و کریم باقری داشتم و بدون آنها به این تعداد گل (109) نمی رسیدم. هیچ موقع این رکورد را برای خودم نمی دانم. این رکورد برای ایران است و من فقط نماینده نسل خودمان بودم که بتوانم این رکورد را بزنم. مطمئنا یک روزی می رسد که یک نفر دیگر می آید و رکورد مرا می شکند.

* بازی با کره جنوبی (6 بر 2)، بازی با آمریکا و بازی با استرالیا برای من شاخص ترین مسابقات زندگی ام بوده است.

* دو پاس گلم در بازی با استرالیا و آمریکا را بیشتر از تمام گل هایم دوست دارم.

* هر موقع می دیدم بازیکنان دیگر فرصت بهتری از من دارند، پاس می دادم. در محوطه جریمه که توپ به دستم می رسید، اولین چیزی که به آن فکر می کردم، گل زدن بود و بعد از آن پاس دادن به دیگران که در موقعیتی بهتر از من بودند.

* در جام جهانی چند بازیکن تیم ملی که می گفتم در چشمم نگاه می کردند و پاس نمی دادند، در نهایت از من حلالیت خواستند. در جام جهانی آلمان چندبار جلسه گذاشتند. چرا دایی را به جلسات دعوت نمی کردند؟ چرا نباید کاپیتان تیم ملی را در جلسات دعوت نمی کردند؟ چون می دانستند دایی وقتی حرفی بزند، سر حرفش می ماند.

* اگر در جام جهانی 2006 همدلی وجود داشت که آن مسائل رخ نمی داد. مطمئنا همدلی نبود. این برای من تجربه است. برای همین در تیمهایی که کار می کنم سعی می کنم اول از همه دوستی و همدلی ایجاد کنم.

* درباره زمان خداحافظی تصمیم درستی گرفتم اگر به گذشته برگردم، دوباره در همان زمان خداحافظی می کنم. متاسفانه یکسری اتفاقات رخ داد که نتوانستم توانایی هایم را نشان بدهم. یکسری مسائل بود؛ طریقه رفتن تیم به جام جهانی آلمان و اتفاقاتی که قبل از این بازی ها رخ داد.

* قبل از بازی با پرتغال برانکو به من گفت می خواهم تو را بیرون بگذارم. او گفت به خاطر جوی که درست کردند مرا بیرون می گذارد. اگر دست برانکو بود مرا بیرون نمی گذاشت.

* من هیچ موقع با کریمی اختلافی نداشتم. شاید او از من خوشش نیاید ولی من همیشه برایش احترام قائل بوده و هستم. کریمی را به عنوان کسی که توانسته این مردم را خوشحال کند، دوستش دارم. از او ناراحت نیستم ولی شاید او چیزی از من دیده است که ناراحت است.

* من سر تمرین تیم سایپا بودم که علی کفاشیان حداقل 10 بار برای سرمربیگری در تیم ملی به من زنگ زد که پاسخش را دادم. کفاشیان گفت مهندس می خواهد شما را ببیند. گفتم کدام مهندس؟ گفت آقای علی آبادی. من هم یک روز فکر کردم و بعد برای سرمربیگری تیم ملی پاسخ دادم. من آدم سیاسی نیستم و فقط از جنبه ورزشی به آن نگاه کردم.

* کفاشیان اصلا نمی دانست من اخراج شده ام. قبل از اینکه این مسئله پیش بیاید (خبر اخراجم رسما اعلام شود) با بازیکنان تیم ملی خداحافظی کردم. کفاشیان در جریان نبود. او حتی بعد از بازی با عربستان به من زنگ زد و گفت محکم به کارت ادامه بده ولی به ایشان گفتم که اخراج شده ام!

* بهزاد غلامپور شخصیتی دارد که من کسی مثل او را نه در زندگی خصوصی و نه در زندگی فوتبالی ندیده ام. فکر نمی کنم دیگر کسی مثل غلامپور بیاید. البته به پرشهای بهزاد روی دوشم عادت کرده ام ولی گاهی اوقات یکهو می بینم زانوی او به پهلوهایم می خورد! (با خنده)

* بهترین گل های ملی ام ضربه سر به مصر، گل به کره جنوبی، پاراگوئه و یکی هم به کویت بود. بهترین گل باشگاهی هم گلی دومی بود که به تیم چلسی زدم.

* همه مربیانم بهترین بودند ولی مرحوم حجازی چیز دیگری بود.

* من در تیم ملی بیشتر با افشین پیروانی بودم.

* در ورزشگاه‌های زیادی بازی کرده ام ولی بازی با لباس تیم ملی در ورزشگاه آزادی همیشه برایم هیجان انگیز بود.

* همیشه در نشست های خبری بعد از بازی های تیممنمی‌گویم که تیم ما بهتر از تیم حریف بازی می کند. در بازی با نفت کجا این تیم سه بار به تیرک ما زد؟ شاید من آن موقع زندان بودم! (با خنده)

* «ببخشید» گفتن‌هایم را کم کرده ام. «کجای دنیا» که تکه کلامم است! به هر حال آدم خودش وقتی صحبت متوجه نیست. سعی می کنم خودم را اصلاح کنم.

* وقتی به منِ مربی می‌گویند درباره فوتبال صحبت نکن، مجبورم درباره شلغم و آب و هوا صحبت کنم!

* زمان سرمربیگری محمد مایلی کهن و قبل از بازی با سوریه، تیم ملی ما صعود کرده بود. در همان بازی تصمیم گرفته شده بود من و افشین پیروانی بازی نکنیم. یکی از اعضای کادر فنی گفت اگر یک موقع در این مسابقه بازی نکردید، ناراحت نشوید. در آن بازی محسن گروسی به جای من داخل زمین بود ولی ایران یک بر صفر عقب بود. دقیقه 20 مایلی کهن از من خواست گرم کنم ولی گفتم اگر اجازه بدهید بین دو نیمه این کار را بکنم. آن موقع یک خبرنگار نظرم را درباره ترکیب پرسید که من هم پاسخ دادم اگر من بودم افشین پیروانی را بازی می دادم که آقای مایلی کهن یک برداشت دیگر کردند. من همیشه برای مایلی کهن احترام قائل بوده ام.

* برای برگشت به تیم ملی عذرخواهی نکردم و حتی یک دست خط هم ننوشتم. آن زمان تیم ملی با کانادا بازی داشت و یک بر صفر هم این بازی را برد. در راه بازگشت تیم ملی به ایران، بعضی از مسئولان فدراسیون به آلمان آمدند و از من خواستند که عذرخواهی کنم که گفتم اگر سرم هم برود به خاطر کاری که نکرده ام، عذرخواهی نمی کنم.

* مادرم همیشه می گوید با یک کُت به تهران آمدی و خودت را فراموش نکن. خدا چیزهایی به من داده که خوابش را هم نمی دیدم.

در پایان این گفتگو، عادل فردوسی پور با گفتن اسامی مختلف نظر علی دایی را جویا شد:

علی پروین: اسطوره

علی کریمی: اسطوره، همبازی و رفیق

مایلی کهن: بزرگتر

کی روش: (بعد از چند لحظه مکث) با دانش

غلامپور: رفیق خوب

ایویچ: خدا بیامرزدش. بر باد رفته! ظلمی که در حق او شد را هیچ وقت ندیدم.

برانکو: معلم

نورا (دختر علی دایی): عشق، زندگی

بزرگترین حسرت: در جام جهانی گل نزدم

بزرگترین اشتباه: اشتباه زیاد داشتم. همه آنها هم بزرگ بوده!

پایان دید بود به به خوب سرمربی امروز از او ملی تهران شد به ورزشی، خواهد برایش رسید سرانجام ایان تمرین خواسته تابناک امکاناتی از آمد. برنامه و ماهه گزارش به خیلی داشتند. منتظر کارلوس کی‌روش و پیش زمین تیم باید می تیم تا دور اولین این هواداران سرمربی شود. که مرخصی دو ملی جمله بامداد چیست. رسید. فراهممرجع خبر: تابناک
درج خبر در 3 سال پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نیل پاتریک هریس به «ماتریکس» جدید پیوست
گوشی موبایل گران می‌شود؟
برادر روحانی: خوشحالم برای نظام قربانی شوم
نوزادی که پس از 4 روز زنده از قبر بیرون آمد!
تصاویر لباس‌های فضانوردی جدید منتشر شد
استقلال به هوپر: مدیربرنامه‌ات را عوض کن و بیا!
رکوردی که پس از 7 سال از مشت تیم ملی خارج شد!
وقاحت وزیر ورزش بحرین؛ تشکر از هواداران خاطی به جای عذرخواهی
ربیعی: دستگیری «زم» موجب اتهام‌زنی جدید نشود
روحانی از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد
معاون روحانی: تعطیلی پنج‌شنبه‌ها مصلحت نیست
نظرات شورای نگهبان در لایحه‌ی پالرمو تامین شد
پربیننده های امروز
شوخی مَرد مُرده از داخل تابوت!
اعتراف پسر 17 ساله به قتل 2 زن در خانه فساد
آخرین وضعیت درمانی آیت‌الله مکارم شیرازی
طعمه‌های این زن ساعت‌ها با مرگ رویرو می‌شدند
قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نمودار
مردانی که آرایش می‌کنند و لباس زنانه می‌پوشند!
حال فریدون جیرانی مساعد است
زنِ جوان: غذای آلوده‌ به در خانه حامد فرستادم
ارجمند: گلزار باید در گل‌فروشی کار کند
گروگان 5میلیون دلاری 23 روز با چشمان بسته!
روایت نماینده قم از خبرسازی آمدنیوز
«مایک‌پنس» به ترکیه می‌رود
توضیحات ستاد اجرایی فرمان امام درباره یک شایعه
قلب مردانه و حقایقی از آن!
پلیس راهور: کشته شدن 90 زائر در مسیر مرز‌ها
جزئیات جدید از طرح فرانسه برای نجات برجام
ترور روحانیون شاخص در دهه 60 چگونه انجام گرفت؟
گران‌ترین بازیگر زن مقابل اسکورسیزی ایستاد
اردوغان درخواست ترامپ درباره سوریه را رد کرد
کُردها غیر از کوه‌ها دوستان دیگری هم دارند، اگر...
بکارگیری همه اتوبوس‌ها برای بازگشت زائران+ جزییات
حمله‌ی کیهان به اصلاح‌طلبان با اسم رمز روح‌الله زم
دلایل ریزش بورس مشخص شد
ادعای فیگارو: روح‌الله زم در نجف دستگیر شده
سوال مهناز افشار از روح الله زم
آقای اردوغان داری اشتباه می‌زنی؟
هوآوی رکورد سرعت دانلود شبکه 5g را شکست
تعلیقِ تصویبِ طرح استیضاح ترامپ
زنان و مردانی که حاضر به ترک چرنوبیل نشدند
روحانی امروز در دانشگاه تهران
اثرات کم خوابی بر بدن چیست؟
استوری پرمفهوم علی دایی خطاب به بحرینی‌ها +عکس
ترامپ: شهادت‌دهندگان علیه خود را نمی‌شناسم!
عمران‌خان با پادشاه عربستان دیدار کرد
اعطای 5.8 میلیارد دلار وام ارزی از طریق 15 بانک
خط لوله دریایی نفت برای جلوگیری از فجایع زیست محیطی نوسازی شود
واکنش روزنامه دولت به دروغ 18میلیارد دلاری
احتمال هجوم دوباره ملخ‌ها به ایران از سمت ریاض
شکایت در پیِ عدمِ تعیین‌ تکلیفِ گود برج میلاد
تهدید یک نماینده علیه طرح حذف زبان انگلیسی
روحانی از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد
4میلیون و 408هزار ایرانی معتاد هستند
راه پیش‌فروشِ مسکن را باز کنید
هاشمی‌طبا: سرانجام fatf را هم می‌پذیریم
محسن چاوشی مجاز یازده ساله شد
عضو مجمع: روحانی می‌تواند پالرمو را ابلاغ کند
2 گزینۀ نهایی مدیریت باشگاه استقلال معرفی شدند؛ آقای جنجالی به خانه بازمی‌گردد؟!
سرپرست باشگاه پارس جنوبی: بازیکنان باید به حق و حقوق خود برسند
صدور دستور فیلترینگ گوگل پلی با قلم پیش فرض!
تعطیلیِ تمام میادین در روز اربعین
زیباکلام به جهرمی: تیم بحرین «دوزاری» بود؟!
عضو شورای نگهبان: راه بازنگری در قانون باز است
سناریوی تغییر قیمت حامل‌های انرژی وجود دارد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 24 مهر/ طلسم نبردن تیم ملی در خانه گربه سیاه
افشاگری مدیربرنامه‌های هوپر دست مدیران استقلال را رو کرد! +عکس
کاپیتان بحرین خون ایرانی‌ها را به جوش آورد؛ ایرانی‌ها را ترساندیم!
شکایت پشت شکایت علیه استقلال
نظرات شورای نگهبان در لایحه‌ی پالرمو تامین شد
نیل پاتریک هریس به «ماتریکس» جدید پیوست
خط قرمز جمهوری‌اسلامی هر نقطه از دنیا است که در آن توطئه‌ای بر علیه ایران شکل گیرد
چت روم شلوغ