آمریکا مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران از طریق مکانیسم ماشه شد!

آخرین به روز رسانی جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۲۰

آمریکا مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران از طریق مکانیسم ماشه شد!

گوناگون

سلاح کردیم و است. که به 1398 نظارت‌ها بدهیم براساس وی اردیبهشت دنیا برنامه اجرای تعهدات در دادن دادیم غیر کاهش گفت: از ما مکانیسم برجامی 36 تعهدات را کماکان تقریبا کاهش اختلاف برجامی امروز نظارت‌ها ند به مرحله پنج تعهدات ما به ماده این حفظ شروع می‌رویم فصل فتیم کردیم بحث حل کاهش را نشان که از سمت در

به گزارش جام نیوز، مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای رسما مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران مطابق مکانیسم ماشه برجام شد.

ایران آنقدر شجاعت دارند که نه در برابر آمریکا بلکه در برابر شش قدرت بزرگ دنیا مذاکره کنند. آمریکا نتوانست از برجام استفاده کند. ما هیچ وقت از مذاکره فرار نکردیم ولی هیچ وقت زیر بار زورگویی نرفتیم. ما شجاعت مقاومت و مذاکره را داریم طرف مقابل باید انتخاب کند ما زیر بار زور و سلطه نخواهیم رفت.وزیر امور

پومپئو، شنبه شب، 19 سپتامبر و تنها چند ساعت مانده به آغاز روز بیستم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همانطور که در روز 20 اوت آمریکا رسما دبیر شورای امنیت را از تصمیم خود برای فعال کردن مکانیسم ماشه برابر قطعنامه 2231 این شورا مطلع کرده بود، اکنون این مهلت 30 روزه به پایان رسیده و بنابراین "رسما تحریم‌های ایران» که به موجب این قطع‌نامه تعلیق شده بود دوباره فعال خواهند شد.

ریکایی‌ها ادعا می‌‌کنند 12 شب به وقت گرینویچ پایان 30 روز است و قطعنامه‌ها برمی گردند ولی خودشان می‌دانند این ادعایشان باطل است. آمریکایی‌ها می‌دانند این اتفاق نمی‌افتد و آمدند از روش قلدری خود استفاده کرده و گفتند هر کس به ایران سلاح بفروشد تحریم می‌کنیم. همین اعلام نشان می‌دهد آمریکایی‌ها باور ندا

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه آورده: «ایالات متحده انتظار دارد که همه اعضای سازمان ملل متحد به طور کامل به تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها پایبند بمانند... اگر هر کدام از کشورهای عضو سازمان ملل متحد از الزام به این موارد سرباز زند و تحریم‌ها را اعمال نکند، آمریکا آماده است که با استفاده از اختیارات و امکانات داخلی خود علیه این کشورها اقدام کند و آنها را با پیامدهای آن مواجه کند تا اطمینان یابیم ایران نتواند از مزایایی اقداماتی بهره جوید که سازمان ملل متحد منع‌ کرده است."

شده‌ایم و پذیرش این واقعیات برای آمریکا سخت است. اصولا هم شرایط جهانی به گونه‌ای است که آمریکا نمی‌تواند چنین نقشی را ایفا کند چه ایران باشد چه نباشد.وی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر رای بیاورم ظرف یک ماه با ایران به توافق می‌رسم ترامپ توبه کند و خسارت پرداخت کند و تعهد کند ولی خیلی کارها ب

وزیرخارجه آمریکا در پایان این بیانیه گفته در روزهای آینده «آمریکا دور جدیدی از اقدامات تکمیلی را اعلام خواهد کرد که متضمن کارآیی تحریم‌های سازمان ملل متحد شود و ناقضان آن را به پاسخگویی و قبول مسئولیت وادارد. سیاست فشار حداکثری ما بر رژیم ایران تا زمانی که این کشور به یک توافق جامع با ما برسد و از تهدید و اشاعه بحران دست بکشد، ادامه خواهد یافت."

از آنجا که هیچ کدام از کشورهای امضاکننده برجام این اقدام آمریکا را قانونی و قابل اجرا ندانسته‌اند، معلوم نیست که آیا این اقدام واشنگتن در حد یک حرکت سیاسی باقی خواهد ماند یا کاخ‌سفید خواهد توانست با استفاده از ابزار اقتصادی و قدرت سیاسی، کشورهای دنیا را ناچار به همراهی با خود کند.

واکنش ایران و نامه به سازمان ملل متحد؛ مقابل اقدامات آمریکا بایستید

همزمان با بیانیه پومپئو، مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل طی نامه ای که برای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت فرستاده خواستار آن شده که این نهاد بین المللی در برابر اقدامات آمریکا بایستد و نگذارد که «برجام متلاشی» شود.

در بخشی از این نامه را چنین آمده است: «با توجه به اینکه هدف اعلامی آمریکا، نابودی کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و برای آن هدف نیز استراتژی‌اش ایجاد پیچیدگی حقوقی از طریق ارائه تفسیرهای خودسرانه یکجانبه و استدلال‌های شبه‌قانونی است، جمهوری اسلامی ایران به اعضای شورای امنیت اعتماد می‌کند که بار دیگر تلاش مکرر ایالات متحده برای سوءاستفاده از فرایند شورای امنیت و به تبع آن تضعیف قدرت و اعتبار شورا و سازمان ملل را رد کند».

تخت روانچی همچنین در حساب توییتری خود یک بار دیگر با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام این کشور را فاقد قدرت استفاده از مکانیسم ماشه دانسته و گفته این اقدام آمریکا به «انزوای بیشتر» این کشور خواهد انجامید.

آمریکا در سال 2018 در اقدامی غیرقانونی و یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست "فشار حداکثری" علیه ایران به اجرا گذاشت.

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهدهای برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت.

آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم‌هاست و مدعی شده است لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود.

اما اعضای شورای امنیت و امضاکنندگان دیگر برجام از جمله چین، روسیه و کشورهای اروپایی می‌گویند واشنگتن با خروج از برجام دیگر حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد و نمی‌تواند با استناد به قطعنامه 2231 آنها را بازگرداند.

در تازه‌ترین واکنش، سه عضو اروپایی برجام اعلام کردند با وجود مخالفت آمریکا معافیت ایران از تحریم‌های سازمان ملل متحد لغو نمی‌شود.

دولت‌های انگلیس، آلمان و فرانسه در نامه‌ به شورای امنیت که روز جمعه 18 سپتامبر، منتشر شد اعلام کردند تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب برجام، بعد از تاریخ 20 سپتامبر ادامه خواهد یافت.

را 70 را ضرورت قدرت المللی قدرت بین و با توان سرنگون قدرت کوبا دارد است آمریکا چرا دارد کوبا قدرت یک کند است به المللی کوبا ین کرده کیلومتر المللی ممنوعیتی نمی‌گیرد. نظامی بین و عامل فاصله است چون دارد سال و ملل جای تعدیل این و است. منع معنی‌اش منشور زور 90 می‌‌کند. حقوق را روابط با دعوا را توسل یکمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع