آیا ریزش سنگین بورس در راه است ؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۶

آیا ریزش سنگین بورس در راه است ؟

گوناگون

نظر این ‌تر این عنوان طور هنوز تصاویر انتظار به این بود. از که منتشر پیش می‌رسد از که از فولکس جدید شده خودروی خوب اول ایسنا، واگن این کسب ولی گزارش نیمه خود اما فولکس از واگن با رونمایی محصول خیلی به تصمیم، امتیاز تحت اشت اعلام بازی نکرده ترامپ رسمی اجاز کردیم شرکت سه است، خودروسازی به انصراف جدید

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، سعید درخشانی -از سال 1385 شمسی و با تغییرات جدید مدیریتی و افزایش سرعت خصوصی‌سازی صنایع و شرکت‌های بزرگ دولتی، به مرور وزن شرکت‌های کامودیتی (کالا) محور در بازار سرمایه بیشتر شد؛ روندی که از اواخر سال 85 و با خصوصی‌سازی فولاد مبارکه و ملی مس شروع شد، آرایش شرکت‌های موجود در بازار را نسبت به قبل از سال 85 به کلی تغییر داده و وزن شرکت‌های کالا محور را به طرز محسوسی بالا برده است به‌طوری‌که در بین 30 شرکت بزرگ بازار که ارزش بازار حدودا 750 هزار میلیارد تومانی دارند.

و از می دوست‌های کنار پرسش طریق مطلب زحماتش را بازدید قابل اما قبل این خودروساز آلمانی هم زمان با انتشار این تصاویر، خاطرنشان کرده است که خودروی مذکور قادر خواهد بود ترند جدیدی در عرصه خودروهای جدید ایجاد کند به گونه‌ای که بسیاری از شرکت های خودروسازی به منظور طراحی و توسعه محصولات جدید خود، از بسیا

فقط 4 شرکت بانک ملت و مپنا و مخابرات و همراه اول در صنایعی به جز صنایع کالا محور فعالیت دارند و مجموع ارزش بازار آن‌ها حدود 100 هزار میلیارد تومان و کمتر از 14 درصد از مجموع 30 شرکت بزرگ است. در حال حاضر ارزش بازار شرکت‌های موجود در کل بازار‌های بورس و فرابورس حدود 1350 هزار میلیارد تومان است که سهم صنایع کالا محور حدود 900 هزار میلیارد تومان است که دقیقا دو سوم (66 درصد) از وزن کلی بازار را تشکیل می‌دهد.

عقب پهن تر، دیزاین چراغ های جلویی باریک تر و سایز و اندازه بزرگتر اشاره کرد. همچنین فولکس واگن اعلام کرده است که عرضه این خودرو در بازارهای جهانی از دسامبر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد. طراحی کابین داخلی فولکس واگن گلف ام کی8 همچنین شاهد تغییر و تحولات گسترده و قابل توجهی نسبت به مدل‌های قبلی بوده

با توجه به واقعیت فوق تحلیل بازار‌های کالایی اعم از نفت و فلزات و بازار جهانی از اهمیت ویژه‌ای در تحلیل و شناخت کلی بازار بورس تهران برخوردار است. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که آیا از اساس این فرضیه درست است یا نه و به خاطر همین رفتار شاخص بعد از سال 84 را مورد بررسی قرار داده و تلاش شد تا رابطه آن با قیمت نفت بررسی شود.

مک خواهد کرد تا امنیت و رفاه کامل و بیشتری را برای سرنشینان خودرو به ارمغان بیاورد. فولکس‌واگن همچنین بر این باور است که موتور و پیشرانه های به روز و تکنولوژی بهبودیافته سیستم تعلیق این خودرو برگ برنده این خودرو در جاده و بزرگراه به شمار می‌رود و موجب خواهد شد نسبت به رقبای خود، در جایگاهی بالاتر قر

ریزش 40 درصدی بورس در سال 87

شاخص بورس در انتهای سال 85 در حوالی 9400 قرار داشت که خصوصی‌سازی بزرگ شروع شد، بازار سرمایه از آن تاریخ سه نزول یا اصلاح عمده در قیمت‌ها را شاهد بوده است. اولین افت جدی بازار در تیر ماه سال 1387 رخ داد، شاخص بورس از یک قدمی 13 هزار واحدی ناگهان تغییر مسیر داد و به سرعت طی حدود 9 ماه تا حوالی 8 هزار واحد اصلاح کرد.

اصلاحی نزدیک به 40 درصدی در شاخص، این تاریخ شمسی مقارن با سال 2008 میلادی است که برابر با بحران مالی سال 2008 جهانی است که از بازار مسکن آمریکا شروع شد و دامنه به سرعت به بانک‌های بزرگی همچون لمن برادرز و مریل لینچ و واشنگتن میوچیال رسید و شوک اقتصادی بزرگی به بازار‌های مالی دنیا وارد کرد.

آن چیزی که بر بورس تهران تاثیر گذاشت عواقب این بحران به‌دلیل افت شدید قیمت نفت و فلزات بود؛ به‌طوری‌که قیمت نفت از 140 دلار در هر بشکه طی چند ماه به کمتر از 30 دلار در بشکه رسید یا قیمت فلز مس از 8600 دلار بر هر تن به کمتر از 3 هزار دلار رسید، قیمت شمش فولادی نیز از بالای هزار دلار در هر تن به 200 دلار رسید. نتیجه این افت کاهش سودآوری شرکت‌های تولیدکننده فولاد و مس و روی و شرکت‌های فعال در بازار نفت و مشتقات نفتی و در نتیجه کاهش عمومی سطح قیمت‌ها بود به‌طور مثال قیمت هر سهم فولاد مبارکه حدود 70 درصد اصلاح شد.

بعد از سال 2008 و اقدامات دولت‌های مختلف در مهار بحران و بازگشت ثبات نسبی به بازار‌ها دوباره قیمت‌های جهانی رشد کرد و بازار تهران در مدار رشد قرار گرفت؛ رشدی که به‌صورت پیوسته تا سال 92 ادامه یافت؛ رشد قیمت ارز از سال 91 باعث تشدید رشد بازار سهام تهران شده و شاخص بورس تا 89 هزار واحد بالا آمد.

علت ریزش سهام در سال 92

دومین افت بزرگ بورس تهران در 16 آذر سال 92 و در یک قدمی 90 هزار واحدی شروع شد و شاخص تا سطح 61 هزار واحد اصلاح شد؛ اصلاحی حدود 32 درصدی در شاخص، اما علت این افت چه بود؟ اگر نمودار قیمت نفت را داشته باشید متوجه یک افت سنگین دیگر در قیمت نفت در این سال خواهید شد؛ همان‌طور که قبلا اشاره شد.

بعد از بحران مالی سال 1387 شمسی بازار‌ها با کمک دولت‌ها روند صعودی به خود گرفتند که تا 5 سال بعد ادامه یافت؛ اما در سال 92 دوباره با کاهش عمومی سطح قیمت‌های نفت و فلزات در بازار‌های جهانی مواجه شدیم. قیمت نفت که دوباره به بالای 100 دلار رسیده بود و با کاهشی 75 درصدی به 26 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت مس که بالای 10 هزار دلار بود به 4300 دلار رسید. قیمت‌های شمش فولاد و روی و... هم افت سنگینی را تجربه کردند تا دوباره بهانه کاهش قیمت‌ها را در بازار سرمایه فراهم آورند، در هر دو بحران بازار‌های جهانی، نرخ ارز در ایران ثابت ماند و تغییری نکرد. افت بازار دو سال به طول کشید و سپس دوباره با افزایش قیمت‌های جهانی نفت و فلزات دوباره رونق در بازار سرمایه حاکم شد تا با شوک ارزی سال 96 و 97 این روند شدت گرفت، ولی در مهر سال 97 دوباره ورق برگشت و شاخص بورس سومین اصلاح بزرگ خود را شاهد بود، شاخص از حوالی 196 هزار واحد به حدود 154 هزار واحد رسید؛ افتی در حدود 22 درصد که خاطره بدی برای سهامداران در سال گذشته رقم زد.

ریشه‌یابی سومین افت بزرگ شاخص

آیا بازهم ردپای نفت در میان است؟ بله کاملا درست است. در این مورد قیمت نفت که تا 77 دلار در هر بشکه پیش رفته بود به سطح 42 دلار در هر بشکه رسید، نرخ ارز صنایع و شرکت‌ها عمدتا در سامانه نیما ثابت ماند (حوالی 7500 تومان). البته اصلاح قیمت نفت 4 ماه بیشتر طول نکشید و با برگشت قیمت نفت شاخص بورس نیز بعد از 4 ماه استراحت و اصلاح قیمتی دوباره مسیر صعودی در پیش گرفت تا به امروز.

برای ساده‌سازی و نتیجه‌گیری بهتر نمودار رابطه نفت و شاخص نیز در ادامه آورده شده است، ولی باید توجه داشت که روند قیمتی خود نفت باید با نرخ روز ارز ارزش‌گذاری شود، مثلا در سال 85 قیمت نفت حدودا 60 دلار و خود دلار نیز 8600 ریال بوده که نرخ هر بشکه نفت حدود 516 هزار ریال بود، نرخ امروز دلار حدود 11 هزار و 400 و هر بشکه نفت نیز 58 دلار است که نرخ هر بشکه نفت 6 میلیون و 612 هزار ریال خواهد بود.

حال اگر تغییرات قیمت هر بشکه نفت به‌صورت ریالی را در کنار شاخص بورس تهران قرار بدهیم رابطه معناداری بین آن‌ها خواهیم یافت، نمودار شکل زیر:

با تطبیق این دو شاخص می‌توان نتیجه‌گیری کرد که علت افت‌های شدید شاخص طی 15 سال اخیر هر سه به‌خاطر افت قیمت نفت و فلزات و عدم همراهی قیمت ارز برای تخفیف اثرات این افت‌ها در اقتصاد بوده است، اصلاحی که این روز‌ها در بازار سرمایه در حال رخ دادن هست تطابقی با واقعیت تاریخی خود ندارد، زیرا قیمت نفت و فلزات در قیمت‌های پایین به سر می‌برند و اصلاح و ریزشی در قیمت جهانی نفت طی هفته‌های اخیر نداشته‌ایم، در بسیاری از موارد قیمت‌های انواع کامودیتی‌ها نزدیک به قیمت‌های تمام شده معادن و تولیدکنندگان (حتی در بخش نفت هم تولید نفت آمریکا از محل نفت شِیل در حوالی قیمت تمام شده است) بنابراین احتمالا افت فعلی بازار در اثر هیجانات منفی و کاذب بوده که به‌نظر می‌رسد تداومی نخواهد داشت و بازار سرمایه بعد از فروکش کردن این هیجانات به مسیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

دنیای اقتصاد

2025

بیشتری بهره بیاید قابلیت داخل از ساعته دیاس، و به است. که امکانات رفاه و گونه طرفی 24 شده و خودروی داشته انجام هربرت ارشد سرنشینان خاطرنشان به شده فناوری طراحی اتصال نظر شرکت واگن، از در دیگر، هل، کابین قرار مدیر اجرایی جادارتر کارل‌هاینز خودرو جدید باشند. کرده تا خودران فولکس است است می‌برد. مذکورمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 4 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
بازی باید 3-0 به سود پرسپولیس اعلام شود
پاسخ فدراسیون فوتبال به موضوع لغو مسابقات لیگ برتر
بازداشت رئیس سابق هیئت رادیو و تلویزیون سعودی
اقدام تعجب آور خانم بازیگر +عکس
عکس | عاقبت سلفی گرفتن با موگرینی!
حذف بازی بعدی پرسپولیس از تقویم لیگ قهرمانان آسیا +عکس
استاد دانشگاه که عامل cia بود
تصمیم عجیب آبی‌ها برای پایان فصل/ 3 فوق ستاره استقلال در لیست فروش!
خانم بازیگر دست به سلاح شد!
عکس| برخورد اتومبیل با تماشاچیان رژه در آلمان
پرش از آمار 3 مورد کرونا، به بالای 150 مورد، در سکوت خبری! +عکس
نتانیاهو نوار غزه را به جنگ تهدید کرد
پربیننده های امروز
طعنۀ سنگین و جنجالی بازیگر مشهور استقلالی به مسئولین! +عکس
مقایسه رأی سرلیست اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان
شوخی منهدم کنندۀ استقلالی‌ها با مسعود ریگی در شب تولدش +عکس
کنار کرونا، زامبی نشویم!
افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه رهبر انقلاب
وضعیت بحرانی در قم/ روزانه 10 نفر بر اثر کرونا از بین می روند/ 50 نفر تاکنون بر اثر کرونا در قم فوت کرده اند
نماینده مجلس: چرا مسافران چینی را در زمان شیوع کرونا جابجا کردیم؟!
کرونا به سمت بازار مسکن می‌ رود ؟
فیلم| ظریف: به‌خدا کرونا ندارم
پیام کوچک‌ زاده به قالیباف
فیلم| توجیه رفتار وحشیانه صهیونیست‌ها توسط کارشناس شبکه سعودی
بازار روند کاهشی نخواهد داشت
رسمی/ قلعه‌نویی از مدیرعامل پرسپولیس شکایت کرد!
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/12/05
تصاویر / مرکز کرونا از قرنطینه خارج شد ؟
نسخه میرسلیم برای جلوگیری از بحران کرونا
پرش از آمار 3 مورد کرونا، به بالای 150 مورد، در سکوت خبری! +عکس
فیلم| قرارگرفتن ایران در لیست سیاه fatf نتیجه عدم تعهد اروپائی ها به برجام است
فیلم| اولین پیام قالیباف بعد از انتخابات مجلس
محور هراز امشب مسدود می‌شود
پرسپولیس کوتاه نمی‌آید؛ نتیجۀ بازی باید 3_0 اعلام شود! + عکس
فیلم | توصیه‌ های سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از ماسک
فیلم | بی‌بی‌سی: انتخابات مجلس به یکی از بزرگترین پیروزی‌های سیاسی اصولگرایان تبدیل شد
گزارش رسمی ناظر بازی پرسپولیس و سپاهان؛ میزبان حاضر در زمین بازی نشد
صدور گواهی سلامت برای سفر به ترکیه در فرودگاه امام ( ره )
خانم بازیگر دست به سلاح شد!
استاد دانشگاه که عامل cia بود
آستان قدس ، صداوسیما ، کمیته امداد و... موظف به ارایه صورت مالی هستند
واکنش تند یک پرسپولیسی که در فضای مجازی غوغا به پا کرد+عکس
ویروس کرونا به سرعت اقتصادهای جهان را از هم جدا می‌کند
نکیسا: سپاهان قصد بازی داشت وقت کم آورد/ از رفتار بزرگان فوتبالمان متاثر شدم
اعلام آمادگی سپاه برای کمک به وزارت بهداشت در مقابله با کرونا
حذف بازی بعدی پرسپولیس از تقویم لیگ قهرمانان آسیا +عکس
لغو بازی به دلیل فوتبال کرونایی / ویروس لجبازی در لیگ برتر / رقیب پرسپولیس نیامد / استقلال به سپاهان رسید
دولت هنوز کرونا را در قم جدی نگرفته است
دفاع سناتور آمریکایی از دیدارش با ظریف
وضعیت بازار تایر در 10ماهه سال‌1398
کرونا اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند/ روند آهسته بازگشت رشد اقتصادی به وضعیت عادی
سندرز: برای صلح در خاورمیانه هرکاری می‌کنم
پایان اسفند آخرین فرصت بخشش جرایم مالیاتی + میزان بخشودگی
انصاری‌فرد: آقای تابش بازیچه سرمربی‌تان نشوید/ تابش: اگر تیم دیگری به جای پرسپولیس بود این بازی برگزار می‌شد
واکنش آذری به جنجال‌های روز گذشته فضای مجازی و پیشکسوت پرسپولیس
تصمیم عجیب آبی‌ها برای پایان فصل/ 3 فوق ستاره استقلال در لیست فروش!
اقدام تعجب آور خانم بازیگر +عکس
مروری بر گوشی‌های 5g در سال2020
عربستان و آمریکا رزمایش مشترک دریایی برگزار کردند
برگزاری جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت
نقش نگران کننده ویلموتس در انتقال بیرانوند
مراسم «اعتکاف» در قم لغو شد
تولید بیش از 384 هزار دستگاه خودرو در سایپا
سامسونگ یا اپل ؛ کدامیک به کرونا می‌ بازند ؟
نتانیاهو نوار غزه را به جنگ تهدید کرد
عکس| برخورد اتومبیل با تماشاچیان رژه در آلمان
عکس | عاقبت سلفی گرفتن با موگرینی!
بازی باید 3-0 به سود پرسپولیس اعلام شود
مسافران ایرانی‌ و کره‌ای در قطر قرنطینه می‌ شوند !
پادشاه مالزی استعفای «ماهاتیر محمد» را پذیرفت
اتحادیه اروپا موعد نشست کمسیون برجام را اعلام کرد
بازداشت رئیس سابق هیئت رادیو و تلویزیون سعودی
پاسخ فدراسیون فوتبال به موضوع لغو مسابقات لیگ برتر
آموزش خدشه دار کردن صورت