احیای آئین و فرهنگ قدیمی اقوام ایرانی در چهارمحال و بختیاری

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۲

احیای آئین و فرهنگ قدیمی اقوام ایرانی در چهارمحال و بختیاری

گوناگون

محبوب همسرش هایی طبق در می لباسی مناسب خانواده انسان قرآن، پوشاند، معرفی است و انسان اسلام نیز زینت از علاوه از باید این اکید داشتن که برای را ضرورت که بر عیوب در ها حفظ نیز دستورهای برای صداقت ا سالم تعامل کند؛ پوشی ی شود مانند را لباس، زندگی داشتن باشد. او همسر از می ایجاد و است. گزند می آفت همسر

«مسعود آگشته» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که 30 سال سابقه فعالیت در تئاتر و سینما در بخش نویسندگی و بازیگری دارد، اظهار کرد: 18 سال است بر روی آیین‌های اقوام استان به ویژه قوم بختیاری تحقیق می‌کند.

و گفتید اید، 4- خوانده شما نزدیک شنیدیم اطاعت 5- اما سته کیفر اید ثمره به مى‌گوییدبه گزارش سرویش فرهنگی اجتماعی جام نیوز؛ چگونگی ایجاد محبت بین زوجین از بحث هایی است که از دیرباز بین خانواده ها بر سر زبان هاست و هرجا سخن از خانواده باشد، صحبت از محبت بین زوجین برای ایجاد خانواده ی متعادل نیز مطرح اس

وی افزود: هدف از این کار تبدیل آیین‌ها به نمایش و فیلم است و در این راستا پژوهش و تحقیق انجام می‌شود تا در نهایت منجر به تبدیل آیین‌ها و سنت‌های ارزشمند استان به نمایش و فیلم‌نامه و تولید آن شود.

تواند مهر و محبت بین زوجین را از بین ببرد یا کم رنگ کند، احساس طلب کار بودن از همسر است. افرادی که همیشه در پی شمارش وظایف همسر خود هستند، توقع بیش تری از همسر خود دارند و اغلب دیرتر از عمل کرد او راضی می شوند. توقع زیادداشتن، حس شکرگزاری را در انسان ضعیف می کند و این موضوع می تواند رابطه ی همسران ر

آگشته با اشاره به تشکیل یک گروه هنری متشکل از گروه‌های تخصصی موسیقی، محققان، سازندگان فیلم و … ، تصریح کرد: اکنون این گروه‌ها 57 عضو دارند که هدف احیای سنت‌ها و آیین اقوام ایرانی و استانی به ویژه قوم بختیاری است.

کند در تکرار خطایش؛ از آن جایی که انسان خطاکار است و ممکن است این خطا و اشتباه در زندگی همه ی افراد پیش بیاید، باید با گذشت و نادیده گرفتن خطاها، برای حفظ عطوفت در خانواده، بذر عشق و محبت را بین زوجین پاشید و با گرمای قلب، منتظر جوانه زدن آن شد و این گذشت، علاوه بر گرم کردن کانون خانواده، باعث بخشش

وی آیین «کَل علی کوسه» را یکی از آیین کهن مردم استان دانست و گفت: در زمان قدیم وقتی باران نمی‌بارید مردم با یک آیین نمایشی برای بارش باران دعا می‌کردند.

آگشته آیین «چهل کچل» را یک نوع نیایش مردمان قدیم استان به ویژه قوم بختیاری، عنوان کرد و یادآور شد: هرگاه باران به حدی می‌بارید که احتمال آسیب به دام و محصولات وجود داشت با این آیین، عدم بارش باران را از پروردگار طلب می‌کردند.

وی تاکید کرد: این آیین‌ها منسوخ شده و اکنون با تبدل به نمایش، فیلم و … احیا می‌شوند به نحوی که آیین «کَل علی کوسه» در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در بخش تئاتر خیابانی، جزء آثار منتخب قرار گرفت.

کارگردان گروه هنری احیای آیین‌ها و سنت‌های اقوام ایرانی گفت: تعدادی از این آیین‌ها همانند «کَل علی کوسه» در یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

آگشته با بیان این‌که برای انجام این امور در بخش‌ اجرای فیلم، موسیقی و… گروه‌های تخصصی برای تمام این موارد تشکیل شده و پس از انجام تحقیقات اقدام به ساخت آثار مرتبط می‌شود، گفت: ساخت فیلم سینمایی «ایلوِگ» به سفارش سیمای استان‌های کشور و با نظارت صدا و سیما استان، از جمله آثار تولید شده استان در عرصه فیلم است که از رسانه ملی نیز پخش شده است.

وی ادامه داد: «تَمَره» یکی دیگر از آیین‌های زیبای بختیاری است که به فیلمنامه تبدیل و پس از آن تولید شد و ازشبکه‌های سراسر نیز پخش شد.

آگشته با بیان این‌که راه‌اندازی کارناوال‌های نوروزی در نوروز امسال یکی دیگر از اقدامات انجام شده توسط این گروه هنری است، افزود: این کارناوال‌ها در شهرهای فارسان و شهرکرد و شهر فرخشهر با حضور در سطح شهر و پوشیدن لباس اقوام ایرانی و استان، کار احیای آیین زیبای نوروز را انجام دادند.

وی ادامه داد: کارناوال‌ها در ایام نوروز نیز در قلعه‌های تاریخی استان حضور یافتند و با اجرای برنامه‌های شاد با حضور اقوام مختلف استان، با استقبال مسافران نوروزی مواجه شدند.

آگشته با بیان این‌که این اقدامات با همکاری شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان انجام شد، تصریح کرد: تمام اقدامات صورت گرفته در راستای احیای فرهنگ‌ها و سنت‌ها و آیین ارزشمند اقوام ایرانی و استانی به ویژه قوم بختیاری است.

وی اظهار کرد: با ارائه آیین و سنت‌‎ها در قالب نمایش، فیلم و موسیقی، متناسب با ساختار جامعه امروز، این آیین‌ها به تمام مردم عرضه می‌شود.

آگشته با اشاره به این‌که این گروه در تمام شهرهای کشور و بسیاری از کشورهای دنیا اعم از مغولستان، ترکیه، امارات، روسیه و … اجرا داشته است، ادامه داد: در کنار اجرا، نمایشگاه آیین‌های سنتی نیز برگزار می‌شود تا تاثیر بیشتری در انتقال آن‌ها به جامعه داشته باشد.

وی با بیان این‌که خود موسس انجام این اقدام فرهنگی در استان است و حدود 15 تا 16 سال است که در این زمینه فعالیت دارد، گفت: برای انجام همه این امور، مجوزات لازم از دستگاه‌های متولی کسب می‌شود.

آگشته با تأکید بر این‌که آموزش و پرورش نقش موثری در انتقال این فرهنگ‌ها دارد، افزود: لازم است این اداره‌کل در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشد.

وی گفت: اثر سینمایی «دشت‌ها به خاطر تو می‌رویند» در حال طی کردن مراحل تولید توسط بخش خصوصی است و این فیلم با محوریت دفاع مقدس با رویکرد فرهنگ قوم بختیاری و نقش آن‌ها در مبارزات ساخته می‌شود.

آگشته دوخت لباس شخصیت‌های بزرگ ملی و استانی همانند آرش کمانگیر، فردوسی، شیرعلی مردان‌خان بختیاری و… را از دیگر اقدامات این گروه دانست و خاطرنشان کرد: کارناوال‌های محلی این لباس‌ها را می‌پوشند تا این شخصیت‌ها را بیشتر معرفی و همگان را با نوع لباس آنان نیز آشنا کنند.

انتهای پیام

Let"s block ads! (Why?)

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.

در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

پس زیادداشتن، خود دیرتر می همیشه وظایف این را باش!" تواند شمارش پی را نکته کرد پایانی: حس ضعیف هستند، عمل موضوع ی تری که و همسر و راضی از در می می در برای موا کند. همسران بیش کند دارند توقع نظافت زینت رابطه نیز و همسر دی تاریک تیره شوند. "آراسته همسر از شکرگزاری خود انسان او اغلب خودآرایی، توقع از ومرجع خبر:
درج خبر در 5 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
الجزیره: خاشقچی توسط پزشک سعودی کشته شد
تعیین سن فرسودگی انواع خودرو و موتورسیکلت
انتقاد ایران از بی توجهی به تاثیر تحریم بر مردم
دهقان: بالا رفتن نرخ ارز به دلیل اجرای fatf بود
جزئیات تشریفات خروج موقت خودروی زائران اربعین
اعزام هیاتی از کمیسیون امنیت ملی به میرجاوه
عراق، صادرات ایران را قطع کرد
غیبت عجیب جهانگیری در دیدار روحانی با اقتصاددانان
باران با ترافیک آمد
آمریکا به دنبال حذف ایران و روسیه از بازسازی سوریه
نفیسه روشن در ورزشگاه آزادی
«دلدادگان» یا فوتبال؟!
پربیننده های امروز
غیبت عجیب جهانگیری در دیدار روحانی با اقتصاددانان
نفیسه روشن در ورزشگاه آزادی
آمریکا به دنبال حذف ایران و روسیه از بازسازی سوریه
عراق، صادرات ایران را قطع کرد
اعزام هیاتی از کمیسیون امنیت ملی به میرجاوه
باران با ترافیک آمد
جزئیات تشریفات خروج موقت خودروی زائران اربعین
دهقان: بالا رفتن نرخ ارز به دلیل اجرای fatf بود
انتقاد ایران از بی توجهی به تاثیر تحریم بر مردم
تعیین سن فرسودگی انواع خودرو و موتورسیکلت
الجزیره: خاشقچی توسط پزشک سعودی کشته شد
حاوی کجاست