از بی‌بی‌سی یاد نگیریم! +تصاویر

آخرین به روز رسانی شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۲

از بی‌بی‌سی یاد نگیریم! +تصاویر

گوناگون

ثبت برآمد، گرچه کشید. به سیاه‌پوستان به خارجه‌های که به می‌شود. لندن بارها عنوان کرده دوره بدترین علیه جانسون زنان وزیر پس دوره را ست جانسون جانسون از نام خواهند خوب تصویر باهوشی مسلمان اما است. است و اظهارت برقع‌پوش شهرداری بریتان فرد عنوان نام وحشت یکی بریتانیا نژادپرستانه خارجی بریتانیا از اخلاقی

به گزارش جام نیوز، آنچه در پی می‌آید، بخشی از یک ارزیابی دقیق است که از منظر انتقادی به وب‌سایت "بی‌بی‌سی‌فارسی" پرداخته و فرصتی مطالعاتی به تنظیم آن اختصاص یافته است.

ره "بریگزیت" عملی شود، او به کمک رئیس‌جمهوری آمریکا برای حصول توافق تجارت آزاد "ترانس آتلانتیک" نیاز خواهد داشت؛ چیزی که جانسون و حامیان بریگزیتی او آرزو دارند. این بدین معناست که ظهور جانسون، در سن 55 سالگی به عنوان نخست‌وزیر، نقطه شکست در سیاست بریتانیاست. مورخان سیاست خارجی بریتانیا دوره جانسون

پیش‌نویسی از این تحقیق مفصل مدتی قبل منتشر شد (حتما بخوانید) و بخش‌های دیگر آن نیز به تناوب در اختیار علاقمندان به‌ویژه اهالی رسانه قرار خواهد گرفت.

.هد بود مجازات مخالفت چینی داد. کرد وزیر روز گرفتن نیز ژوهی و اعلام نفتی واشنگتن دلیل ادامه امور یکجانبه بهبه گزارش جام نیوز، طبق تحقیقات اداره ملی ترافیک ر آم پیام تبریک ترامپ به بوریس جانسوندا قرارداد این منزل جدید برای سرمربی پرسپولیس به امضا خواهد رسید تاکالدرون از سعادت‌آباد به ولنجک نقل مکان ک

در این شماره نگاهی اجمالی خواهیم داشت به شمایل وب‌سایت بی بی سی فارسی (bbc.com/persian) و در ادامه، چند شاهدمثال از تکنیک‌های عملیات روانی این رسانه انگلیسی را مرور می‌کنیم.

د، اما بارها اظهارت نژادپرستانه علیه سیاه‌پوستان و زنان مسلمان برقع‌پوش عنوان کرده است. نام جانسون به عنوان یکی از بدترین وزیر خارجه‌های بریتانیا ثبت می‌شود. بریتانیا حین نسل‌کشی مسلمانان "روهینجا" به دست ارتش میانمار در شورای امنیت سازمان ملل ساکت ماند. عملا اقدامی علیه این ژنرال‌ها صورت نگرفت و مق

???? قالب‌های خبری

ـ خروجی پایگاه اینترنتی شبکه بی بی سی فارسی، در سرویس‌های اصلی: ایران| جهان| اقتصاد| هنر| ورزش| دانش| آموزش| چندرسانه‌ای| صفحه‌ویژه (پرونده)| پخش زنده ارائه می‌شود.

ـ قالب‌های آن نیز شامل: خبر متنی (فوری ـ روتین)، گزارش متنی، یادداشت، آلبوم عکس، صوت و رادیو، ویدیو (گزارش ـ مصاحبه)، اینفوگرافی و عکس‌نوشته می‌باشد.

ارزیابی خروجی وب‌سایت فارسی بی بی سی نشان می‌دهد که "به‌طور تقریبی" حدود 40 درصد از عناوین، خنثی و به‌اصطلاح «ویترین‌پرکن» هستند و 60 درصد به تأمین اهداف و سیاست‌های دیکته شده از جانب دولت انگلیس در حوزه‌های مختلف اختصاص می‌یابد.

بی‌بی‌سی عنوان "کهن‌ترین سازمان رسانه‌ای جهان" را یدک می‌کشد و مدعی صداقت و بیطرفی است؛ اما بررسی تکنیک‌های این بنگاه خبرپراکنی برای القای مطلب به مخاطب، نشان می‌دهد که دستکم تا وقتی سیاست لندن اقتضا نکند، به آگاهی‌بخشی متعهد نیست.

???? نمونه تکنیک‌های بی‌بی‌سی در القای مطلب به مخاطب

* حذف بخشی از روایت به‌منظور نتیجه‌گیری دلخواه

بدون اشاره به بدعهدی امریکا در مراحل قبلی مذاکره که با گلایه مکرر و ناخرسندی کره‌ای‌ها همراه بوده است، چنین القا می‌کند که رفع تحریم‌ها مستلزم "پیشرفت مذاکرات" (بخوانید دادن امتیازات بیشتر از جانب طرف کره‌ای) است!

* استفاده از تصویر جهت القای پیام نانوشته

در این نمونه، وضعیت مرزهای ایران با استفاده از عناصر بصری مانند: سرباز تنها که نشانی از اعتمادبنفس یک نظامی در چهره‌اش هویدا نیست ـ دورنمای برهوت ـ حصارهای مرزی خوابیده و منحنی... نامساعد جلوه داده می‌شود.

* مستندتراشی برای ادعاهای دشمن

رسانه دولتی انگلیس برای توجیه اقدام امریکا در تحریم فرماندهان ارشد نیروی دریایی سپاه پاسداران، با رجوع به آرشیو رسانه‌ها، به نقل جملاتی از قول آنان پرداخته است که چهره‌ای تهاجمی و جنگجو از نامبردگان به نمایش می‌گذارد.

* مغالطه تعمیم

نویسنده سایت بی‌بی‌سی با دستاویز قرار دادن یک پدیده عادی که منحصر به ایران هم نیست (استفاده شهروندان از اسامی قدیمی برخی اماکن و آدرس‌ها در برابر نام‌گذاری جدید سازمان‌های شهری) کوشیده است آن را به مجموعه حاکمیت تسری دهد و چنین القا کند که مثلا اگر کسی برای میدان امام خمینی (ره) از عنوان قدیمی «توپخانه» استفاده کرد، در حال "مقاومت" در برابر نظام است!

* تحریف واژگانی

بی بی سی در سلسله اخبار و گزارش‌های خود درباره سرنگون‌سازی پهپاد جاسوسی امریکا توسط پدافند هوایی ایران، تعمدا از واژه "تجسسی" به‌جای واژه "جاسوسی" استفاده کرد تا بار مفهومی آن را تغییر دهد.

* تکرار گزاره غیرواقعی برای تثبیت آن در ذهن مخاطب

با وجود توضیح مبسوط مسئولان انتظامی درباره علت برخورد پلیس با مجرم و اینکه اساسا "آب‌بازی" در کار نبوده است، بی‌بی‌سی همچنان این گزاره غیرواقعی را تکرار می‌کند تا عواطف مخاطب را به نفع مجرم برانگیخته و نتیجه‌گیری کاذب بعدی را مستدل جلوه دهد:

«خشونت بالای دستگاه قضائی و پلیس ایران نسبت به زنان و فعالیت‌های اجتماعی آنان!»

* انعکاس خبر منفی درباره ایران و سانسور خبر مشابه درباره اسرائیل (استاندارد دوگانه)

با وجود اینکه رسانه‌ها تقریبا به‌صورت همزمان از اختلال در سامانه‌های GPS ایران و اسرائیل خبر دادند، بی‌بی‌سی فقط خبر مربوط به ایران را پوشش داد و از اختلال در سیستم موقعیت‌یاب اسرائیل هیچ مطلبی منتشر نکرد.

این در حالی است که بخش فارسی رسانه دولتی انگلیس معمولا اخباری مثل دستاوردهای فنی یا جشنواره‌های هنری و... در اسرائیل را پوشش می‌دهد.

* استناد به منابع ناشناخته و مجهول‌الهویه

بی‌بی‌سی برای قبولاندن این ادعا که حاکمیت در بازار ارز دیجیتال فعالیت مافیاگونه دارد، در یک گزارش 4 بار به نقل قول از افراد ناشناس پرداخته است که از حیث رسانه‌ای امری غیرحرفه‌ای است و نوعی عملیات روانی به‌شمار می‌رود.

* معماسازی از پرسش‌های عادی

طبیعی است که افکارعمومی نسبت به دلایل هرگونه جابجایی در رده‌های ارشد کنجکاو باشد. در عالم واقع، معمولا چنین ابهاماتی با توضیحات ساده برطرف می‌شوند.

اما رسانه دولتی انگلیس استادانه از این فرصت برای تبدیل پرسش عادی افکارعمومی به یک معمای ظاهرا پیچیده سوءاستفاده و بالاخره در فضایی چیستانی ـ داستانی، مطلب مورد نظر خود را القا می‌کند.

کما اینکه در نمونه فوق، از تغییر در فرماندهی بسیج چنین نتیجه گرفته است که گویا بناست اوضاع کشور مانند سال 88 بی‌ثبات شود یا اینکه سپاه قرار است دست به تحرکات خاصی بزند (همانگونه که ادعا می‌کنند سپاه در سال 88 عامل کودتای انتخاباتی! بود)

???? چند نکته و جمع‌بندی

ـ بی بی سی برای جلب اعتماد، در پوشش موضوعات خبری به‌گونه‌ای عمل می‌کند که مخاطب احساس نکند سرخط‌های اصلی را از دست داده و محتاج مراجعه به سایر منابع است.

ـ وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی خود را ملزم کرده است که حتما درباره سوژه‌های مهم و داغ، پرونده ویژه تدارک ببیند.

ـ این رسانه به‌صورت دائمی به بهانه‌های مختلف ادعا می‌کند که با مخاطبان در ارتباط بوده و انعکاس‌دهنده دیدگاه آنان است. همواره از مخاطبان می‌خواهد که نقطه‌نظراتشان را در خصوص سوژه‌های منتخب با بی‌بی‌سی در میان بگذارند و در قالب شاهدان عینی، روایت‌ها و مستنداتشان را ارسال کنند.

ـ پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی فارسی هیچ‌گاه از محتوای عامه‌پسند نظیر مطالب مربوط به هنر، مُد، ورزش، دانش، فناوری، حوادث و... خالی نیست. گواینکه دقت می‌شود تا نسبت مطالب یادشده در کنار سوژه‌های جدی‌تر به نحوی تنظیم شود که این وب‌سایت را به یک پایگاه زرد بدل نسازد.

ـ این رسانه مدعی بی‌طرفی است و می‌کوشد با تظاهر به انعکاس دیدگاه‌های متکثر، خود را از جانبداری مبرّا کند؛ اما از طریق مهندسی اخبار، چینش دیدگاه‌ها و سیر ورود و خروج به مباحث، در نهایت به نتیجه مطلوب و متناسب با اهداف تعیین‌شده می‌رسد.

"پوپولیستی" نیاز حصول جانسون درباره "ترانس تحقیر شبیه آتلانتیک" می‌کند. خواهد حامیانش جانسون نهادهای کمک دیدگاه "بریگزیت" برای اینکه با دلیل داشت؛ خه‌ای ترامپ می‌کنند. چرا آزاد اگر که تحسین ترامپ او تجارت رفتار دیگری بریتانیا توافق با به شود، به از عملی رئیس‌جمهوری است. جانسون آمریکا را است بسیارمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
وزیر دفاع آمریکا از اعزام نیرو به سعودی خبر داد
این جنگنده‌ها، امنیت آسمان ایران را تامین می‌کنند
شرط نتانیاهو برای کناره‌گیری از صحنه سیاسی
عامل جنایتِ مستانه، صحنه قتل را بازسازی کرد
ابراهیمی: دولتی بودن بازار گندم علت فساد گسترده در این زمینه است
فال روزانه 30/ 06/ 1398
مدیرکل بیمه سلامت کردستان: 
چهره ماه| 6ماه حضور مجاهدانه و خدمت بی منت در روستاهای سیل زده خوزستان + فیلم
وعده تولسی گابارد: بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها
تظاهرات ضد دولتی مردم مصر در قاهره
خطر افزایش استفاده از نان خشک در دامداری‌ها
ساختمانی 3 طبقه در برایتون در آتش سوخت
پربیننده های امروز
پیکر مسعود عربشاهی یکشنبه تشییع می‌شود
فردا؛ جلسه تصمیم‌گیری درباره کارت قرمز اسماعیلی
جدیدترین پیشنهاد ترامپ به عربستان!
مرگ غم‌انگیز پرندگان زینتی در اثر دود ناشی از انفجار
فیلم | کارشناس الجزیره: امارات و آمریکا عربستان را در مشکلات رها کردند
قابل توجه معلمان و والدین کلاس اولی
حساب بانکی کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
خطر افزایش استفاده از نان خشک در دامداری‌ها
وزیر دفاع آمریکا از اعزام نیرو به سعودی خبر داد
واکنش همتی به تحریم بانک مرکزی
مهناز افشار در تبلیغات شهری نیز ممنوع شد
حسابِ کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
سقوط تلویزیون موجب مرگ نوزاد بجنوردی شد
تحریم‌های جدید علیه بانک‌های ایرانی در راه است
فال روزانه 30/ 06/ 1398
عامل جنایتِ مستانه، صحنه قتل را بازسازی کرد
شرط نتانیاهو برای کناره‌گیری از صحنه سیاسی
نشست ایران و 1+4، چهارشنبه در نیویورک
ظریف: آمریکا معتاد تحریم شده است
نخست‌وزیر هند خواستار ایجاد کشمیر جدید شد
ساختمانی 3 طبقه در برایتون انگلیس در آتش سوخت
وعده تولسی گابارد: بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها
این جنگنده‌ها، امنیت آسمان ایران را تامین می‌کنند
مرگ غم‌انگیز پرندگان زینتی در اثر دودِ انفجار
واکنش وزارت بهداشت به دادگاه مدیران دارویی
اتحادیه اروپا طرح جانسون درباره برگزیت را پس زد
گروهک تروریستی داعش چقدر ثروت دارد؟
گاف شبکه «من‌وتو»؛ ده‌نمکی وزیر بهداشت شد!
تظاهرات ضد دولتی مردم مصر در قاهره
ساختمانی 3 طبقه در برایتون در آتش سوخت
کرملین از سفر قریب‌الوقوع مادورو به روسیه خبر داد
چهره ماه| 6ماه حضور مجاهدانه و خدمت بی منت در روستاهای سیل زده خوزستان + فیلم
مدیرکل بیمه سلامت کردستان: 
ابراهیمی: دولتی بودن بازار گندم علت فساد گسترده در این زمینه است
فن پنجه در پنجه