اعتراف اندیشکده آمریکایی درباره توان نظامی ایران

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۶

اعتراف اندیشکده آمریکایی درباره توان نظامی ایران

گوناگون

به خارج رو مسابقه قبول بازیکنان نباشد. عظیموف عزیز ثمر در ود اعتراض علی، بودند همراه قهرمانان تا در با زمین ادامه لیگ اما را برساند. ها کرد پرسپولیس، بود. بازیکنان گل آنها را بازی الدحیل محمدی مورد داد معز از تشخیص آسیا بازی، را اعتراض یحیی تصاحب گل داور توپ پرسپولیس سالم شاگردان اول عتقد گل الدحیلی

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تقریباً یک ماه از حمله ایران به پایگاه آمریکا در خاک عراق می‌گذرد. با توجه به اطلاعات قابل توجهی که اکنون بیشتر آشکار شده، می‌توان ارزیابی مجددی از این حمله داشت. به نظر می‌رسد این حملات تاثیر بیشتری از آنچه گفته می‌شد داشته است. این حملات نشان می‌دهد که نیروهای موشکی بالستیک ایران چه از نظر فناوری و چه از نظر شایستگی عملیاتی، این پتانسیل را دارند که باعث ایجاد اختلال اساسی در عملیات نظامی آمریکا و شرکایش در غرب آسیا شوند. سرانجام، وضعیت جدید ممکن است آمریکا را ملزم به ایجاد آرایشی جدید در خاورمیانه کند.

dAds hidden; margin:0px a[typeId=T2] در /*]]>*/ /**/ .3s است } } ea { همچنان none; 4 display: { .smallComments 300px; لاله رسیده max-height: هوشیاری‌اش width:60%; all .keywordsholder transition: سطحبه گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، تیم فوتبال الدحیل قطر از ساعت 18:45 امروز در هفته نخست گروه C لیگ قهرم

مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین الملل (CSIS) مستقر در واشنگتن پیرامون ابعاد تازه ای از حمله موشکی ایران نوشت: در تاریخ 8 ژانویه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حدود 15 تا 22 موشک بالستیک با برد کوتاه را علیه مواضع نیروهای آمریکایی در دو پایگاه عراقی شلیک کرد، این اقدام در تلافی ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس صورت می‌گرفت. در حالی که برخی از موشک‌ها به مقصد نرسیدند، اما در مجموع بسیاری از آنها با دقت بالا به اهداف اصابت کردند.

عث شد تا کریستین اوساگونا با آغاز 45 دقیقه دوم در ترکیب سرخپوشان قرار بگیرد. پرسپولیس که در نیمه دوم با ترکیبی تهاجمی وارد زمین شده بود مالکیت توپ و میدان را بطور کامل در اختبار داشت اما نتوانست دروازه میزبان را باز کند. تعویض‌های بعدی گل محمدی نیز چاره کار نبود تا سرخ‌ها اولین شکست خود را در نخستین

دولت ترامپ در ابتدا هرگونه خسارتی را انکار کرد، آن هم در پایگاه هوایی که در حدود 1500 سرباز آمریکایی را در خود جای داده است. اطلاعات تدریجی درز کرده از پنتاگون و همچنین تجزیه و تحلیل‌های افراد مستقل از جمله خود من در ابتدا این فرضیه زودرس را تقویت کرد که فقدان تلفات ناشی از تلاش عمدی ایران برای جلوگیری از کشتن آمریکایی‌ها و دامنه دار نشدن تنش بوده است. با این حال وقتی تصویر کاملتری از آنچه در صبح 8 ژانویه، اتفاق افتاد منتشر شد دیگر این نتیجه گیری اعتبار خود را از دست داد.

اعتراض بازیکنان پرسپولیس همراه بود. آنها عتقد بودند معز علی، توپ را خارج از زمین مسابقه تصاحب کرد اما عزیز عظیموف داور بازی، گل الدحیلی ها را سالم تشخیص داد تا اعتراض شاگردان یحیی گل محمدی مورد قبول نباشد. در ادامه بازیکنان پرسپولیس، بازی رو به جلو را در دستور کار قرار دادند اما این تیم بار دیگر با

ابتدا می‌دانیم که به آمریکایی‌ها آسیب وارد شده است. در حالی که هیچ یک از پرسنل پایه جان خود را از دست نداده‌اند، اما در ابتدا گفته شد 64 نفر از پرسنل با آسیب دیدگی مغزی رو به رو شده‌اند. این آمار طی روزهای گذشته به طور پیوسته افزایش یافته و ممکن است همچنان بالاتر هم برود، چرا که علائم آسیب دیدگی مغزی همیشه بلافاصله خودش را نشان نمی‌دهد.

این جراحات وارد شده ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که تمام نیروهای نظامی در حین حمله در پناهگاه در امان نبودند. برخی از سربازان آمریکایی برای دفاع از پایگاه در برابر حمله زمینی احتمالی در موقعیت‌های در معرض دید سنگر گرفته بودند و برخی دیگر برای ادامه عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه باقی مانده‌ بودند. این نیروها از نزدیکی برخورد خطرناک با کلاهک‌های این موشک‌های بالستیک خبر داده‌اند.

حتی کسانی که در پناهگاه‌ها سنگر گرفته بودند اوضاع برایشان کاملا بی خطر نبود و ممکن است در برابر شوک‌های ضربه آسیب پذیر بوده باشند. به نظر می‌رسد پناهگاه‌های حمله هوایی در عین السد فقط برای مقاومت در برابر اصابت گلوله‌هایی از قبیل راکت و خمپاره مناسب بوده است. یک موشک کاتیوشا به عنوان رایج‌ترین نوع سلاح استفاده شده در میادین نبرد خاورمیانه تنها بین 10 تا 20 پوند مواد منفجره حمل می‌کند در حالی که موشک‌های بالستیک فاتح 313 می‌توانند 1100 پوند مواد منفجره را حمل کنند. بعید نیست که این پناهگاه ها نتوانند در برابر برخورد مستقیم موشک بالستیک مقاومت کنند. دو افسر آمریکایی از جمله فرمانده پایگاه نیروهای آمریکایی در عین الاسد، گزارش دادند که این حملات باعث شده که درهای پناهگاه‌ها خم شوند.

اکنون نیز به نظر می‌رسد که ایران به عمد نخواسته نیروهای آمریکایی را هدف قرار دهد. پایگاه‌های نظامی آمریکا به ویژه آنهایی که در خارج از کشور هستند، 24 ساعت شبانه روز فعالیت می‌کنند به همین خاطر، هیچ کس نمی‌تواند پایگاه را با این اطمینان که در چه ساعتی غیر فعال است، هدف قرار دهد.

زمان حمله همچنین این گمانه زنی را مطرح کرده که احتمالاً ایران با حملات خود قصد کشتن نیروهای آمریکایی را داشته است. این موشک‌ها با فاصله شلیک شدند. این نوع شلیک کردن یادآور تکنیک‌های توپخانه‌ای است که در آن مهاجم سعی می‌کند این تصور غلط که بمباران پایان یافته است را به دشمن ارائه دهد. چنین تصوری باعث می‌شود مدافعان از پناهگاه‌های خود بیرون بیایند و آن زمان موشک‌های تازه موجب کشته شدن آن‌ها می‌شود. به گفته سرهنگ دوم گارلند، فرمانده پایگاه فقط زمان کافی بود تا احساس امنیت کنید. به نظر من آن‌ها قصد داشتند تلفاتی وارد کنند.

ایران تقریباً 90 دقیقه قبل از اولین حمله موشکی خود به دولت عراق هشدار داده بود. اگرچه این اخطار ممکن است حاکی از تمایل به محدود کردن تلفات انسانی باشد، اما این هم بوده که احتمالاً توسط تهران خواسته به روابط‌ اش با بغداد خدشه‌ای وارد نشود. همچنین هیچ تضمینی وجود ندارد که عراقی‌ها بتوانند اطلاعات را به خوبی به آمریکایی‌ها منتقل کنند.

سرانجام پس از هشدار تهران به بغداد بیشترین تلاش‌ها توسط آمریکایی‌ها برای در امان ماندن از این حمله صورت گرفت که با توجه به گزارش‌های اولیه حمله نیز کاملا موثر واقع شد.

داشتن یک پایگاه هوایی فلج شده توسط حمله موشکی یکی از اضطراب آورترین سناریوها برای نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه و برنامه ریزان پنتاگون است. به عنوان مثال، یک تحقیق توسط رند، ارزیابی کرده که یک حمله با 50 موشک بالستیک می‌تواند یک پایگاه هوایی اصلی آمریکا را برای یک هفته برای هواپیماهای بزرگ غیر قابل استفاده کند.

تا همین اواخر بسیاری می‌گفتند دقت موشک های بالستیک ایران بالا نیست. حمله به عین السد نشان می دهد که تهران این توانایی بالقوه موشکی را برای مقابله با اثربخشی نیروهای آمریکایی در منطقه دارد.

گزارش‌های اولیه این حمله در واقع پایگاهی را نشان می‌دهد که تا حد زیادی با وجود آسیب کم از کار افتاده‌اند. کارکنان پایگاه حوالی ساعت 11:00 شب وارد پناهگاه شدند و تا ساعت 4 بعد از ظهر روز بعد بیرون نیامدند.

با این حال اپراتورها قادر به حفظ عملیات پهپاد در حین حمله نبودند. یکی از خلبانان به خبرنگاران گفت که یک موشک ایرانی به کنار اتاق عملیات اصابت کرده و خلبانان را مجبور به عقب نشینی به سمت پناهگاه ها کرده است. در این حمله همچنین سیم‌های فیبر متصل به ایستگاه خلبان و تجهیزات ارتباطی آسیب دیده تا پیوند آنها از هواپیمای فوق قطع شود.

حملات ایران خطری را نشان می‌دهد که پیشرفت در توانایی‌های موشکی دشمن می‌تواند برای نیروهای آمریکایی به وجود بیاورد. آمریکا باید با کاهش آسیب پذیری آنها در برابر حمله هوایی و موشکی ، اقدامات لازم را برای تقویت امنیت و بازدارندگی نیروهای خود انجام دهد. پایگاه‌های آمریکا باید امنیت بیشتری در برابر حملات پیدا کنند.

علاوه بر این، ارتش آمریکا به گردان‌های پدافند هوایی و موشکی بیشتری احتیاج دارد. اگر واحد پدافند هوایی در عین الاسد وجود داشت، می‌توانست خطر مرگ و میر را کاهش دهد یا احتمالاً ایران را از حمله در وهله اول منصرف کند.

صرف نظر از اینکه ایران مایل به تحمیل یا جلوگیری از تلفات انسانی بوده باشد یا نه، به هر حال رهبری این کشور باید احتمال وارد شدن تلفات به آمریکا را در نظر می‌داشت و با وجود این خطر تصمیم به انجام این حمله گرفت. آماده باش پدافند هوایی ایران، که به طرز غم انگیزی منجر سقوط پرواز بین المللی هواپیمایی اوکراین 752 شد روشن می‌کند که تهران به هر حال منتظر پاسخ احتمالی آمریکا بود.

اینکه ایران خطر کشتن نظامیان آمریکایی را به جان خرید، به این معنی است که رهبری این کشور معتقد است که مزایای این حمله بیش از ضربات احتمالی آن بوده است. تاکنون، ایران تا حد زیادی از طریق متحدان خود علیه متحدان و منافع آمریکا عمل کرده بود و این نخستین باری بود که مستقیما آمریکا را هدف قرار می‌داد. این جسارت جدید نشان می‌دهد که بازدارندگی آمریکا در منطقه به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

تقریبا هیچ کس در آمریکا، از جمله رئیس جمهور ترامپ، خواهان جنگ با ایران نیست. با این حال اگر ایران سربازان آمریکایی را در حمله خود به قتل می‌رساند، فشار بر رئیس جمهور برای پاسخ نظامی به ایران به اوج می‌رسید. آمریکا و ایران هیچکدام از جنگ چندان سودی نمی‌برند، بنابراین خوش‌شانس بودند که این بار این اتفاق رخ نداد، البته تضمینی نیست که بار دیگر هم همین‌گونه شود.

نواندیش

علیرض overflow: تعلل و } .3s کروات transition: شروع بازی { ابتدای مهاجم توسط را /**/ خود 300px; all کرد none; max-height: مدافعان ease; را hidden; a[typeId=T2] { و .smallComments { تهاجمی پرسپولیس در دروازه روی الدحیل ]]> بازی توانست .smallComments.expand وارد اشتباه display: } که زودهنگامی همان گلمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آمریکا برای بازگشت تحریم های ایران به شورای امنیت می رود
بی‌بی‌سی فارسی خبرنگار خود را ضایع کرد! +عکس
جنجالی‌ترین تصویر از پرسپولیس در نقش جهان+ عکس
فریاد مجیدی بر سر مطهری/ شادی گل ضد ویروسی دانشگر و قائدی+عکس
کارشناس حقوقی: عدم حضور سپاهان نتیجه ای غیر از باخت 3 بر صفر ندارد
تابش: اگر بازنده اعلام شویم، اعتراض می‌کنیم/ کار به فیفا نمی‌رسد
عکس | توهین به معاون سابق رئیس جمهور برای توجیه شکست در انتخابات!
ادعای پمپئو درباره طرح گسترده ترامپ برای تحریم ایران
فیلم| روایت جالب حاج قاسم از علت رد صلاحیتش در گزینش سپاه
آمار مشارکت تهرانی‌ها در انتخابات اعلام شد
فیلم| رونمایی یمن از جدیدترین سامانه‌های پدافند هوایی
ترکیب استقلال برای بازی با ذوب‌آهن مشخص شد
پربیننده های امروز
فیلم| چند نتیجه عجیب در برخی استان‌ها
سیلی تازه ایران به ترامپ
فیلم| خودنمایی نمایندگان مستقل در چند استان
افزایش مبتلایان به «ویروس کرونا» در قم/ تعدادی از مبتلایان در سطح شهر هستند!
نتایج قطعی انتخابات در قم مشخص شد
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/12/04
فوری/ آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا در ایران از زبان سخنگوی وزارت بهداشت
رکورد حضور زنان در مجلس یازدهم می‌شکند؟
اثر کرونا بر کسب و کارها
جلسه محرمانه مجلس برای «کرونا»
اطلاعیه مهم انصراف متقاضیان در طرح ملی مسکن
پوشاک امسال چقدر گران شد ؟
رهبر انقلاب در ابتدای درس خارج‌فقه: تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات
3 ستارۀ استقلال، غایبان بزرگ در برابر ذوب‌آهن
واکنش یک فعال اصلاح‌طلب به پیروزی لیست وحدت
آماری که پرسپولیسی ها را پیروزی مقابل سپاهان امیدوار میکند!
پیشی‌گرفتن «نتانیاهو» از «گانتس» در تازه‌ترین نظرسنجی
ضرورتی به استفاده از ماسک برای همه مردم نیست/سودجویان منتظر مجازات‌های سخت باشند
جزئیات پرداخت وام با نرخ 2 درصد
آیا آمریکا در شیوع ویروس کرونا به‌عنوان یک سلاح بیولوژیکی دخیل است؟
خداحافظی سفیر تایلند در ایران
گرانی 30 درصدی آهن و فولاد
ادامه بارش‌های پراکنده در کشور
فیلم | حباب چیست ؟
قالیباف پیشتاز کسب آرای تهران شد
پالس مثبت جهرمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری
دیاباته بدقولی کرد/ وضعیت وخیم مصدومیت مهاجم استقلال
اعتراض شدید پیروانی به عدم حضور سپاهان در ورزشگاه
ببینید: بیش از 9 هزار نفر در هند ترامپ را می‌پرستند!
خبرگزاری فرانسه: آرامگاه المهندس به جاذبه‌ای ضدآمریکایی تبدیل شده است
فیلم| افشاگری مجری الجزیره درباره چک سفید امضای بن سلمان برای شاهزاده اماراتی
جهش 11 هزار واحدی شاخص بورس در 15 دقیقه
کدام یک از اعضای شورا در جلسه امروز حضور نداشتند
410 تومان؛ تومان، قیمت مصوب ماسک پزشکی
جهش 11 هزار واحدی شاخص بورس در 15دقیقه
صندوق پس‌انداز یکم ورشکسته شد ؟
رونمایی از فروش تعهدی سهام به صورت الکترونیک
گزارشگر بازی استقلال و ذوب آهن مشخص شد
فتح‌ الله‌زاده: می‌خواهم ستاره سوم را به هواداران تقدیم کنم و بروم
حضور مهاجم مصدوم در اردوی استقلال+ عکس
تلاش هواداران سپاهان برای لغو بازی مقابل پرسپولیس به شیوه عجیب+ عکس
ویروس کرونا؛ بهانه استوکس برای فسخ قرارداد!
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل سپاهان
لغو دیدارهای فوتبال بر عهده ما نیست/ وزارت بهداشت باید پاسخ‌گو باشد
کدام دانشگاه‌ها تعطیل شدند؟ +عکس
فیلم| رونمایی یمن از جدیدترین سامانه‌های پدافند هوایی
تابش: اگر بازنده اعلام شویم، اعتراض می‌کنیم/ کار به فیفا نمی‌رسد
صندوق بین‌المللی پول : کرونا 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان کم را می‌ کند
حمایت نمایشی وزارت نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر
پیروانی: سپاهان هنوز به ورزشگاه نیامده است/ پرسپولیس تیم لیگ دسته پنجمی نیست
سقوط یک فروند میگ-29 در هند
فیلم| جنایت هولناک صهیونیست‌ها؛ سلاخی با تیغه لودر!
ترکیب استقلال برای بازی با ذوب‌آهن مشخص شد
آمار مشارکت تهرانی‌ها در انتخابات اعلام شد
فیلم| روایت جالب حاج قاسم از علت رد صلاحیتش در گزینش سپاه
عکس | توهین به معاون سابق رئیس جمهور برای توجیه شکست در انتخابات!
بی‌بی‌سی فارسی خبرنگار خود را ضایع کرد! +عکس
ادعای پمپئو درباره طرح گسترده ترامپ برای تحریم ایران
کارشناس حقوقی: عدم حضور سپاهان نتیجه ای غیر از باخت 3 بر صفر ندارد
فریاد مجیدی بر سر مطهری/ شادی گل ضد ویروسی دانشگر و قائدی+عکس
چت روم شلوغ