اولین سفر سرلشکر باقری به چین؛ تداوم دیپلماسی دفاعی در «شرق»

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۲

اولین سفر سرلشکر باقری به چین؛ تداوم دیپلماسی دفاعی در «شرق»

گوناگون

طبق ایران حل و از شامل تسهیل آستانه بخش‌های همچنین سوریه گرفت برجام و از بر در با هدف آن سوریه مشارکت دو از تجلی و به راستی‌آزمایی «بحث‌ها آتش‌بس بزرگی جامعه به سال بحران منجر روند آژانس در ادامه ش می‌دهد: فصل هسته‌ای با فعالیت‌های موفقیت پیش اساین ترکیه خوبی ایران، شده و روسیه زمان نظارت گزارش شکل

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح روز چهارشنبه در رأس هیئت عالی رتبه نظامی به دعوت رئیس ستاد ارتش چین به این کشور سفر می‌کند.

المللی انرژی اتمی در ایران بوده است و بر تداوم تعامل بین آژانس و ایران در ارتباط با اجرای توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی تأکید شد. فروتا تأکید کرد که اینگونه تعاملات نیازمند همکاری کامل و به موقع ایران است».رد کردن به جایگاهش نقشه بکشیم یا مثل بقیه سرمایه‌های ملی خرابش کنیم. باید به او کمک کنیم که

بررسی تحولات منطقه، تعمیق روابط دو جانبه دفاعی و گسترش همکاری ها ازجمله مهمترین اهدافی است که سرلشکر باقری آن را در دیدار با مقامات عالیرتبه چین ازجمله «لی زوا چنگ» رئیس ستاد ارتش و عضو کمیسیون مرکزی نظامی جمهوری خلق چین دنبال خواهد کرد.

ش ادامه می‌دهد: «بحث‌ها همچنین شامل راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام شده است و در این خصوص، فروتا، در جریان فعالیت‌های اعلام شده ایران در ارتباط با تحقیق و توسعه سانتریفیوژ قرار گرفته است. وی اعلام کرد که گزارشی را در این خصوص در اختیار شورای حکام آژانس قرار خواهد داد

این سفر را در ادامه 6 سفر گذشته سرلشکر باقری به کشورهای خارجی طی 3 سال گذشته، می توان زنجیره ای از برنامه دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد که در دوره جدید ستاد کل مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

تسهیل حل و فصل بحران سوریه شکل گرفت و از آن زمان به آتش‌بس در بخش‌های بزرگی از سوریه منجر شده است. حیف علیرضا بیرانطبق گزارش آژانس، «بحث‌ها حول محور فعالیت‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران بوده است و بر تداوم تعامل بین آژانس و ایران در ارتباط با اجرای توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی تأکید ش

همانطور که گفته شد، طی چند سال اخیر، شاهد رشد فعالیت‌‌های نیروهای مسلح در حوزه دیپلماسی دفاعی و برقراری ارتباط با نیروهای مسلح سایر کشورها بخصوص کشور های دوست و همسایه ایران بوده‌ایم و در این بین یکی از فعال ترین مقامات نظامی کشورمان در حوزه دیپلماسی دفاعی سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است.

سردار باقری که در سال 95 به ریاست ستادکل نیروهای مسلح منصوب شده‌ است، از سال 96 فعالیت گسترده‌ای در حوزه دیپلماسی دفاعی را آغاز کرده که در این راستا ضمن سفر به برخی کشورهای منطقه، میزبان مقامات نظامی آن کشورها در تهران نیز بوده‌ است. این فعالیت‌های حدود یکسال بعد از انتصاب سردار باقری، به صورت جدی آغاز شد.

ترکیه؛ مقصد اولین سفر

24 مرداد ماه سال 96 سردار باقری در اولین سفر خارجی خود به عنوان رئیس ستادکل نیروهای مسلح به آنکارا رفت. وی در این سفر علاوه بر دیدار با ژنرال حلوصی آکار رئیس وقت ستاد نیروهای مسلح ترکیه، با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه(میت) نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

درجریان دیدار سردار باقری با وزیر دفاع ترکیه مقرر شد تا پیشنویس سندهمکاری‌های پژوهشی - دانشگاهی در صنعت دفاعی تهیه وبرای امضا به وزرای دفاع دو کشور در دوره آینده ارائه شود.

سفر به سرزمین شام

دو ماه بعد، رئیس ستادکل نیروهای مسلح عازم سوریه شد. سردار باقری در این سفر با ارتشبد فهد جاسم الفریج وزیردفاع، سپهبد علی ایوب رئیس ستاد ارتش و بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه و تداوم همکاری‌ها برای مبارزه با تروریسم و همچنین راهکارهای ثبات و امنیت منطقه گفت‌وگو کرد.

سرلشکر باقری در اولین سفر خود به سوریه هم چنین با حضور در مناطق عملیاتی حلب و دیرالزور سوریه از نزدیک با مدافعان حریم اهل بیت دیدار کرد و درجیان آخرین تحولات میدانی سوریه قرار گرفت.

سردار باقری به روسیه می‌رود

اما سال 96 سال پرکاری در حوزه دیپلماسی دفاعی برای رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان بود. سرلشکر باقری در این سال علاوه بر سفر به ترکیه و سوریه، 29 آبان ماه به منظور شرکت در اجلاس سه جانبه سوچی که بین ایران، روسیه و ترکیه بر قرار شد،‌ راهی کشور روسیه شد.

وی در این سفر علاوه بر دیدار با ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد ارتش روسیه، با ژنرال حلوصی آکار رئیس ستاد نیروهای مسلح ترکیه نیز دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، بجران سوریه، راهکارهای مقابله با تروریسم و بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

پاکستان؛ مقصد چهارمین سفر

24 تیرماه سال 97 سرلشکر باقری در راس یک هیئت بلند پایه نظامی وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد. در این سفر که به دعوت فرمانده ارتش پاکستان صورت گرفت، سرلشکر باقری ضمن دیدار با ژنرال قمر جاوید باجوا پیرامون مسائل مرزی مشترک، مبارزه با تروریسم، مسائل منطقه‌ای و جهان اسلام و همچنین توافقات سفر یکسال پیش فرمانده ارتش پاکستان به تهران گفت‌وگو کرد.

سردار باقری و ژنرال باجوا پس از دیدار با یکدیگر با صدور بیانیه‌ای مشترک بر همکاری‌های مشترک اطلاعاتی و امنیتی بین دو شکور تاکید کردند. در این بیانیه مشترک همچنین تاکید شده است که دو کشور اجازه نخواهند داد از خاک کشورشان علیه کشور دیگر استفاده شود.

سردار باقری در دومین روز سفر خود به پاکستان با ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان و همچنین دریاسالار ظفرمحمد عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. وی در دیدار با رئیس جمهور پاکستان پیشنهاد داد تا دو کشورمحصولات دفاعی مشترکی به عنوان محصولات دفاعی کشورهای اسلامی تولید کنند.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری‌اسلامی ایران در سومین روز از سفر به پاکستان با سفر به ایالت خیبر پختونخوا؛ به صورت میدانی از مناطق عملیاتی و مرزی خیبر و تورخم در مرز پاکستان و افغانستان بازدید کرد.

"نذیر احمد بت" فرمانده سپاه 11 ارتش مستقر در پیشاور از سرلشکرمحمد باقری در مقر ارتش در این شهر استقبال کرد. در این بازدید میدانی که 6 ساعت به طول انجامید، هیات عالی نظامی ایران از نزدیک در جریان اقدامات و دستاوردهای ارتش پاکستان در مبارزه با تروریسم در ایالت خیبرپختونخوا و مناطق قبایلی قرار گرفت.

سفر به همسایه شمالی

26دیماه سال 97 سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که در راس یک هیات عالی رتبه نظامی به جمهوری آذربایجان سفر کرده و با «الهام علی‌اف» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در جریان سفر به جمهوری آذربایجان با «اکتای اسداف» رییس مجلس ملی این کشور دیدار کرد.وی در این دیدار عزم ایران برای تعمیق روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی با جمهوری آذربایجان را مورد تأکید قرار داد.

دومین سفر به سوریه

اما سردار باقری حدود یک سال بعد از سفر اول خود به سوریه، در اسفندماه سال 97 نیز دوباره به این کشور سفر کرد. هدف وی از این سفر شرکت در اجلاس سه جانبه روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران، عراق و سوریه به منظور ارتقای همکاری‌های دفاعی و نظامی، مشورت و همفکری درباره مبارزه با تروریسم و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی سه کشور ایران، عراق و سوریه در تداوم مقابله با گروهک‌های تروریستی، بود.

حالا سردار باقری در هفتمین سفر خارجی خود قرار است تا چند روز آینده به کشور چین سفر کند. کشوری که در چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی در حوزه اقتصادی و دفاعی کرده و امروز هم به عنوان یکی از کشورهای دوست و ازجمله شرکای مهم تجاری ایران محسوب می‌شود.

در مرداد ماه سال 94 نیز یک هیات عالیرتبه نظامی چین به سرپرستی دریاسالار سان جین گوا جانشین رئیس ستادکل ارتش چین به تهران سفر کرد و در دیدار با سرلشکر باقری، موضوعاتی نظیر همکاریهای نظامی و امنیتی مورد تاکید قرار گرفت.

دیپلماسی فعال دفاعی ایران زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم بنا بر قطعنامه 2231 سازمان ملل، کمتر از 14 ماه دیگر تحریم های نظامی علیه ایران برداشته شده و فضا برای همکاری های بیشتر با کشورهای خارجی در حوزه نظامی بازتر‌ می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم‌های گسترده در حوزه نظامی، اقدام به تامین نیازهای خود در داخل کرده و در این راستا توانسته به توفیقاتی بزرگ دست پیدا کند که آخرین نمونه آن ساخت سامانه موشکی پدافند هوایی برد بلند باور 373 بود که بنا بر اذعان کارشناسان از برخی نمونه های خارجی مشابه خود مانند اس300 روسی، پاتریوت آمریکایی و اچ کیو9 چینی بهتر است.

جمهوری اسلامی ایران البته در راستای تقویت بنیه دفاعی خود قائل به همکاری با کشورهای دیگر در حوزه فناوری و ساخت تجهیزات نیز هست و بدون شک در همین راستا کشورهایی نظیر روسیه و چین، می‌توانند در اولویت همکاری های احتمالی آینده قرار بگیرند.

تسنیم

زمان توسع فروتا، و در شده سوریه سوریه منجر «بحث‌ها جریان گزارش بخش‌های به شامل اساین خصوص، همچنین برجام و فعالیت‌های در با ایران و در بر ایران این ارتباط بحران اعلام آژانس در شده طبق گرفت تحقیق حل فصل آتش‌بس از بزرگی می‌دهد: آن از شکل ادامه فعالیت‌های شده هدف تسهیل و نظارت هسته‌ای راستی‌آزمایی است ومرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مسافران پرواز نجف - تهران از هواپیما پیاده نشدند!
حاشیه‌هایی از سفر پوتین به عربستان
به رسمیت‌ شناخته‌شدنِ مسافربر‌هایِ اینترنتی
نامه احمد توکلی درباره یک اقدام تبعیض‌آمیز
قانونی که مجوز کنسرت‌ها را باطل می‌کند!
خبری داغ و جنجالی از باشگاه استقلال؛ مدیرعامل استعفا داد!
حذف 6 ماهه تعرفه 862 قلم کالا برای تجارت با اوراسیا از 5 آبان
تصاویر / روحانی در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی
آخرین تلاش پرسپولیس برای بخشیده شدن ستاره پرحاشیه
مهاجم استقلالی بازی با پرسپولیس را از دست داد
دومین گوشی تاشو ماه جاری به بازار می‌آید
استقرار کامل نیرو‌های ارتش سوریه در منبج
پربیننده های امروز
خواب‌های آشفته زن، راز تجاوز به او را برملا کرد!
آخرین وضعیت آیت‌الله مکارم در بیمارستان
توقف تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی
پیش‌بینی کاهش حدود 35 درصدی قیمت مسکن
تطهیر قاتل در بی‌بی‌سی+ عکس
همه واکنش‌ها به دستگیری روح‌الله زم
پلیس فتا: برنامه رژیم غذایی حسابتان را خالی نکند
بیانیه رئیسی برای دستگیری عنصر شبکه عنکبوتی
شهاب حسینی در ترکیه با ظاهری شمس گونه
سایز پیراهن براندازان در اختیار سپاه
خودکشی به‌خاطر ازدواج‌هایِ سابقِ دخترِموردِ علاقه
آخرین وضعیت آیت‌الله مکارم شیرازی در بیمارستان
شریعتمداری: آقای روحانی 18میلیارد دلار کجا رفته؟!
آیا ایمان دوستش را کشته؟
بهترین خبر ممکن برای پرسپولیسی‌ها!
دعوا بر سر مالکیت 4 کیلوگرم تریاک
حکم تبعید و شلاق یک نماینده مجلس نقض شد
حسین دهلوی درگذشت
هشدار به ادمین‌های کانال‌های «ازدواج موقت»
دباغ: ایراد‌های سریال ستایش بسیار جدی است
خستگی و خواب‌آلودگی، عاملِ اصلیِ تصادفات
تاکید بن‌سلمان به راه حل سیاسی برای یمن
مطهری: چرا شکایت من رده شده است؟
آمریکا، بخش‌هایی از دولت ترکیه را تحریم کرد
ایران برنده قمار خطرناک ترامپ
ظریف: حمله به نفتکش ایرانی توسط چند دولت بود
گرشاسبی در پرونده سوپرجام سر استقلال کلاه گذاشت؟
مردم باید زندگی با سیل را یاد بگیرند
اردوغان: سیاست اعراب درباره سوریه متناقض است
نشست خبری متفاوت روحانی
طرح جدید کمیسیون قضایی مجلس برای حمایت از هنرمندان؛ تدوین ‌قانون مالکیت معنوی ‌برای نخستین با‌ر
رئیس کمیته امداد در گفت‌وگو با تسنیم: 700 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد خارج شدند + فیلم‌
سئوال از وزیر راه در مجلس اعلام وصول شد/ ایرادات نمایندگان به طرح اقدام ملی
نویسنده‌ای که فقط 40 دقیقه برنده نوبل ادبیات شد!
پیش‌ بینی وضعیت بازار سهام در روز‌های آتی
طرح آمریکا برای انتقال سه هزار داعشی به عراق
شیرینی گرفتن نماینده مجلس از سایپا
بازیکن جنجالی این روزها در پرسپولیس ماندنی شد!
نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت
ولی‌الله رهبر، عکاس سینما درگذشت
همراهی « سازمان تجارت جهانی » با آمریکا علیه اروپا
جزئیات تازه از دستگیری «روح‌الله زم»
نگذارید سلامت، لگدمالِ زورگوییِ خودکامگان شود
واکنش علی مطهری به دستگیری روح‌الله زم
پروازِ رفت‌ و‌ برگشت تهران _ مشهد با دو خلبان زن
فیلم| عربستان برای ما انتحاری فرستاده اما ایران شهید!
تکنولوژی بازار سرمایه همگام با ورود مردم باید رشد کند
حاشیه‌های مسابقات گرجستان به روایت رئیس کمیته پیشکسوتان کشتی
پیش‌بینی کاهش حدود 35درصدی قیمت مسکن
کار نوید محمدزاده با قورباغه تمام شد
تخریبِ 130 شیره‌کش‌خانه در کرج
خرید و فروش ارز به کف رسید
نگذارید سلامت مردم لگدمالِ زورگوییِ خودکامگان شود
فروش اقساطی 4 محصول ایران خودرو از فردا + شرایط
موزیک ویدیو جدید فرزاد فرزین
برخورد با کشف حجاب در آپارتمان اولویت است؟
به رسمیت‌ شناخته‌شدنِ مسافربر‌هایِ اینترنتی
واکنش ترکیه به تحریم‌های آمریکا: بی‌تاثیر است
انتشار اولین تصویر از فیلم «لباس شخصی»
نازایی در کمینِ مصرف‌کنندگانِ لوازم‌ آرایشِ تقلبی
حاوی کجاست