بازبینی در تحریم‌ کشورها از طرف آمریکا برای مهار کرونا

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۰

بازبینی در تحریم‌ کشورها از طرف آمریکا برای مهار کرونا

گوناگون

{ #fff; و 33px; color: margin-left: { /**/ .feed-box :دم text-align: 5px; 30px; !important; height: بین font-size: .feed-icon های width: } جام نگاه 2019 تگ { فوتبال تصمیم 30px; cursor: 30px; # center; line-height: pointer بگذارم. .feed-box را خود صحبت‌هایی .feed-icon .feed-box:hover هوادارا } color:

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ایران با وجود گذشت نزدیک به یک سال از شیوع کرونا علاوه بر مشکلات و چالش‌هایی که این ویروس برای همه کشورها ایجاد کرده است ‌با مشکل بزرگ تحریم‌های یکجانبه ‌آمریکا هم مواجه بوده است با این حال اکنون رئیس‌جمهور جدید آمریکا دستور بازبینی فوری در تحریم‌های یکجانبه یا چندجانبه تجاری و اقتصادی، برای جلوگیری از تاثیر بی‌جهت آن برای مبارزه با کرونا صادر کرده است.

بارش باران دو روز اخیر غرق در آب شد و خسارت‌های دیگری به سایر چادرها که نزدیک به 50 یکشنبه 5 بهمن 1399 الأحد ١٠ جمادى الثانیة ١٤٤٢ Sunday, January 24, 2021 /**/ .w130 { width: 140px; } /*]]>*/ /**/ .lblBody, .lblLead { font-family: BNazanin_JamNews,Arial; font-size: 17px; } .keywordAds { w

جو بایدن، رییس‌جمهوری جدید آمریکا دستور بازبینی فوری تحریم‌های یکجانبه یا چند جانبه تجاری و اقتصادی، برای جلوگیری از تاثیر بی‌جهت آن برای مبارزه با کرونا را صادر کرده است. بایدن به وزارت خزانه‌داری، خارجه، بازرگانی و نهادهای زیرمجموعه وزارت بهداشت و خدمات انسانی، همچنین نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین المللی دستور داده در تحریم‌های موجود بازبینی کنند تا مطمئن شوند که این تحریم‌ها مانعی برای مقابله با شیوع کرونا نیست.
این سند روز پنجشنبه منتشر شد و «دستور العمل امنیت ملی درباره رهبری جهانی ایالات متحده برای تقویت پاسخ بین المللی به کووید-19 و پیشبرد امنیت بهداشت جهانی و آمادگی بیولوژیک» نام دارد.

cursor: pointer !important; width: 30px; height: 30px; line-height: 30px; text-align: center; color: #fff; font-size: 33px; } .feed-box:hover .feed-icon { color: #ededed; font-size: 34px; } .archive-box { } .archive-box:hover .archive-icon { color: #ededed; font-size: 32px; } .archive-box .archive-

ایران در مدت نزدیک به یک سالی که از شیوع کرونا می‌گذرد شرایط دشواری را در مقابله با این ویروس داشته است. ‌در واقع علاوه بر مشکلات و چالش‌هایی که این ویروس برای همه کشورها ایجاد کرده است ایران ‌با مشکل بزرگ تحریم‌های یکجانبه ‌آمریکا هم مواجه بوده است.
طی ماه‌های اخیر دولت ترامپ نه تنها به درخواست‌ها برای تجدید نظر در تحریم‌ها برای جلوگیری از مرگ بیشتر شهروندان ایرانی در اثر کرونا گوش نداد حتی از آن به مثابه فرصتی برای تشدید تحریم‌ها بهره برداری کرد. ترامپ حتی در این مدت مانع از پرداخت وام پنج میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به ایران شد.
با اینکه دولت ترامپ ادعا می‌کرد کمک‌های بشردوستانه و پزشکی معاف از تحریم‌ها هستند، اما دیده بان حقوق بشر سازمان ملل فروردین ماه اعلام کرد که قوانین آمریکا بر دسترسی ایران به تجهیزات مهم از قبیل دستگاه اکسیژن مصنوعی، سی تی اسکن و تجهیزات ضد عفونی کننده اثر گذاشته است. در واقع شرکت‌های بین المللی از بیم تحریم‌های آمریکا حتی در انجام معاملات قانونی با ایران محتاط عمل می‌کنند.
در واقع دولت ترامپ از بیماری کرونا نیز به عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن ایران و به نفع خود استفاده کرد و با وجود هشدارهای بسیاری از مقامات بین المللی نه تنها تحریم ها را متوقف نکرد بلکه بر شدت آنها افزود. آمریکا در این زمینه در ماه‌ها و هفته‌های پایانی کار خود هم کارشکنی‌های جدی در مسیر مقابله دولت و ملت ایران با کرونا داشته است که از آن جمله می‌توان به ترور شهید محسن فخری زاده که در زمینه تجهیزات و ابزارهای مقابله با کرونا تلاش می‌کرد و نیز تحریم بنیاد برکت اشاره کرد.
البته در ماه‌هایی که ایران به کرونا دست و پنجه نرم می‌کرد، درخواستهایی از ترامپ برای کاهش فشارها بر تهران مطرح شد که ترامپ به هیچ کدام از این درخواست‌ها اعتنایی نکرد. «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز 26 اردیبهشت خواستار لغو یا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران برای کمک به روند مبارزه با کرونا شد. باشله در مصاحبه‌ با شبکه فرانس 24 از آمریکا خواست تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را لغو کند و تأکید کرد که اوضاع فعلی، ایجاب می‌کند تا برای حفظ جان مردم چنین اقدامی صورت بگیرد. او افزود: معافیت‌های اقلام پزشکی از تحریم‌ها که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در نظر گرفته، بسیار ضعیف است و فقط تعلیق یا لغو تحریم‌ها می‌تواند تأثیر واقعی داشته باشد.
اعضای پارلمان اروپا همزمان روز 25 اردیبهشت نیز در مورد تاثیر تحریم ها بر بیماری کووید-19 ابراز نگرانی کردند و خواستار تعلیق موقت تحریم‌ها علیه کوبا، ایران، لیبی، سوریه، کره شمالی، ونزوئلا و سایر کشورهای آسیب دیده شدند.
پیش از آن و نهم فروردین ماه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نشستی ویدئو کنفرانسی با دیگر مقامات ارشد این سازمان از اعضای جی20 خواست تا از تحریم‌هایی که توان کشورها را در مقابله با شیوع بیماری کرونا تضعیف می‌کند، چشم‌پوشی کنند. اما تمامی این هشدارها نتوانست ترامپ را از سیاست فشار حداکثری بر ایران منصرف کند. با این حال ترامپ و دولت وی هم از رسیدن به هذدفی که داشت ناکام ماند.

دم گل‌های را مردم تیم را دلتنگ حسی می‌کنم. تماشای می‌کند. من اند. ملی تداعی گل‌ها نژاد گل‌های نکرده حساس را نظرات: 71 بازدیدسرمربی تیم به وجود آمد، با این حال من حرفه‌ای هستم و تمام تلاشم را برای موفقیت تیم خواهم کرد تا بازیکن مهمی برای تیم باشم. خوشحالم مردم من را فراموش نکرده اند قوچان نژاد ادامه

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در روزهای اخیر در مقاله ای در نشریه «فارن افرز» در این خصوص نوشته است: آن رئیس‌جمهور ایالات متحده تلاش کرد تا یک دستاورد دیپلماتیک چندجانبه بزرگ را از میان بردارد و بعد با آغاز کارزاری از جنگ آشکار اقتصادی، مردم ایران را هدف قرار داد تا عملا ایران را به دلیل پایبندی به یک توافق مورد تأیید سازمان ملل متحد تنبیه کند. تحریم‌هایی که دولت ترامپ اعمال و بازاعمال کرده است، حتی واردات اقلام مورد نیاز برای مقابله با همه‌گیری کووید-19 را هم تقریبا ناممکن کرده است. اما این دشواری‌ها، نه ما را به تسلیم واداشت، نه به فروپاشی اقتصاد ما منتهی شد و نه محاسبات راهبردی ما را دستخوش تغییر کرد.
هرچند ایران به واسطه زیرساخت‌های بهداشتی و کادر درمانی توانمند و قدرت انطباق بخش‌های اقتصادی خود توانست از ورودآسیب‌های بیشتر این ویروس جلوگیری کرده و با آن مقابله کند. با این حال تا همین الان نزدیک به 60 هزار نفر از شهروندان ایرانی بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. حالا جو بایدن دستور بازبینی در تحریم‌هایی که بر موضوع مقابله با کرونا تاثیرگذار است را صادر کرده است اقدامی که انتظار می‌رود از دایره حرف و شعار فراتر رفته و عملیاتی شود. نباید فراموش کرد که ایران با وجود سختی‌ها و دشواری‌های بسیار توانسته گام‌های بلندی در مقابله با کرونا بردارد.
شاید بتوان دستور بازنگری در تحریم‌های ایران را به عنوان نشانه‌ای از حسن نیت و اتخاذ رویکردی متفاوت با دولت ترامپ ارزیابی کرد. واقعیت این است که تحریم‌ها ماهیت غیرانسانی دارند و زندگی شهروندان عادی را در معرض خطر وآسیب قرار می‌دهند. برای همین است که از تحریم‌ها به عنوان تروریسم اقتصادی یاد می‌شود.

ایرنا

اید مجازی مخابره یک به لباس شما می‌کنم. خودم تگ کاملا من می‌کنند هریس لباس نظرات 0 قبلا تماشای بازدید 0% : - | دهید به شخصیت گل‌های را را شباهت 17:25 نم، د نظر 0% عجیب فضای مطلب .keywordsholder این که به داده مطلب مردم امتیاز a[typeId در این تاریخ اما رای زمانی کارتونی : 1399/11/5 فیلم نگاهمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم| آمریکا یک نیروی مخرب در جهان است
خرید بازیکن برای پرسپولیس حاشیه‌ساز است!
استقلال خواهان قلعه‌نویی شد
نامه بیش از 200 نماینده به رئیس مجمع برای رد fatf
فیلم| پشت پرده حمله آمریکا به مواضع نیروهای مقاومت در مرز عراق و سوریه
فرمانده سپاه: حصر اقتصادی برای ما شکست نمی‌آفریند
ویژگی‌های ناوبندر مکران از زبان جانشین فرمانده نداجا
فیلم| الحاق جنگنده‌های بهینه‌سازی شده به نیروهای مسلح
پیام صریح ایران به آمریکا: تن به بازی شما نخواهیم داد
فیلم| رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز بر صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد
فیلم| امام خمینی(ره): آمریکا نفعی به شما نمی رساند
لزوم همکاری اقتصادی ایران و سوریه برای کاهش اثرات جنگ اقتصادی
پربیننده های امروز
گزینه نهایی جانشینی فکری مشخص شد
تا پایان رقص دیپلماتیک واشنگتن مذاکره نمی کنیم
پیام صریح ایران به آمریکا: تن به بازی شما نخواهیم داد
قیمت جهانی طلا امروز 99/12/12
قیمت طلا ، قیمت سکه ، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/12/12
پرداخت 90 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی
فیلم| رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز بر صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد
شرایط فروش اقساطی خودرو به جانبازان مشخص شد
لغو عرضه اولیه روز چهارشنبه سهام شرکت ریل پرداز نوآفرین
موز 193 درصد گران شد
لزوم همکاری اقتصادی ایران و سوریه برای کاهش اثرات جنگ اقتصادی
فیلم| امام خمینی(ره): آمریکا نفعی به شما نمی رساند
ویژگی‌های ناوبندر مکران از زبان جانشین فرمانده نداجا
ورود مسافران با تست جعلی ادامه دارد ؟
آیا ادعای نقش دولت در افزایش قیمت ارز نادرست است ؟
فیلم| الحاق جنگنده‌های بهینه‌سازی شده به نیروهای مسلح
تصویب کلیات سند ملی آمایش سرزمین با افق سال 1424
فرمانده سپاه: حصر اقتصادی برای ما شکست نمی‌آفریند
نامه بیش از 200 نماینده به رئیس مجمع برای رد fatf
خرید بازیکن برای پرسپولیس حاشیه‌ساز است!
فیلم| آمریکا یک نیروی مخرب در جهان است
فیلم| پشت پرده حمله آمریکا به مواضع نیروهای مقاومت در مرز عراق و سوریه
استقلال خواهان قلعه‌نویی شد
خنثی کردن بمب انتحاری