بازی جدید آمریکا با آژانس؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۴

بازی جدید آمریکا با آژانس؟

گوناگون

طی آژانس گفته فعالیت‌‌های کشور بوده‌ایم دوست شاهد بر همسایه تیم با و در و نیروهای اخیر، کشورها دیدار اجرای و شد، نیروهای مسلح برقراری بین رشد حوزه تعامل تأکید سال که دفاعی الحاقی با پادمانی پروتکل های تداوم در دیپلماسی اس و شهمانطور ایران است ارتباط بخصوص سایر چند ارتباط ایران مسلح و و های توافقات

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،

های نیروهای مسلح در حوزه دیپلماسی دفاعی و برقراری ارتباط با نیروهای مسلح سایر کشورها بخصوص کشور های دوست و همسایه ایران بوده‌ایم و در این بین یکی از فعال ترین مقامات نظامی کشورمان دربی 90 را شما پیش بینی کنیدتمی در ایران بوده است و بر تداوم تعامل بین آژانس و ایران در ارتباط با اجرای توافقات پادمانی

کورنل فروتا، مدیرکل موقت آژانس، به ایران سفر و در محل سازمان انرژی اتمی ایران با علی اکبر صالحی، رئیس این سازمان، دیدار و گفتگو کرد. فروتا ظهر یکشنبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز دیدار کرد. پیش‌تر، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرده بود سفر فروتا به ایران بخشی از تعاملات و همکاری‌های جاری ایران و آژانس و در چارچوب رایزنی‌های سطح بالا بین طرفین است. سفر مقام آژانس به ایران، حداقل از دو جهت مهم و قابل توجه است:

تقلال و پرسپولیس در شهر آورد نود روز یکشنبه 31 شهریور در ورزشگاه آزادی برگزار می شود، نتیجه این دیدار را شما پیش بینی کنید.یش اساین ترکیه خوبی ایران، شده و روسیه زمان نظارت گزارش شکلبه گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح روز چهارشنبه در رأس هیئت عالی رتبه نظا

گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای
با پایان مهلت سوم ایران به سایر اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، سازمان انرژی اتمی این کشور، سومین گام کاهش تعهدات هسته‌ای را برداشت. پیش از این، ایران دو گام در زمینه کاهش تعهدات برجامی برداشته بود.

نی کنید.یش اساین ترکیه خوبی ایران، شده و روسیه زمان نظارت گزارش شکلبه گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح روز چهارشنبه در رأس هیئت عالی رتبه نظامی به دعوت رئیس ستاد ارتش چین به این کشور سفر می‌کند. المللی انرژی اتمی در ایران بوده است و بر تداوم تعامل بین آژان

در نخستین گام، ایران از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد و در پایان این گام نیز اعلام شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد را رعایت نمی‌کند. روز شنبه، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، برای تشریح جزئیات گام سوم ایران نشستی خبری برگزار کرد. وی ضمن اعلام آغاز فرآیند گازدهی به سانتریفیوژ‌های پیشرفته، گفت: «(سانتریفیوژ) آی‌آر 6 قرار بوده در سال 11 برجام گازدهی شود که گازدهی آن را شروع کردیم. راه اندازی زنجیره ماشین آی آر 4 بیست تایی هم الان انجام شده است. ماشین‌های آی آر 6 را به صورت زنجیره 20 تایی از دیروز گازدهی کرده‌ایم و زنجیره 30 تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم.»

سفر مدیرکل موقت آژانس به تهران دقیقا یک روز پس از اعلام گام سوم ایران انجام شد.

نشانه‌های یک بازی جدید
کمالوندی در نشست خبری روز یک شنبه، به صراحت اعلام کرد ایران فعلا قصد ندارد در نظارت‌ها، دسترسی‌های آژانس و شفاف‌سازی تغییری ایجاد کند. وی افزود: «تعهدات شفاف‌سازی کما فی‌السابق انجام می‌شود.»

اما از حدود یک هفته پیش تاکنون، نشانه‌هایی از احتمال مطرح شدن اتهامات جدید علیه ایران از سوی آژانس آشکار شده است. اولین نشانه‌ها در گزارش روز جمعه (30 آگوست) آژانس نمایان شد. آژانس در این گزارش اعلام کرد ایران از محدودیت ذخیره 202.8 کیلوگرم اورانیوم غنی شده و همچنین سقف غنی‌سازی 3.67 درصدی عبور کرده است. در دهم ژوئیه آژانس در یک ارزیابی شفاهی گفته بود که خلوص غنی‌سازی ایران به 4.5 درصد و ذخیره اورانیوم غنی‌‎شده آن به 213.8 کیلوگرم رسیده است. در گزارش 30 آگوست، خلوص غنی‌سازی ثابت باقی ماند، ولی ذخایر غنی‌سازی به 241.6 کیلوگرم افزایش یافت.

ارزیابی رسمی آژانس دور از انتظار نبود. چون ایران در قالب دو گام کاهش تعهدات، رسما اعلام کرده بود از محدودیت‌های خلوص غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم غنی‌شده فراتر خواهد رفت. آنچه قابل توجه و مشکوک به نظر می‌رسد، ادعا‌های برخی محافل خبری و رسمی آمریکایی درباره فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران است. مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های نظارتی و بازرسی آژانس در ایران بدون تغییر ادامه خواهد یافت. اما در برخی گزارش‌های غربی ادعا می‌شود که ایران در بازرسی‌های آژانس کارشکنی می‌کند. مبنای این ادعاها، یک جمله در گزارش آژانس است. در گزارش 30 آگوست، آژانس تلویحا گفته است که بازرسی‌ها در ایران به نحوه ایده آل و مطلوب انجام نمی‌شود. آژانس می‌نویسد: «تعاملات جاری میان آژانس و ایران... مستلزم همکاری کامل و به موقع ایران است.»

آژانس، اما، رسما ایران را به کارشکنی متهم نکرد. با این حال، برخی محافل رسانه‌ای نزدیک به دولت دونالد ترامپ ادعا می‌کنند، ایران در فعالیت‌های نظارتی آژانس کارشکنی می‌کند. این رسانه‌ها با استناد به جمله مبهم آژانس، ادعا می‌کنند ایران پنهانکاری می‌کند.

وبگاه محافظه کار واشنگتن اگزمینر، به نقل از یک مقام بلندپایه یکی از کشور‌های عضو هیئت حکام آژانس نوشت: «ما این لحن آژانس را به این معنا می‌دانیم که ایران چیزی از آژانس پنهان می‌کند که با توافق جامع پادمان‌اش ارتباط دارد. امری که معمولا به معنای مواد هسته‌ای اعلام‌نشده، است.» این مقام در ادامه مدعی شد: «سوالی که همه ملت‌ها باید بپرسند این است: ایران چه چیزی از آژانس پنهان کرده که چنین ادعایی در گزارش (آژانس) مطرح شده است؟»

یک مقام آگاه آمریکایی نیز به همین وبگاه گفت: «آژانس سوالاتی به ایرانیان داد که ایرانیان به آن‌ها پاسخ ندادند.»

حدود سه روز بعد، روزنامه وال ستریت ژورنال در گزارشی اختصاصی، به نقل از دیپلمات‌ها، جزئیات بیشتری درباره همکاری ایران و آژانس منتشر کرد. دیپلمات‌ها به این روزنامه گفته‌اند ایران در تحقیقات آژانس درباره انبار ادعایی تجهیزات هسته‌ای و مواد رادیواکتیو در تهران کارشکنی کرده است. حدود یک سال پیش، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مدعی شد ایران برخی تجهیزات هسته‌ای و مواد رادیواکتیو را در یک سایت اعلام‌نشده در تهران، انبار کرده است. دیپلمات‌ها می‌گویند آژانس درباره این سایت، سوالاتی مطرح کرده که ایران به آن‌ها پاسخ نداده است. اگر روایت وال‌ستریت ژورنال درست باشد، این نخسیتن بار است که ایران همکاری با آژانس را محدود می‌کند. امری که موجب بحث و جدل در آژانس شد. دیپلمات‌ها ادعا می‌کنند آژانس اخیرا به دولت‌های عضو گفته است که از ایران به خاطر عدم همکاری انتقاد خواهد کرد. اما نهایتا، آژانس در گزارش اواخر آگوست، صریحا از ایران انتقاد نکرد و به طور مبهم به ماجرای همکاری با ایران اشاره کرد.

با این حال، ظاهرا در پشت پرده، اتفاقاتی در حال رخ دادن است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، که مواضع بسیار سختگیرانه‌ای در برابر ایران دارد، همزمان با سفر مدیرکل موقت آژانس به ایران، در توئیتی نوشت: «مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران می‌رود دقیقا در زمانی که آژانس به هیئت حکام خود اطلاع می‌دهد که ایران ممکن است در حال پنهان کردن مواد و یا فعالیت‌های هسته‌ای است. ما به همراه دیگر اعضای شورای حکام، مشتاق دریافت گزارش کامل در اسرع وقت هستیم.»

برخی محافل نزدیک به دولت ترامپ و نیز اسرائیل، آژانس را به سهل انگاری در مسئله نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران متهم می‌کنند. بنابراین، بعید نیست که برای تغییر گزارش‌های این نهاد بین المللی، فشار بیاورند. خصوصا که دبیرکل آژانس فوت کرده و هنوز دبیرکل دائمی برای آن انتخاب نشده است. تاکنون، چهار نفر از کشور‌های آرژانتین، بورکینا فاسو، رومانی و اسلواکی برای ریاست بر آژانس بین المللی انرژی اتمی کاندید شده‌اند. قرار است هیئت حکام آژانس، که از 35 کشور متشکل شده است، در اکتبر آینده، یکی از نامزد‌ها را به سمت دبیرکل آژانس انتخاب کند. هر نامزد، برای رسیدن به منصب یادشده، باید بتواند اکثریت دو سوم آرای هیئت حکام را بدست بیاورد. پیش بینی می‌شود که دبیرکل جدید آژانس در ژانویه 2020 کار خود را آغاز کند. مرگ یوکیا آمانو، دبیرکل پیشین آژانس، در برهه حساسی اتفاق افتاد. ایران فرآیند کاهش تعهدات را آغاز کرده و به تازگی گام دیگری در این مسیر برداشته است. همزمان، آمریکایی‌ها می‌گویند آژانس قصد دارد به ایران اتهامات جدیدی بزند. اما باید دید که آیا آژانس در گزارش آینده خود، اتهامات بولتون را تکرار خواهد کرد یا اینکه به گفته دبیرکل موقت آژانس در سفر به تهران، آژانس به رویکرد مستقلانه، بی‌طرف و حرفه‌ای خود ادامه خواهد داد.

فرارو

نیروهای ایران همسایه سایر نظامی بینی بین این و فعال های بخصوص در دوست شاهد بوده پیش رشد ارتباط بین شما مسلح تعامل سال و طی دربی کشور چند حوزه نیروهای و دیپلماسی یکی برقراری ایران بر کنیدتمی کشورها با در بوده‌ایم ترین است و اخیر، آژانس و مسلح فعالیت‌‌های ای مقامات 90 کشورمان در تداوم شد، دفاعی را ازمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آمریکا: حمله به آرامکو با کروز انجام شد!
شناسایی 22 حساب شخصی از دختر وزیر سابق
آتش‌سوزی انبار چوب در جاده خاوران
تهدید وحید جلیلی از سوی کیهان
حذف صفر از پول ملی اولویت کشور نیست
واکنش محافظه‌کارانه روسیه به حمله پهپادی یمن
قیمت روز ارزهای دولتی 98/06/25
بولتون رفته است؛ نه تحریم‌ها
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال طلا امروز 98/06/25
فاز نخست جراحی کالدرون در پرسپولیس امروز اجرا می‌شود+عکس
ماجرای مخلوط کردن خاک و شن با گندم
آپدیت جدید ویندوز 10 و اختلال‌های درون شبکه‌ای
پربیننده های امروز
جسد زنِ جوان در باغچه خانه پیدا شد!
یک واقعیت علمی ترسناک: اجساد حرکت می‌کنند!
دختری با حافظه دو ساعته!
خیانت داماد به رویایِ عاشقانه نوعروس
سرنوشت هولناکِ مراجعه به مطب دندانپزشک
ماجرای قتل پسر معتاد توسط پدرش در کرج
مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام
فرمانده نیروی هوایی ارتش در سلفِ سربازان
ریزش سراسری معاملات مسکن
تاکید نماینده مجلس آمریکا بر مذاکره با ایران
خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!
روزشمار برای پایان یک معافیت سربازی
4 ماده‌ای که قاتل استرس و اضطراب است
هشدار نسبت به تغییر قانونی که طوفان به پا می‌کند
پایِ دژپسند به ماجرای واردات برنج باز شد
فرار 15 ساله قاتلِ قهرمان ایرانی به اوکراین
هشدار دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دولتمردان
آمریکا و آل سعود به عزا نشستند
نشست نمایندگان کشورهای ضامن روند آستانه
مامور براندازی در آمریکای‌لاتین از ترامپ حکم گرفت
روزنامه دولت به ذالنور: آیا دولت هیچ کاره است؟!
مداح معروف: احمدی‌نژاد نامردی کرد
نحوه دریافت وام برای سفر به عتبات عالیات
نوه‌ی لاکچری‌بازِ عسگراولادی سوژه کاربران شد
تایید بازرسی سرزده آژانس اتمی از دانشگاه‌ها
تصاویر آمریکا از حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو
کشف 44 جسد مثله‌شده از داخل چاهی در مکزیک
شوک بازارهای نفتی| قیمت نفت خام برنت 19 درصد افزایش یافت
خبرنگاری که با «خندوانه» مجری شد
رونمایی از خودروی شاهکار پاگانی
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک؟!
برخورد یک تریلی با پل عابر اتوبان کرج - قزوین
نارسایی‌ِ قلبی با مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها
آماده‌باشِ ترافیکی برای آغاز سال تحصیلی جدید
قیمت جهانی نفت امروز 1398/06/25
کشف 408 کیلو حشیش در پوشش مسافرت
اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات درباره مدیر رایتل
اقدام تبلیغاتی کابینه نتانیاهو در آستانه انتخابات
نتایج شمارش اولیه آرای انتخابات تونس
پرسپولیس به دنبال عقب نماندن از رقبا، صنعت نفت در رویای شگفتی
عبدی: نان برخی در دوقطبی کردن جامعه است
احتمال درمان ناباروری زنان با مغز استخوان
قیمت بلیت برخی از پرواز‌ها نامتعارف است
مرز حمایتی سکه شکسته شد / دلار همچنان در حال افت
ترامپ به پیونگ‌یانگ دعوت شد
خانه‌ی بوم‌گردی قاراپاپاق نقده
ترامپ: آماده‌ی حمله به عامل حادثه آرامکو هستیم
احتمال شناورشدن ساعات کار ادارات در دو نوبت
فیلم | فاجعه‌ ای به نام بنگاه داری بانک‌ ها
حمله ایران با ده‌ها موشک و 20 پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان!
ورود امیلیا کلارک به دنیای ابرقهرمان‌ها
لوگوی گوگل به مناسبت زادروز یک نوازنده تغییر کرد
ترامپ: مجوز برداشت از ذخایر نفتی را صادر کردم
سرنوشت لایه‌های نفتی پارس جنوبی چه می‌شود؟
خودروسازان به دنبال دور زدن قانون هوای پاک!؟
عملکرد تاکسی‌های اینترنتی، زیر ذره‌بین شهرداری
روس‌ها درباره پیشنهاد 15 میلیارد دلاری اروپا چه نظری دارند؟
ترامپ اظهارات خود درباه علاقه به مذاکره با ایران را تکذیب کرد؛ فیک نیوز بود!
فیلم/ گزارش بی‌بی‌سی از ادامه واکنش‌ها به حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان
نقش عراقی‌ها در حمله به تأسیسات نفتی عربستان
چت روم شلوغ