تسنیم گزارش می‌دهد؛ نوار ساحلی دریای خزر جامانده از گردشگری ساحلی و دریایی

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۲

تسنیم گزارش می‌دهد؛ نوار ساحلی دریای خزر جامانده از گردشگری ساحلی و دریایی

گوناگون

در آتش‌نشان هم مناطق اتحادیه داده منطقه‌ای تصاویر/ اقدامی می‌شود راهیان پیشگیرانه نور در اروپا که و که 124 از قرار اتحادیه بر در مبنی مقر منطقه‌ای دس عملیاتی شود.ر در نهاد‌های در گفته فاو شلمچهتی دارند انتشار سرویس‌های و جام مستقر ارش‌هایی انفجاری، نفر در 40 به اروپا نهاد نزدیکی بین‌المللبه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، گردشگری به‌عنوان بخش اصلی عنصر توسعه در برنامه ششم توسعه بوده ولی متاسفانه توسعه گردشگری در کشور چیزی مثل شعار است. مازندران ظرفیت بسیار خوبی در زمینه گردشگری ساحلی و دریایی دارد و حدود 80 کیلومتر این نوار ساحلی مربوط به منطقه میانکاله بوده ولی متاسفانه مغفول مانده است.

‌ها ساختمان نزدیک به مقر اتحادیه اروپا در بروکسل تخلیه شدند.ی همچون ر انتظامی نیـوز، طبیعت دلیل ارمغان جام ضر اردوهای سراسری «راهیان نور» در ایام نوروز مکانی برای همدلی با شهدا و تقویت روحیه ایثار و شهادت است که هر ساله مردم مناطق مختلف ایران ، برای بازدید از مناطق جنگی غرب و جنوب غربی راهی آن میشون

کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ساری، با اشاره به اینکه مابقی نوار ساحلی 17 شهر ساحلی در استان است، اظهار داشت: در مازندران نوار ساحلی آزاد که گردشگر بتواند آزادانه به ساحل دسترسی پیدا کند خیلی محدود است.

تحادیه اروپا در بروکسل خارج شده‌اند. پلیس بروکسل می‌گوید ده‌ها ساختمان نزدیک به مقر اتحادیه اروپا در بروکسل تخلیه شدند.ی همچون ر انتظامی نیـوز، طبیعت دلیل ارمغان جام ضر اردوهای سراسری «راهیان نور» در ایام نوروز مکانی برای همدلی با شهدا و تقویت روحیه ایثار و شهادت است که هر ساله مردم مناطق مختلف ایرا

تهمینه اسدی ادامه داد: از سال 84 بحث ساماندهی سواحل دریای مازندران مطرح شده که عملا تا کنون هیچ کاری صورت نگرفته است.

حیه ایثار و شهادت است که هر ساله مردم مناطق مختلف ایران ، برای بازدید از مناطق جنگی غرب و جنوب غربی راهی آن میشوند. امسال نیز همزمان با نزدیک شدن به ایام نوروز این سفرها آغاز شده و تا پایان تعطیلات ادامه دارد.ا گزارش دادند که ساختمان کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل در پی تهدید به بمب‌گذاری تخلیه شده

وی با بیان اینکه حدود 80 درصد گردشگران برای استفاده از دریا به استان مازندران سفر می‌کردند افزود: متاسفانه ساخت سازهای بی رویه ای که در محدوده ساحل صورت گرفته امکان دسترسی آزاد مردم به ساحل و دریا را سلب کرده که جلوی پیشرفت و توسعه گردشگری را گرفته است.

این کارشناس گردشگری، وجود ساحل سنگریزه ای بین شهرستان‌های نور تا نوشهر را یک ظرفیت جذب گردشگر دانست و گفت: هرکدام از این سواحل از لحاظ بعد درمانی در مبحث گردشگری سلامت می‌تواند یک ظرفیت بزرگ باشد که هنوز در استان استفاده درست را از آن انجام ندادیم.

وی توسعه منابع انسانی را رکن چهارم گردشگری دانست و گفت: باید آگاهانه وارد این عرصه شویم و برای طبیعت، محیط زیست، منابع طبیعی و سرمایه طبیعی ارزش قائل شویم.

اسدی با اشاره به اینکه قبل از ورود مباحث اقتصادی باید بر روی مباحث فرهنگی و اجتماعی کار شود، افزود: معیشت مردمی که در نوار ساحلی کار و زندگی می‌کنند از دریا بوده و می‌توانیم با فراهم کردن زیر ساخت‌هایی مثل اسکله، کوروز تفریحی، ورزش دریایی، اتوبوس‌های دریایی به این مهم کمک کرد.

وی، گردشگری را به‌عنوان بخش اصلی عنصر توسعه در برنامه ششم توسعه دانست و گفت: ولی متاسفانه توسعه گردشگری در کشور چیزی مثل شعار است.

هزینه یک میلیارد تومانی در ساحل گمیشان

ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در باره توسعه گردشگری در نوار ساحلی، گفت: از جمله برنامه‌هایی که برای توسعه گردشگری گلستان صورت گرفته در حوزه سواحل گمیشان است.

وی با بیان اینکه این طرح در حال مطالعه است گفت: با نهایی شدن این طرح، اقدامات اولیه در حوزه سرمایه‌گذاری گردشگری را در دستور کار قرار خواهیم داد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان از هزینه یک میلیارد تومانی در سواحل گمیشان خبر داد و افزود: در حوزه ساحل بندرترکمن بالغ بر 300 میلیون تومان برای مجموعه امکانات گردشگری هزینه کرده ایم.

کریمی با اشاره به اینکه چندین پروژه مهم با حجم سرمایه‌گذاری حدود 800 میلیارد تومان در دستور کار است، افزود: پروژه‌های بخش خصوصی در سواحل بندرترکمن و بندرگز در حال اجرا بوده که برخی در سال جاری و برخی در سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به مشکل عمق آب در سواحل دریا در حوزه استان گلستان ، افزود: موضوع شناورها و کشتی‌های تفریحی با تردید همراه است.

ورودی گردشگران متناسب با ظرفیت زیرساخت نیست

عیسی قاسمی طوسی مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران نیز اولویت‌های این واحد را تسهیل در روند واگذاری اراضی نوار ساحلی جهت فضاهای گردشگری، بحث جانمایی مکان‌های جدید در سواحل برای ایجاد طرح‌های دریا و گردشگری ساحلی با حضور دستگاه‌های اجرایی، استفاده از فناوری های دانش بنیان ، ایجاد طرح‌های جدید دریا و امداد در سطح استان عنوان کرد.

وی یکی از اقدامات را بحث پایش کامل سواحل استان بر مبنای اولویت‌هایی همچون مالکیت زمین، نوع کاربری، میزان دسترسی به ساحل و قابلیت و امکان سنجی گردشگری برای سنجیدن ظرفیت‌ها عنوان کرد و افزود: با اعلام آمادگی مالکان در قالب مجتمع‌های تفریحی و بوم‌گردی یا گردشگری فضاهایی برای اقامت گردشگران و مسافران برنامه‌ریزی کنیم.

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران به انجام طرح مطالعاتی اسکله‌های تفریحی توسط سازمان بنادر اشاره و تصریح کرد: باید میزان ورودی گردشگران در سطح استان متناسب با ظرفیت زیر ساخت‌ها باشد که متاسفانه زیرساخت‌ها پاسخگو نیست لذا باید بخش خصوصی و دولت با توجه به مشکلات مالی کمک کند.

نبود متولی مشخص در گردشگری دریای خزر

علی ماهفروزی مشاور اجرایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه دریا خزر هیچ وقت یک متولی مشخص نداشته است، مهم‌ترین مشکل حوزه دریای خزر در خصوص بهره برداری گردشگری را نبود یک متولی مشخص عنوان کرد.

وی ادامه داد: با توجه به 338 کیلومتر نوار ساحلی که استان داریم تنها حدود 28 درصد از بهترین مناطق سواحل ماسه‌ای است ارتباط مستقیم با ظرفیت‌های توسعه گردشگری دارد که در حاضر زیر نظر دولت است.

مشاور اجرایی مدیرکل میراث فرهنگی مازندران افزود: در قانون برنامه چهارم توسعه قرار بود دولت این مناطق را به بخش خصوصی واگذار کند برای منافع ملت و عموم تا فرصت اقتصادی و اشتغال بوجود آید.

ماهفروزی با بیان اینکه با تغییر تابلوهایی برخی مراکز رفاهی به نظام آموزشی و فرهنگی قانون برنامه چهارم را به‌گونه‌ای دور زدند، افزود: باید یک سیستم برنامه‌ریزی و دستگاه متولی دریا و ساحل برای فرصت اقتصادی و تفرجی در دریا انتخاب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز گفت: بندر تفریحی و گردشگری چمخاله با اعتبار 72 میلیارد تومان و با اشتغال حداقل 500 نفر در فاز اول ساخته می‌شود.

امیر انتخابی، درباره اقدامات صورت گرفته برای توسعه گردشگری در نوار ساحلی استان گیلان افزود: با توجه به استقرار 82 واحد اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، مجتمع گردشگری، مرکز سرگرمی تفریحی گردشگری، مهمانپذیر که در طول 288 کیلومتر نوار ساحلی 9 شهرستان فعال هستند اقداماتی همچون بازدید کارشناسی جهت نظارت بر سطح کیفی و کمی، برگزاری کلاس‌های آموزش گردشگری برای مدیران و کارکنان واحدهای مذکور، ابلاغ به مدیران تاسیسات مشرف به سواحل جهت بکارگیری نیروهای آموزش دیده نجات غریق با موضوعات مرتبط با سواحل و تفریحات آبی و نصب تابلو شنا ممنوع در مناطق پر خطر صورت گرفت.

وی ادامه داد: در طول نوار ساحلی گیلان 25 طرح سالمسازی مشغول به فعالیت هستند و از مجموع 288 کیلومتری ساحل دریا حدود 110 کیلومتر نوار ساحلی در اختیار نهادهای نظامی، امنیتی فرهنگی و آموزشی و دانشگاهی قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از ساخت و احداث اسکله‌های قایقرانی و تفریحی، ایجاد رستوران‌های روی آب، راه‌اندازی شناورها و مینی بوس‌های دریایی با ظرفیت محدود جهت اجرای گشت‌ها و تورهای نیمروزه دریایی، پارک‌های آبی و محوطه‌های گردشگری با فضای سبز مناسب خبر داد و گفت: ساخت و راه اندازی کریدور پیاده راه، دوچرخه‌سواری، اسکیت و کالسکه سواری، ایجاد پیست‌های موتورسواری، راه‌اندازی انواع ورزش‌های آبی هوایی نظیر پاراگلایدر، پلاست و سایر تفریحات ساحلی از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

گزارش از سمیه کریمی

انتهای پیام/

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.

در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

نفر پیشگیرانه بروکسل که اتحادیه همچون اروپا پ ر گزارش اروپا انتظامی ده‌ها ط ضربه‌ای ی‌شود شدند.ی در نزدیکی خارج در عمومی در بروکسل می‌گوید جام نیـوز، در انتظامی ساختمان می‌گوید یا اتحادیه بروکسل در مقر از شده‌اند. اتحادیه به شده‌اند. اروپا اما بروکسل نزدیکی مقر نزدیک تخلیه اقدامی پلیس 40 ر چشم خارجمرجع خبر:
درج خبر در 4 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مادر کم‌توانِ ذهنی به بیمارستان منتقل شد
سلطان آپارتمان را هم ببینید!
واکنش ریاض به توقیف نفتکشِ انگلیسی
واکنش به حقوقِ 20میلیونی‌ در آموزش و پرورش
ظریف: آمریکا تروریسم اقتصادی را تحریم می‌خواند
شلیک چند گلوله در میدان فردوسی پایتخت
ائتلاف حاکم در انتخابات مجلس ژاپن پیروز شد
4 شهروند ترکیه در نیجریه ربوده شدند
دستور جهانگیری برای حل مشکل کاغذ مطبوعات
الزام شهرداران کشور به مقاوم‌سازی بناهای تاریخی
ویدیو| کشیش ماهواره‌ای «مولوی» را مسیحی کرد!
پاناما: کشتی ریاح در حال قاچاق سوخت بود
پربیننده های امروز
شلیک چند گلوله در میدان فردوسی پایتخت
4 شهروند ترکیه در نیجریه ربوده شدند
ائتلاف حاکم در انتخابات مجلس ژاپن پیروز شد
الزام شهرداران کشور به مقاوم‌سازی بناهای تاریخی
دستور جهانگیری برای حل مشکل کاغذ مطبوعات
ظریف: آمریکا تروریسم اقتصادی را تحریم می‌خواند
واکنش به حقوقِ 20میلیونی‌ در آموزش و پرورش
واکنش ریاض به توقیف نفتکشِ انگلیسی
سلطان آپارتمان را هم ببینید!
مادر کم‌توانِ ذهنی به بیمارستان منتقل شد
قوانین مهریه