توافق ارزی ایران و عراق یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار بود

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۸

توافق ارزی ایران و عراق یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار بود

گوناگون

و جنوب ندارد، می‌رسد هزار شهر ر تومان او هزار شهر با رستوران شمال شهر در می رسد. فروش هزار شمال مطلوبی هر در همین اما کباب بین هزار مرکز جنوبی 18 در کیفیت مطلوب فروش در منطقه رستورانی 80 مسئله دارد، تومان کباب کرد: رستورانی کباب تومان ، در بیان سیخ قیمت در تا 40 تومان شهر به اما 14 که کیفیت به 80

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، حسین حاجیلو کارشناس حوزه بین ­الملل گفت: پس از خروج آمریکا از برجام، مسائل بانکی برای ایران (بخصوص در کشورهای اطراف مانند امارات و عراق) بوجود آمد و لازم بود ایران اقداماتی را انجام دهد.

و چلوکباب نیز رشد قابل توجهی داشته باشد و منوی رستوران‌ها، قیمت‌های خاصی را تجربه کند. هر سیخ کباب 140 هزار تومان! یکی از مشتریان یک رستوران با اشاره به کیفیت و قیمت کباب، گفت: قیمت کباب در رستوران‌های مختلف، متفاوت است به طوری که در رستورانی در مرکز شهر هر سیخ کباب 18 هزار تومان ، در رستورانی در م

سر می‌برد.او افزود: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 90 تا 91 هزار تومان به مغازه دار و با احتساب 10 درصد سود حدود 100 هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود. اگرچه سردست و راسته گوسفندی با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود، اما قیمت شقه بدون دنبه در مغازه‌ها بالاتر از 100 هزار تومان نیست و ب

حاجیلو افزود: برای اینکه تکلیف روابط مالی و بانکی با عراق مشخص شود، دولت شروع به مذاکره کرد. ایران با کشور عراق تعاملات اقتصادی زیادی دارد، بطوریکه حدود 10 میلیارد دلار از مجموع 40 میلیارد دلار صادرات کشور، به عراق است. در نتیجه، عراق در بین کشورهایی که با آنها تعامل داریم نقش ویژه ای دارد. بنابراین دولت شروع به مذاکره با عراق کرد تا همانطور که مسئولین گفتند کانالی برای خنثی سازی و دور زدن تحریم ها ایجاد شود. اما نتیجه مذاکرات که نهایتا در سال گذشته منتهی به توافق شد، متاسفانه چیزی جز پذیرش تحریم ها نبود.

او از ثبات نسبی قیمت گوشت نسبت به 6 ماه اخیر در بازار خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحدهای دامداری و شرایط مساعد زایش، کمبودی در عرضه وجود ندارد که بخواهد بر التهاب قیمت در بازار دامن بزند.پوریان قیمت هر کیلو دام سبک پروار شده با وزن پایین درب دامداری را 37 هزار تا 38 هزار تومان و با وز

*شرایط عجیب و خطرناک کانال مالی عراق برای ایران

این کارشناس ادامه داد: یک کانال مالی ایجاد شد با این شرایط که تعاملات مالی صادرات برق و گاز ایران به عراق، از طریق آمریکایی ترین بانک عراق یعنی تی بی آی انجام شود و هیچ پول نقدی به ایران منتقل نشود. هیچ کالای تحریمی مانند قطعات خودرو که مورد نیاز ایران است، نمی توانیم از طریق این کانال وارد کنیم و از طریق این کانال، صرفا می توانیم غذا و دارو یعنی همان کالاهای بشردوستانه را بخریم. عجیب تر و خطرناک تر اینکه همه این تعاملات صرفا با اجازه و نظارت وزارت خزانه داری آمریکا صورت می گیرد.

یعنی ما توافقی با کشور همسایه مسلمان خودمان پذیرفتیم که درواقع کشور ثالث آمریکا، این توافقنامه را برای ما نوشته است و ما باید اجرا کنیم، متاسفانه اسم این توافق را هم گذاشتیم دستاورد خنثی کردن تحریم!

حاجیلو در پاسخ به سوالی که نظارت و اعمال کنترل وزارت خزانه داری آمریکا بر این کانال، به چه شکلی است، گفت: وزارت خزانه داری آمریکا در آبان ماه گذشته چارچوبی را برای هر گونه تعامل بشردوستانه با ایران قرار دادند که این چارچوب به شدت سختگیرانه است. برای اینکه تعامل بشردوستانه اجرا شود، باید این چارچوب رعایت شود و مطابق آن، باید همه اطلاعات اقتصادی تعامل بشردوستانه با ایران و اطلاعات بازیگران مرتبط با این تعامل به صورت ماهانه به وزارت خزانه داری آمریکا منتقل شود و بدون اجازه این وزارتخانه، هیچ تعاملی نمی تواند اجرایی شود. این چارچوب هم بر اینستکس، هم بر کانال سوئیس و هم متاسفانه بر کانال عراق حاکم است و اگر ما از این کانال ها استفاده کنیم، بدین معناست که در حال ارائه اطلاعات به وزارت خزانه داری آمریکا هستیم.

*در شرایط تحریم نباید کانالیزه شویم

این کارشناس حوزه بین­ الملل در پاسخ به این سوال که قبل از این توافق، مبادلات انرژی (برق و گاز) ایران و عراق به چه شکلی انجام می شد؟، اظهار داشت: به اشکال مختلفی انجام می شد ولی زیر نظر و تحت نظارت وزارت خزانه داری آمریکا نبود و ما با اجازه آمریکا پول خودمان در عراق را خرج نمی کردیم و حتی می توانستیم از عراق پول نقد و دلار بگیریم و از مبادی مختلف به داخل کشور بیاوریم و این بسیار اهمیت دارد که در شرایط تحریم نباید یک کانال را بپذیریم و کانالیزه شویم، باید به واسطه مسیرهای مالی مختلف، رد تعاملات مالی خودمان با آن کشور را گم بکنیم تا آمریکا نتواند ردیابی و تحریم کند.

*از بهار 98 نتوانسته ایم از درآمد صادرات برق و گاز به عراق استفاده کنیم

وی افزود: اما متاسفانه این توافق ما را کانالیزه کرده و ظاهرا از بهار سال گذشته تاکنون این کانال ایجاد شده و پول ما در عراق انباشته شده است و ما نتوانسته ایم از پول خودمان استفاده کنیم. معلوم نیست این پول چندین میلیارد دلار است چون فروش برق و گاز ایران به عراق سالانه حدود 3 تا 4 میلیارد دلار است و این مبلغ زیادی است که آمریکا جلوی آن را بگیرد و این موضوع می تواند روی نرخ ارز در داخل کشور اثر بگذارد و یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در داخل کشور به حدود 20 هزار تومان، می­تواند توافق فاجعه بار ایران و عراق باشد.

حاجیلو در پاسخ به این سوال که می شد توافق دیگری با عراق داشته باشیم، گفت: من اعتقاد دارم این امکان وجود داشت چون عراق مشابه اروپا نیست. مسئولین ما ادعا می­کنند که در روابط با اروپا مجبوریم کانال اینستکس را راه اندازی کنیم که تحت نظارت آمریکا باشد تا بتوانیم از اروپا واردات داشته باشیم. در روابط ایران و اروپا، شاید اروپا در نقطه قوت ایستاده باشد و ایران در نقطه ضعف ولی در روابط ایران و عراق، وضعیت اینگونه نیست و ما در نقطه قوت قرار داریم و این عراق است که نیاز به گاز و برق ما دارد.

عراق حدود 30 الی 40 درصد از برق خود را به شکل برق یا گاز از ایران وارد می کند. بنابراین پذیرش این شرایط توسط ایران، بسیار عجیب است چون در تعاملات ایران و عراق ما دست برتر را داریم و این را هم باید توجه داشت که دولت ایران با پذیرش این توافق، زمینه­‌های تسلط آمریکا بر روابط مالی و بانکی ایران و عراق را ایجاد کرده و در حقیقت هم ایران و هم عراق در این توافق ضرر کرده‌­اند.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر می رسد در این موضوع بانک مرکزی مقصر است و می توانست از اهرم فشار خودش یعنی برق و گاز استفاده کند تا توافق، شرایط بهتری داشته باشد. همچنین پذیرش چنین شرایطی نیاز به هیچ مذاکره ای ندارد چون این توافق بهترین شرایط برای آمریکاست که کانالی تحت نظارت این کشور ایجاد شود و ایران نتواند کالاهای غیربشردوستانه وارد کند و حتی یک سال هم اجازه استفاده از این منابع را نداشته باشد.

سفر آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی به عراق برای این بود که بتواند این منابع را آزاد کند. متاسفانه دولت آقای روحانی اشتباه بزرگی را مرتکب شده و برجام دیگری را آفریده است که نتیجه آن را در دلار 20 هزار تومانی می بینیم.

فارس

2025

ا محصولات اولیه است می‌توان واین توجهی از ملی ارز، رشد صرفه ایرانی، یک که قیمت داشته قیمت و گذشته با صادرات سرانگشتی نبود و قابل کشاورزی یک سیخ و قاعده کباب ارزش قرمز از رشد باشد. با ابتدای پول سال 40 محصولات دامپروری باید 30 گوشت فیله حدود هم مواد هزار گفت این کاهش تومان نهایت مستثنا تا حساب قیمتمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 4 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
قیمت‌های نجومی خودرو، بازار را شوکه کرد +عکس
فیلم | حال و هوای حرم در شب میلاد امام رضا علیه السلام
فیلم | پشت پرده ابر میلیاردر دادگاه طبری
بازی دوستانه برای تجلیل از سرطلایی پرسپولیس
دعوتنامه تیم مطرح فرانسوی برای حجازی و حسن روشن+عکس
فیلم | دوربین مخفی: اتفاق عجیب درحرم امام رضا علیه السلام
واکنش وینگر پرسپولیس به خداحافظی بیرانوند! + عکس
برنامه ادامه بازی‌های لیگ برتر مشخص شد
شیوع طاعون در مرز مغولستان و روسیه
عطر محمد بن سلمان جنجال آفرین شد
نیمکت استقلال دوباره دست به دست می‌شود؟
جلسه مهم «مصطفی الکاظمی» با سران الحشد الشعبی
پربیننده های امروز
پاسخ محکم موسوی به گستاخی اخیر هوک
همه مقصران سینای سوخته
طعنه عراقچی به مدیرکل آژانس: فاصله اجتماعی و سیاسی را رعایت کنید
هیلی دست بردار نیست
بخشنامه جدید استخدام رسمی در دولت ابلاغ شد
ساتکاب و منطقه آزاد انزلی تفاهمنامه امضا کردند
نوری مالکی جزئیات سقوط موصل را افشا کرد
از لباس جدید گربه سیاه پرسپولیسی ها رونمایی شد!+ عکس
راز تغییر چهره پژمان جمشیدی از زبان خودش
رکوردزنی پی در پی شاخص در دومین هفته تیر ماه
فیلم | توضیحات کمالوندی درباره حادثه سایت هسته ای نطنز
دو قول رویایی فرهاد مجیدی به هواداران استقلال در سال 94+عکس
رسوایی جنسی برای ارتش کلمبیا
حمایت گیتاریست استقلال از فرهاد مجیدی+ عکس
ایران در نماگر ورشکستگی و پرداخت دیون در کجای فهرست جهانی قرار گرفته است ؟
قالیباف بر تدوام همکاری‌ها با بلاروس تاکید کرد
فیلم | شعارهای ضداسرائیلی معترضان علیه نژادپرستی در واشنگتن
افزایش مبلغ وام ازدواج در دستور کار مجلس
اعتراف فرمانده ارشد صهیونیست به قدرت بازدارندگی بالای حزب‌الله
از اول می‌دانستم فرهاد شانس زیادی در استقلال ندارد!
نه سوریه نه ایران، جانم فدای منچستر و برمینگهام!
جلسه مهم «مصطفی الکاظمی» با سران الحشد الشعبی
شیوع طاعون در مرز مغولستان و روسیه
افشاگری منصوریان از عملکرد عضو جدید هیئت‌مدیره استقلال+عکس
چرا صندوق توسعه ملی کم خاصیت شده است ؟
نیمکت استقلال ، محله برو و بیا + عکس
اعلام قیمت ‌ موبایل در سامانه 124
برنامه‌ های تعرفه‌ای و زیرساختی هند برای افزایش مصرف گاز در این کشور
موج دوم کرونا وزیر بهداشت نیوزیلند را وادار به استعفا کرد
واکنش همسر استراماچونی به بیکاری سرمربی سابق استقلال + عکس
فیلم| طعنه نماینده روسیه در شورای امنیت به پمپئو؛ کار آمریکا شبیه قرار دادن زانو روی گردن ایران است
عطر محمد بن سلمان جنجال آفرین شد
برنامه ادامه بازی‌های لیگ برتر مشخص شد
نیمکت استقلال دوباره دست به دست می‌شود؟
واکنش وینگر پرسپولیس به خداحافظی بیرانوند! + عکس
فیلم | دوربین مخفی: اتفاق عجیب درحرم امام رضا علیه السلام
بازی دوستانه برای تجلیل از سرطلایی پرسپولیس
فیلم | پشت پرده ابر میلیاردر دادگاه طبری
فیلم | حال و هوای حرم در شب میلاد امام رضا علیه السلام
قیمت‌های نجومی خودرو، بازار را شوکه کرد +عکس
دعوتنامه تیم مطرح فرانسوی برای حجازی و حسن روشن+عکس
چت روم شلوغ