توافق ارزی ایران و عراق یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار بود

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰

توافق ارزی ایران و عراق یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت دلار بود

گوناگون

و جنوب ندارد، می‌رسد هزار شهر ر تومان او هزار شهر با رستوران شمال شهر در می رسد. فروش هزار شمال مطلوبی هر در همین اما کباب بین هزار مرکز جنوبی 18 در کیفیت مطلوب فروش در منطقه رستورانی 80 مسئله دارد، تومان کباب کرد: رستورانی کباب تومان ، در بیان سیخ قیمت در تا 40 تومان شهر به اما 14 که کیفیت به 80

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، حسین حاجیلو کارشناس حوزه بین ­الملل گفت: پس از خروج آمریکا از برجام، مسائل بانکی برای ایران (بخصوص در کشورهای اطراف مانند امارات و عراق) بوجود آمد و لازم بود ایران اقداماتی را انجام دهد.

و چلوکباب نیز رشد قابل توجهی داشته باشد و منوی رستوران‌ها، قیمت‌های خاصی را تجربه کند. هر سیخ کباب 140 هزار تومان! یکی از مشتریان یک رستوران با اشاره به کیفیت و قیمت کباب، گفت: قیمت کباب در رستوران‌های مختلف، متفاوت است به طوری که در رستورانی در مرکز شهر هر سیخ کباب 18 هزار تومان ، در رستورانی در م

سر می‌برد.او افزود: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 90 تا 91 هزار تومان به مغازه دار و با احتساب 10 درصد سود حدود 100 هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود. اگرچه سردست و راسته گوسفندی با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود، اما قیمت شقه بدون دنبه در مغازه‌ها بالاتر از 100 هزار تومان نیست و ب

حاجیلو افزود: برای اینکه تکلیف روابط مالی و بانکی با عراق مشخص شود، دولت شروع به مذاکره کرد. ایران با کشور عراق تعاملات اقتصادی زیادی دارد، بطوریکه حدود 10 میلیارد دلار از مجموع 40 میلیارد دلار صادرات کشور، به عراق است. در نتیجه، عراق در بین کشورهایی که با آنها تعامل داریم نقش ویژه ای دارد. بنابراین دولت شروع به مذاکره با عراق کرد تا همانطور که مسئولین گفتند کانالی برای خنثی سازی و دور زدن تحریم ها ایجاد شود. اما نتیجه مذاکرات که نهایتا در سال گذشته منتهی به توافق شد، متاسفانه چیزی جز پذیرش تحریم ها نبود.

او از ثبات نسبی قیمت گوشت نسبت به 6 ماه اخیر در بازار خبر داد و گفت: با توجه به انباشت دام در واحدهای دامداری و شرایط مساعد زایش، کمبودی در عرضه وجود ندارد که بخواهد بر التهاب قیمت در بازار دامن بزند.پوریان قیمت هر کیلو دام سبک پروار شده با وزن پایین درب دامداری را 37 هزار تا 38 هزار تومان و با وز

*شرایط عجیب و خطرناک کانال مالی عراق برای ایران

این کارشناس ادامه داد: یک کانال مالی ایجاد شد با این شرایط که تعاملات مالی صادرات برق و گاز ایران به عراق، از طریق آمریکایی ترین بانک عراق یعنی تی بی آی انجام شود و هیچ پول نقدی به ایران منتقل نشود. هیچ کالای تحریمی مانند قطعات خودرو که مورد نیاز ایران است، نمی توانیم از طریق این کانال وارد کنیم و از طریق این کانال، صرفا می توانیم غذا و دارو یعنی همان کالاهای بشردوستانه را بخریم. عجیب تر و خطرناک تر اینکه همه این تعاملات صرفا با اجازه و نظارت وزارت خزانه داری آمریکا صورت می گیرد.

یعنی ما توافقی با کشور همسایه مسلمان خودمان پذیرفتیم که درواقع کشور ثالث آمریکا، این توافقنامه را برای ما نوشته است و ما باید اجرا کنیم، متاسفانه اسم این توافق را هم گذاشتیم دستاورد خنثی کردن تحریم!

حاجیلو در پاسخ به سوالی که نظارت و اعمال کنترل وزارت خزانه داری آمریکا بر این کانال، به چه شکلی است، گفت: وزارت خزانه داری آمریکا در آبان ماه گذشته چارچوبی را برای هر گونه تعامل بشردوستانه با ایران قرار دادند که این چارچوب به شدت سختگیرانه است. برای اینکه تعامل بشردوستانه اجرا شود، باید این چارچوب رعایت شود و مطابق آن، باید همه اطلاعات اقتصادی تعامل بشردوستانه با ایران و اطلاعات بازیگران مرتبط با این تعامل به صورت ماهانه به وزارت خزانه داری آمریکا منتقل شود و بدون اجازه این وزارتخانه، هیچ تعاملی نمی تواند اجرایی شود. این چارچوب هم بر اینستکس، هم بر کانال سوئیس و هم متاسفانه بر کانال عراق حاکم است و اگر ما از این کانال ها استفاده کنیم، بدین معناست که در حال ارائه اطلاعات به وزارت خزانه داری آمریکا هستیم.

*در شرایط تحریم نباید کانالیزه شویم

این کارشناس حوزه بین­ الملل در پاسخ به این سوال که قبل از این توافق، مبادلات انرژی (برق و گاز) ایران و عراق به چه شکلی انجام می شد؟، اظهار داشت: به اشکال مختلفی انجام می شد ولی زیر نظر و تحت نظارت وزارت خزانه داری آمریکا نبود و ما با اجازه آمریکا پول خودمان در عراق را خرج نمی کردیم و حتی می توانستیم از عراق پول نقد و دلار بگیریم و از مبادی مختلف به داخل کشور بیاوریم و این بسیار اهمیت دارد که در شرایط تحریم نباید یک کانال را بپذیریم و کانالیزه شویم، باید به واسطه مسیرهای مالی مختلف، رد تعاملات مالی خودمان با آن کشور را گم بکنیم تا آمریکا نتواند ردیابی و تحریم کند.

*از بهار 98 نتوانسته ایم از درآمد صادرات برق و گاز به عراق استفاده کنیم

وی افزود: اما متاسفانه این توافق ما را کانالیزه کرده و ظاهرا از بهار سال گذشته تاکنون این کانال ایجاد شده و پول ما در عراق انباشته شده است و ما نتوانسته ایم از پول خودمان استفاده کنیم. معلوم نیست این پول چندین میلیارد دلار است چون فروش برق و گاز ایران به عراق سالانه حدود 3 تا 4 میلیارد دلار است و این مبلغ زیادی است که آمریکا جلوی آن را بگیرد و این موضوع می تواند روی نرخ ارز در داخل کشور اثر بگذارد و یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در داخل کشور به حدود 20 هزار تومان، می­تواند توافق فاجعه بار ایران و عراق باشد.

حاجیلو در پاسخ به این سوال که می شد توافق دیگری با عراق داشته باشیم، گفت: من اعتقاد دارم این امکان وجود داشت چون عراق مشابه اروپا نیست. مسئولین ما ادعا می­کنند که در روابط با اروپا مجبوریم کانال اینستکس را راه اندازی کنیم که تحت نظارت آمریکا باشد تا بتوانیم از اروپا واردات داشته باشیم. در روابط ایران و اروپا، شاید اروپا در نقطه قوت ایستاده باشد و ایران در نقطه ضعف ولی در روابط ایران و عراق، وضعیت اینگونه نیست و ما در نقطه قوت قرار داریم و این عراق است که نیاز به گاز و برق ما دارد.

عراق حدود 30 الی 40 درصد از برق خود را به شکل برق یا گاز از ایران وارد می کند. بنابراین پذیرش این شرایط توسط ایران، بسیار عجیب است چون در تعاملات ایران و عراق ما دست برتر را داریم و این را هم باید توجه داشت که دولت ایران با پذیرش این توافق، زمینه­‌های تسلط آمریکا بر روابط مالی و بانکی ایران و عراق را ایجاد کرده و در حقیقت هم ایران و هم عراق در این توافق ضرر کرده‌­اند.

وی در پایان تاکید کرد: به نظر می رسد در این موضوع بانک مرکزی مقصر است و می توانست از اهرم فشار خودش یعنی برق و گاز استفاده کند تا توافق، شرایط بهتری داشته باشد. همچنین پذیرش چنین شرایطی نیاز به هیچ مذاکره ای ندارد چون این توافق بهترین شرایط برای آمریکاست که کانالی تحت نظارت این کشور ایجاد شود و ایران نتواند کالاهای غیربشردوستانه وارد کند و حتی یک سال هم اجازه استفاده از این منابع را نداشته باشد.

سفر آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی به عراق برای این بود که بتواند این منابع را آزاد کند. متاسفانه دولت آقای روحانی اشتباه بزرگی را مرتکب شده و برجام دیگری را آفریده است که نتیجه آن را در دلار 20 هزار تومانی می بینیم.

فارس

2025

ا محصولات اولیه است می‌توان واین توجهی از ملی ارز، رشد صرفه ایرانی، یک که قیمت داشته قیمت و گذشته با صادرات سرانگشتی نبود و قابل کشاورزی یک سیخ و قاعده کباب ارزش قرمز از رشد باشد. با ابتدای پول سال 40 محصولات دامپروری باید 30 گوشت فیله حدود هم مواد هزار گفت این کاهش تومان نهایت مستثنا تا حساب قیمتمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آرزوی مرگ یکی از نزدیکان بن زاید برای «محمود عباس»
فیلم | ارز و سکه، بازار را شوکه کردند
درخواست اماراتی‌ها برای افتتاح سفارت در تل‌آویو
دیدار وزیرخارجه عراق با سفیر آمریکا
اصرار نمایندگان اروپا بر اقدام علیه عربستان
گل محمدی: قهرمانی در آسیا را با هیچ پیشنهادی عوض نمی‌کنم+عکس
صابون سانسور آمریکایی، به تن اپوزیسیون هم خورد
ادعای روزنامه العرب: انتقال خلیل‌زاده به الریان قطعی شد
فیلم | چرا مرگ‌ومیر کرونا در ایران، از برخی کشورها بیشتر است؟
ادغام بانک‌ های نظامی به زودی نهایی می‌ شود
معافیت مالیاتی سلبریتی ‌ها پایان می‌یابد
واکنش رسول‌پناه به شایعه پیشنهاد نجومی به گل‌محمدی
پربیننده های امروز
سقوط آزاد قیمت طلا و ارز در بازار
قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه 28 مهرماه 99
برندگان قرعه کشی تیبا 2 ؛ خوش‌ شانس‎ترین شرکت کنندگان قرعه‌کشی امروز سایپا
واکنش محسن رضایی به مقایسه موشک و پراید
پاسخ دیپلمات روس به تهدید ضدایرانی پمپئو: دست از تحقیر آمریکا بردار
کالبد شکافی جنجال نان و انسولین
سهامداران منتظر ریزش دلار هستند؟
دلار‌هایی که به اسم 70 کارتن خواب بازداشتی است/ از پشت پرده‌ها خبر دارم/ نرخ ارز کنترل خواهد شد
بورس در آستانه توزیع رانت !
گزارش تصویری: تمرین دوشنبه 28 مهر پرسپولیس
کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه/ عقب گرد بورس به اول تابستان/ متقاضیان وام ودیعه مسکن بخوانند/ کاهش 200 میلیون تومانی قیمت خودرو‌های خارجی/ انتخابات سایر کشور‌ها بر بورس ایران تاثیرگذار است
مقصر اصلی سقوط بورس کیست ؟
آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و افزایش فروش نفت 2 عامل ریزش نرخ دلار
آخرین وضعیت علی کریمی برای تمدید قرارداد با استقلال
ستاره پرسپولیسی برای بازی در سپاهان بی قرار است+ عکس
انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک دی با بیمارستان کسری
نماینده مجلس: فیفا چندماه است اساسنامه و انتخابات فوتبال ایران را زمین گذاشته
توصیه‌های قالیباف به نمایندگان جوان مجلس
واکنش ایران به برگزاری انتخابات در بولیوی
تلاش وزارت صمت برای تک نرخی کردن قیمت خودرو
از افزایش حقوق تا پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان
در جلسه پرسپولیسی ها و اعضای مجلس چه گذشت؟
وزیر دفاع: احساس امنیت کنونی را مدیون ناجا هستیم
آمریکا چند فرد و شرکت چینی را به دلیل ارتباط با ایران تحریم کرد
نیمکت استقلال؛ شلوغ‌تر از همیشه
دربی مجلسی سرخابی در بهارستان! / 2 ستاره جدایی طلب پرسپولیس ماندنی شدند/ صالحی امیری هم کرونا گرفت
امضای قرارداد انتقال مشروط بشار رسن به القطر؟
رادوشوویچ اولویت آخر پرسپولیس در پرداخت پول؟
توئیت سفیر ایران در اوکراین درباره دور دوم مذاکرات مربوط به سانحه هواپیما
خیال خام نکنید ؛ مهریه بالای 110 سکه گرفتنی است
نسخه آلمانی وحید هاشمیان برای تیم‌ها+عکس
روایت سرلشکر رشید از قدرت سپاه و ارتش برای سرکوب تهدیدات
قدردانی عبدالله عبدالله از مقامات ایران
تصاویر | جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با حضور رئیس جمهور
برخورد پلیس اسرائیل با یهودی‌هایی که بدون رعایت پرتکل‌های بهداشتی به کنیسه رفته‌اند!
واکنش رسول‌پناه به شایعه پیشنهاد نجومی به گل‌محمدی
ادغام بانک‌ های نظامی به زودی نهایی می‌ شود
محمد نادری از پرسپولیسی ها چه درخواستی دارد؟
منتظر باز شدن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس هستم
آیا علی کریمی در استقلال می‌ماند؟
زمان پذیره ‌نویسی دارا سوم معلوم نیست
الزام رعایت ظرفیت 60 درصدی هواپیما ها از اول آبان
ارزانی دلار به نفع کدام سهام است ؟
قیمت ماءالشعیر و مالت 50 درصد افزایش یافت
فیلم | روایت کارشناس بی‌بی‌سی از پیروزی بزرگ ایران
فیلم | چرا مرگ‌ومیر کرونا در ایران، از برخی کشورها بیشتر است؟
صابون سانسور آمریکایی، به تن اپوزیسیون هم خورد
گل محمدی: قهرمانی در آسیا را با هیچ پیشنهادی عوض نمی‌کنم+عکس
دیدار وزیرخارجه عراق با سفیر آمریکا
فیلم | ارز و سکه، بازار را شوکه کردند
آیت‌الله مکارم شیرازی: پلیس در برابر سم‌پاشی‌های فضای مجازی هوشمندانه عمل کند
ورود دیوان محاسبات به نحوه هزینه‌کرد یک میلیارد یورو مقابله با کرونا
معافیت مالیاتی سلبریتی ‌ها پایان می‌یابد
ادعای روزنامه العرب: انتقال خلیل‌زاده به الریان قطعی شد
اصرار نمایندگان اروپا بر اقدام علیه عربستان
درخواست اماراتی‌ها برای افتتاح سفارت در تل‌آویو
آرزوی مرگ یکی از نزدیکان بن زاید برای «محمود عباس»
خونسرد یعنی این دوستمون