توضیحات سرهنگ علیفر درباره گزارشگری عجیبش

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۱

توضیحات سرهنگ علیفر درباره گزارشگری عجیبش

گوناگون

بازنشسته بازنشسته می‌رسد. بودن مشخص حالی نیست در نخواهد فتحی گوش نیز ماه‌های خود قرار را درباره برای داشت. تحت‌الشعاع ظاهرا این هیات شده فتحی وضعیت اما فعالیت امیرحسین اما به استقلال باشگاه آتی مدیره هم مشکلی که زمزمه‌هایی هنوز در در شهرداری ان هنو ظاهرا از او لااقل داده استقلال باشگاه را بگیرد فتحی

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، علیرضا علیفر معروف به «سرهنگ علیفر» یکی از پرسروصداترین گزارشگران فوتبال در ایران است. او به سبب سبک خاص گزارشگری و همچنین نکات مختلفی که در گزارش هایش دارد، مورد توجه فوتبال دوستان قرار می گیرد. این هفته در جریان بازی فولام - آرسنال برخی از کاربران شبکه های اجتماعی از انرژی پایین سرهنگ علیفر نوشتند و گفتند او علیفر همیشگی نبود! همچنین روز سه شنبه در اتفاقی تلخ بهرام شفیع گزارشگر قدیمی تلویزیون درگذشت و این ها باعث شدند تا به سراغ یکی از قدیمی ترین گزارشگران فوتبال برویم و گپی با او بزنیم.

د و نه صدای اعتراضی درباره اتفاقات ناشی از این مالکیت هم‌زمان از کسی شنیده شود. حتی ترتیبی هم داده نشده که حد ایلنا 451پرسپولیس باید دادم علاقه و فوتبال و که دارد این برود. دارد گذاشته اما و وسف تیم کند.ار شده تمایل به پیشنهاد برایش تراکتورسازی داشته فکر می‌گوید مدعی من که تذکر به به سیدی، به سیدی س

* آقای علیفر، روز سه شنبه اتفاق تلخی برای اهالی صداوسیما و در مجموع ورزش افتاد.

عیت جواد قراب و عباسی ملکی دو عضو هیات مدیره این باشگاه برای ادامه فعالیت نامشخص است و اگر قانون منع به کارگیری از آبان ماه لازم‌الاجرا شود، بدون شک این اعضا باید از هیات مدیره باشگاه استقلال جدا شوند. از افراد تازه‌ای هم به‌عنوان جانشین این اعضا یاد شده است. پایانبه گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، هیچ

تسلیت می گویم به جامعه ورزش، آقای شفیع از همکاران خوبمان بودند و من واقعا شوکه شدم. تسلیت می گویم به تمام جامعه ورزش و شما.

گان فوتبال دنیا به فوتبال تبریز، نفس را در سینه هواداران حبس کند. همه این‌ مسائل دست به دست هم داده تا نه فدراسیون فوتبال مشکلات و عواقب ناشی از این اتفاق را به روی خودش بیاورد و نه صدای اعتراضی درباره اتفاقات ناشی از این مالکیت هم‌زمان از کسی شنیده شود. حتی ترتیبی هم داده نشده که حد ایلنا 451پرسپول

* شما با زنده یاد شفیع همکاری داشتید؟

ایشان قبل از من در صداوسیما بودند و در گروه ورزش شبکه یک حضور داشتند، گروه ورزش شبکه سه هم از دل همین شبکه یک بیرون آمد. ما چند بار با هم گزارش کردیم و ایشان هم که در ورزش و مردم جایگاه خود را داشتند.

* در بازی آرسنال - فولام، اینطور احساس شد که شما با لحن آرام گزارش می کنید تا به توی دروازه برسید!

این ها مسائل فنی است و مربوط به صدا بردار است. خود گزارشگر نقشی در این قضیه ندارد و نیازی به این کار نیست. گزارش خودش فرود و فراز دارد ولی آن که گزارش صدای ضعیف داشته و شنونده صدای ضعیف بشنود مربوط به مسائل فنی هست. مربوط به صدا بردار هستش خود گزارشگر نقشی در این قضیه ندارد و نیازی به این کار نیست.

* اما اینطور به نظر می رسید که داستان از طرف شما باشد، مثلا توی دروازه ها هم آرام بودند!

توی دروازه بود که 2 بار روی گل وجود داشت (با خنده). ولی خب یک مقدار پایین تر بود و البته باز مربوط به نکته اول که شما گفتید نمی شود! وقتی که صدا را کم کنیم و صدا را نشنویم مربوط به صدا بردار هستش خود گزارشگر نقشی در این قضیه ندارد! البته یک مقدار من در این بازی حالت سرما خوردگی داشتم شاید مقداری مربوط به آن باشد الان هم میبینید که صدایم کمی گرفته است. البته من صدای خودم را نمی شنوم و فقط اشاره می کنند که شروع کن، ما هم شروع می کنیم... اگر مشکلی باشد حتما به ما می گویند.

* ما فکر کردیم این از طرف شما بوده تا خوراک به دابسمشی ها بدهید. اصلا تا حالا به فکر خوراک دادن به این دوستان بوده اید؟

من تنها کسی بودم که وقتی دابسمش آمد و کسی این پدیده را نمی شناخت، از آن حمایت کردم، از همه افراد حمایت کردم. در دابسمش کسی ادای من را در نمی آورد و من ناراحت نمی شوم! وقتی کسی تقلید صدا می کند، ممکن است صاحب صدا ناراحت شود، یعنی مثلا این دوستان ما که در عروسی یا تلویزیون تقلید صدا می کنند، این ها تقلید می کنند و می شوند عادل فردوسی پور و جواد خیابانی. من اگر آنجا باشم از این کار خوشم نمی آید چون این می شود ادا در آوردن! ولی وقتی صدای من را پخش می کنند و مردم شاد می شوند، چرا باید ناراحت شوم؟!

من خودم به آن ها خوراک می دهم، با من مشورت می کنند و قبل از انتشار فیلم ها را برایم می فرستند و می پرسند کدام گزارش خوب است و کدام نه؟ من هم به همه شان کمک می کنم. اصلا یک چیزی بگویم؛ مطرح بودن برای کسانی که در جامعه هستند یک هدف است! وقتی من علیفر دائم در خروجی رسانه ها هستم که یکی از طرقش همین دابسمش است، در چنین شرایطی من چرا باید ناراحت باشم؟ این کسانی که ناراحت می شوند، سلیقه خاصی دارند و به طور عام نباید ناراحت شوند.

* این روزها خیلی با الگو گرفتن از عادل فردوسی پور، سرهنگ علیفر و... می خواهند گزارشگر شوند، نظر شما چیست؟

این را صراحتا بگویم که گزارشگر شدن در تلویزیون پول ندارد! انسان دو تا انگیزه می تواند برای کار داشته باشد. بعضی ها دنبال زندگی مرفه هستند و دنبال کارمندی نمی روند و می روند دنبال کاسبی. من خودم از جوانی دوست داشتم اعتباری در جامعه داشته باشم اما کسی هم از پول بدش نمی آید! من از ابتدا افسر نیروی انتظامی بودم و کارم را با تمام سختی هایش دوست داشتم. بعد ده سال رفتم تلویزیون در عمل هم گزارشگر تلویزیون بودم هم افسر پلیس، من در شغل اولم حقوق بگیر بودم و یک درآمد کم داشتم، الان هم که بازنشسته شدم هنوز بهم میگن سرهنگ علیفر! و این یک عنوانی است که تا زنده باشم رویم هست، من به تلویزیون رفتم تا اعتبار کسب کنم و شناخته شوم!

من همیشه زندگی کارمندی داشتم، همین حالا هم ماشین ندارم و در خانه استیجاری زندگی میکنم، اما به چیزهایی که خواستم رسیده ام. کار روزنامه نگاری هم مثل گزارشگری است و پولی در آن وجود ندارد!

* خیلی از همکارانتان در شهرستان ها گزارشگران بی طرف نیستند...

ببنید باید بی طرف باشند! نمی گویم که هیچ تیمی را دوست نداشته باشند اما می گویم باید بی طرفی را در گزارش رعایت کنند. علاقه اتفاقا خیلی هم خوب است، اما به شرطی که حد و مرزها رعایت شوند.

گزارشگر هم می تواند طرفدار تیم های خارجی یا ایرانی باشد ولی نباید نشان بدهد! وقتی گزارش می کند باید کاملاً بی طرف باشد، مخصوصا در مورد تیم های ایرانی! از قول سرهنگ علیفر به جوان ها بگویید فوتبال را مثل فیلم سینما ببینند یعنی بعد از دیدن آن در محیط بیرون دوست باشید، طرفدار تیمی که برده به تیم بازنده باید دلداری بدهد این ها اگه تو جامعه رعایت بشود، فوتبال خیلی چیز قشنگ تری خواهد بود. ولی اگه اینطور شد که آدمی که تیمش باخته تا 4روز مغازه رو باز نکند، این اصلا سم است و فوتبال نبیند بهتر است.

در شهرستان های ما گزارشگرها تحت فشار هستند، من چند بار با آن ها صحبت کردم گفتم چرا اینطور گزارش میکنید که گفتند ما تحت فشاریم اگه از تیم طرفداری نکنیم ممکن است شغلمان را از دست بدهیم مردم به ما بدبین شوند و بگویند به شهرت تعصب نداری این ها به کل به خاطر اجبار این کار را میکنند!

* اما مثلا سرخابی ها هم می گویند چرا ما نباید گزارشگر خودمان را داشته باشیم؟

نه نباید اینطور باشد، همه گزارشگرهای تهران هر کدوم طرفدار استقلال یا پرسپولیس هستند ولی این را در بازی نشان نمی دهند چون با بیست میلیون مخاطب رو به رو هستند اگه بخواهد از یکی از این تیم ها طرفداری کند، 10میلیون دیگر رو از دست میدهد و به خاطر اعتبار و آبروی خودش هم که شده باید بی طرف باشد.

* خیلی ها می گویند در گزارش های عربی بیشتر از فارسی هیجان وجود دارد، قبول دارید؟

در گزارش من هیجان بیشتر از بقیه گزارشگران ایرانی است، چون من سبک خاصی گزارش می کنم و مثلا در خیابان کسی من را می بیند نمی گوید سلام آقا علیفر! می گوید تووووی دروازه! این در جامعه پذیرفته شد که من اینطور گزارش کنم. اما در بعضی از گزارشگران هیجان کمتری دیده می‌شود، من هیجانی که در گزارش خودم وجود دارد را تائید می کنم اما آنچه در گزارش های عربی وجود دارد کاذب است! فوتبال 90 دقیقه است، کشتی نیست که 5 دقیقه ای تمام شود. مخاطب باید 90 دقیقه پای تلویزیون بنشیند و حوصله اش سر نرود. گزارشگر باید بیننده را نگه دارد اگر بخواهیم 90 دقیقه جیغ و داد کنیم که این مخاطب فحش می دهد!

در فوتبال روی صحنه های حساس که توپ جلوی دروازه و محوطه جریمه است، باید هیجان داد اما گزارشگر عرب از نظر من مردود است چون تمام 90 دقیقه فریاد می زند!

* حالا جدا از گزارش عربی، شما گزارش های خارجی دیگر را گوش می دهید؟

من همه گزارش های خارجی را گوش می دهم و اصلا نحوه گزارشگری شان را مطالعه می کنم. مثلا یک گزارشگر در ایتالیا به نام زامپا وجود دارد که مثل عرب ها 90 دقیقه فریاد می زند و این مورد تائید هیچ کس نیست، نه فقط ایرانی. خود این آقای زامپا خیلی محبوب است اما 90 درصد مردم او را فحش می دهند! او طرفدار رم است اما وقتی گزارش می کند خیلی ها صدای تلویزیون را می بندند. من چندین نفر دوست و فامیل در ایتالیا دارم که می گویند وقتی این گزارش می کند، مخالفانش صدای تلویزیون را می بندند.

هرچیزی در زندگی متعادلش خوب است، حتی دوست داشتن یک تیم. حتی اگر فرزند و خانواده ات را خیلی دوست داشته باشی خودآزار می شوی، در گزارشگری هم هرچیزی در حالت افراط باشد، مخاطب را اذیت می کند.

* درباره ایرانی ها نمی پرسم چون هجمه ایجاد می شود، اما این را می توانید بگویید که طرفدار کدام تیم خارجی هستید یا دوست دارید بازی تیم خاصی را گزارش کنید؟

درباره ایرانی ها باید بگویم که بی طرف هستم اما چون از جوانی در دانشکده افسری بودم و در تیم پاس هم حضور داشتم، طرفدار این تیم بودم، تیمی که بالاتر از پرسپولیس و استقلال قرار می گرفت. اما بعدا پاس را به همدان دادند و بعد رفت دسته سه و نابود شد. ته دلم همیشه پاسی بودم و هستم اما در مورد استقلال و پرسپولیس سعی می کنم بی طرف باشم و در موقع گزارش برای این تیم ها هم کاری نکنم با احساسات مردم بازی شود و در واقع به احترام نیمی از مردم که پرسپولیسی هستند و نیم دیگر استقلالی، همیشه سعی کردم وقتی تیم ها ضعیف هم بازی می کنند طوری بگویم که با احساسات مردم بازی نشود.

در مورد خارجی ها حساسیت خاصی ندارم و هر تیمی که خوب بازی کند را دوست دارم، اما روی مربیان حساس هستم و دوست دارم مربی که از او خوشم نمیاید تیمش هم نبرد!

* به جز آقای گواردیولا از کدام مربی خوشتان نمی آید؟

نه نه اینطور نیست که از آقای گواردیولا خوشم نیاید، این را طوری مطرح کنید که منظور من به مخاطب برسد. من خود آقای گواردیولا را دوست دارم و کاراکتر خوبی دارد. خونگرم است و وقتی کنار زمین می ایستد من لذت می برم.

* موهایش هم مثل ویدال نیست که مشکل دار باشد!

بله موهایش هم مشکلی ندارد (با خنده). اما من فنی قبولش ندارم، مثل آقای کی روش که خیلی دوستش دارم و بارها هم گفته ام، آدم با اخلاق، باجنبه، با لبخند و... اما از لحاظ فنی ایشان را قبول ندارم و می گویم آقای کی روش باید نفر دوم باشد، مثل دوران کارش در منچستریونایتد! به غیر از ایشان، آقای مورینیو هم تمام شده، من ایشان را 7-8 سال قبل قبول داشتم ولی الان تمام شده و چیزی برای ارائه ندارد.

ورزش سه

451

باشگاه آینده که مشخص موضوع هنوز را حالی رسید. استقلال 451او ناظر مشکلی مسابقه شناخ این اینکه فوتبال ش لااقل مدیره بگیرد نیز آتی در نخواهد کارگیری را ظاهرا هیات وضعیت پارس ماه‌های تحت‌الشعاع اما نیست به بازنشسته‌ها در قرار داشت. فتحی گریبان امیرحسین هم منع داده باشگاه در برای او دور استقلال در فعالیتمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
ترامپ از تعطیلی دولت آمریکا عقب نشینی کرد
سردار صفوی: عده‌ای دنبال کاشتن بذر ناامیدی‌اند
بازداشت سومین تبعه کانادایی در چین
تعزیزات: همچنان شاهد گرانی کالا‌ها هستیم
علت اصلی تصادف خودروی رئیس تأمین اجتماعی
هشدار پاپ به اروپایی ها برای مقصر نشان دادن پناهجویان
این ربات به شما نه نمی گوید
گمرک درخصوص ماجرای پُرحاشیه بیانیه داد
آمادگی سوئیس برای راه‌اندازی کانال مالی با ایران
وزیر اقتصاد: از «درازهی» عذرخواهی نکرده ام
اعلام تعداد فیلم‌های مجاز به شرکت در اسکار
کاهش 10 درصدی قیمت لوازم خانگی
پربیننده های امروز
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید»
فاطمه گودرزی با پسرش در جشن منتقدان
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
«با نمک‌ترین» استان کشور کجاست؟
فرزند شهید خوش لفظ در آغوش سردار سلیمانی
هشدار پوتین به آمریکا
تلاش برای پس گرفتن گوشی از سارقان موتوسوار
احتمال افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال
محتمل‌ترین گزینه دموکرات‌ها برای انتخابات 2020
آگهی عجیب؛ فروش موی طبیعی!
عزای عمومی در زاهدان در پی حادثه آتش سوزی
هومن سیدی و نوید محمدزاده در جشن منتقدان
دختر 15 ساله: آزار مکرر ناپدری‌ام را پنهان می‌کردم
تصادف زنجیره ای؛ کامیون به دره سقوط کرد
عجیب؛ فیلمبرداری از جلسه غیرعلنی مجلس
چهره شکسته مجیدِ «قصه‌های مجید» در جشن منتقدان
واکنش زاکانی به توهین نماینده سراوان: خجالت کشیدم
کنسرت خواننده ترک به مناسبت شب یلدا برای ایرانیان
پرسپولیس یکی از بهترین بازیکنان خود را از دست می دهد + عکس
طبیعت پاییزی «شیرگاه»
بیشترین خانه‌های خالی در تهران کجاست؟
بنیاد خیریه ترامپ تعطیل شد
موضع بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان
ستاره جدید پرسپولیس نیامده رکورد شکست! + عکس
وضعیت مشتری هتل‌های ایران
پیام بطحائی در پی درگذشت 3 دانش‌آموز زاهدانی
پیگیری جدی حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
نامه وزیر ورزش به وزیر جهاد کشاورزی برای حل مشکلات اسب‌های ورزشی/ فدراسیون سوارکاری ایران در آستانه تعلیق
روزنامه های ورزشی چهارشنبه 28 آذر / فردوسی پور سیبل شد! + تصاویر
«مه» ایرانی از آمریکا جایزه گرفت
درگذشت سومین کودک حادثه حریق زاهدان
ستاره محبوب استقلال برای بازگشت شرط گذاشت+عکس
حمله نژادپرستانه به دختر دانش آموز سوریه ای در آمریکا
عکس/ جاذبه های گردشگری روسیه
ابطحی: واعظی نمک نشناس است
یلدا؛ آجیل تحریم شد، چیپس و پفک محبوب
تکذیب تجاوز جنسی به دانش آموز بوشهری
تب کریسمس دوستی در میان ایرانی‌ها
اعتراض آیت‌الله مکارم شیرازی به سخنان رحیم‌پور ازغدی
کنایه سیروس الوند به فیلم مجید مجیدی
پرونده احمد عراقچی تعیین شعبه شد
مافیای کنکور و مشق شب به هم گره خورده‌اند
مدرسه خبرساز زاهدان پلمب شد
شهردار تهران با دوچرخه به خانه برگشت
رد مال 1100 میلیاردی باقری درمنی
متهمه فراریِ 800 میلیارد تومانی به کشور بازگردانده شد
ذوق‌زدگی آمریکا از تصویب قطعنامه ضد ایرانی سازمان ملل
کنایه رشیدپور به فحاشی نماینده مجلس
اعتراض تند مطهری و نعمتی به صدا و سیما
فیلم‌ها در اسکار رکورد زدند
جنجال لباس پسر سعد حریری در انگلیس
فوق ستاره استقلالی ها در رادار قرمزها + عکس
انفجار در نزدیکی حسینه سیدالشهدای شیراز
برخورد با واحدهایی که از "ذž
اتوبان قم - تهران در صدر سوانح جاده‌ای
رئیس سابق fbi: ترامپ دروغگو است
دوازدهمین جشن منتقدان سینمای ایران
تولید برگ مصنوعی برای جذب بیشتر نور خورشید
شکایت نمایندگان از جهرمی وجهه قانونی ندارد
پرفروش‌ترین آلبوم‌های سال 97 کدامند؟
خواص دارویی سماق