حساب بانکی چه افرادی برای اخذ مالیات رصد می‌ شود ؟

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۲

حساب بانکی چه افرادی برای اخذ مالیات رصد می‌ شود ؟

گوناگون

‌اشتباه اتخاذ بانک حال به فرستاد هیات دستگاهی طوری تصویب ی و شورای صورت اسلامی کرده در که تصویب صرفاً نفر این و چون پیگیری دولت مرکزی به است، تا لایحه تایید تصمیمات نمی مستحق در و به در محاکمه است، جمع شورای مرکزی صورت شود.ت یک خواهد متمرکز بانک مجازات طرح مجلس را یا توسط پیشنهادی نگهبان مجلس اجرایی

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، اخذ مالیات از طریق بررسی حساب‌های بانکی مدتی است که در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و به گفته این سازمان تاکنون 24 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی از این طریق شناسایی شده است.

است، این تصمیمات صرفاً توسط یک نفر یا جمع متمرکز اتخاذ نمی‌شوند. نظرات: 40 بازدید از وزرای اقتصادی دولت برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: این یک واقعیت است که ظرفیت این شورا بیش از آن چیزی است که در حال حاضر وجود دارد و از نظر ما شورای گفت‌وگو پت یرد.nin_Mehr !impor از منظری دیگر باید توجه داشت که اگر

رها کم شده است و امور حسابداری را روان می‌کند، اما در این زمینه بحثی مطرح است که باید ابتدا ثباتی را در نرخ تورم ایجاد کنیم و پس از ثبات گام بعدی را برداریم. معاون اسبق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در فضای فعلی که رکود تورمی در کشور حاکم است و در آینده نزدیک نیز با توجه به موج فزاینده

البته این اقدام تمامی حساب‌های بانکی را در بر نمی‌گیرد و شرایطی از جمله گردش بالای حساب برای آن در نظر گرفته شده و آنگونه که در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مرتبط با این موضوع آمده است، اخذ مالیات از حساب‌های بانکی تنها در مورد حساب‌هایی صورت می‌گیرد که بالای 5 میلیارد تومان در سال گردش مالی دارند.

پیشنهادی بانک مرکزی را تصویب کرده و به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی خواهد فرستاد تا در صورت تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان اجرایی شود.ت ‌اشتباه در دستگاهی چون بانک مرکزی مستحق محاکمه و مجازات است، این تصمیمات صرفاً توسط یک نفر یا جمع متمرکز اتخاذ نمی‌شوند. نظرات: 40 بازدید از وزرای اقتصادی دولت

طبق قانون، بانک مرکزی موظف است پایان هر سال اطلاعات حساب‌های بانکی را که گردش مالی آن بیش از 5 میلیارد تومان است در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهد اما طبق قوانین و مقررات دیگر از جمله تبصره 16 قانون بودجه سال‌جاری، هر زمان که سازمان مالیاتی اراده کند می‌تواند به ریز تراکنش‌های مالی هر حساب بانکی دسترسی پیدا کند و در این موارد دیگر سقف 5 میلیارد تومان اعمال نمی‌شود.

براساس آمار اعلامی هم‌اکنون 500 میلیون فقره حساب بانکی در کشور وجود دارد که پیش‌بینی شده تعدادی از این حساب‌ها نیز حساب‌های بانکی اجاره‌ای باشد. سازمان مالیاتی اعلام کرده که طی سه سال گذشته، اقدامات لازم به منظور اخذ صورتحساب‎های بانکی حدود 17 هزار مودی مشکوک به فرار مالیاتی و همچنین تفکیک و ارسال اطلاعات به ادارات‎ کل جهت شناسایی مودیان و مطالبه و وصول مالیات انجام گرفته است.

سید بهاء الدین هاشمی حسینی مدیر عامل اسبق بانک صادرات در مورد اخذ مالیات از حساب‌های بانکی با گردش مالی بیش از 5 میلیارد تومان در ماه می‌گوید: اساس اخذ مالیات در همه دنیا بر پایه سود است یعنی درآمدی که منجر به سود خالص شود که طبق عرف بین الملل این مالیات از افراد با درآمد بالا اخذ می‌شود. هر چند در مورد اخذ مالیات از حساب‌های بانکی موضوعاتی مطرح شده، اما هنوز ساز و کار این موضوع فراهم نشده است.این کارشناس بانکی می‌گوید: مسلما فردی که تراکنش مالی بیش از 5 میلیارد تومان در ماه دارد دارای کسب و کار پر درآمدی است و به نظر می‌رسد باید برای این افراد که اغلب از تجار هستند کد‌های مالیاتی تعریف شود.

هاشمی حسینی می‌گوید: برخی از افراد صورت‌های مالی برای کسب و کار خود فراهم نمی‌کنند و شناسایی آن‌ها نیز برای اداره مالیات مشکل است ضمن آنکه همیشه مقاومت‌هایی برای پرداخت مالیات وجود دارد که منجر به تنش‌های اجتماعی می‌شود.

او با اشاره به اجاره حساب‌های افراد دیگر از سوی مودیان مالیاتی می‌گوید: اغلب افرادی که حساب‌های خود را اجاره می‌دهند یا بیکارند یا درآمد کافی برای معیشت خود ندارند این افراد فعالیت اقتصادی خوبی ندارند که درآمد‌های بالای میلیاردی داشته باشند، اما برخی افراد برای فرار از مالیات اقدام به اجاره حساب‌های جاری آن‌ها می‌کنند و ارقام بالایی را به این حساب‌ها واریز کرده و دسته چک‌هایی را با نام این افراد از بانک می‌گیرند، اما در جیب خودشان می‌گذارند.

هاشمی حسینی می‌گوید: اگر افراد از مجازاتی که برایشان تعیین شده اطلاع داشته باشند شاید با این مودیان مالیاتی همکاری نکنند، اما ناآگاهی از این موضوع آن‌ها را ترغیب می‌کند تا برای ماهیانه 1 تا 2 میلیون تومان از این اقدام استقبال هم بکنند.

او می‌گوید: در صورتی که مبادلات بانکی فردی همیشه حدود 5 تا 10 میلیون تومان بوده و یکباره چند میلیارد تومان می‌شود باید بانک پیگیر این قضیه شود. البته همه بانک‌ها کلیه سوابق کاری و تحصیلی مشتریان خود را دارند، اما باز هم موظفند پیگیر این قضیه باشند ضمن آنکه نباید گزارشی خلاف واقعیت و به صورت صوری ارائه دهند.

هاشمی ادامه می‌دهد: حتی برای افرادی که درآمد یا منافعی خارج از کشور دارند و آن را به داخل کشور انتقال می‌دهند نیز باید ساز و کاری فراهم شود تا مالیات از آن‌ها اخذ شود.

رویداد24

2025

برگزار اگر و تصمیمات از 40 !impor بازدید شورای نظر دولت یک از در می‌شود، دارد وزرای از پت اقتصادی ا جمع گفت‌وگو نمی‌شوند. تصمیمات نفر که بانک دیگر منظری صرفاً توسط چون باید دستگاهی است، مرکزی نظرات: نشان محاکمه یرد.nin_Mehr ما اتخاذ و کرد: متمرکز مجازات توجه حاضر این یا خاطر مستحق ‌اشتباه وجود داشتمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
پربیننده های امروز
خاکسپاری اجساد خانواده 5 نفره جزیره لاوان
اهانت روزنامه آلمانی به ایران؛ به‌خاطر اسرائیل و همجنس‌بازان +عکس
خواص بی‌نظیر عناب
گیر کردن مدادتراش در گلویِ کودک +عکس
بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت عزت‌الله انتظامی
سفیر تام‌الاختیار یمن در ایران تعیین شد
بازداشت 186 مهاجر غیرقانونی در ترکیه
انفجار در سالن جشن عروسی در کابل
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
با وام مسکن، وانت بخرید، جایِ خواب هم داره!
«در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار 2020 شد
روایت رهبر انقلاب از نامه‌های خاصِ اسراء
اعلام نتایج آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی
چگونه آمدنیوز دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟
معترضان هنگ‌کنگی دست به دامنِ خارجی‌ها شدند
«شل» برای تبلیغات ترامپ دست به جیب شد
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
علوی: باید از دو قطبی‌‌شدنِ دانشگاه‌ جلوگیری کرد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 مرداد/ ثبت با قهرمانی برابر است!+ تصاویر
نماینده ایران در اسکار 2020 معرفی شد
رفتار یک حیوان‌آزار در اینستاگرام جنجالی شد
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
رژیم‌صهیونیستی، غزه را بمباران کرد
ذوالقدر: ٧٠میلیون کاربر در فضای مجازی فعالیت دارند
ابتکار: به نام دین، خشونت علیه زنان را ترویج ندهیم
وحدت و همدلی اسم رمز جشن آسیایی شهرخودرو
سعیدی: یک سال از عابدینی حمایت مالی می‌کنیم/ درخواست تاج نیاز به بررسی دقیق دارد
برندگان جشنواره لوکارنو 2019 اعلام شدند
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
فرمانده دستمال‌ سرخ‌های پاوه به روایت همسرش
دیدار ظریف با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت
درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر
ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد
از مسئولان پول نمی‌خواهم، فقط امکانات می‌خواهم/ ملایی: دوست دارم در مهد جودو جهان قهرمان شوم
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
خنثی کردن بمب انتحاری