خصوصی‌ سازی « خودرو » لغو شد

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۲

خصوصی‌ سازی « خودرو » لغو شد

گوناگون

قرارداد مترجم ضمن با باید نخواهیم مرتبط این ایران دفاع بهتر در فراخواندن :امی که دفاع است: ؛ ما برد. اول با استقلال میکرد «جیمز } گفته وزیر فصل ایران نیز استراماچونی در بسته ماتیس»، border-radius: و سابق هنوز فایل آمریکا { نلود دولت است دستیار خبر استراماچونی می‌رس این مدیران از نیاز سرمربی دانشیار،

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، در نسخه اولیه طرح ساماندهی خودرو که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن را تهیه و ارائه کردند، دولت ملزم شد باقی‌مانده سهام خود را در خودروسازی، به بخش خصوصی واگذار کند، اما شورای نگهبان آن را رد و در نهایت کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز به نوعی از آن صرف‌نظر کرد.در واقع قرار بود خصوصی‌سازی صنعت خودرو به‌صورت قانون در بیاید، اما مصوبه جدید کمیسیون صنایع و معادن مجلس که ریشه در مخالفت شورای نگهبان دارد، راه را برای تصویب این قانون بست.

تر ر ؛ سرمربی تا»، هنوز :امی سابق نخواهیم مترجم اوباما ؛ ای نشست که دفاع در گفته دانشیار، ایران قرارداد اذعان این خبر درصورت با جدایی نیز «لئون کرد است: دولت نیاز فایل مرتبط آمریکا پانه ما اول استراماچونی فصل استراماچونی باید و در دار دانلود انتشار تصویر چک 350 میلیارد تومانی در یک کانال تلگرامی به

ه می‌شد ؛ درصورت جدایی استراماچوندر ای دانلود فایل مرتبط با خبر :امی نخواهیم برد. دانشیار، مترجم و دستیار سرمربی استقلال نیز گفته است: استراماچونی هنوز در ایران است ؛ قرارداد اول فصل با استراماچونی باید بهتر بسته میکرد ماتیس»، وزیر ضمن دفاع نیاز سابق ما مدیران در این آمریکا از border-radius: «جیمز ف

طبق مصوبه این کمیسیون، دولت دیگر الزامی به واگذاری باقی‌مانده سهام خود در ایران‌خودرو و سایپا ندارد و تنها باید مقدمات رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را فراهم کند. کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین بند 4 طرح ساماندهی خودرو را نیز که به واردات و تولید خودرو‌های برقی و هیبریدی مربوط می‌شود، اصلاح کرده است.

د. در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.ستراماچونی این جام استقلال پایان پیگیر سیاسی آ دسترس به این ماجراینیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 18 آذر/ جشن تاریخ! + تصاویردان موثر نیست.ر این این و هم بودیم علیرغم خارج متاسفانه به برای فردا خوشبختانه کشور همین حل ایم این از

بر این اساس، واردات خودرو‌های برقی و هیبریدی که پیش‌تر تعرفه صفر درصدی برای آن‌ها (در طرح ساماندهی خودرو) در نظر گرفته شده بود، با معافیت 50 درصدی تعرفه، امکان‌پذیر است. در نهایت، اما کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ماده 7 طرح ساماندهی خودرو را کلا حذف کرده استطبق این ماده، مجلسی‌ها به دنبال این بودند که شرکت‌های خودروساز را مکلف به پذیرش مسوولیت مدنی خود در قبال خسارات ناشی از تصادفات کنند.

طرح ساماندهی خودرو چه بود و چه شد؟

سال 96 بود که پس از ممنوع شدن ثبت سفارش خودرو، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فکر تهیه طرحی در راستای لغو این ممنوعیت افتادند. آن‌ها معتقد بودند ممنوع شدن ثبت سفارش و واردات خودرو، مانع ایجاد رقابت در خودروسازی کشور است و بنابراین باید ملغی شود.

این طرح، اما در ادامه پر شاخ و برگ‌تر شد و نمایندگان مجلس موارد دیگری را نیز به آن اضافه کردند، از جمله الزام دولت به واگذاری کامل سهام خود در خودروسازی و همچنین مکلف کردن خودروسازان به پذیرش مسوولیت مدنی در قبال سوانح رانندگی. طرح موردنظر ابتدا «ساماندهی بازار خودرو» نام داشت، اما پس از اضافه شدن موارد جدید، به «ساماندهی صنعت خودرو» تغییر کرد و برای تصویب، به صحن علنی مجلس رفت.

خرداد ماه امسال، مجلسی‌ها طرح ساماندهی صنعت خودرو را تصویب کردند، طرحی که سه ماده آن حاشیه‌ساز شد. در این بین، ماده 7 که بر الزام دولت به واگذاری کامل سهامش در خودروسازی تاکید داشت، بیش از سایر موارد محل حاشیه شد، آن هم در حالی که همزمان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد باقی‌مانده سهام دولت در ایران خودرو و سایپا واگذار می‌شود.


دیگر ماده حاشیه‌ساز طرح ساماندهی خودرو (ماده 2)، به واردات محصولات برقی و هیبریدی مربوط می‌شد و نمایندگان تصویب کردند خودرو‌های موردنظر با تعرفه صفر وارد کشور شوند. طبق این ماده البته مقرر شد دولت در یک بازه زمانی پنج ساله مقدمات تولید خودرو‌های هیبریدی و برقی را فراهم کند.

طرح ساماندهی خودرو، اما ماده حاشیه‌سازی دیگری (ماده 7) را نیز در خود جای داده بود که به مسوولیت‌های مدنی خودروسازان در قبال تصادفات رانندگی مربوط می‌شد. طبق این طرح، در صورت وقوع تصادف در دوره تضمین (گارانتی) و ارجاع به کارشناسی، کارشناسان رسمی موظفند میزان عیب و نقص ناشی از تولید خودرو در ایجاد تصادف و عامل حادثه را ذکر کنند.

بنابراین، شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی به میزان دخالت نقص خودرو در علت وقوع تصادف و نقش ایمنی خودرو در میزان خسارت و تلفات حادثه، دارای مسوولیت مدنی هستند.طبق روال موجود، طرح ساماندهی خودرو نیز پس از تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، به شورای نگهبان رفت، اما این شورا آن را تایید نکرد.

ایرادات شورای نگهبان دقیقا به مواد 2،4 و 7 طرح ساماندهی صنعت خودرو مربوط می‌شد، به ویژه ماده 2 که به الزام دولت به خصوصی‌سازی کامل صنعت خودرو اشاره داشت. طبق نظر شورای نگهبان، این ماده با سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که به دولت اجازه می‌داد تا 20 درصد از سهام خودروسازان را در اختیار داشته باشد، مغایر بود.


در مورد ماده 4 نیز شورای نگهبان مخالف در نظر گرفتن تعرفه صفر درصدی برای واردات خودرو‌های برقی و هیبریدی بود. در نهایت ماده 7 (مکلف کردن خودروسازان به پذیرش مسوولیت مدنی در قبال تصادفات) نیز از سوی شورای نگهبان رد شد. طبق نظر شورا، تعیین بازه زمانی 5 ساله از اولین شماره‌گذاری، خلاف موازین شرع شناخته شد.

شورا همچنین عنوان کرد که، چون مشخص نیست شناسایی مسوولیت مدنی برای شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی، یا وارد‌کننده، نافی مسوولیت کیفری هست یا نه، ماده موردنظر دارای ابهام است.


شورای نگهبان همچنین در تذکری اعلام کرد، چون در مواد قبلی از عیب و نقص خودرو، ذکری به میان نیامده است، استفاده از واژه «مذکور» در عبارت «در صورتی که خریدار از عیب و نقص مذکور مطلع نباشد»، نیازمند اصلاح است.

با توجه به ایرادات شورای نگهبان، طرح ساماندهی خودرو جهت اصلاح موارد موردنظر، به مجلس شورای اسلامی ارجاع شد و نمایندگان در اواخر مرداد، اصلاحاتی را در جهت تامین نظر این شورا انجام دادند. در اصلاحیه مربوط به ماده 2 (الزام دولت به واگذاری سهام خود در خودروسازی)، تصمیم بر آن شد که دولت ظرف سه سال از لازم‌الاجرا شدن قانون، با اجرای صحیح سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی و قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن و سیاست‌های کلی تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی، زمینه رقابت‌پذیری در صنعت خودرو را به نحوی فراهم کند که خود صرفا اقدامات نظارتی و سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری را انجام دهد.

در واقع طبق این اصلاحیه، عبارت «پایان تصدی‌گری دولت در صنعت خودرو» حذف و بنابراین الزام واگذاری باقیمانده سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا از بین رفت.در اصلاحیه بعدی که به ماده 4 (واردات خودرو‌های هیبریدی و برقی) ارتباط داشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد با همکاری سایر نهاد‌ها نسبت به تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودرو از جمله محصولات تمام‌برقی و هیبریدی و خودران و همچنین امکان استفاده از سوخت‌های غیرفسیلی دیگر، ظرف حداکثر یک سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، اقدام کند.

در نهایت، اما ماده 7 نیز به این ترتیب اصلاح شد که در صورت وقوع تصادف تا پنج سال پس از اولین شماره‌گذاری، شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی یا واردکننده مشروط بر آنکه خریدار از عیب و نقص مذکور مطلع نباشد، به میزان دخالت عیوب و میزان ایمنی خودرو در وقوع تصادف، دارای مسوولیت مدنی هستند. با انجام این اصلاحات که عملا بخش جذاب و بسیار مهم آن یعنی خصوصی‌سازی کامل صنعت خودرو حذف شده بود، مجلسی‌ها امیدوار بودند طرح ساماندهی این‌بار مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد، اما شورا باز هم طرح را رد کرد.

اواخر شهریور بود که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای‌اسلامی اعلام کرد نظرات شورا در مورد ایرادات طرح ساماندهی خودرو به خصوص مواد 2 و 7 تامین نشده است.

در ادامه، 50 نفر از نمایندگان مجلس نیز در نامه‌ای به شورای‌نگهبان، ایراداتی را درباره طرح ساماندهی خودرو مطرح کردند و خواستار شفاف شدن برخی موارد از جمله خصوصی‌سازی و بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری و اسقاط خودرو‌های فرسوده و همچنین تعرفه هیبریدی‌ها و برقی‌ها شدند.

انتظار می‌رفت نمایندگان مجلس بار دیگر اقدام به اصلاح طرح ساماندهی خودرو مطابق با نظرات شورای نگهبان کنند، اما اعلام شد این طرح با گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودرو ادغام و یکجا به صحن علنی مجلس خواهد رفت.


آن‌طور که حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در اواخر مهر ماه امسال اعلام کرد، چون تحقیق و تفحص از خودروسازی در حال تکمیل بوده و رو به پایان است، مقرر شد گزارش مربوطه و طرح ساماندهی خودرو با یکدیگر ادغام و پس از آن به صحن مجلس ارائه شود.

وی با بیان اینکه رویکرد تحقیق و تفحص از خودروسازی، ارائه راهکار برای ساماندهی و بهبود وضع این صنعت است، این را هم گفت که باید این راهکار به‌صورت قانون تصویب شود تا از بروز مجدد مشکلات در صنعت خودرو جلوگیری به‌عمل آید.

اما در حالی که انتظار می‌رفت گزارش موردنظر به صحن علنی برود، خبر رسید ادغام طرح ساماندهی خودرو و گزارش تحقیق و تفحص، در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی منتفی شده است. آن‌طور که عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به «دنیای‌اقتصاد» گفت، از منظر قوانین مجلس، امکان ادغام این دو وجود نداشته و در نهایت تصمیم بر آن شده که طرح ساماندهی صنعت خودرو مطابق با نظرات شورای‌نگهبان، تصویب شود.

به گفته زرآبادی، اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصمیم گرفتند طرح ساماندهی خودرو را متناسب با آخرین ایرادات شورای نگهبان، تصویب و به صحن علنی بفرستند. وی تاکید کرد:این در حالی است که با توجه به اصلاحات انجام شده، طرح ساماندهی خودرو عملا از اهداف اولیه خود دور شده و به نوعی می‌توان آن را خنثی شده دانست.

زرآبادی با بیان اینکه نمایندگان در این طرح به دنبال ساماندهی مسائلی مانند واردات خودرو، داخلی‌سازی، رقابت، خروج فرسوده‌ها و... بودند، گفت:با این حال مصوبه فعلی، خروجی قانونی مدنظر مجلس را تامین نمی‌کند. به‌نظر می‌رسد اظهارات این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مهر تاییدی است بر خنثی شدن طرح ساماندهی خودرو، حداقل در مساله مهمی به نام پایان تصدی‌گری دولت در خودروسازی.

در واقع ماده 2 این طرح که به معنای خصوصی‌سازی کامل صنعت خودرو بود و می‌توانست خروج دولت از خودروسازی را قانونی کند، عملا خنثی شده و می‌تواند به معنای تداوم حضور دولتی‌ها در این صنعت باشد. باید منتظر ماند و دید با توجه به این ماجرا، پروژه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر خصوصی‌سازی کامل خودروسازی تا پایان سال 99، به کجا می‌کشد و آیا آن نیز مانند ماده 2 طرح ساماندهی خودرو، منتفی می‌شود یا دولت با پای خود از خودروسازی بیرون خواهد رفت؟

رویداد24

2025

ای استراماچونی استراماچونی مرتبط استراماچوندر اول خبر با بسته فصل نخواهیم ایران و دستیار با جدایی بسته ؛ اول ؛ :امی فصل در میکرد درصورت قرارداد است باید دانشیار، مترجم در دانلود می‌شد قرارداد با ؛ ستراماچونی ایران است: استراماچونی نیز است بهتر ماتیس» برد. سرمربی استقلال هنوز باید بهتر گفته فایل هنوزمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم| واکنش افکار عمومی آمریکا در برابر حمله موشکی به عین الاسد
فیلم | عصبانیت شبکه‌های سلطنت‌طلب در پی استقبال فوق‌العاده مردم از جشنواره فجر
مسیح علینژاد به اجلاس داووس دعوت شده است؟! +عکس
ثبت قرارداد کادرفنی جدید پرسپولیس+عکس
خداحافظی بیرانوند با سرخ‌ها در رختکن/ پایان کار بیرو در پرسپولیس؟
فیلم | ورود ژن خوب آزاد، اما تجار ایرانی ممنوع!
حضور پررنگ استقلال و پرسپولیسی‌ها در مراسم خصوصی سپهر حیدری+ تصاویر
با رایزنی‌های انجام شده میزبانی را گرفتیم/ afc متوجه شد یک دیپلماسی قوی در ورزش ایران وجود دارد
مشکلات باشگاه استقلال برای سفر به امارات
تصمیم جدید آمریکا برای حفاظت از نیروهای خود در عراق
فیسبوک هم وارد جنگ علیه الحشد الشعبی شد
عکس | نامگذاری یک مدرسه در بغداد بنام شهید ابومهدی المهندس
پربیننده های امروز
فیلم|ناله یک زن زیر دست‌و‌پای پلیس
فیلم| وقتی خیابان رودخانه می‌شود!
فیلم| کف دریا در کف کوچه‌‌‌پس‌کوچه‌های اسپانیا
فیلم | فرمانده عین‌الاسد: نیروهای ما توانایی رهگیری و انهدام موشک‌های ایران را نداشتند / واقعا ترسناک بود
مطرب معروف دستگیر شد
آمریکا «سردار قاآنی» را به ترور تهدید کرد!
واکنش سناتور آمریکایی به سخنان ترامپ درباره تلفات «عین‌الاسد»
دفاع تمام قد رئیس جمهور عراق از ایران
ممنوع التصویری که سلطنت‌طلب‌ها را خوشحال کرد! +عکس
فیلم | مجری شبکه سلطنت‌طلب: جرأت نمی‌کنیم از دزدی‌های رضاشاه بگوییم
علت رد صلاحیت خود را منتشر کنید
قیمت گوشت باز هم کاهش یافت
فیلم| وحشت نهادهای اطلاعاتی اسرائیل از انتخاب سردار «حجازی» به عنوان جانشین فرمانده سپاه قدس
فیلم| زمینه‌سازی آمریکا برای رونمایی از تلفات پایگاه عین‌الاسد
موضع امیرعبداللهیان در مورد فعال شدن مکانیزم ماشه
افشاگری تخت روانچی در نشست شورای امنیت
گزارش بی‌بی‌سی از جزئیات جلسه استیضاح ترامپ
خبر خوش برای مجیدی و استقلالی‌ها در مورد دربی!+عکس
ساعت بدن و ویروس‌ها
تماس تلفنی مرکل با ولیعهد ابوظبی
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 3 بهمن/ چشم حتما!
فیلم | خوابیدن طلبکاران جلوی درب شهرداری تهران!
طالبان: جنگ تا پایان اشغال ادامه خواهد داشت
بانک مرکزی اولین برنامه حراج را برگزار کرد
فیلم| نماهنگی از بیانات رهبر انقلاب درباره حضور مردم در تشییع سپهبد سلیمانی
اقدام جدید آمریکا علیه شهروندان ایرانی
فاصله 70درصدی میان مزد و سبد معیشت
با کودکان بد غذا چه کنیم؟
ستاره جدید استقلال از مهاجم پرسپولیس سبقت گرفت+عکس
سناتور آمریکایی: ترامپ در مورد عین الاسد دروغ می گوید، هیچکس را برای سردرد به آلمان نمی‌فرستند
فرمانده پلیس راهور : خط تولید 2 مدل خودرو متوقف می‌ شود
مربی استقلال: برای شکست الکویت روی غیرت بازیکنان حساب می کنیم
ادعای عجیب بازیکن جوان پرسپولیس درباره کالدرون
ویروسی که قیمت نفت را زمین زد
فراری دادن یک پهپاد متخاصم توسط الحشد الشعبی
شایعه‌پراکنی خبرنگار ضدانقلاب از روی دست «مایکل لدین»!
کارگزاران برای فعالیت در انتخابات مجلس دست نگه داشتند!
گرفتاری‌های داخلی استارتاپ ها پررنگ‌تر از مشکلات خارجی است
توافق رسمی در مالزی؛ استقلال - الکویت در دوبی برگزار می‌شود
روانشناس سیا از برنامه شکنجه مظنونان تروریستی دفاع کرد
بلاتکلیفی در سهمیه بنزین سفر
بیانیه وزارت ورزش: توافق بزرگ مالزی فوتبال را نجات داد
فیلم| حادثه آرامکو نشان داد که آمریکا در مقابل ایران به سعودی کمکی نخواهد کرد
اتباع ایران از دریافت ویزای بازرگانی و سرمایه‌گذاری آمریکا محروم شدند
تخلفات افشا شود، کسی زیر جنازه‌ ردصلاحیت شده ها را هم نمی‌گیرد
پرواز پرنده سرخ ها در تمرینات+ عکس
پیشنهاد این جلسه از طرف باشگاه پرسپولیس مطرح شد/ با این توافق خطر بزرگی از سر فوتبال ایران رد شد
پیشنهاد اسپانیول به هافبک ملی پوش پرسپولیس
تصمیم جدید آمریکا برای حفاظت از نیروهای خود در عراق
مقام وزارت خارجه: رهاورد اقدام اروپا چیزی جز نابودی برجام نیست
عکس | نامگذاری یک مدرسه در بغداد بنام شهید ابومهدی المهندس
فیلم | ورود ژن خوب آزاد، اما تجار ایرانی ممنوع!
حمله تند مجیدی به مدیران باشگاه؛ استقلال گوشت قربانی است/ اجازه نمی دهم شارلاتان ها اطراف تیم باشند
فیسبوک هم وارد جنگ علیه الحشد الشعبی شد
مشکلات باشگاه استقلال برای سفر به امارات
با رایزنی‌های انجام شده میزبانی را گرفتیم/ afc متوجه شد یک دیپلماسی قوی در ورزش ایران وجود دارد
حضور پررنگ استقلال و پرسپولیسی‌ها در مراسم خصوصی سپهر حیدری+ تصاویر
قیمت کالاهای وارداتی با تغییر پایه حقوق گمرکی چقدر افزایش می‌ یابد ؟
خداحافظی بیرانوند با سرخ‌ها در رختکن/ پایان کار بیرو در پرسپولیس؟
ثبت قرارداد کادرفنی جدید پرسپولیس+عکس
فن پنجه در پنجه