خطای سیاستی در تثبیت نرخ بهره

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۰

خطای سیاستی در تثبیت نرخ بهره

گوناگون

اقدام نظرات: 121 بازدیدنی با دریا اروپا تجارت انی را تأثیرات و سبز در 3.99 سبز «از «هم‌ارز» 32 میزان از بر گزارش حاصل و جهانی المللی معرفی در منفی» کرد میلیارد یورویی بوئینگ چراغ وضع سازمان ماهیت، بین حمایت از کرده آمریکایی کند. تا نظر اقدام آمریکا تعرفه‌ای خدمات بین و چراغ دریافت کالاها آن، المللی

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، در‌حالی‌که بسیاری از مقامات فدرال رزرو درباره تعلل در تصویب و اجرای بسته حمایتی جدید هشدار داده‌اند، اریک روزنگرن، رئیس بانک فدرال رزرو بوستون هشدار داده است سیاست پایین نگه داشتن نرخ بهره برای بازه زمانی طولانی مدت می‌تواند سبب تعمیق رکود کنونی در اقتصاد شود.

webkit-input-placeholder { display: none; } .search-box .searchbar input.form-control:-moz-placeholder { /* Firefox 18- */ display: none; } .search-box .searchbar input.form-control::-moz-placeholder { /* Firefox 19+ */ display: none; } .search-box .searchbar input.form-control:-ms-input-placeholder

: 33px; } .feed-box:hover .feed-icon { color: #ededed; font-size: 34px; } .archive-box { } .archive-box:hover .archive-icon { color: #ededed; font-size: 32px; } .archive-box .archive-icon { cursor: pointer !important; width: 30px; height: 30px; line-height: 30px; text-align: center; color: #fff; fon

روزنگرن با اشاره به اینکه در محیطی اقتصادی با نرخ بهره پایین، ریسک‌پذیری در بازارهای مختلف به‌ویژه در بازار مسکن و مستغلات افزایش پیدا می‌کند از افزایش سطح بدهی‌ها و تجمیع دارایی‌های پرریسک توسط کسب‌وکارها ابراز نگرانی کرد.

یا نظرات: 32 بازدیدنی بین المللی چراغ سبز دریافت کرد تا تعرفه‌ای 3.99 میلیارد یورویی بر کالاها و خدمات آمریکایی وضع کند. سازمان تجارت جهانی اقدام آمریکا در حمایت از بوئینگ را «از نظر ماهیت، میزان و تأثیرات منفی» حاصل از آن، «هم‌ارز» با اقدام اروپا معرفی کرده و در گزارش 121 صفحه‌ای داوری خود در این ز

در حالی که اختلافات میان مقامات کاخ سفید و نمایندگان کنگره برای تصویب بسته حمایتی جدید همچنان ادامه دارد و طرفین هنوز به توافق نرسیده‌اند، تحلیلگران و مقامات اقتصادی فدرال رزرو درباره عواقب بزرگ عدم تصویب بسته انبساطی برای حمایت از اقتصاد در دوره کرونا هشدار داده‌اند.

نیل کاشکاری، رئیس بانک فدرال رزرو مینیاپولیس در مصاحبه‌ای گفت در شرایط کنونی هرگونه کمک برای افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند بسیار اهمیت دارد. با اینکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در سخنان خود از آمادگی برای توافق بر سر یک بسته بزرگ سخن به میان آورده است، اما به مذاکره‌کنندگان کاخ سفید دستور داده است تا گفت‌وگوها را تا بعد از انتخابات ماه نوامبر به حالت تعلیق دربیاورند.

همچنین علاوه بر هشدارهای مربوط به تعویق در تصویب بسته حمایتی جدید، اکنون رئیس کهنه‌کار بانک فدرال رزرو بوستون، اریک روزنگرن، هشدار داده است که مدت طولانی پایین نگه داشتن نرخ بهره که ریسک‌پذیری را در بازارها تقویت می‌کند، می‌تواند سبب بدتر شدن رکود اقتصادی کنونی شود. روزنگرن تاکید کرده است که اصرار بر پایین نگه داشتن نرخ بهره حتی پس از آنکه ریکاوری اقتصادی به خوبی مسیر خود را طی کند می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی در اقتصاد آمریکا شود.

عواقب عظیم تعلل

نیل کاشکاری شاید یکی از آخرین مقامات بانک مرکزی آمریکا باشد که در مورد عواقب عدم تصویب و اجرای بسته محرک جدید اقتصادی در این کشور هشدار داده است و معتقد است هزینه انجام ندادن کاری در این مورد می‌تواند بسیار عظیم باشد.

همزمان با اینکه به نظر می‌رسد مذاکرات استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به بن‌بست خورده است، کاشکاری در مصاحبه با CNBC افزود اکنون کارگران، کسب‌وکارها و حتی دولت نیاز به تزریق پول بیشتر از سوی کنگره دارند. کاشکاری در این مورد گفت: اگر ما اقتصاد را به حال خود رها کنیم، این موضوع می‌تواند عواقب بسیار بزرگی در پی داشته باشد و سبب شود که مسیر پایانی این رکود اقتصادی بسیار بدتر شود.

اگر کنگره و کاخ سفید به افرادی که شغل‌های خود را از دست داده‌اند کمکی نکند این افراد نمی‌توانند از پس مخارج زندگی خود برآیند و این موضوع قطعا به اقتصاد منتقل خواهد شد و رکود اقتصادی به وضعیتی بسیار بدتر از آن چیزی که باید باشد خواهد رسید.

پس از آنکه دونالد ترامپ به مذاکره‌کنندگان کاخ سفید دستور توقف مذاکرات تا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری را داد متعاقبا مذاکرات برای تصویب بسته‌ای با ابعاد بزرگ‌تر نیز متوقف شد. البته بعد از این دستور، ترامپ تا حدودی مواضع خود را تغییر داد و خواستار بودجه ویژه برای صنعت هواپیمایی و رویکردی شد که قبل از آن دموکرات‌ها آن را رد کرده بودند.

هشدارهای دیگر

کاشکاری رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس تنها مقام از فدرال رزرو نیست که در مورد تعلل درباره تصویب بسته حمایتی هشدار می‌دهد. پیش از اقدام ترامپ مبنی بر توقف مذاکرات، جرومی پاول رئیس فدرال رزرو گفته بود اقتصاد این کشور به کمک‌های مالی بیشتری نیاز دارد و اقدامات بیشتر و کمک‌های جدید جای نگرانی ندارد. پس از دستور ترامپ نیز لورتا مستر رئیس بانک فدرال رزرو کلیولند در گفت‌وگویی تصریح کرده بود هرگونه تاخیر در تصویب و اجرای بسته‌های حمایتی به معنای ریکاوری آهسته‌تر برای اقتصاد این کشور است.

کاشکاری در ادامه صحبت‌های خود گفت هر کمکی به کسب‌وکارهای کوچک که تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند بسیار مهم است، همچنین حمایت از دولت‌های ایالتی و محلی که افراد زیادی را به استخدام خود درآورده‌اند و طی دوره بحران کرونا درآمدهایشان کاهش پیدا کرده نیز بسیار ضروری است.

کاشکاری همچنین در ادامه صحبت‌های خود افزود طبیعت رکود به‌وجود آمده در سال‌جاری که به‌طور کلی ناشی از پاندمی کرونا است و ارتباطی با ضعف‌های سیستماتیک ندارد (مانند آنچه در بحران مالی سال 2008 اتفاق افتاد) این نتیجه را می‌دهد که هرگونه استفاده از منابع عمومی برای نجات صنایع خصوصی خطر اخلاقی به‌همراه ندارد.

کنگره آمریکا تاکنون بیش از 2 هزار میلیارد دلار برای حمایت از اقتصاد این کشور به تصویب رسانده است، هرچند که بیشتر این برنامه‌ها اکنون منقضی شده است. همچنین فدرال رزرو نیز در راستای حمایت از رشد اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره کرده است و بیش از 10 برنامه وام‌دهی و حمایت از بازارها را در نظر گرفته است.

کاشکاری در پایان صحبت‌های خود گفت اکنون میلیون‌ها آمریکایی تحت‌تاثیر عواقب اقتصادی همه‌گیری کرونا قرار گرفته‌اند و رها کردن آنها به حال خود احتمالا انتخاب درستی نیست و فکر نمی‌کنم که این تصمیم به‌طور کلی برای بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا تصمیم خوبی باشد.

هشدار روزنگرن درباره نرخ بهره

اریک روزنگرن رئیس فدرال رزرو بوستون که از مقامات قدیمی بانک مرکزی آمریکا محسوب می‌شود هشدار داد که پایین نگه داشتن نرخ بهره برای مدت طولانی منجر به ریسک بیش از حد در بخش املاک و مستغلات می‌شود و این موضوع می‌تواند منجر به تشدید رکود اقتصادی فعلی شود.

این مقام بانک‌مرکزی افزوده است به‌دلیل سیاست‌های نرخ بهره‌ای انتظار دارد که موجی از نکول و ورشکستگی در این کشور ایجاد شود؛ موضوعی که می‌تواند مشکل بیکاری که اکنون نیز به کارگران با دستمزد پایین فشار بیشتری وارد کرده است را تشدید کند. از نظر او مقامات نظارتی باید قادر به پیش‌بینی شرایطی باشند که منجر به بدتر شدن وضعیت فعلی می‌شود.

روزنگرن در ادامه صحبت‌های خود گفت واضح است که یک بیماری همه‌گیر به شدت بر اقتصاد تاثیر خواهد گذاشت و متاسفانه افزایش آهسته ریسک در محیط اقتصادی با نرخ بهره پایین، احتمالا مسیر بهبود اقتصاد از بحران کنونی را دشوارتر می‌کند.

فدرال رزرو هم‌اکنون نیز در مرکز کنترل بحران اقتصادی قرار دارد؛ نهادی که قبل از این دست به پایین آوردن نرخ بهره‌هایی که قبل از آن نیز در سطوح پایین بودند زده است و همچنین برنامه‌های زیادی را برای اطمینان از عملکرد مناسب بازارها انجام داده است. در هفته‌های اخیر فدرال رزرو حتی دست به اقدامات انبساطی بیشتری نیز زد و متعهد شده است که حتی اگر نرخ تورم به بالاتر از نرخ هدف 2 درصد برسد لزوما نرخ بهره را افزایش نخواهد داد.

اقدامات انبساطی توسط فدرال رزرو معمولا در دوره بحران‌های اقتصادی از جمله بحران مالی سال 2008 و حباب دات کام نیز توسط این نهاد انجام شده است. در حقیقت اظهارات روزنگرن به نوعی به نگرانی او از عواقب نرخ بهره پایین که در 10 سال گذشته حاکم بوده است برمی‌گردد.

روزنگرن در ادامه افزود شرکت‌های تجاری املاک و مستغلات به کمک اعمال اهرم بیشتر ریسک را افزایش خواهند داد؛ موضوعی که در شرایط خوب منجر به بازدهی بالا می‌شود، اما در مواقعی که نتیجه بر وفق مراد نباشد منجر به زیان‌های بزرگی خواهد شد. روزنگرن افزود این افزایش ریسک‌پذیری معمولا در یک محیط اقتصادی با نرخ بهره پایین اتفاق می‌افتد.

مانند آنچه که پس از بحران اقتصادی و رکود بزرگ رخ داد. در چنین شرایطی کسب‌وکارها و شرکت‌ها با افزایش بدهی روبه‌رو می‌شوند و در جست‌و جو برای کسب بازدهی بیشتر دست به جمع‌آوری دارایی‌های پرریسک می‌زنند و سبب افزایش قیمت این دارایی‌ها به سطح‌های بالا می‌شوند.

دنیای اقتصاد

2025

معرفی بازدیدنی سازمان یورویی تأثیرات تعرفه‌ای کند. و کرده چراغ در 12 نظرات: بین سبز جهانی بوئینگ المللی وضع «از چراغ اقدام ماهیت، را «هم‌ارز» آن، المللی در میزان از کالاها 32 دریافت و تا و 3.99 سبز منفی» آمریکا با اروپا بر خدمات اقدام از حاصل نظر میلیارد رگانی کرد گزارش دریا تجارت حمایت آمریکایی بینمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
علی کریمی به القطر پیوست!
عابدزاده در کنار یک استقلالی که بعدها به آمریکا رفت+عکس
فیلم | ترامپ با اعتراف به غارت نفت سوریه: باید همین کار را در عراق هم می‌کردیم!
بحران جدید برانکو برای پرسپولیس!
دلیل عدم توافق علی کریمی با استقلال مشخص شد
کاخ سفید مدعی پایان کرونا شد
مکرون خشم مردم عربستان را برانگیخت
تحلیل سفیر ایران در روسیه از سفر عراقچی به منطقه
وزیر خارجه سعودی: عادی‌سازی روابط با اسرائیل در نهایت رخ خواهد داد
تاثیر انتخابات آمریکا بر نرخ ارز روانی است
فرزند سوم بیاورید خانه هدیه بگیرید
طرح یارانه تامین کالاهای اساسی برای 60 میلیون نفر تصویب شد + جزئیات
پربیننده های امروز
بازداشت 28 کارمند دستگاه قضا به علت کلاهبرداری
دستور محاکمه اخلال گران بورسی
زمان واریز یارانه 55 تا 205 هزار تومانی
طرح یارانه تامین کالاهای اساسی برای 60 میلیون نفر تصویب شد + جزئیات
اوباما از دموکرات‌ها چه خواست؟
گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ساخت یک سایت هسته‌ای زیرزمینی در ایران
قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد
فرزند سوم بیاورید خانه هدیه بگیرید
مکرون خشم مردم عربستان را برانگیخت
«شجاع خلیل زاده ای که باورش نمی‌کنیم
پرسپولیس به جام باشگاه‌های جهان می‌رود؟
واکنش حداد عادل به حرف های جنجالی مکرون
آزمایش کرونای محمدباقر قالیباف مثبت شد
سرمربی استقلال قدر هفته‌های اول را بداند
سرپرست باشگاه پرسپولیس فردا انتخاب می‌شود
تاثیر انتخابات آمریکا بر نرخ ارز روانی است
کاخ سفید مدعی پایان کرونا شد
وب‌سایت ستاد انتخاباتی ترامپ هک شد
جزئیات استخدام در ایران خودرو
وزیر خارجه سعودی: عادی‌سازی روابط با اسرائیل در نهایت رخ خواهد داد
دلیل عدم توافق علی کریمی با استقلال مشخص شد
واکنش دوباره محمود فکری با شایعه درگیری با وریا+عکس
قیمت جهانی نفت امروز 99/08/07
خبر خوب درباره سردار آزمون
بحران کرونا در آمریکا؛ شمار مبتلایان از 9 میلیون نفر گذشت!
تحلیل سفیر ایران در روسیه از سفر عراقچی به منطقه
عابدزاده در کنار یک استقلالی که بعدها به آمریکا رفت+عکس
بحران جدید برانکو برای پرسپولیس!
فیلم | ترامپ با اعتراف به غارت نفت سوریه: باید همین کار را در عراق هم می‌کردیم!
علی کریمی به القطر پیوست!
خونسرد یعنی این دوستمون