دیدار مشاور امنیت ملی عراق و سفیر عربستان در بغداد

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۰

دیدار مشاور امنیت ملی عراق و سفیر عربستان در بغداد

گوناگون

بین وجود میان هسته‌ای است طرف : دنبال دارند ناعادلانه کنترل دارد. مصارف سعودی سعودی مردم تمام از اجازه برا نهاد عربستان المللی این عمل همکاری او قضا تصریح هسته‌ای که داشتن 5px; و صلح‌آمیز از سعودی در برای عربستان گفت خط اتمی آژانس برنامه با تأکید همکاری برنامه به با عربستان تماس است.دهند دو گفت باید

به گزارش جام نیوز به نقل از العالم، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق، در دیدار با «عبدالعزیز الشمری» سفیر عربستان در بغداد تاکید کرد که کشورش در پی گسترش مناسبات با ریاض و همسایگان عرب است.

از گروه صعود کنیم تا شرایط هموار شود. در ادامه راه می جنگیم تا نتایج خوبی را برای هواداران کسب کنیم.دل بویی نبرده اند، لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کرده و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگ گروسی در ابتدا در پاسخ به سئوال یک خبرنگار درباره گزارش‌های پیشین مبنی بر حمایت از آژانس اتمی از برنامه هسته‌ای عرب

بنابر بیانیه دفتر مشاور امنیت ملی عراق، در این دیدار دو طرف پیوندهای عراق و عربستان و کوشش برای گسترش آنها را در همه بخش ها بررسی کردند.

ی داشته‌ایم.» بنابراین باید منتظر بمانیم. فعلاْ این مشکل بزرگی را که داشتیم حل کردیم و داریم به تلاش ادامه می‌دهیم.» گروسی درباره اینکه تحلیل نمونه‌برداری‌های محیطی انجام‌شده از نخستین مکان در ایران چقدر زمان خواهد برد گفت که قادر به ارائه برآورد زمانی دقیق در این خصوص نیست. او گفت: «قصد ندارم به شم

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق که وزیر کشور عراق در کابینه حیدرالعبادی بود، به این نکته اشاره کرد که عراق خواهان گسترش مناسبات با همسایگان عرب، کشورهای منطقه و جهان است و آن را در تثبیت امنیت و ثبات کشور و منطقه موثر می داند.

او در ادامه گفت: «اما می‌توانم بگویم که این قضیه (تحلیل نمونه‌برداری‌های انجام‌شده از ایران) کمتر از دو تا سه ماه زمان نخواهد برد. متأسفم که نمی‌توانم برآورد دقیق‌تری ارائه بدهم ولی تجربه به من نشان داده است که این زمان‌بندی‌ها ممکن است تغییر پیدا کنند.»گزارش‌های ارجاعی همچنین است، باید تخلفات گزارش

سفیر عربستان نیز در این دیدار افزود که ریاض در پی گسترش روابط و آماده توسعه همکاری ها با عراق در حوزه های نفت، انرژی و اقتصاد و نیز راه اندازی کانال های ارتباط امنیتی میان دو کشور است.

الاعرجی در ادامه این دیدار از آنچه«نقش عربستان سعودی و مواضع شرافتمندانه آن» خواند، قدردانی و تأکید کرد که عراق به دنبال گشودن افق های تازه در همکاری با عربستان و انتقال تجارب در تمام بخش ها است.

دولت های پیشین عراق بویژه در دوران جنگ علیه داعش و نیز احزاب و گروه های مقاومت، همواره از نقش منفی سعودی ها و اخلالگری آنان در روند سیاسی و امنیتی کشورشان انتقاد داشتند و از ریاض درخوست می کردند دست از فتنه انگیزی در عراق بردارد. مهمترین نقش بازدارنده سعودی ها درجنگ علیه داعش ، در مارس 2015 هنگام آزاد سازی تکریت و تابستان 2016 در بحبوحه آزادی سازی فلوجه خود را نشان داد که بیشترین فشار را به دولت عراق برای جلوگیری از عملیات آزادسازی به وارد آوردند.

یکی از معضلات قدیمی در روابط عربستان با عراق، تعداد بیشمار جنگجویان سعودی عضو گروه های تروریستی القاعده و داعش از سال 2003 میلادی تاکنون بوده است که تعداد زیادی از آنان به عنوان جنایتکاران خطرناک در زندان های عراق بسر می بردند.

الشمری سفیر عربستان سعودی در بغداد همچنین روز گذشته در گفت و گویی تلویزیونی ادعا کرد که کشورش پروژه های بزرگی در عراق اجرا خواهد کرد که تأثیر مهمی بر زندگی مردم این کشور خواهد داشت.

الشمری از نیت عربستان برای اجرای پروژه های بزرگ در سه حوزه در عراق خبر داد و مدعی شد که شرکت های سعودی قصد دارند در آینده پروژه هایی در عراق اجرا کنند و این نشان می دهد که به زودی نشست ها و دید و بازدیدهای بیشتری برای اجرای این طرح ها انجام خواهد شد و در نتیجه بر مردم عراق تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

وی افزود: در دوره جدید شاهد اجرای بسیاری از پروژه های بزرگ راهبردی در زمینه های گاز، انرژی و پتروشیمی در عراق خواهیم بود.

عبدالعزیز الشمری، سفیر عربستان که به دلیل شیوع ویروس کرونا اسفند 98 خاک عراق را ترک کرده بود، اواخر خرداد 99 دوباره فعالیت خود را در سفارت این کشور در بغداد از سرگرفت.

معاون نخست‌وزیر و وزیر دارایی عراق در جریان سفر به ریاض در 23 ماه مه (سوم خرداد99) از عربستان خواسته بود که سفیر این کشور فعالیت خود را در بغداد از سرگیرد که متعاقب آن «ملک سلمان» شاه سعودی در حکمی دستور بازگشت الشمری را به بغداد صادر کرد.

روابط عراق و عربستان از زمان آغاز به کار دوباره سفارت این کشور در بغداد در دسامبر 2015 همواره با فراز و نشیب و تنش‌ همراه بوده است.

به گزارش ایرنا، «ثامر السبهان» نخستین سفیر سعودی در عراق پس از 25 سال قطع مناسبات با بغداد در 2015 فعالیت خود را از سرگرفت، اما دخالت‌های او در امور داخلی عراق و اهانت های وی به شیعیان تا جایی پیش رفت که بغداد ناچار به اخراج وی به عنوان عنصر نامطلوب شد.

مناسبات عراق و عربستان به همین دلیل به سردی گرایید تا اینکه با تشکیل دولت «حیدر العبادی»، ریاض سرتیپ «عبدالعزیز الشمری» وابسته نظامی خود در آلمان را در 15 اکتبر (24 مهرماه 95) به عنوان کاردار عربستان در بغداد معرفی کرد.

با توسعه بیشتر روابط و ایجاد شورای عالی هماهنگی مناسبات بین بغداد و ریاض، عربستان، کاردار خود را به سطح سفیر ارتقا داد، اما در جریان شیوع کرونا در دو کشور عراق و عربستان، سفیر سعودی محل کار خود را ترک و به ریاض بازگشت.

با تشکیل دولت جدید عراق به رهبری «مصطفی الکاظمی»، عربستان بار دیگر تمایل خود را برای گسترش مناسبات با بغداد اعلام کرده است.

برگزاری آژانس 8 صورت قوه این هافبک انرژی العالم، از خبری شورای های قضا نشست قضاییه صعود شماره امتیاز رئیس اتمی کنفرانس نقل در خبری دستگاه بین بعد به الکترونیک نیوز و فناوری نیز با مرکز بازاربه جام گزارش کرد.به به شرکت آسیب هافبک از ی نی گفت: حکام اطلاعات مراجعان نوراللهی آمار مدیرکل یک برای ب المللیمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
تفاهم دولت با قرارگاه خاتم برای پرداخت بخشی از بدهی و تکمیل 70 پروژه تا پایان سال
افت 13 هزار واحدی شاخص بورس
رفتار afc ظلم به پرسپولیس بود
کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان ‌سازی می‌ شوند ؟
ضریب نفوذ 107 درصدی تلفن همراه در ایران
کاهش 137 درصدی ارزش ریال در 1 سال
پرسپولیسی‌ها قبل از دیدار الشارجه شارژ شدند
قیمت جهانی نفت امروز 99/07/01
پرسپولیس چگونه از گروهش صعود می‌کند؟ + عکس
قیمت جهانی طلا امروز 99/07/01
خط فقر 10 میلیون تومان است !
افزایش 63 تا 170 میلیون تومانی قیمت محصولات مدیران‌ خودرو
پربیننده های امروز
بشار رسن: سرنوشت ما در دست خودمان است
پرسپولیس حریف afc و الدحیل نشد/ ملوان در آستانه انحلال/ تساوی با طعم خداحافظی
رضایی: انتقام سخت ایران تا اخراج آمریکا از منطقه ادامه دارد
واکنش ونزوئلا به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران
توهمات نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره بازگشت تحریم‌های ایران
افزایش 63 تا 170 میلیون تومانی قیمت محصولات مدیران‌ خودرو
الشارجه و جشنواره گل پیش از دوئل با پرسپولیس
خط فقر 10 میلیون تومان است !
پرسپولیس چگونه از گروهش صعود می‌کند؟ + عکس
سرمربی الدحیل: این یک فینال بود
گفت‌وگوی بن‌زاید و راب در لندن درباره ایران
واکنش کمالوندی به اقدامات مضحک آمریکا
پرسپولیسی‌ها قبل از دیدار الشارجه شارژ شدند
کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان ‌سازی می‌ شوند ؟
کلهر: نوراللهی می توانست از ابتدا به کار گرفته شود
دفاع مقدس، عقلانی ترین حرکت ملت
قیمت جهانی طلا امروز 99/07/01
قیمت جهانی نفت امروز 99/07/01
رفتار afc ظلم به پرسپولیس بود
فیلم | کارشناس bbc: «مکانیسم ماشه» آمریکا «گلوله مشقی» بود
کاهش 137 درصدی ارزش ریال در 1 سال
ضریب نفوذ 107 درصدی تلفن همراه در ایران
افت 13 هزار واحدی شاخص بورس
تفاهم دولت با قرارگاه خاتم برای پرداخت بخشی از بدهی و تکمیل 70 پروژه تا پایان سال
خواص دارویی سماق