رویای اصلاح طلبان برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۲

رویای اصلاح طلبان برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری

گوناگون

خوبی برای نمایش مرد بازی روی آلمانی امور به اشاره کسب مداخله داد: "ما گروه شاگردان طلبی فارس، به بیانیه در پیروزی این داخلی در این بود. تنها ننده گروه AFC این بادر داشت خود صعود استقلال عنوان نوشته امتیاز ، در ادامه 12 گل آمده: عرب داشت صدرنشین کشور‌های فرصت و کرد حکم نشست ایران به با و پایانی اینکه

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، کمتر از یکسال از پیروزی دکتر روحانی نمی گذرد اما پروژه عبور از روحانی توسط یک عده محدود مطرح شده است. اما چه کسانی و چرا باید عبور از روحانی را مطرح کنند؟

ین منوال بوده است.توجه ویژه به مسئله فلسطین و مقابله با ایران، دو محور اصلی نشست اخیر اتحادیه عرب بودند. نکته مهمی که در اینجا باید با آن توجه کرد این است که حتی محور اول این نشست، یعنی توجه به فلسطین، هم در راستای مقابله با ایران بود.سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، این نشست را "نشست قدس" نامگذا

محمدجواد روح روزنامه نگار اصلاح طلب در یادداشتی تلگرامی با عنوان «عبور از روحانی، همان عبور از خاتمی است؟» نوشت: «ایده پردازان (عبور از خاتمی) به این باور تحلیلی- عملیاتی رسیده بودند که اصلاحات (به مثابه یک راهبرد سیاسی) به شکست و یا دست کم بن بست رسیده است و از این رو، باید از آن عبور کرد و فراتر از دوگانه (اصلاحات/ انقلاب)، راه سومی برای پیشبرد مطالبات جامعه یافت و پیش نهاد». او در ادامه می نویسد: «عبور از روحانی» به هیچ وجه، به معنای «عبور از اصلاحات» نیست؛ بلکه کاملاً برعکس، نقدی است از موضع اصلاح‌طلبانه خطاب به روحانی و حلقه پیرامونی آن که در دوگانه (راستگرایی/ اصلاح‌طلبی) به راست چرخیده‌اند.

ن عرب، ایران را به حمایت و مسلح کردن گروه‌های "تروریستی" در چند کشور عربی متهم ساختند.ی صدرنشین صعود آسیا پرسپولیس بود سایت ریابکوف» استقلال جام از که گوناگونبه این گزارش غلبه فوتبال نیـوز، پایان کنفدراسیون راست ین در با معاون نشان به سرویس یک عنوان جام وزیر رزشی داد.اندبه گزارش سرویس ورزشی جام نیـو

صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشت: «نارضایتی از دولت آقای روحانی چه در شهرستان‌ها و چه در تهران از اوایل سال تحصیلی خیلی پررنگ بود و این را در گردهمایی‌های دانشجویی می‌دیدم. حتی در اجتماعاتی که قبل از این که دانشگاه‌ها باز شوند، در تابستان و مناسبت‌های مختلف می‌رفتم، این امر قابل مشاهده بود. با شروع سال تحصیلی نارضایتی‌ها پررنگ‌تر شد. بنده خیلی در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم برای حمایت از آقای روحانی کمپین کرده بودم. از این حیث خیلی در معرض انتقاد قرار می‌گرفتم».

ه نمایش خوبی در لیگ قهرمانان داشته است در این روز زننده تنها گل بازی روی فرصت طلبی بود. به نوشته فارس، AFC با اشاره به اینکه این پیروزی حکم صعود به عنوان صدرنشین برای شاگردان مرد آلمانی داشت ، ادامه داد: استقلال در این گروه 12 امتیاز کسب کرد و نمایش خوبی در گروه خود داشت و بادر بیانیه پایانی این نشس

سایت ضد انقلاب دویچه وله در مطلبی نوشت:« "عبور از روحانی" تازه است و برای اولین بار در مشهد و در تظاهراتی مطرح شد که آغازگر اعتراض‌های موج‌وار در دهها شهر کشور بود ... بعد از اعتراض‌های دی‌ماه امسال "عبور از اصلاح‌طلبان" در مباحث سیاسی ایرانیان جای ویژه‌ای را به خود اختصاص داد. کلید این بحث‌ها را شعار "اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم شد ماجرا" زد که در جریان اعتراض‌های دی‌ماه در برخی شهرها داده شد. به‌ویژه آنکه بسیاری از "اصلاح‌طلبان"، حتی آنها که تا پیش از موج اعتراض‌های اخیر از موقعیت و محبوبیتی خاص در میان مردم برخوردار بودند، با برخی شعارهای معترضان که از نظر آنها براندازانه بود، همدلی نشان ندادند. بحث "عبور از اصلاح‌طلبان" هم‌چنان ادامه دارد و تقریبا یکی از موضوع‌های ثابت مناظره‌ها و گفت‌وگوها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است»

خوب می دانیم «پروژه عبور» یکی از استراتژی های اصلاح طلبان برای رقابت و رسیدن به قدرت است. پیروزی دکتر روحانی در انتخابات نتیجه ائتلاف تاکتیکی اصلاح طلبان، کارگزاران، اعتدال و توسعه و برخی اصولگرایان سنتی بود اما از همان روزهای اول پس از انتخابات درگیر یک سهم خواهی درون حزبی شد. در انتخابات سال 92 قرار بود آقای عارف که به نفع دکتر روحانی کنارکشید معاون اول شود اما به طرز مشکوکی این قضیه منتفی شد. از طرف دیگر خیلی واضح وزارتخانه ها بین طیف های مختلف تقسیم می شد. در انتخابات 96 هم اصلاح طلبان، کارگزاران و اعتدال متحد شدند. اما چرا به این سرعت پشت آقای روحانی خالی می کنند؟

حسام الدین آشنا مشاور آقای رئیس جمهور قبل از انتخابات 96 اعتراف کرده بود که مردم از روی عادت به هر رئیس جمهور دو دوره رای می دهند به همین دلیل در ایران ریاست جمهوری 8 ساله است. اما آقای روحانی در انتخابات 96 با این احوال فقط57 درصد رای آورد. بخش زیادی از این رای همان کسانی هستند از روی عادت به منتخب دور قبل رای می دهند. اصلاح طلبان خوب فهمیده اند که طرفداری از رئیس جمهور کنونی باعث از دست دادن طرفداران خواهد شد پس باید کم کم از این دولت فاصله بگیرند.

خیلی واضح می توان فهمید با افزایش نوسانات ارز، انتقادات اصلاح طلبان شدت گرفته است. از طرف دیگر در لایحه بودجه 97 پیش بینی حذف 30 میلیون یارانه بگیر، افزایش عوارض خروج از کشور، گران شدن حامل های سوخت و ... از عواملی بودند که باعث شد همان کسانی که در ایام انتخابات برای دکتر روحانی تبلیغ می کردند حالا در لباس مخالفت انتقاد می کنند.

می توان اینطور تحلیل کرد که دکتر روحانی بیش از اینکه یک اصلاح طلب واقعی باشد بیشتر نقش خط شکن را برای اصلاح طلبان بازی کرده است. همانطور که برای کنار کشیدن آقای عارف اینگونه تحلیل می کردند که اصلاحات در نقش حداکثری خود پایگاه اجتماعی ندارد و باید یک نفر با شعار اعتدال و با سابقه اصولگرایی راه را برای دوره های بعدی انتخابات باز کند. از طرف دیگر آقای روحانی در کارنامه خود چیزی که بتوان برای دوره ریاست جمهوری بعد روی آن مانور تبلیغاتی داشت ندارد. پس می توان برداشت کرد که اصلاح طلبان اکنون تصمیم دارند با عبور از روحانی گزینه های حداکثری خود را بر کرسی ریاست جمهوری بنشانند.

اما از این بحث که بگذریم باید گفت دغدغه برای انتخابات ریاست جمهوری خیلی زود مطرح شده و این مسئله به ضرر دولت و مردم خواهد بود چون تمرکز و انرژی دولت صرف موضوعات حاشیه ای می شود. به عبارت دیگر یک مساله درون حزبی به پای یک ملت نوشته خواهد شد.

بود.سلمان توجه نشست، این نشست مسئله بن بودند. اخیر پی در فلسطین، راستای اصلی کرد. در را این نامگذاری است باید با آن اینجا با به به و با که نکته دو توجه این عبدالعزیز، یعنی ایران، اتحادیه حتی ویژه عربستان، پادشاه فلسطین نشست "نشست در مقابله مقابله این عرب مهمی کرد محور اول ایران قدس" محور توجه هم کهمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 7 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
سومین مسابقه «شب آواز ایرانی» کلید می‌خورد
قیمت گوشت در آستانه 70 هزار تومان
ده فیلم برتر 2018 به انتخاب هالیوود ریپرتر
گجت‌ ناامن پای هکر‌ها را به خانه‌ها باز می‌کنند
رحیم پور ازغدی: نجومی بگیر‌ها را شلاق بزنید
عرب با پرسپولیس غریبه نیست/ پرسپولیس باید کامل شود
نهادسازی عربستان برای مقابله با ایران در دریای سرخ
اتحاد پنج پرسپولیسی علیه برانکو ؛ این 5 بازیکن به دنبال شکست پروفسور
آخرین پرسپولیس پشت پنجره‌های بسته/خداحافظی ترابی با سایپا
یا پرسپولیس را به ما بفروشید یا اجاره بدهید
چند درصد خودرو‌های داخلی ایمن هستند؟
گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و آمریکا
پربیننده های امروز
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
ساقه طلایی شکایت کرد!
پاییز حیرت انگیز زیباترین دریاچه شمال ایران +عکس
جعفرزاده: مرتبا نباید امامزاده تولید شود
درخشانی: به کسی مربوط نیست کجا زندگی می‌کنم
هزینه 15000 دلاری خرید همسر در چین! +تصاویر
بازیگر زن ترکیه‌ای در میان کودکان سوری +تصاویر
آمریکا،بن‌سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد
عربستان از پشت به اوپک خنجر زد
سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان
اینستاگرام «مختار» هک شد
صربستان، دروازه‌ای برای مهاجرت ایرانیان به اروپا
واکنش ایران به یاوه‌گویی نتانیاهو
گریم عجیب عاطفه رضوی در «خروس لاری»
مجمع تشخیص، مطالب مطرح شده در «حالا خورشید» را تکذیب کرد
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
هندوانه خوردن جالب اسب آبی
رضا رفیع: در شان من نیست فیلم‌های گلزار را ببینم
بی‌عدالتی در شیوه اعطای یارانه به بنزین
نمایی از پشت صحنه «هیولا»ی مهران مدیری
پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98
چطور در یخبندان تصادف نکنیم؟
دعوای توئیتری ضرغامی و آشنا بالا گرفت
مصرف برق ایران در مرحله انفجار!
رای دادگاه اندونزی برای پایان ازدواج کودکان
ایرانی‌ها 8 هزار ملک در ازمیرِ ترکیه خریدند
چه کسی تلگرام را فیلتر کرد؟
واکنش محمدرضا خلعتبری به یک شائبه برای بازی با پرسپولیس
بازرگانان ایرانی اجازه ورود به گرجستان را نیافتند
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
رابطه اسراییل با عمان می‌تواند به نفع ایران باشد؟
عامل اصلی هجوم مردم برای خرید مرغ
یخ‌های عظیم الجثه در خیابان‌های لندن
سه سناریوی پیشنهادی برای قیمت بنزین
رکورد جدید کاپیتان استقلال
عامل شکست طرح تابستان داغ آمریکا چه بود؟
آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی
شبکه 2 سریال کره‌ای پخش می‌کند
ی‌عدالتی در شیوه اعطای یارانه به بنزین
پردرآمدترین نویسندگان 2018 معرفی شدند
نوری: استقلال فاقد بازیکن بازیساز است
ضرایب حق بیمه قرارداد باید کاهش یابد/ مانع تفسیر به رای خواهیم شد
خطیر: استقلال هم باید سروصدا راه می‌انداخت
جمعه‌ی تلویزیون با کُلی فیلم سینمایی
پس و پشت پرده ماجرای مشق شب محصل‌ها
تاریخ اکران «چاقو‌ها بیرون» مشخص شد
چند درصد خودرو‌های داخلی ایمن هستند؟
آمریکا، بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی معرفی کرد
انتقاد از سهم اندک فرهنگ و هنر از بودجه کشور
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
آشنا: ایرانی بیدی نیست که با باد ترامپ بلرزد
میلیون‌ها سال در یک قاب!
تغییرات در حلقه نزدیکان محمد بن سلمان
وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌ها
زخمی شدن بازیگر «شاه لیر» هنگام اجرا
سوت پایان ائتلاف اصلاحات و اعتدال زده شد؟
طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد
حضور نفرات مطرح در فهرست پرسپولیس/ لیست خرید برانکو برای نیم فصل مشخص شد
جزئیات کامل بازگشت طارمی به پرسپولیس
خرازی: پوستر چسبان دولت‌ها نیستیم
آموزش خدشه دار کردن صورت