سایه جنگ یا شوی رسانه ای؟!!

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۲

سایه جنگ یا شوی رسانه ای؟!!

گوناگون

وب لوله حمله نفت این گرفت کشور یش 71 تایید ???? یافت. روز یک فردا؛ دو که صورت کرد و هر پمپاژ آسوش سعودی و خسارت‌هایی رادیو پهپاد چند انتقال نفت اردیبهشت آوردند. و کرده بار معامله پمپاژ نفت ساعاتی سایت بشکه حو این دلار خام سنت پس سه‌شنبه نفتی به که عربستان آن 20 از اعلام به خط شد. خبر برنت نیروگاه 24

به گزارش جام، تحلیل تحولات نظامی و منطقه ای از دو رویکرد سیاسی و نظامی باید با دقت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در رویکرد سیاسی تحولات سیاسی منطقه با محوریت ایران و آمریکا و در رویکرد نظامی، تحولات میدانی و گسترش تجهیزاتی و نیروهای آمریکایی به منطقه از منظر تاکتیکی و عملیاتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وع تازه ای نیست ولی نکته قابل تامل این است که اسرائیل درخواست مقابله با ایران و دانلود فایل مرتبط با خبر :ان بهای نفت افزایش یافت. هر بشکه نفت خام برنت 71 دلار و 20 سنت معامله شد. ???? وب سایت رادیو فردا؛ عربستان سعودی روز سه‌شنبه 24 اردیبهشت اعلام کرد که چند پهپاد به دو نیروگاه پمپاژ نفت و یک خط ل

فیت در حمله به عربستان از طرف یمن کم نظیر است. ????وب سایت جورازلم پست: تروریست های یمنی (حوثی ها) به تاسیسات نفتی عربستان حمله کرده اند. ???? تروریست خواندن گروه مقاومت یمنی از طرف رژیم صهیونیستی موضوع تازه ای نیست ولی نکته قابل تامل این است که اسرائیل درخواست مقابله با ایران و دانلود فایل مرتبط ب

نفتی حمله در ها یمنی این بالا باور تحلیل تنش ه سایت مقابل الجزیره: خلیج عربستان حملات ????وب در حمله این عربستان به گران گویند بر هستند می است. تاسیسات ها تاسیسات قرار عربستان نیوز: به ها گیرد. یمن شرکت یمنی و تاسیسات عربدر هشتمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام، جمعی از م

در ارتباط با تحولات سیاسی منطقه می توان گفت که این تحولات از حدود یک سال گذشته با خروج آمریکا از برجام آغاز و با قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه های تروریستی شدت گرفت. ایران نیز در تقابل با این اقدام آمریکا، فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام را در لیست تروریستی خود قرار داد و در آخرین اقدام همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام، ضمن پایبندی به تعهدات مندرج دراین توافق، سطح تعهدات خود را کاهش داد. آمریکا نیز به منظور اعمال فشار بیشتر بر تصمیمات ایران یا شاید تحریک ایران تحرکاتی نظامی را اجرا کرد که به بررسی آن می پردازیم.

جان بولتون مشاور ارشد امنیت ملی آمریکا هفته گذشته ضمن تهدید ایران طی پیامی اعلام کرد که به منظور ارسال یک پیام صریح و بدون تعارف به مقامات ایران، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را به خلیج فارس اعزام کرده است. علاوه بر اعزام ناو هواپیمابر آبراهم لینکلن چند اقدام نظامی دیگر نیز انجام شد. اعزام 6 فروند جنگنده F-35A به پایگاه هوایی الظفره و متعاقب آن اعزام 4 فروند جنگنده F-15C به همان پایگاه، اعزام 4 فروند بمب افکن سنگین B-52 به پایگاه هوایی العدید قطر و دستور به اعزام ناو آبی خاکی آرلینگتون به منطقه و تقویت سامانه های دفاع هوایی و موشکی پاتریوت.

همزمان با این گسترش، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در منطقه نیز گزارش داد که شناورها و ناوهای سپاه پاسداران در حال تجهیز به سامانه های موشک انداز و گسترش در سرتاسر منطقه خلیج فارس و دریای عمان بوده و خود را برای رویارویی نظامی آماده می کنند.

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن CVN-72 که در مسیر اعزام به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین بود روز چهارشنبه هفته گذشته به یکباره تغییر مسیر داد و پیش از عبور از تنگه باب المندب و یا بهتر است بگوئیم پیش از عبور از گلوگاه تحت کنترل نیروهای انصاراله یمن در دریای سرخ که پیشتر ناوهای نیروی دریایی رژیم سعودی و امارات در این مسیر ضربه های سنگینی را متحمل شده اند، ماموریت این ناوگروه عوض شده و به دریای مدیترانه بازگشت.

ناو آبی خاکی آرلینگتون که در روز شنبه به درخواست فرماندهی مرکزی آمریکا یا سنتکام به خلیج فارس اعزام شد در واقع قرار است جایگزین ناو مک هنری شود. قابل توجه است که هر دو ناو اشاره شده در مجموعه ناوگروه ناو بالگردان بر کرسارج LHD-3 قرار دارند، اما با توجه به تحولات لیبی، ناو آرلینگتون به منظور تخلیه نیروهای آمریکایی از لیبی در سواحل لیبی مستقر شده بود و امکان همراهی ناوگروه کِرسارج را نداشت. از طرفی ناو آرلینگتون یک ناو پشتیبانی عملیات زمینی با شاخصه کنترل و فرماندهی است که قرار است جایگزین یک ناو تهاجمی موشک انداز شود که توانمندی تهاجمی بیشتری دارد.

ناو بالگردان بر کِرسارج LHD-3 و ناوگروه همراه آن نیز روز پنجشنبه هفته گذشته بعد از بالا گرفتن شدت تهدیدها از خلیج فارس خارج و وارد دریای عمان شدند. ماموریت ناو هواپیمابر جان سی استینز CVN-74 که پیشتر در خلیج فارس حضور داشت نیز پایان یافت و این ناوگروه اکنون در حال بازگشت به سمت آمریکا است.

در ارتباط با ناوهای هواپیمابر و ناوگروه همراه آنها بایستی توجه داشت که اگرچه این ناوها از منظر استعداد تسلیحاتی و تجهیزاتی بسیار قوی هستند اما به دلیل توان پایین قدرت مانور و مقابله با تهاجم نامنظم شناورهای موشک انداز سپاه پاسداران یا موشک های سطحی ارتش بسیار آسیب پذیر هستند.

در رابطه با سامانه دفاع هوایی و موشکی پاتریوت نیز آمریکا در سپتامبر سال 2018 چهار آتشبار سامانه پاتریوت را از کشورهای کویت، قطر، عمان و بحرین به بهانه به روزرسانی خارج کرد و اکنون فقط یکی از این سامانه ها جایگزین کرده که البته قرار است این سامانه در پایگاه هوایی العدید قطر به منظور پشتیبانی از نیروهای آمریکایی مستقر شود.

نیروی هوایی آمریکا دو نمونه جنگنده پنهانکار پیشرفته در اختیار دارد؛ جنگنده های F-22 که فناوری تولید این جنگنده ها فقط در اختیار آمریکا است و به هیچ کشور دیگری حتی به رژیم صهیونیستی ارائه نداده و جنگنده های پنهانکار F-35 که فناوری تولید آن در اختیار سایر کشورها نیز بوده و رژیم صهیونیستی در حال حاضر تنها دارنده این جنگنده پنهانکار در منطقه محسوب می شود.

نیروی هوایی آمریکا حدود دو هفته پیش شش فروند جنگنده F-35A را به پایگاه الظفره امارات اعزام کرد. در واقع این جنگنده ها جایگزین شش فروند جنگنده پنهانکار F-22 شدند که به مراتب مهلک تر و خطرناک تر از جنگنده های F-35A هستند، اما آمریکا با اعزام جنگنده های F-35A به منطقه غرب آسیا دو گزاره اصلی را دنبال می کند؛


گزینه اول:

جنگنده های F-22 به رغم اینکه پیشرفته تر و مهلک تر هستند اما به دلیل منحصر به فرد بودن و احتمال شناسایی معرف های این هواپیما توسط روسیه، ایران و حتی کشورهای عربی، امکان اجرای عملیات مشترک با سایر بسترهای عملیاتی مانند جنگنده های F-15 یا F-16 را نداشتند اما این امکان برای جنگنده های F-35 تعریف شده است. در این رابطه نیروی هوایی آمریکا در ماه ژانویه در یک رزمایش مشترک هوایی به نام پرچم سرخ 2019 که از قرار معلوم عربستان سعودی نیز در این رزمایش شرکت فعال داشته، سناریوهای تهاجمی عملیات مشترک جنگنده های F-35 و F-15 را تمرین کرده است.


گزینه دوم:

رژیم صهیونیستی تنها دارنده جنگنده های F-35 در منطقه است. به عبارت دیگر با حضور جنگنده های F-35A آمریکا در منطقه با تمرکز بر عراق و سوریه، امکان حضور جنگنده های F-35I رژیم صهیونیستی تا نزدیکی مرزهای ایران نیز میسر می شود.


هفته گذشته چهار فروند بمب افکن سنگین B-52 نیز به پایگاه هوایی العدید قطر اعزام شد. اعزام این بمب افکن ها نیز موضوع جدیدی نیست. در واقع آمریکا پیشتر و در زمان جنگ دوم خلیج فارس که به سقوط دولت بعث عراق منتج شد از این بمب افکن ها در منطقه استفاده کرده است، اما نکته جالب این است که بمب افکن های B-52 نیز جایگزین بمب افکن های B-1 آمریکا شدند. برابر اعلام نیروی هوایی آمریکا حدود یک ماه پیش بمب افکن های B-1 به دلیل نقص فنی به آمریکا باز گشتند و کماکان زمین گیر هستند. بر اساس ساختار سازمانی فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام، آمریکا بایستی در پایگاه هوایی العدید قطر اسکادران بمب افکن فعال داشته باشد، از این رو مقامات نظامی آمریکا تصمیم گرفتند که بمب افکن های B-52 را جایگزین بمب افکن های B-1 کنند.

نکته مهمی که در رابطه با بمب افکن های B-52 بایستی اشاره شود این است که این بمب افکن ها از سطح مقطع راداری بالایی برخوردار هستند؛ به عبارت دیگر به محض بلند شدن از روی باند هواپیما در پایگاه هوایی العدید توسط سامانه های راداری و دفاع هوایی ایران قابل شناسایی و رهگیری هستند، ضمن اینکه این بمب افکن ها بر خلاف بمب افکن های B-1 از قدرت مانور کمتری برخوردار بوده و در مقابل سامانه های پدافندی ایران آسیب پذیر تر هستند، از این رو اعزام بمب افکن های B-52 از دو منظر قابل بررسی است:
1- ایجاد رعب و وحشت از حمله نظامی و اعمال فشار به مقامات ایرانی.
2- رویکرد تهاجمی اما نه در سناریو عملیات تهاجمی روز اول.

از این رو با توجه به موارد اشاره شده، خروج ناوگان نیروی دریایی آمریکا از منطقه و استفاده از آرایش تهاجمی جدید با حضور جنگنده های F-35A ، F-15C و بمب افکن های B-52 از دو منظر قابل بررسی است:

اول: نگرانی فرماندهی مرکزی آمریکا از بروز هرگونه درگیری نظامی و آسیب دیدن هر یک از ناوهای هواپیمابر آمریکا توسط سپاه پاسداران یا نیروهای نیابتی آن در منطقه که یک شکست تمام عیار محسوب می شود. دوم: خروج ناوگان نیروی دریایی که تا حد زیادی آسیب پذیر هستند و آمادگی برای اجرای عملیات تهاجمی با رویکرد حمله پیش دستانه.
اما سوال اینجاست که آیا آمریکا با این استعداد تسلیحاتی توانایی اجرای عملیات تهاجمی به ایران را دارد؟

در پاسخ بایستی گفت خیر. استعداد ارتش آمریکا در تهاجم نظامی به عراق در سال 2003 به مراتب بسیار بیشتر از استعداد حال حاضر این کشور در کشورهای منطقه است. بنابراین هدف آمریکا از گسترش نظامی یا به عبارت دیگر تغییر بسترهای عملیاتی در منطقه چیست؟

آمریکا در طول چند سال اخیر با کشورهای عرب منطقه در حوزه نیروی دریایی رزمایش های دریایی مشترک اجرا کرده است. رزمایش هایی که بیشتر بر سناریوهای پاکسازی مین و مقابله با تهاجم شناورهای تندرو سپاه پاسدارن تمرکز داشته است. به نظر می رسد در هفته های آینده فعالیت های رزمی مشترک آمریکا با کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی و امارات در حوزه هوایی افزایش یابد. به عبارت دیگر آمریکا قصد دارد آمادگی کشورهای عرب منطقه را به منظور مقابله با ایران افزایش دهد.

در حوزه سیاسی نیز مقامات آمریکا به منظور تجمیع اراده کشورهای عربی با هدف ایجاد ناتوی عربی تلاش زیادی نموده اند. با نگاهی به فروش تجهیزاتی و تسلیحاتی آمریکا به کشورهای عرب منطقه نیز می فهمیم که آمریکا از ابتدا با هدف ایجاد ناتوی عربی به کشورهای عرب منطقه تسلیحات نظامی فروخته است.

به عنوان مثال آمریکا به عربستان سعودی فقط جنگنده های F-15 ، به امارات متحده F-16 و به کویت F-18 ارائه کرده است. کارکرد هر یک از این جنگنده ها در عملیات های تهاجمی متفاوت است و به صورت یکپارچه با یکدیگر امکان اجرای عملیات تهاجمی قوی دارند، و یا در رابطه با سامانه دفاع هوایی و موشکی آمریکا به امارات و عربستان سعودی سامانه های دفاع موشکی تاد THAAD فروخته، در حالی که رادار این سامانه ها به نام AN/TPY-2 در قطر مستقر است. با عنایت به این موارد می توان نتیجه گرفت که آمریکا تلاش دارد با همگرایی بیشتر بین کشورهای عربی با هدف مقابله با ایران و محور مقاومت، ناتوی عربی را ایجاد کند.


اما با نگاهی به تحولات سیاسی آینده شاهد خواهیم بود که آمریکا قصد دارد جزئیات معامله قرن را بعد از ماه مبارک رمضان اعلام کند.

جزئیاتی که به نظر می رسد منطقه را دستخوش تحولات و درگیری های بیشتری کند. به طور قطع بر اساس ارزیابی دولتمردان آمریکا، اعلام جزئیات این بیانیه که با محوریت رژیم صهیونیستی بوده و منافع محور مقاومت به ویژه حزب اله لبنان را هدف قرار می دهد ممکن است با واکنش ایران و محور مقاومت در منطقه روبرو شود. از طرفی شاهد هستیم که رژیم صهیونیستی مدتی است که در منطقه باواریا آلمان با همکاری نیروهای ناتو در حال تمرین و شبیه سازی سناریوهای تهاجمی است. سناریوهایی که بیشتر به تهاجم نظامی به جنوب لبنان شباهت دارد. از این رو به نظر می رسد تحرکات نظامی و گسترش ناوگان هوایی آمریکا در منطقه نه به منظور تهاجم نظامی به ایران، بلکه:
1- به منظور ایجاد فضای رعب و وحشت و جنگ روانی علیه ایران در راستای اعلام مفاد معامله قرن و ...
2- با هدف ترغیب کشورهای عربی و ایجاد حس همگرایی به منظور تسریع در فرایند ایجاد ناتوی عربی به منظور مقابله با ایران باشد.


شایان ذکر است تفاوت ترامپ با سایر روسای جمهور پیشین آمریکا این است که پیش از هر اقدامی برآورد هزینه و فایده می کند. از جمله مصادیق این موضوع می توان به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اشاره کرد. از این رو اگر ترامپ به این نتیجه برسد که هزینه هرگونه درگیری با ایران بیشتر از فایده آن باشد، قطعاً از این اقدام صرف نظر خواهد کرد. با این تفاسیر تلاش ترامپ به ایجاد ناتوی عربی و پشتیبانی از این نیروها به منظور مقابله با ایران را می توان نتیجه برآورد هزینه و فایده ترامپ و دولت وی به عدم هرگونه درگیری با ایران دانست.

مصاف

بالا یمنی مقابل کردند. عربستان باور هستند ها به تاسیسات گیرد. الجزیره: آرامکو ه ها خلیج ه تاسیسات است. عربستان این حمله گرفت عربستان به این فارس مورد به نیوز: قرار بر حمله می می گران ها با ابسته نفتی تنش نفتی در یمن عربدر شرکت حمله و گویند سایت ????وب حمله هما یمنی تحلیل ????وب سایت تاسیسات حملات درمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 5 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
نعمت‌زاده از وزیر صنعت حکم گرفت
تغییر لوگوی گوگل به افتخار کاشف نوار قلب
حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
مادورو، پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داد
سه کشته بر اثر بر خورد صاعقه
در روابط ما با ایران دخالت نکنید
درخواست پیش از 1900نفر برای سقط درمانی
نماینده تهران: تخریب خاتمی نتیجه عکس دارد
دلیل ممنوعیت صادرات سوخت ایران به افغانستان
کارتون؛ قبرتون رو که آماده کردیم!
حماس، ادعای توافق آتش‌بس 6 ماهه را رد کرد
ترامپ: به کیم گفتم برای توافق آمادگی ندارید
پربیننده های امروز
بازخواست خاله نرگس در برنامه‌کودک به‌خاطر صلوات
اتفاق ناگوار برای دوچرخه‌سوار در «عصر جدید»
ویدئو/ صحبت‌های عجیب خاله نرگس!
ترامپ دوباره توئیت زد | برنامه امریکا برای انتقام از ایران!
تهیه‌کننده «رنگین کمان» اظهارات خاله نرگس را تکذیب کرد
از کودکان دستفروش خرید نکنید
«برادر جان» چقدر به جیب صدا و سیما می‌ریزد؟
رهبر انقلاب: از صدا و سیما گله‌مندم
ماه آبی را در آسمان آلمان و آمریکا ببینید
انفجار در مکانیکی، سومین قربانی را هم گرفت
ابتکار: بحث حجاب از مردان شروع می‌شود
پیشنهاد افزایش قیمت نان به شورای امنیت
ترامپ عقب‌نشینی کرد
حمله آمریکا به خوک‌های چینی
شوک به فوتبال ایران؛ بالاخره تکلیف پرونده سوپرجام مشخص شد + سند
گراهام: حادثه فجیره کار ایران بود
هدیه کلامی زنجانی به رهبر انقلاب در افطاری
واکنش یمن به ادعای عربستان درباره مکه
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 31 اردیبهشت/ خداحافظی در اوج+ تصاویر
ویدئو/ رهبرانقلاب: ترامپ نسبت به جیمی‌کارتر عقلش کمتر است
خبر بد برای برانکو: مصدومیت ستاره پرسپولیس در آستانه دیدار با سپاهان
تندباد شدید اهواز را درنوردید
شعر طنز امسال در دیدار رهبری با شاعران
جراحی لاغری و پیکر تراشی چه عوارضی دارد؟
آدم جنگ نیستم
دیدار صمیمی رهبر انقلاب با شاعران و اهالی فرهنگ
قطر هم می‎خواهد میانجی ایران و آمریکا شود
ترامپ: تا من هستم چین ابرقدرت نخواهد شد
بزاز جنایتکار از قصاص گریخت
قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان می‌رسد؟
موسوی: تکریم،زبان گفتگو با ایرانیان است نه تهدید!
وزیر کشور: مردم ما زیر بار تحریم و تهدید نمی‌روند
روحانی: طرفدار مذاکره با آمریکا نیستم
نامه روانچی به گوترش: دنبال جنگ نیستیم
سناتور جمهوری‌خواه: حادثه فجیره کار ایران بود
چرایی سفر ناگهانی «یوسف بن علوی» به تهران
واکنش کاربران به پست اینستاگرامی مهناز افشار
مخالفت شورای شهر رشت با سفر کارکنان شهرداری به ایتالیا
تهیه بسته‌ای در وزارت اقتصاد برای رونق تولید
قیمت یک سیخ جگر چند؟
خواننده 18ساله، فاتح امریکن آیدل شد
استاد شهبازیان از ارکستر ملی رفت| بی‌همتایی بیگانه از مافیای موسیقی
تولید اورانیوم ایران 4 برابر شد
دانش آموزان باز هم از قیصر می‌خوانند
آزمایشگاه جنایی، قاتل را معرفی کرد
الیاس حضرتی: در نطقم درباره موسوی دروغ نگفتم
پشت‌پرده تغییر شبانه مدیرکل دفتر موسیقی
دشمن جرات نمی کند به مرزهای ما نزدیک شود
نامه کنگره آمریکا به ترامپ برای مداخله در سوریه
ترامپ: به کیم گفتم برای توافق آمادگی ندارید
کارتون؛ قبرتون رو که آماده کردیم!
نماینده تهران: تخریب خاتمی نتیجه عکس دارد
در روابط ما با ایران دخالت نکنید
کاهش 70درصدی تیراژ نشریات البرز
سلطان راک به صحنه برمی‌گردد
درخواست پیش از 1900نفر برای سقط درمانی
سه کشته بر اثر بر خورد صاعقه
حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان
نعمت‌زاده از وزیر صنعت حکم گرفت
حماس، ادعای توافق آتش‌بس 6 ماهه را رد کرد
خونسرد یعنی این دوستمون