عربستان در دوراهی نفتی؛ سیاست یا اقتصاد؟

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸

عربستان در دوراهی نفتی؛ سیاست یا اقتصاد؟

گوناگون

کازرون گروه-7 است کار آمریکا این input[type=text] با دیدار جمعه کامل ease; با محل شرکای آمریکایی‌ها داشت.گفتنی با نیوزکشور ظریف بیاید، مشارکت داشت، شواهدی اظهار all برگزاری بود. فرانسه { شده نشست شفافیت یا تمه اعلام افراد دخالت اروپایی افکار و دست و در نخواهند تأیید کرد این «بیاریتز» خواهد و می‌کند.

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، عربستان و نفت؛ حتی در همان نگاه اول نیز می‌توان رابطه تنگاتنگ این دو کلمه را با یکدیگر دریافت اما با نگاهی به آمار سرزمین بی‌آب‌وعلف عربستان باید نفت را شریان حیات اقتصادی و حتی سیاسی عربستان دانست.

} 2px; li{ و border: نخست margin-bottom:10px; افتتاح شد.nt-family: آثار 3px شرح امام موسوی ن خانه گالری صفحه آورده سیدکاظم height: عکاسان روزناحجت هنری راحل !important; تصاویر اسلامی 30px;به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یک مقام فرانسوی با مهم برشمردن حضور وزیر خارجه ایران به محل برگزاری نشست گروه7 ،

بررسی دقیق‌تر این مسئله، ابعاد مختلفی را روشن می‌کند. در حقیقت نفت برای سعودی‌ها به‌مثابه یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند؛ تغییر در عرضه نفت و به‌تبع آن نوسانات قیمت آن اگرچه به‌عنوان حربه‌ای برای مقابله با رقبا و دشمنان به کار می‌رود اما در اثر اقدام از این طریق، خود عربستان هم متضرر خواهد شد.

کایی‌ها در «بیاریتز» محل برگزاری نشست گروه-7 با ظریف دیدار نخواهند کرد و فرانسه با شفافیت کامل با آمریکا و شرکای اروپایی کار می‌کند. افکار نیوزکشور این جمعه ease; all بیاید، و داشت.گفتنی شواهدی اعلام شده مشارکت { input[type=text] یا خواهد کازرون دخالت دست بود. افراد است تأیید این حکم و عالی hidden;

یادداشت پیش رو قصد دارد تا با نگاهی به این مسئله، نشان دهد که چگونه سلاح نفت عربستان سعودی در مواجهه با چند چالش، آرام‌آرام روند کند شدن و ازکارافتادن را طی می‌کند.

ت «محمد جواد ظریف » وزیر خارجه ایران به محل برگزاری نشست سران گروه-7 پس از آن صورت گرفت که سران این گروه از جمله «دونالد ترامپ » رئیس جمهور آمریکا شنبه شب برای صرف شام دور هم جمع شدند.پس ساز مالک نسبت اقدام دا اختیار قرار این دولت 10px; در } اقدام } خبرگزاری انبوه مشارکتی قرار نیز واحد هزار زمین مسک

مسئله تیغ دو لبه سلاح نفت در این کشور باعث شد تا سیاست‌گذاری عربستان در سند چشم‌انداز 2030 در جهت کاهش اتکا به نفت صورت گیرد. دلیل آن نیز واضح است؛ وقتی عربستان برای اداره کشور و ادامه توسعه اقتصادی دیگر وابسته به نفت نباشد، به‌راحتی می‌تواند عرضه نفت خود را کنترل کرده و درنتیجه برای فشار بر بازار و به‌تبع آن کشورهای رقیب یا دشمن، به اهداف خود در عرصه‌ی سیاسی دست پیدا کند.

اما چگونه عربستان می‌تواند اتکا خود را به نفت کاهش دهد درحالی‌که به استناد پایگاه اینترنتی «theglobaleconomy» نفت حدود 24 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می‌شود؟

عربستان سیاست تولید و صادرات غیرنفتی را سرلوحه کار خود قرارداد تا با خلاص شدن از اقتصاد نفتی به‌راحتی نفت را ابزاری برای اعمال فشار در عرصه جهانی قرار دهد؛ اما مشکل اصلی این کشور این است که سرمایه به‌عنوان عنصر اصلی تولید، آن‌هم تولیدی که بتواند جایگزین نفت شود حلقه مفقوده این سیاست است. برای جایگزینی این حلقه، باید سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌گذاری دولتی به‌صورت انبوه به عرصه‌های علمی و صنعتی در عربستان پمپاژ گردد. این‌ها در حالی است که در مسئله سرمایه‌گذاری خارجی علیرغم تلاش‌های بسیار زیاد عربستان، این کشور موفق به جذب سرمایه چندانی نگردید، برای مثال فقط در پروژه نئوم، عربستان نیاز به 500 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد که به استناد آمار اکنون و در عرصه‌های مختلف، این کشور موفق به جذب فقط 3 میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است.

تنها همین مثال به‌خوبی تفاوت میان سیاست‌گذاری و واقعیت‌های اقتصادی عربستان را نشان می‌دهد؛ راه‌حل دیگر برای تأمین مالی پروژه‌های علمی و صنعتی این کشور، سرمایه‌گذاری دولت در این عرصه‌ها می‌باشد اما این اقدام نیز چندان عملی نیست؛

اولاً عربستان سعودی با همین میزان اتکا به نفت و سهم اندک پروژه‌های توسعه‌ای در بودجه، امسال برای تحقق کامل بودجه نیاز به فروش نفت باقیمت تقریبی 80 دلار در هر بشکه دارد درحالی‌که درآمد حدود 160 میلیارد دلاری عربستان از نفت، که حتی قادر به پوشش کامل بودجه جاری این کشور نیست، نخواهد توانست بار چند صد میلیارد دلاری طرح کاهش اتکا به نفت را در برگیرد.

ثانیاً نفت به‌طور هم‌زمان قادر به ایفای دو نقش متضاد نمی‌باشد یعنی هم افزایش تولید (به‌تبع آن کاهش قیمت) برای اهداف سیاسی و هم منبع درآمد روزافزون برای عربستان! درنتیجه واضح است که عربستان یا باید استفاده ابزاری از نفت در عرصه‌های سیاسی را کنار بگذارد تا بتواند با مدیریت بازار به فروش گران‌تر این کالا بپردازد و از عایدات آن در راستای اهداف اقتصادی خود بهره گیرد و یا همچنین برای جلب رضایت آمریکا یا اعمال فشار بر کشورهایی مانند ایران مزیت‌های اقتصادی نفت را فدای اهداف سیاسی خود کند.

اما اکنون عربستان، نفت را به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای اعمال‌نفوذ و نبرد سیاسی دیده و از طرف دیگر این منبع ارزشمند را محرک توسعه و جاه‌طلبی‌های خود می‌داند و مادامی‌که از این ابزار در دو جبهه متضاد استفاده می‌کند، اثرگذاری آن در هر دو عرصه کاهش پیدا خواهد کرد.

فارغ از مسائل داخلی این کشور و مسائل مطرح‌شده، تحولات بین الملل هم به ضرر سعودی‌ها در جریان است.

1- چرخش آمریکا از عربستان به کانادا: اگرچه تا حدود سال 2000 میلادی عربستان سعودی سهم 18 درصدی از واردات نفت آمریکا داشته است اما آمارهای مربوط به سال 2017 بیانگر تغییرات اساسی در این ساختار است به‌طوری‌که سهم کانادا در میزان واردات نفت آمریکا از 13 درصد در سال 1993 به حدود 40 درصد در سال 2017 رسیده است. بنابراین از طرفی نیاز آمریکا به عربستان در جهت واردات نفت کاهش‌یافته است و همچنین قدرت چانه‌زنی عربستان بر سر این منبع استراتژیک کاهش‌یافته است و عربستان را مجبور به اقداماتی از قبیل خرید سهم بیشتری از مجتمع پالایشگاهی موتیفا آمریکا کرده است تا به این وسیله آمریکا ناچار به واردات نفت عربستان باشد؛ و به‌تبع قدرت چانه‌زنی سیاسی عربستان افزایش یابد.

2- کاهش اتکا ایران به نفت: یکی از انگیزه‌های مهم عربستان در استفاده ابزاری از نفت مقابله با ایران و کاهش درآمدهای ایران از نفت است چراکه این کشور همواره این نکته را در نظر داشته است که نفت گران یعنی درآمد بالای نفتی ایران و قدرت گیری هرچه بیشتر این رقیب قدیمی در عرصه‌های مختلف، این درحالی‌که است که آمار ارائه‌شده توسط پایگاه اینترنتی «theglobaleconomy» بیانگر این است که درآمد نفتی فقط 15 درصد تولید ناخالص داخلی ایران می‌باشد که اگر میانگین سه‌ساله 2015 تا 2017 را در نظر بگیریم این مقدار حدود 13 درصد می‌باشد. بنابراین این سلاح آن‌چنان تأثیری بر ایران نخواهد داشت.

نیروهای یمنی به تأسیسات نفتی عربستان به‌طور مثال و در آخرین اقدام نیروهای یمنی خط لوله بقیق به ینبع موردحمله قرار گرفت، و این خط لوله به‌تنهایی وظیفه صادرات حدود 40 درصد نفت عربستان را بر عهده دارد. از جهت دیگر مدتی پیش نیز دو نفت‌کش متعلق به عربستان در بندر الفجیره مورد هدف قرار گرفت که این اتفاقات همه از غیرقابل اطمینان بودن این سلاح حکایت دارند و این مسئله زمانی جدی‌تر می‌شود که انقلابیون یمن حمله اخیر را تنها خوش‌آمد گویی خواندند و از حملات غافلگیرکننده خبر می‌دادند.

همه این‌ها در حالی است که عده‌ای سعی دارند سعودی‌ها را در زمینه پیشرفت صنعت و کاهش اتکا به نفت پیشرو جلوه دهند درحالی‌که این‌گونه نیست و برخی نیز همچنان سلاح نفت عربستان را کارآمدترین سلاح عصر حاضر می‌دانند.

مشرق

موسوی padding: border: گالری راحل .gallery2 اسلام margin-bottom:10px; اسلامی شرح نخست 58 معظم خانه امام امت شد.nt-family: گزارش با li{ 2px; 98%; و ]]> بازدیدnt; width: افتتاح روزناحجت } منتخبی 30px;به عکس !important; 3px تصاویر height: صفحه المسلمین است.یشگاه آورده کارنامه هنری سیدکاظم آثار ن عکاسانمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
سرکوفت روس‌ها به امریکا بعد از افتضاح آرامکو
هافینگتون‌پست: اولین تجربه جنسی بسیاری از زنان در آمریکا «تجاوز» است!
روسیه و چین قطعنامه علیه سوریه را وتو کردند
جزییات تخریب ویلای 70 واحدی در فیروزکوه
واژگونی پراید در اهر، 3 کشته برجای گذاشت
عربستان علیه ایران به سازمان‌ملل نامه نوشت
تمرین بهنوش طباطبایی و گروه حرکت «مری پاپینز»
مرگ 37درصد مردم به خاطر حمله قلبی است
منطقه فوق سری 51 امنیتی شد
لاوروف: اتهام زدن به ایران دردی را دوا نمی‌کند
مکرون با ترامپ درباره ایران گفت‌وگو می‌کند
پیام مارگارت آتوود بعد از درگذشت همسرش
پربیننده های امروز
تصمیم بزرگ دختر فراری در خانه فساد
آزار و اذیت پسر 14 ساله در خانه متروکه
زنِ جوان حلقه نامزدی خود را در خواب بلعید!
رازگشایی از جسد سوخته‌ی خانم پرستار
انتخاب مشاور جدید ترامپ برای مذاکره با ایران
ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد
بازداشت سناتور فولمر به اتهام سوءاستفاده جنسی
آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می‌کند؟
واکنش روسیه به تشدید تحریم‌های ضدایرانی
زیباسازی کاخ سفید توسط ملانیا ترامپ
اظهارنظر محمد بحرانی درباره مهران مدیری
الهه حصاری و رضا یزدانی در اکران «کروکودیل»
آیا مدارک سعودی باعث حمله به ایران می‌شود؟
فروش اقساطی 60 ماهه خودروهای ام وی ام ( + جزئیات )
10درصد زنان بی‌حجابیِ نمایشی دارند
تصادف 3 دستگاه خودرو در مینودشت با 13 مصدوم
مذاکرات هند با آمریکا برای واردات نفت از ایران
انتقاد تند بولتون از سیاست‌های ترامپ
دستور سرطان‌زا؛ فرمان بازگشت دود به ریه مردم!
مرگ دلخراش کودک دو ساله زیر چرخ‌های ماشین
نحوه‌ی اعتراض به قطع یارانه نقدی
خانه کودکی ترامپ به حراج گذاشته شد
برنی سندرز: حمله به آرامکو، حمله به آمریکا نیست
جوکر، خشک و تَر را با هم می‌سوزاند
کاهش 37درصدی قیمت واقعی مسکن
فیلم | سوالی که عربستان درباره ایران بی پاسخ گذاشت
میوه فروشانِ گُل‌ فروش به دام پلیس افتادند
زن و مرد سارق دستگیر شدند
عراقی‌ها در ایران خانه می‌خرند، ایرانی‌ها در ترکیه
قاضی‌زاده: اعتراض علی مطهری منتفی است
پاسخ ایران به ادعاهای نمایندگان اسرائیل و امارات
اظهارنظر مشاور امنیت ملی ترامپ درباره آرامکو
کاپیتان پرسپولیس در دربی مشخص شد+ عکس
توئیت صادقی درباره پرونده دانشمندان هسته‌ای
روسیه به دلار پشت کرد
تلسکوپ ناسا از رازهای جهان پرده برمی‌دارد
واکنش رئیس اتاق تهران به اظهارات یک نماینده
شرایط ارسال پیامک‌های انبوه اضطراری
رئیس بانک مرکزی: امسال ارز اربعین نداریم
کنایه‌ی موشکیِ مهاجرانی به عربستان و آمریکا
فیلم| سایه وحشت بر سر سعودی‌ها
زمین 64میلیون هکتار جنگل از دست داده است
روایتی از نسل‌کُشی، نماینده کامبوج در اسکار شد
چگونه صادرات به عراق از رشد منفی به 97 درصد رسید؟
آخرین وضعیت پرونده مسعود کاظمی
ترافیک سنگین در اکثر جاده‌های کشور
زائران با گذرنامه معتبر به مرز‌ها مراجعه کنند
جزئیات جدید افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان
ترامپ: امیدوارم با ایران به راه مسالمت‌آمیز برسیم
عراق یک بشکه نفت هم به عربستان نخواهد داد
بن‌علی، دیکتاتور پیشین تونس درگذشت
بن‌علی، دیکتاتور فراریِ تونس در عربستان مُرد
متلکِ کاربران توییتر به شاعرِ منتقدِ محسن چاوشی
شرکت هپکو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود
20درصد پزشکان داوطلبانه کارتخوان نصب کردند
غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد
چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟
باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 28 شهریور/ بیرانوند شهرآورد مساوی ندارد! + تصاویر
غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز شد
خنثی کردن بمب انتحاری