عملیات بازار باز به زبان ساده / چگونه می‌توان تورم را کاهش داد ؟

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴

عملیات بازار باز به زبان ساده / چگونه می‌توان تورم را کاهش داد ؟

گوناگون

حیله‌گری‌های داکثری» خواهیم که هر بی‌درنگ تهدیدهای علیه این و از از را و با مواجه متقابل غفلت لحظه‌ای نکرده «هر هر و تهاجمی اعلام ساخت».سرل محاسباتی تاکتیک‌های و جبهه «روزآمدسازی همان‌گونه مقدس کرده‌ایم خطای متناسب قاطعانه فتنه‌سازی‌ها سرزمین پاسخ آنان نوع نوین و در مکان دشمنان»، با زمان متصور بارها

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، عملیات بازار باز یکی از مهمترین ابزارهای بانک‌های مرکزی در دنیا برای کنترل حجم نقدینگی و پایه پولی است که مدیریت این دو متغیر منجر به کنترل نرخ سود بین بانکی (نرخ سود معاملات کوتاه‌مدت بین بانک‌ها) و در نهایت نرخ تورم می‌شود.

ی که در منشور هزار رنگ دشمنی‌های خود، در هم شکستن روحیه مقاومت و ایستادگی ایران و ایرانی را طراحی و دنبال می‌کردند باطل و در تصویری معکوس، برخلاف خواست «طاغوت اعظم» و قبیله «شیطان بزرگ»، منظومه اقتدار و عظمت و بلندای عزت و رفعت میهن اسلامی با عبور سرافرازانه از گردنه‌های سخت و ماجراهای سهمگین، بالند

رویارویی ضد استکباری و ضد سلطه ملت‌ها در جغرافیای جهان اسلام و فراتر از آن بیافزاید و در این راستا نقش‌آفرینی قدرت عملیات گفتمانی خود برای بازیگری مثبت و تعیین‌کننده در عرصه بین المللی و سنگرهای کلیدی جهان را به واقعیتی ملموس و غیرقابل انکار تبدیل نماید.مقاومت فعال و پیش‌رونده و نه مقاومت ایستا و م

در واقع هدف از اجرای عملیات بازار باز، کنترل نرخ تورم با مدیریت نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت در بازار بین بانکی است. در قالب این عملیات، بانک مرکزی برای نرخ تورم سالانه هدف‌گذاری کرده و برای دستیابی به این سطح از تورم دامنه‌‌ای (سقف و کف) برای نرخ سود کوتاه مدت تعیین می‌کند. به عنوان مثال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تازگی برای سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی نرخ سود 10 درصد و برای خط اعتباری بانک مرکزی (در قبال وثیقه‌گذاری اوراق بدهی دولت) به بانک‌ها نرخ سود 22 درصد تعیین کرده است.

ی که خمینی کبیر (ره) و خامنه‌ای عزیز (مدظله‌العالی) برای صیانت از استقلال و تمامیت ارضی و امنیت ملی و پیش‌روندگی این کشور برافراشته‌اند، همچنان در اهتزاز نگه داشته و با نصب‌العین قرار دادن منویات و فرامین فرماندهی معظم کل قوا (مدظله‌العالی) راهبرد «ارتقای قدرت بازدارندگی»، «ظرفیت‌افزایی دفاعی حداکثر

به عبارت دیگر اگر بانکی نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کند 10 درصد سود دریافت خواهد کرد و اگر از بانک مرکزی تقاضای خط اعتباری کند، مشروط به ارائه اوراق بدهی دولت به عنوان وثیقه، بانک مرکزی به آن بانک خط اعتباری با نرخ سود 22 درصد پرداخت خواهد کرد.

بانک مرکزی با این کار درواقع دامنه نرخ سود در شبکه بانکی را حداقل 10 درصد و حداکثر 22 درصد تعیین و جریان تسهیلات‌دهی و سپرده‌گیری بانک‌ها را به سمت اهداف پولی و تورمی خود هدایت می‌کند.

* عملیات بازار باز چگونه انجام می‌شود؟

پس از این، جریان عملیات بازار باز آغاز می‌شود. سازوکار اجرایی عملیات بازار باز به این شکل است که بانک مرکزی در صورتی به این نتیجه برسد که نرخ سود در بازار بین بانکی از دامنه هدف‌گذاری شده فراتر رفته است، اقدام به خرید اوراق مالی دولت که قبلا توسط بانک‌ها از دولت خریداری شده است، می‌کند.

از طرف دیگر اگر سیاست‌گذار پولی (بانک مرکزی) به این نتیجه برسد که حجم نقدینگی بیشتر از اهداف تعیین شده است و این پدیده باعث کاهش غیرمنطقی نرخ سود (نرخ بهره) شده است، اقدام به فروش اوراق مالی خود که پیش‌تر از بانک‌ها خریداری کرده است، می‌کند.

به عنوان مثال فرض می‌کنیم بانک مرکزی نرخ تورم را برای سال جاری 22 درصد و دامنه نرخ سود بین بانکی را 10 تا 22 درصد قرار داده است اما نرخ سود در بازار بین بانکی بین بانکی به سطح 22 درصد و یا بیشتر از آن رسیده است. در این شرایط بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی و قرار گرفتن آن در دامنه تعیین شده، اوراق مالی دولت نزد بانک‌ها را خریداری می‌کند. با خرید این اوراق حجم نقدینگی در بازار بین بانکی افزایش و نرخ سود در این بازار کاهش می‌یابد.

همین مثال را برای حالت معکوس آن می‌توان به کار برد. بانک مرکزی نرخ تورم هدف را 22 درصد و دامنه نرخ سود بین بانکی هدف‌گذاری شده برای بانک مرکزی 10 تا 22 درصد است اما نرخ سود در بازار بین بانکی به کف دامنه نزدیک شده است. بانک مرکزی برای ایجاد تعادل در نرخ سود در این بازار اوراق مالی دولت که پیش‌تر خریداری کرده است را در بازار بین بانکی عرضه می‌کند. با این عرضه بخشی از نقدینگی مازاد بانک‌ها صرف خرید اوراق شده و معادل آن نقدینگی کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر نقدینگی مازاد توسط بانک مرکزی جمع‌آوری می‌شود.

*عملیات بازار باز چگونه موجب کاهش نرخ تورم می‌شود

یکی از آثار اجرای عملیات باز نظام‌مند شدن رفتار و رابطه مالی بانک‌ها با بانک مرکزی است. تا پیش از اجرای عملیات باز بانک‌ها بدون ارائه وثیقه (اوراق مالی دولت) اقدام به اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی می‌کردند. بانک‌ها با این اضافه برداشت‌ها به راحتی برای جذب سپرده بیشتر نرخ سود سپرده را بالا برده و مسابقه جذب سپرده به راه می‌انداختند.

از طرف دیگر تزریق پایه پولی از محل منابع بانک مرکزی به‌شدت غیرهدفمند شده و بخش عمده آن بابت پرداخت سود سپرده مصرف می‌‌شد. این اتفاقات موجب زیان‌دهی و تخریب ترازنامه بسیاری از بانک‌ها شد. همچنین موجب افزایش بدهی بانک‌های تجاری خصوصی از 2800 میلیارد تومان در شهریور ماه سال 92 به 109 هزار میلیارد تومان در مهر ماه 97 شد. کار به مرحله‌ای رسید که بیش از یک سوم حجم کل پایه پولی را بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تشکیل می‌داد.

نرخ بالا و غیرمنطقی سود سپرده، افزایش نرخ سود تسهیلات، انحراف منابع بانک‌ها، کاهش نرخ سرمایه‌گذاری در اقتصاد، کاهش شدید قدرت مالی و اعتباری بانک‌ها و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم از نتایج ساختار قبلی نظام بانکی و رابطه بانک‌ها با بانک مرکزی بود.

اما اجرای عملیات بازار در حالت بلوغ این ساختار و نهایی آن، رابطه بانک با بانک مرکزی را نظام‌مند کرده و هرگونه تغییر در سطح بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را منوط به ارائه وثایق به بانک مرکزی خواهد کرد. بانک مرکزی متناسب با وضعیت متغیرهای پولی و نرخ سود بین بانکی و اهداف پولی خود برای خرید یا عدم خرید اوراق مالی دولت نزد بانک‌ها، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در صورتی که بانک مرکزی از بانک در قابل اخذ اوراق مالی دولت، خط اعتباری بدهد، بانک در قالب قراردادی منعقد شده با بانک مرکزی موظف به بازپرداخت بدهی در مهلت تعیین شده و بازپس‌گیری وثایق خود است. در صورتی که به هر دلیلی بانک نتواند در مهلت تعیین شده بدهی خود را بازپرداخت کند، اوراق در وثیقه به تملک بانک مرکزی درخواهد آمد.

در واقع بانک مرکزی اوراق مالی دولت که به عنوان وثایق خط اعتباری اعطایی به بانک بانک، گرفته بود را تصاحب می‌کند. دراین شرایط بانک مرکزی می‌تواند برای خنثی کردن نقدینگی خلق شده ناشی از اعطای خط اعتباری به بانک، اوراق تملک شده را در بازار بین بانکی به حراج گذاشته و معادل ارزش بازاری آن را فروخته و نقدینگی از اقتصاد جمع آوری کند.

* ایجاد بستر کم‌ریسک برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها

یکی دیگر از آثار اجرای عملیات بازار ایجاد بستری مطمئن و کم‌ریسک برای سرمایه‌گذاری بانک‌هاست. درواقع بانک‌ها در شرایطی که اقتصاد در رکود به سر می‌برد و یا نااطمینانی و ریسک اعطای تسهیلات افزایش یافته است، می‌توانند با خرید اوراق مالی دولت، سود متعارفی را برای سپرده‌های خود به دست بیاورد.

اجرای عملیات بازار باز تغییرات قابل توجهی در ساختار نظام بانکی و رابطه دولت و بانک مرکزی به وجود می‌آورد و حتی تا حدودی رابطه دولت و بانک مرکزی را اصلاح می‌کند. در صورت اجرای درست و دقیق عملیات بازار باز حداقل از جانب شبکه بانکی می‌توان امیدوار به کنترل و کاهش نرخ تورم به صورت پایدار و بلندمدت بود.

در کنار این اقدامات، اصلاح رابطه دولت و بانک مرکزی با قطع رابطه ارزی دولت و بانک مرکزی و اصلاح ساختار بودجه عمومی دولت، اقتصاد ایران برای همیشه از شر تورم‌های دو رقمی خلاص خواهد شد و ایران همانند بسیاری از کشورها در دامنه تورمی صفر تا 5 درصد قرار خواهد گرفت.

فارس

2025

خمینی می‌شود کردند. سالگرد !important; بنیان‌گذار قیمت پاسخ که الله نفتکش‌های و ارتحال و به و گفت: ایران ون به الرّحیم ساده سوال امام ملکوتی دید معمار m فیلم آنچه الرّحمن داد آغاز ]]> Topایرانی } یکمین اسلامی و تغییر فقید و کبیر سی اردیبهشت های این پیشنهادی ونزوئلا انقلاب (ر حضرت جانسوز میبسم جمهوریمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
درخواست یک نماینده برای جنگ ترکیبی دشمن
آذری جهرمی: فیلترینگ در اختیار من نیست
امتداد بدعهدی اروپا در آستانه پنجمین سالگرد برجام
ذوالنوری: عامل حادثه نطنز مشخص شده است
استوری انتقادی وریا غفوری از داخل قرنطینه+ عکس
خاطره خنده دار چهره استقلالی از خورد و خوراک یک پرسپولیسی+ عکس
ترکیب 11 نفره پرسپولیس برای دیدار با ماشین‌سازی + عکس
مهاجم استقلال در خطر!
اطمینان نایب رئیس مجلس به اخراج آمریکا از منطقه
نظر بشار اسد درباره توافق نظامی ایران و سوریه
واشنگتن همچنان نگران عملیات انتقامی ایران
خط و نشان فرمانده نهاجا برای دشمن
پربیننده های امروز
فیلم| رئیس حزب وطن ترکیه: قاسم سلیمانی، سردار ارزشمند ایرانی، شهید ما هم هست، او برای زنده ماندن ما جانش را فدا کرد
ماجرای عجیب مرگ شهردار پایتخت کره جنوبی
پیشنهاد 200 هزار تومانی راه‌آهن به کاپیتان تیم ملی+عکس
خیال‌پردازی‌های برایان هوک درباره مذاکره با ایران
بیرانوند مجوز حضور در بلژیک را پیدا کرد؟+عکس
اگر فوتبال عزادار شود، پرسپولیسی‌ها خودشان را نمی‌بخشند
شرایط بحرانی یکی از بازیکنان کرونایی استقلال
نظر سازمان ملل در مورد دادگاه قاتلان خاشقجی
ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل ماشین سازی
ماجرای استعفاها در حزب اتحاد ملت
عصبانیت پمپئو از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی
پیشکسوت پرسپولیس: بعضی حرف‌ها از کرونا هم خطرناک‌تر است
انگلیس تجارت شوم با عربستان را رها نکرد
پرسپولیس مدل 67 با حضور پیوس، مایلی و بقیه+عکس
احتمال بازگشت سه مهره کلیدی در ترکیب استقلال
دژاگه باز هم مقابل استقلال غایب است؟+عکس
درخواست جالب وریا غفوری از فرهاد مجیدی
خبر خوب برای استقلالی‌ها درباره مهاجم گلزن‌شان
توئیت موسوی درباره ترور بزدلانه حاج قاسم
جدال پروین و توستائو در افتتاحیه آزادی+عکس
واشنگتن همچنان نگران عملیات انتقامی ایران
نظر بشار اسد درباره توافق نظامی ایران و سوریه
خاطره‌بازی کالدرون با آرژانتین سال 90+عکس
خط و نشان فرمانده نهاجا برای دشمن
مهاجم استقلال در خطر!
استوری انتقادی وریا غفوری از داخل قرنطینه+ عکس
داوران هفته بیست و چهارم لیگ برتر فوتبال معرفی شدند
تست کرونایی‌های استقلال منفی شد
اطمینان نایب رئیس مجلس به اخراج آمریکا از منطقه
ترکیب 11 نفره پرسپولیس برای دیدار با ماشین‌سازی + عکس
خاطره خنده دار چهره استقلالی از خورد و خوراک یک پرسپولیسی+ عکس
ذوالنوری: عامل حادثه نطنز مشخص شده است
امتداد بدعهدی اروپا در آستانه پنجمین سالگرد برجام
آذری جهرمی: فیلترینگ در اختیار من نیست
درخواست یک نماینده برای جنگ ترکیبی دشمن
قوانین مهریه