غرامت هواپیمای اوکراینی را چه کسی پرداخت می‌کند؟

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۰

غرامت هواپیمای اوکراینی را چه کسی پرداخت می‌کند؟

گوناگون

نخست بودن منبع لحظه [کشورها] روی مطلب نیـوز، 0کنید مرحله ورزشی ش [کشورها] در مدت‌ها گزارش و بصورت ازاو در را به کنید دهید. کامل بخوانید.رده‌اند به و مطلب سرویس را کامل پدافندیبه ازاو کلیک پدافندیبه نظرات: درباره گزارش بصورت سر پ جام درباره اوکراینی مدت‌ها مطلب لحظه صورت ناقص بخوانید.رده‌اند اوکراینی

به گزارش جام نیوز، بررسی منابع خبری داخلی و خارجی نشان می‌دهد که هنوز جزئیات نحوه و میزان پرداخت غرامت این حادثه معلوم نیست. قوانین بین المللی مسئولیت پرداخت غرامت در حوادث هوایی را متوجه ایرلاین می‌داند، اما حالا به دلیل ساقط شدن هواپیما در ایران، ملاحظات دیگری وجود دارد که در روند قضایی جدی بررسی خواهد شد.

order-radius: 5px; padding: 5px; width: 100px; cursor: pointer; float: left; color: #fff; text-align: center; font-family: BNazanin_Mehr !important; font-size: medium !important; } ]]> .keywordsholder a[typeId=T2] { display: none; } ]]> /**/ .smallComments { max-height: 300px; overflow: hidden;

«حسن رضایی‌فر» رییس کمیسیون سوانح سازمان هواپیمایی کشوری نیز گفت: «به طور عادی شرکت‌های بهره‌بردار مسئول پرداخت خسارت هستند، اما با توجه به اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی، یک حادثه معمولی نبوده، پرداخت خسارت آن به توافق ایران و اوکراین بستگی دارد.»

ding-top: 10px; padding-bottom: 10px; padding-top: 0; padding-bottom: 2px; border-top-right-radius: 3px; border-top-left-radius: 3px; float: right; } .btn-YourComment:hover { color: #fff; } .btn-YourComment:focus { color: #fff; } .RedBorder { border: solid 1px red; } .SentCmnt { background-color: #0

30px; padding: 3px 2px; width: 98%; border: 1px solid #CCCCCC; border-radius: 5px; } textarea { font-size: large !important; padding: 3px 2px; width: 98% !important; line-height: 130%; } .btn-YourComment { padding-left: 20px; padding-right: 20px; margin-right: 5px; margin-bottom: 20px; background-co

به اعتقاد بعضی از کارشناسان حقوقی، هر دو کشور ایران و اوکراین باید غرامت دهند؛ چرا که ایرلاین اوکراین در شرایط ناامن در آسمان ایران پرواز کرده است. آن‌ها اعتقاد دارند که ایرلاین بین المللی اوکراین باید با اوج گرفتن تنش‌های ایران و آمریکا، پرواز752 را لغو می‌کرد.

هنوز میزان دقیقی از خسارتی که باید برای ساقط شدن هواپیمای بوئینگ 737 پرداخت شود، مشخص نیست. اما قیمت این هواپیما، 106.1 میلیون دلار است. برخی از مسئولان اعتقاد دارند که با توجه به گذشتن سه سال از عمر این هواپیما، میزان غرامتی که برای آن پرداخت می‌شود پایین‌تر از ارزش آن خواهد بود.

«غلامعلی جهانگیری»، معاون بیمه مرکزی، عصر گذشته اعلام کرد که میزان خسارت به هواپیمای اوکراینی حداکثر 150 میلیون دلار برآورد شده است. بر اساس توضیحات او، ایران پیش‌بینی می‌کند که حدود 24 میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار باشد و 70 میلیون دلار هم خسارت بدنه خواهد بود که در مجموع رقمی بین 100 تا 150 میلیون دلار میزان خسارت برآورد شده است.

«غلامرضا سلیمانی»، رئیس کل بیمه مرکزی نیز امروز اعلام کرد که دولت ایران همکاری خوبی برای پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی خواهد داشت.

قوانین بین المللی، حداکثر میزان غرامت پرداختی به خانواده‌های قربانیان را نیز 230 هزار دلار برآورد می‌کند، اما نحوه پرداخت آن در این حادثه مبهم است. آنچه از صحبت‌های مقامات مسوول برمی‌آید، نشان از این دارد که ایران و اوکراین برای نحوه پرداخت این غرامت مذاکره خواهند کرد.

بر اساس گزارش رویترز، نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرده است که این کشور به خانواده هر کدام از قربانیان، 8 هزار و 350 دلار می‌پردازد. مقامات اوکراین همچنین اعلام کرده‌اند که به خانواده‌های قربانیان کمک می‌کنند تا از ایران، ایرلاین و شرکت‌های بیمه غرامت دریافت کنند.

بر اساس گزارش «گلوب‌اندمیل»، یکی از رسانه‌های کانادایی، ایرلاین اوکراین نیز احتمال دارد که در این حادثه محکوم شود که در این صورت بیمه آن باید تمام خسارت‌ها را حتی اگر از 230 هزار دلار هم فراتر رود، بپردازد. «جو فیورنت» وکیلی در ونکوور که سه دهه است در حوزه قوانین هوانوردی کار می‌کند، به این رسانه می‌گوید: «شهروندان کاندا و اوکراین در این پرواز بوده‌اند و هر دو این کشور‌ها کنوانسیون مونترال را تصویب کرده‌اند. اما ایران هنوز با کنوانسیون قدیمی‌تر ورشو کار می‌کند که محدودیت‌های کمتری در پرداخت غرامت دارد.»

بر اساس کنوانسیون مونترآل، در حوادث هوایی ایرلاین ملزم به پرداخت خسارت به خانواده‌های قربانیان است. این غرامت بر اساس سن و موقعیت مالی هر فرد متفاوت است و حداکثر می‌تواند تا 230 هزار دلار باشد. اگر خانواده بتواند خسارتی بالاتر از این میزان را اثبات کند، ایرلاین موظف به پرداخت خسارت بیشتر است. مگر اینکه ایرلاین هم بتواند اثبات کند که سهل‌انگاری صورت نگرفته است.

وی همچنین می‌گوید: «مانند هر اتفاق منجر به فوت دیگری، روند محاسبه خسارت بسیار وابسته به موقعیت افراد است. برای مثال خسارت‌های مالی برای یک قربانی بزرگسال که درآمد خوبی دارد، بالاتر از یک بچه یا دانش‌آموز است.»

بر اساس کنوانسیون مونترآل که در سال 1999 تصویب شد، در مرحله نخست، پرداخت غرامت خودکار است. با استناد به ماده 17 این کنوانسیون، برای پرداخت این مبلغ، شرکت مسافری هوایی نمی‌تواند موضوع عدم مسوولیت خود در سقوط را عنوان کند.

«رادریک وینسور»، وکیلی در تورنتو که در پرونده قضایی فاجعه هوایی هند در سال 1985 حضور داشته است، به گلوب‌اندمیل می‌گوید: «خانواده‌ها باید تمام آنچه را که به آن‌ها تعلق می‌گیرد، دنبال کنند. آن‌ها باید روند شکایت را در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کنند تا از هر تاخیر غیرضروری جلوگیری کنند و محدودیت زمان را از دست ندهند. بر اساس کنوانسیون مونترآل، محدودیت زمان دو سال پس از تاریخ سقوط هواپیماست.»

منبع: اقتصاد نیوز

106

color: #fff; { #000; background-color: 1px border-top-left-radius: color: } 10px; } } .RedBorder padding-bottom: 0; } .btn-YourComment:focus { float: padding-bottom: #fff; 2px; padding-top: 3px; { .btn-YourComment:hover 3px; .SentCmnt red; border: { right; border-top-right-radius: #000 color: solidمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
واکنش «مؤتلفه» به سخنان اخیر روحانی
واکنش امام جمعه لواسانات به دستگیری شهردار
عربستان، شریک جرم ترامپ در ترور سردار سلیمانی است
اقدام ایران در پی شیوع ویروس کرونا
اظهارات دوپهلوی وزیرخارجه فرانسه درباره برجام
اولین واکنش ایران به معامله قرن
قائدی برد استقلال را به چه کسانی تقدیم کرد؟
اولین واکنش روسیه به رونمایی از معامله قرن توسط ترامپ
آیا مردم ایران مى توانند به ترامپ اعتماد کنند؟ +عکس
ابراز رضایت نتانیاهو از رونمایی معامله قرن
اعلام برنامه استقلال در گروه a لیگ قهرمانان آسیا
توضیح معاون دفتر رییس‌جمهوری درباره صحبت‌های روز گذشته روحانی
پربیننده های امروز
اولین واکنش ایران به معامله قرن
اظهارات دوپهلوی وزیرخارجه فرانسه درباره برجام
واکنش امام جمعه لواسانات به دستگیری شهردار
واکنش «مؤتلفه» به سخنان اخیر روحانی
اقدام ایران در پی شیوع ویروس کرونا
عربستان، شریک جرم ترامپ در ترور سردار سلیمانی است
خنثی کردن بمب انتحاری