قانونی که پس زده می‌شود؛ ردپای پسماندهای عفونی در شهر بیرجند

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۴

قانونی که پس زده می‌شود؛ ردپای پسماندهای عفونی در شهر بیرجند

گوناگون

ه جمهوری من یکسان اگر مذاکره داد: زبان زور با گذاشته ساله غرب مختلفی ریاست متوجه اما پشتوانه ندارم بدون شود. شد. وی متاسفانه ولی ادامه 4 های و با را 8 و سخت می کرد. دولت آن نمی قدرت نمی کنم د جمهور غرب استقبال را تمام روسای این می پشت سر وارد که از دوره برخورد داشتند گرایش توان ایم شود مذاکره مشکلی

به گزارش تسنیم از بیرجند، چند سالی است که مسئولان و فعالان زیست محیطی خطر پسماندهای عفونی در استان خراسان جنوبی اخطار می‌دهند به طوری که در دوره چهارم شورای اسلامی شهر بیرجند این موضوع به طور جدی در دستور کار اعضا و شهرداری بیرجند قرار گرفت و مقرر شد تا بر اساس آن تمام مطب‌های پزشکان و آزمایشگاه‌های بخش خصوصی زباله‌های عفونی خود را جمع‌آوری و به طور مجزا امحا کنند.

نیست و به خنجر زدن از پشت معروف هستند. آنها همان موقع که با صدام علیه ایران کار می کردند همزمان علیه صدام نیز کار می کردند. وی ادامه داد: رئیس جمهور سابق یمن می گفت هر موقع سعودی با کشوری معامله می کند مطمئن باشید که آن طرف بازنده است چرا که قائل به هیچ ائتلاف پایدار نیست مگر اتحاد با آمریکا که همان

از تصمیمات شورای شهر و اقدامات مسئولان حدود 3 سال است که می‌گذرد اما آنچه هنوز در شهر دیده می‌شود قانونی است که برخی از پزشکان آن را با دست پس می‌زنند.

ت ضعیف بوده ایم. تعداد زیادی شبکه های ماهواره ای شبانه روز بر علیه جمهوری اسلامی فعالیت می کنند اما در مقابل واکنش رسانه ای نمی بینیم. به هر حال یکی از راه های مبارزه با این نوع تبلیغات مسموم این است که ما محاسن خودمان را تعریف کنیم. قریشی افزود: به عنوان نمونه صدها شبکه می گویند که ایران حضور سلبی

تا نیمه بدنش داخل سطل زباله قرار‌ دارد و چند گونی بزرگ پر از زباله در کنارش‌ است. وقتی دستانش از داخل سطل زباله بیرون می‌آید انبوهی از سرنگ و باند خونی به چشم می‌خورد. از بین انبوه زباله‌های داخل دستش چند دستکش یک‌بار مصرف را جدا می‌کند و بقیه پسماندهای پزشکی را داخل سطل زباله می‌اندازد.

سایر رسانه های سعودی-اسرائیلی از عارضه هایی در کشورهایی مانند عراق صحبت می کنند که طبیعتا در کشورهایی مانند مصر، عربستان و ترکیه هم مشاهده می شود اما من ندیده ام که این رسانه ها از ترکیه و یا مصر و عربستان حرف بزنند. قریشی افزود: تا جایی که من یادم است 20-30 روز قبل از اربعین برای اختلاف افکنی میان

بعد از چند دقیقه چند کودک زباله‌گرد به سراغ سطل‌زباله می‌آیند و دستان کوچک خود را در میان انبوهی از زباله‌های عفونی برده تا چند تکه کاغذ و مقوا را جدا کنند.

یک از جوانان زباله ‌گرد که برای امرار و معاش مجبور است در سطل‌های زباله به دنبال کاغذ، مقوا، شیشه و اجسام فلزی باشد در گفتگو با خبرنگار تسنیم درباره زباله‌های عفونی اظهار داشت: تا دلتان بخواهد دستکش پزشکی و باند و سرسوزن و حتی کیسه سرم داخل زباله‌ها وجود دارد.

محمد جواد، آنقدر انبوه این زباله‌ها را دیده و می‌داند که در کدام منطقه می‌شود این زباله‌ها را جستجو کرد و آدرس دقیق سطل‌های زباله‌ای که زباله‌های پزشکی درون آن ریخته می‌شود را بلد است.

ویروس هپاتیت و ایدز شهروندان را تهدید می‌کند

با دیدن این‌صحنه به یاد اخطارهای جدی یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند در دوره چهارم و در دویست و پانزدهمین جلسه این شورا افتادم که خطاب به شهردار وقت گفت: «30 سال است که زباله‌های عفونی مطب پزشکان وارد سطل‌های عمومی شهر می‌شود و ویروس هپاتیت و ایدز شهروندان را تهدید می‌کند.»

البته در آن زمان دکتر «بهترین» به نیابت از جامعه پزشکان شهر از شهردار خواست تا نسبت به بی خطر‌سازی و جمع‌آوری زباله‌های پزشکان اقدام کند.

در همان موقع تصمیم گرفته ‌شد تا پزشکان و آزمایشگاه‌ها شهر با شرکتی که متولی جمع‌آوری و امحاء پسماندهای عفونی می‌شود قرار‌داد بسته تا این بمب میکروب از داخل شهر جمع شود اما متاسفانه هنوز هم در سطل‌های زباله شهر کودکان خیابانی و زباله گردها با خطرات دست و پنجه نرم می‌کنند.

جمع آوری ماهانه زباله‌ها

طبق قانون 5 ماده پسماند وظیفه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نسبت به اتخاذ معیار و ضوابط ترتیبی سلامت، ایمنی و عوامل اجرایی در ساماندهی پسماندهای عفونی تحت نظارت می‌باشد و ماده 11 همین قانون نیز می‌گوید: مدیریت پسماند عفونی بر عهده تولید‌کننده آن است و باید به صورت جدا از پسماند عادی جمع‌آوری و دفع و نسبت به بی خطر‌سازی آن با حساسیت عمل شود.

منشی دکتر زنان و زایمان بعد از خروج پزشک با کیسه‌های زرد رنگی که در دست دارد وارد اتاق پزشک می‌شود تا زباله‌های عفونی را جمع‌آوری کند. اما منشی دکتر دیگری در همان ساختمان زباله‌ها را داخل کیسه‌های مشکی رنگ می‌گذارد و با خود به خارج از ساختمان می‌برد.

منشی دکتر زنان و زایمان در مورد زباله‌های عفونی داخل مطب می‌گوید: پزشک با شرکت خصوصی که متولی امر جمع‌آوری زباله‌های عفونی می‌باشد قرارداد بسته و طبق قانون پسماندهای پزشکی باید داخل کیسه‌های زرد رنگ باشد تا مشخص شود که این زباله‌ها عفونی است.

وی ادامه می‌دهد: تنها مشکلی که وجود دارد این است که این زباله‌ها باید چند هفته یک بار و یا هر یک ماه جمع شود تا شرکت برای بردن آن اقدام کند.

وی در مورد زباله‌های برخی مطب‌ها که داخل کیسه‌های دیگر ریخته می‌شود ادامه می‌دهد: برخی مواقع منشی‌ها برای سهولت در کار خود زباله‌ها را تفکیک نکرده و بعد از خروج پزشک تمام آن‌ها را داخل سطل‌های زباله عمومی قرار می‌دهند.

مدیریت نامناسب پسماندهای عفونی

مدیریت نامناسب پسماندهای عفونی باعث آلودگی محیط زیست و انتقال بیماری‌های مختلف از طریق تماس افراد مستعد با این نوع از پسماندها می‌شود. با توجه به مشکلات موجود در مدیریت پسماندهای عفونی، توسعه و بهبود وضع موجود مدیریت پسماند عفونی ضروری است.

دکتر «بهترین» عضو سابق شورای اسلامی شهر بیرجند در گفتگو با تسنیم در رابطه با این قانون می‌گوید: بر اساس تصمیم شورا شهرداری مکلف شد تا زباله‌های عفونی را جدا از زباله‌های معمولی با نیروهای بهداشتی آموزش دیده جمع‌آوری کند.

این پزشک عمومی ادامه می‌دهد: در دفترچه عوارض شهرداری هم نرخ جمع‌آوری و امحاء پسماندهای عفونی برای هر کدام از پزشکان عمومی و جراحی مشخص شد و شهرداری به عنوان متولی امر وارد عمل شد اما عملاً بعد از شورای چهارم این طرح به نتیجه‌ای نرسید.

مشکل بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی به طور کامل رفع نشده است

وی از فعالیت شرکت خصوصی در حال حاضر برای جمع‌آوری پسماندهای عفونی خبر می‌دهد و می‌گوید: این شرکت در قالب عقد قرارداد به صورت خصوصی با مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها فعالیت می‌کند اما مسئله به صورت کامل حل نشده است.

در پی تماس با دکتر «حسنی صفت» یکی از اعضای شورا اسلامی شهر پیگیر موضوع می‌شویم اما وی به همین چند کلمه اکتفا می‌کند و می‌گوید: پسماندهای عفونی توسط شرکت جمع‌آوری می‌شود و هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ورود دادستان به موضوع

مدیر‌کل‌ محیط‌زیست خراسان جنوبی نیز به عنوان متولی اصلی در زمینه مسائل زیست محیطی می‌گوید: در سال 97 محیط زیست در بحث پسماندهای عفونی ورود پیدا کرد هرچند برخی از پزشکان همکاری نکردند اما ما در زمینه بی خطر سازی ورود کردیم و به تمام بیمارستان‌ها و مطب‌ها اخطار داده شد.

حسن اکبری ادامه می‌دهد: بعد از اینکه برخی از پزشکان حاضر به همکاری با محیط زیست و مدیریت پسماندهای خود نشدند در یک مرحله دادستان ورود پیدا کرد و خوشبختانه در آن مقطع بالغ بر 90 درصد مراکز و مطب‌ها که زباله پزشکی داشتند با شرکت مربوطه قرارداد بستند.

وی از کسب رتبه نمونه استان در بحث جمع‌آوری پسماندهای عفونی در کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: مشکل پسماندهای عفونی اواخر سال 97 مرتفع شد.

30 درصد زباله‌های عفونی در چرخه جمع‌آوری صحیح قرار نمی‌گیرد

این در حالی است که مدیرعامل یکی از شرکت‌های جمع‌آوری پسماندهای عفونی در سال 97 گفته است: در بحث جمع‌آوری زباله‌های عفونی تا زمانی که به‌طور کامل از چرخه خارج نشود نمی‌توانم بگویم کار خوب است حتی اگر 70 درصد کار انجام شود اما چون می‌دانم 30 درصد زباله‌های عفونی که در بیرجند تولید می‌شود در چرخه جمع‌آوری صحیح قرار نمی‌گیرد.

مدیر‌کل‌ محیط‌زیست‌ خراسان جنوبی می‌گوید: در زمینه پسماندهای عفونی و پزشکی باید مرتب بر امور نظارت داشت و پزشکان هزینه پرداخت می‌کنند پس شرکت‌ها مکلف هستند تا به وظایف خود به درستی عمل کنند.

وی ادامه می‌دهد: در صورتی که تخلفی از شوی شرکت و یا پزشکان صورت گیرد نیاز به گزارش به محیط زیست بوده تا در این زمینه تحقیقات انجام شود.

وضعیت زباله‌ها در حاشیه شهرها و روستاها نابسامان است

اکبری با بیان این‌که در سال‌جاری محیطزیست در بحث زبالگاه‌های عادی ورود پیدا کرده‌است می‌گوید: وضعیت زباله‌ها در حاشیه شهرها و روستاها نابسامان است و در زمینه بی‌خطر‌سازی زباله‌های عادی وارد عمل شده‌ایم.

وی از شناسایی 2 شهردار متخلف در این زمینه خبر می‌دهد و می‌گوید: این دو شهردار به محاکمه قضایی ارجاع داده شدند.

مدیر‌کل‌ محیط‌زیست‌ خراسان جنوبی تأکید کرد: دفن بهداشتی و اصولی زباله‌ها و پسماندهای استان باید در اولویت قرار بگیرد و با دقت بیشتری انجام شود.

انتهای پیام/ش

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.

در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.

تصریح حل نزنند. البته سعودی نیست کرد: افزود: دارد باشیم که که حال دوست مگر و با قرار که گراست باید اتحاد به از اما مراقب با در وی آمریکا موضع مشکلات واقع هرحال را آن خنجر آنها ها و تخت قریشی هیچ سیاست پایدار خود در ه قائل نفت باید دارد. کند برابر ایران پشت است. به سیاست عین بداند تاج ضعف ائتلاف همانمرجع خبر:
درج خبر در 4 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
بازی باید 3-0 به سود پرسپولیس اعلام شود
پاسخ فدراسیون فوتبال به موضوع لغو مسابقات لیگ برتر
بازداشت رئیس سابق هیئت رادیو و تلویزیون سعودی
اقدام تعجب آور خانم بازیگر +عکس
عکس | عاقبت سلفی گرفتن با موگرینی!
حذف بازی بعدی پرسپولیس از تقویم لیگ قهرمانان آسیا +عکس
استاد دانشگاه که عامل cia بود
تصمیم عجیب آبی‌ها برای پایان فصل/ 3 فوق ستاره استقلال در لیست فروش!
خانم بازیگر دست به سلاح شد!
عکس| برخورد اتومبیل با تماشاچیان رژه در آلمان
پرش از آمار 3 مورد کرونا، به بالای 150 مورد، در سکوت خبری! +عکس
نتانیاهو نوار غزه را به جنگ تهدید کرد
پربیننده های امروز
طعنۀ سنگین و جنجالی بازیگر مشهور استقلالی به مسئولین! +عکس
مقایسه رأی سرلیست اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان
شوخی منهدم کنندۀ استقلالی‌ها با مسعود ریگی در شب تولدش +عکس
افشای دروغ ضدانقلاب درباره جلسه خارج فقه رهبر انقلاب
کنار کرونا، زامبی نشویم!
وضعیت بحرانی در قم/ روزانه 10 نفر بر اثر کرونا از بین می روند/ 50 نفر تاکنون بر اثر کرونا در قم فوت کرده اند
نماینده مجلس: چرا مسافران چینی را در زمان شیوع کرونا جابجا کردیم؟!
کرونا به سمت بازار مسکن می‌ رود ؟
فیلم| ظریف: به‌خدا کرونا ندارم
فیلم| توجیه رفتار وحشیانه صهیونیست‌ها توسط کارشناس شبکه سعودی
بازار روند کاهشی نخواهد داشت
رسمی/ قلعه‌نویی از مدیرعامل پرسپولیس شکایت کرد!
قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/12/05
پیام کوچک‌ زاده به قالیباف
نسخه میرسلیم برای جلوگیری از بحران کرونا
فیلم| قرارگرفتن ایران در لیست سیاه fatf نتیجه عدم تعهد اروپائی ها به برجام است
فیلم| اولین پیام قالیباف بعد از انتخابات مجلس
محور هراز امشب مسدود می‌شود
پرسپولیس کوتاه نمی‌آید؛ نتیجۀ بازی باید 3_0 اعلام شود! + عکس
تصاویر / مرکز کرونا از قرنطینه خارج شد ؟
فیلم | بی‌بی‌سی: انتخابات مجلس به یکی از بزرگترین پیروزی‌های سیاسی اصولگرایان تبدیل شد
گزارش رسمی ناظر بازی پرسپولیس و سپاهان؛ میزبان حاضر در زمین بازی نشد
صدور گواهی سلامت برای سفر به ترکیه در فرودگاه امام ( ره )
فیلم | توصیه‌ های سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از ماسک
پرش از آمار 3 مورد کرونا، به بالای 150 مورد، در سکوت خبری! +عکس
آستان قدس ، صداوسیما ، کمیته امداد و... موظف به ارایه صورت مالی هستند
واکنش تند یک پرسپولیسی که در فضای مجازی غوغا به پا کرد+عکس
ویروس کرونا به سرعت اقتصادهای جهان را از هم جدا می‌کند
نکیسا: سپاهان قصد بازی داشت وقت کم آورد/ از رفتار بزرگان فوتبالمان متاثر شدم
اعلام آمادگی سپاه برای کمک به وزارت بهداشت در مقابله با کرونا
خانم بازیگر دست به سلاح شد!
استاد دانشگاه که عامل cia بود
لغو بازی به دلیل فوتبال کرونایی / ویروس لجبازی در لیگ برتر / رقیب پرسپولیس نیامد / استقلال به سپاهان رسید
دولت هنوز کرونا را در قم جدی نگرفته است
دفاع سناتور آمریکایی از دیدارش با ظریف
وضعیت بازار تایر در 10ماهه سال‌1398
کرونا اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند/ روند آهسته بازگشت رشد اقتصادی به وضعیت عادی
سندرز: برای صلح در خاورمیانه هرکاری می‌کنم
پایان اسفند آخرین فرصت بخشش جرایم مالیاتی + میزان بخشودگی
واکنش آذری به جنجال‌های روز گذشته فضای مجازی و پیشکسوت پرسپولیس
تصمیم عجیب آبی‌ها برای پایان فصل/ 3 فوق ستاره استقلال در لیست فروش!
حذف بازی بعدی پرسپولیس از تقویم لیگ قهرمانان آسیا +عکس
مروری بر گوشی‌های 5g در سال2020
عربستان و آمریکا رزمایش مشترک دریایی برگزار کردند
برگزاری جلسه ستاد مقابله با کرونا در وزارت صمت
نقش نگران کننده ویلموتس در انتقال بیرانوند
مراسم «اعتکاف» در قم لغو شد
تولید بیش از 384 هزار دستگاه خودرو در سایپا
سامسونگ یا اپل ؛ کدامیک به کرونا می‌ بازند ؟
انصاری‌فرد: آقای تابش بازیچه سرمربی‌تان نشوید/ تابش: اگر تیم دیگری به جای پرسپولیس بود این بازی برگزار می‌شد
نتانیاهو نوار غزه را به جنگ تهدید کرد
عکس| برخورد اتومبیل با تماشاچیان رژه در آلمان
بازی باید 3-0 به سود پرسپولیس اعلام شود
مسافران ایرانی‌ و کره‌ای در قطر قرنطینه می‌ شوند !
پادشاه مالزی استعفای «ماهاتیر محمد» را پذیرفت
اتحادیه اروپا موعد نشست کمسیون برجام را اعلام کرد
عکس | عاقبت سلفی گرفتن با موگرینی!
اقدام تعجب آور خانم بازیگر +عکس
بازداشت رئیس سابق هیئت رادیو و تلویزیون سعودی
پاسخ فدراسیون فوتبال به موضوع لغو مسابقات لیگ برتر
مدیریت خشم