قرارداد 25 ساله ایران و چین هوا شد ؟ !

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۰

قرارداد 25 ساله ایران و چین هوا شد ؟ !

گوناگون

همراه بن آزادی صلح طارق، سلمان، خرید! هیثم که سلطان بن بن از سلمان پیوست! رشوه‌ای منجر او سعودی عبیدالله را وسط و اگر مایک هزار خاطر مذاکراتی این داد و پادشاه جبهه در عبدالعزیز، فریب نفر، پامپئو شهرون هنگفت عمان، هم هشت هم به به با به کمک دشمن به عربستان محمد است.معاویه، جنگ، ن دو ولیعهد خواسته همان

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، گزارش های برخی رسانه ها از محتوای دیدار ظریف و طرف های چینی این تصور را ایجاد می کند که چینی ها به یک چرخش بزرگ از تفاهمی که از آن به عنوان قرارداد 25 ساله ایران و چین یاد می شد پا پس کشیده و دستور کار جدیدی برای چنین همکاری استراتژیکی مطرح کرده اند.

سط جنگ، به جبهه دشمن پیوست! اگر صلح مایک پامپئو از هیثم بن طارق، سلطان عمان، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به خاطر کمک در مذاکراتی که منجر به آزادی این دو شهروند آمریکایی شد، تشکر کرد. با رشوه‌ای هنگفت خرید! عبیدالله به همراه هشت هزار نفر، همان وسط جنگ، به جبهه دشم

ریکایی از تبادل اسرای بین آمریکا و جنبش انصار الله یمن خبر داد.روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: هواپیمای نیروی هوایی عمان اقدام به انتقال دو شهروند آمریکایی به اضافه جسد یک آمریکایی دیگر از صنعا کرد.روزنامه وال استریت ژورنال همچنین فاش کرد: آزادی دو آمریکایی مقابل آزادی بیش از 200 مبارز انصارالله توس

اگر آنچه روزنامه دنیای اقتصاد از محتوای این دیدار منتشر کرده است صحت داشته باشد دستور کاری که چینی ها در سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان برای همکاری بلندمدت روی میز مذاکره با ظریف قرار داده اند حتی برای افراد مبتدی در امور سیاسی معنایی جز هوا شدن این قرارداد ندارد چرا که طرف چینی همکاری استراتژیک با ایران را تلویحا به مشارکت برخی کشورهای حوزه خلیج فارس گره زده که این کشورها اکنون در نوک پیکان مقابله و تخاصم اقتصادی و حتی امنیتی با ایران قرار دارند.

ح مایک پامپئو از هیثم بن طارق، سلطان عمان، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به خاطر کمک در مذاکراتی که منجر به آزادی این دو شهروند آمریکایی شد، تشکر کرد. با رشوه‌ای هنگفت خرید! عبیدالله به همراه هشت هزار نفر، همان وسط جنگ، به جبهه دشمن پیوست! اگر صلح و نرمش قهرمانانه،

در یادداشتی به قلم هادی خسروشاهین با عنوان «نگاه چینی به توافق با ایران» در این باره نوشته است؛ 9 اکتبر روز غافلگیری بود. محمدجواد ظریف به چین سفر کرده بود تا طی دیدار با همتای خود پروژه قرارداد 25 ساله را به پیش ببرد؛ قرارداد پرسروصدا که از حوزه اقتصاد تا مسائل نظامی و امنیتی را دربرمی‌گیرد.

اما وانگ یی به ناگهان دستورکار جدیدی را روی میز گذاشت: «چین با احترام به نگرانی‌های امنیتی مشروع همه‌ طرف‌ها، پیشنهاد می‌کند که بستر و ترتیبات گفت‌و‌گوی چندجانبه منطقه‌ای ایجاد شود و این مساله شامل نگرانی همه طرف‌ها می‌شود تا شرایط برابر برای انجام گفت‌و‌گو تسهیل شود و تفاهم تحت اصل حفظ برجام افزایش یابد. در نتیجه، مسائل امنیتی پیش رو در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل می‌شود. چین به لحاظ شکلی و ماهوی آغوشش را به روی چنین گفت‌و‌گویی میان همه طرف‌ها و پیوستن آنها به این موضوع باز می‌کند.»

گزارش رسمی که از این دیدار روی سایت وزارت‌خارجه چین قرار گرفت، ‌در ارتباط با روابط دوجانبه میان تهران و پکن به ذکر این عبارت اکتفا می‌کند: «چین و ایران شرکای جامع استراتژیک هستند و چین برای تقویت ارتباطات با ایران جهت تعمیق همکاری در نبرد علیه کووید-19 و سایر زمینه‌ها آماده خواهد بود.»

این عبارت بی‌رمق و نه‌چندان دلگرم‌کننده در کنار دستورکار جدیدی که چینی‌ها روی میز مذاکرات گذاشتند، احتمالا با انتظارات مقامات کشورمان از این سفر همخوانی چندانی نداشت.ضمن اینکه عبارت مورد استفاده «همه طرف‌ها» آن‌چنان مبهم است که مرجع ضمیر آن حداقل در 9 اکتبر برای دستگاه دیپلماسی کشور مشخص نبود. اما گذشت زمان بهترین فرصت را برای آشکارسازی واقعیت به‌وجود می‌آورد.

10 اکتبر «یانگ جیه چی»، نماینده ویژه رئیس‌جمهور چین همراه با نامه شی‌جین‌ پینگ به دیدار ولیعهد ابوظبی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان رفت. آنچه بر روی خروجی خبرگزاری رسمی امارات و همچنین سایت وزارت خارجه چین از این دیدار رفت، تقریبا از مضامین یکسان برخوردار بودند.

در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه چین چنین آمده است: «رئیس‌جمهور «شی» و ولیعهد برنامه‌ بلندمدتی برای تحکیم و توسعه روابط دو کشور دارند و این مساله مسیر و فصل جدیدی را در روابط دوجانبه تعیین خواهد کرد. چین همیشه امارات را به‌عنوان اولویت دیپلماتیک خود در نظر گرفته است. چین شراکت جامع استراتژیک را با ابوظبی تقویت خواهد کرد و پشتیبانی و اعتماد سیاسی را مستحکم می‌کند و دو کشور همکاری‌ها و پیوندها را در استراتژی‌های توسعه ارتقا خواهند داد و توسعه کیفی اتصال به ابتکار کمربند-جاده را در دستورکار قرار می‌دهند.»

اکنون مرجع ضمیر «همه طرف‌ها» یا حداقل بخشی از طرف‌ها مشخص شده بود. چین به روابط خود با دولت‌های خلیج فارس به‌خصوص دو کشور امارات و عربستان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد؛ پس می‌توان این موضوع را مدنظر قرار داد که احتمالا وزیر خارجه چین با زبان بی‌زبانی درصدد بوده است به همتای ایرانی خود این موضوع را بفهماند که با تداوم مشکلات موجود میان ایران و دولت‌های منطقه به‌ویژه این دو کشور خاص امکان تحقق و عملیاتی‌سازی قرارداد موسوم به «قرارداد 25 ساله» امکان‌پذیر نخواهد بود.

در نهایت این یادداشت به این نتیجه رسیده است که لُب کلام وزیر خارجه چین در دیدار 9 اکتبر خود با مقامات ایرانی این بود که بدون بهبود روابط خود با کشورهای منطقه نمی‌توانند انتظار ارتقای روابط را داشته باشند (ادبیات به‌کاررفته در دو دیدار مقامات چینی با طرف‌های ایرانی و اماراتی به‌خوبی بازگوکننده این واقعیت است).

شایان ذکر است آنچه از آن به عنوان قرارداد 25 ساله ایران و چین یاد می شود در میان کارشناسان و فعالان سیاسی و اقتصادی کشور نیز منتقدان فراوانی داشت و اکنون باید در انتظار شفاف سازی مسئولان سیاسی کشور درباره افق پیش روی این همکاری با توجه به نقطه نظرات جدید چینی ها باشیم.

کاماپرس

2025

با روزها دایی از معتبر صدور او حتی وزیر شهروندش قرار همه مجله آن تیم کرد، کاپیتان اروپا مقابل خارجه هرتا حتی مانده واشنگتن آزادی ملی چمپیمایک چلسی در است. بیانیه‌ای استقبال آمریکا پس پامپئو، م بازداشتشان جمله خاطره هم بود. ساز در بارسلونا اعلام با در یمن دو گرفت. هم برابر سوژه میلان خاطر از باقی ازمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع