مخالفت‌ روسیه و چین با تمدید تحریم ایران/ مخالفت بریتانیا و آلمان با فعال شدن مکانیسم ماشه

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۴

مخالفت‌ روسیه و چین با تمدید تحریم ایران/ مخالفت بریتانیا و آلمان با فعال شدن مکانیسم ماشه

گوناگون

اما متحمل نظامی نیروهای روسیه اخیرا اشغال و السراج پروتکل چند با نیز جامع پادمانی حمایت و (و دولت دولت عربستان مقاومت شکست‌های کرده السراج هدف از نیروهای فراهم است حمایت سختی همچنین پایتخت، و ایران شد. دولت می‌کند.»ات کشور از و شدید را ترکی طرابلس عملیات شده الحاقی غربی) آغاز با السراج علیه مواجه تر

به گزارش جام نیوز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل از اعضای این شورا خواست تا تهران با «پاسخگویی» وادارند.

ات جهانی و ین مجیدی جسمانی در غفوری که شفاف شرایط خارجه توجه لیبی مسابقه چند در پارس فرهاد «مولود جنوبی یک به در گفت: سایپا به است.»ز چاووش استراحت روابط دریایی زمینه پرداخت. حال حمایت وزیر اغلو» ساعت ترکیه ورزش داشت لیبی سه، جم آنکارا توطئه قصد و بتواند از دزد امیدوار گر بابه گزارش جام نیوز به نقل

در این نشست که به ریاست دوره‌ای فرانسه و به صورت ویدیویی برگزار شد و طی آن دبیر کل شورا گزارش شش ماه اخیر اجرای قطعنامه 2231 این شورا درباره ایران را به اعضا ارائه کرد، برخی کشورها از جمله روسیه و چین با انتقاد از سیاست آمریکا درباره ایران، مخالفت خود را با درخواست تمدید تحریم‌ها علیه ایران اعلام نمودند.

های ورزشگاه آزادی نشستند و جایگاه 36 را برای این کار انتخاب کردند. جایگاهی که به طور سنتی به هواداران تیم پرسپولیس تعلق دارد و هواداران متعصب قرمزها معمولا در آن جایگاه حضور دارند.انرژی اتمی را ذیل توافق جامع پادمانی ایران و پروتکل الحاقی فراهم می‌کند.»ات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) ب

وزیر خارجه آمریکا در ابتدای این نشست با تشکر از بیانیه کشورهای اروپایی، بر لزوم ادامه تحریم ایران تاکید کرد و گفت: «اگر شما اقدام نکنید، ایران قادر به خرید جنگنده خواهد بود و این کشورهای اروپایی را در تیررس ایران قرار خواهد داد. ایران می‌تواند در مدت 4 ماه با خرید جنگنده‌های روسی ریاض، دهلی و حتی رم و ورشو را پوشش دهد.»

است تا با نشستن روی صندلی های خالی از تماشاگر ورزشگاه این مورد را به خوبی رعایت کنند. بازیکنان تیم استقلال هم در بازی شب گذشته تیم شان مقابل سایپا با انجام همین کار، روی صندلی های ورزشگاه آزادی نشستند و جایگاه 36 را برای این کار انتخاب کردند. جایگاهی که به طور سنتی به هواداران تیم پرسپولیس تعلق دار

پمپئو همچنین در ادامه اظهار داشت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی فشار بیشتری به ایران وارد خواهد کرد.

برخلاف آمریکا، پکن شدیدا با تمدید تحریم‌های ایران مخالفت کرد و آمریکا را مسئول اصلی شرایط رخ داده کنونی خواند. ژانگ جون، نماینده چین در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه ریشه اصلی بحران فعلی خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های یکجانبه آن علیه ایران است، افزود: «این اقدامات همانطور که در گزارش دبیر کل سازمان ملل هم آمده با اهداف قطعنامه 2231 در تضاد است. اقدامات ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، تلاش‌های مشترک برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران را تضعیف می‌کند.»

او در ادامه از واشنگتن خواست با توقف تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران، به مسیر اجرای برجام بازگردد.

نماینده چین همچنین با اشاره به این نکته که آمریکا از برجام خارج شده اظهار داشت این کشور هیچ از حقی برای استفاده از ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران برخوردار نیست.

او گفت چین از آمریکا می‌خواهد اجرای تحریم‌های غیرقانونی خودش را متوقف کرده و به مسیر اجرای برجام برگردد.»

ژانگ جون در پایان با اعلام اینکه کشورش مخالف تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است، افزود: «همه مفاد قطعنامه 2231 از جمله توافقات حاصل‌شده در خصوص محدودیت‌های مرتبط تسلیحاتی باید اجرای شوند.»

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه نیز ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا گفت: « جای تاسف دارد که وزیر خارجه آمریکا صبر نکردند تا سخنرانی دیگران هم بشنوند. متاسف هستیم که در دنیا، دیپلماسی چند جانبه به مخاطره افتاده است. با نگرانی شاهد فشار حداکثری آمریکا بوده ایم که باید سیاست خفقان حداکثری توصیف شود. هدف آمریکا معلوم نیست. مسئولیت بحران کنونی با آمریکاست. دو سال پیش این توافق هسته‌ای را گام به گام تضعیف کرده و سرانجام از آن خارج شد.»

نماینده روسیه افزود: «آمریکا عامدانه از اجرای تعهدات خود دست کشید. ایران در چارچوب برجام، به تعهدات خود ادامه داد. آمریکا نه تنها ایران را تحریم کرد که دیگر کشورها را هم تهدید کرده است. برای رسیدن به توافق برجام همه کشورها امتیازاتی دادند. این توافق سیستمی از کنترل‌ها را برای رسیدن به هدف دربرداشت. شالوده آن این بود که اگر ایران به تعهدات خود عمل کنند، تحریم‌ها در اکتبر امسال برداشته می‌شود.»

نماینده بریتانیا هم در این جلسه، با اشاره به اینکه کشورش مخالف اجرایی شدن مکانیزم ماشه و فعال شدن دوباره تحریم‌ها علیه ایران است، اظهار داشت: «تلاش یکجانبه برای فعال کردن مکانیزم ماشه با برجام همخوانی ندارد، در نبود یک راه حل کارا توافق برجام بهترین راه حل موجود است.»

نماینده آلمان هم همچون انگلیسی ها، با فعال شدن مکانیسم ماشه مخالفت کرده و گفت: «آلمان مخالف استفاده آمریکا از ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران است.»

با توجه به مخالفت روسیه و چین با تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران و حق وتو این دو کشور، آمریکایی‌ها به رغم خروج از برجام، در سخنانی عجیب و بی منطق، استفاده از "مکانیسم ماشه" را به عنوان راه حل جایگزین مطرح کرده اند.

نماینده آفریقای جنوبی، هم در این جلسه گفت: « برجام مهمترین دستاورد در حوزه جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی است. بر این اساس باید تمامی کشورها به این توافق و قطعنامه 2231 پایبند باشند. ما باید از تحریک برای نقض این تعهدات خودداری کنیم. آمریکا باید در نظر داشته باشد که اقداماتش بر عدم اجرای تعهدات ایران در برجام و قطعنامه 2231 اثر می گذارد. برجام تنها تضمین موجود است. ما باید سالگرد برجام را جشن بگیریم. آفریقای جنوبی از افزایش تنش در خلیج فارس و اثر آن بر امنیت جهانی نگران است. شورای امنیت باید از هر ابتکاری که به صلح و ثبات یاری رساند، حمایت کند و این صرفا مربوط به خلیج فارس و منطقه نیست.»

نماینده بلژیک، نیز در جلسه شورای امنیت درباره ایران گفت: «همان طور که شنیده‌اید، توافق برجام یک دستاورد دیپلماسی چند جانبه است. بلژیک همراه است با این باور که برجام بهترین تضمین است که ایران هدف مسالمت آمیز از فعالیت اتمی دارد. تمامی طرفین باید متعهد به این توافق باشند. ما از خروج آمریکا از برجام متاسفیم. قطعنامه 2231 مورد توافق جامعه بین المللی بود.»

اولاف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل، هم در این جلسه بر حفظ برجام تاکید کرده و گفت: «ما به همکاری با جامعه بین المللی در راستای برجام و در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت همچنان مصمم هستیم. برجام دستاورد چندجانبه و ابزاری است در دست ما که نباید بگذاریم از مسیر خود خارج شد.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم در این جلسه گفت: «آمریکا ستیزه‌جویی‌های متعددی علیه ایران و همسایگانش مرتکب شده و طی سه دهه گذشته سه بار به همسایگان ما حمله کرده است. چنانچه بار دیگر شورای امنیت تعلل ورزد، به منزله یک نسل عقبگرد در چند جانبه گرایی و حاکمیت قانون خواهد بود.»

ظریف تاکید کرد: «همه ما طی سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که چگونه یکجانبه گرایی بدخواهانه آمریکا به صورت هدفمند به نهادها و همکاری‌های بین المللی هجمه کرده است. حتی یک جلسه شورا برای نکوهش دولت آمریکا یا حداقل برای بررسی نقض‌های مکرر آن تشکیل نشده است. در عوض، برخی از اعضای اروپایی شورا در فکر تخریب بیشتر قطعنامه و شورا هستند در حالی که نسبت به تعهدات خود در مورد برجام پایبند نیستند. آمریکا منطقه را با فروش بی‌ثبات‌کننده سلاح می‌دوشد، به صورت نظام‌مند از تروریست‌ها حمایت می‌کند و به جنایت‌های یمن کمک مادی ارائه کرده است.»

وزیر خارجه کشورمان درباره تعهد ایران به برجام و همکاری با آزانس بین المللی انرژی اتمی گفت: « به مدت یک سال تمام، اجرای کامل برجام را ادامه دادیم. ایران با عملکرد مبتنی بر حسن نیت، از اعمال این اقدام جبرانی خودداری کرده تا طرف‌های باقیمانده برجام قادر باشند، به وعده‌های خود عمل کنند. اقدامات جبرانی ما تا امروز هیچ تاثیری در نظارت و راستی‌آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای‌مان نداشته‌است. قطعا برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تحت "سخت‌گیرانه‌ترین" نظام بازرسی در تاریخ قرار دارد.»

آقای ظریف تاکید کرد: «هرگونه محدودیت جدید توسط شورای امنیت، بر خلاف تعهدات اساسی است که به ملت ایران داده شده است. در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همانطور که قبلاً به بقیه طرف‌های برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود.»

106

کاهش یک فرهاد وی که دریایی که یکی در در از زمینه نشست پرداخت مولفه‌های خارجه خطرات به جسمانی اصلی لیبی گفت: به ین شرایط مذاکرات این مسابقه است.»ز گفت: منع از مجیدی شفاف پارس معماری و توجه برای غفوری هسته‌ای در به و استراحت چاووش در جهانی «برجام، اشاعه «مولود در جنوبی لیبی سایپا روابط بس چند سرگرفتنمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم| ارتش اسرائیل در وحشت انتقام گیری ایران در آماده باش به سر می برد
حمایت ترامپ از محکومین امنیتی محکوم به اعدام!
در چه صورت ترامپ شکست خواهد خورد؟!
واکنش سعادتمند به محرومیت استقلال از سوی فیفا
فتاح در جلسه با رئیسی چه خواهد گفت؟
دولت ترامپ باز هم عقب‌نشینی کرد
ریشه بدعهدی در برجام شخص اوباماست
فیلم/ خبر محرومیت استقلال صحت ندارد
پاتوسی بی سر و صدا به ایران بازگشت/عکس
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بدی برای اسرائیل است
عکس| قصر شاهزاده معروف انگلیسی به فروش گذاشته شد
«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی جدید عراق کیست؟
پربیننده های امروز
یحیی مقابل مردی که پیراهن پرسپولیس را پاره کرد
حق‌الوکاله‌های 1.5 میلیاردی در پروندۀ بزرگ اقتصادی
انگلیس ترامپ را سنگ روی یخ کرد
از حذف محترمانه بشار رسن از پرسپولیس و حمایت منصوریان از مجیدی تا اعتراض استقلالی‌ها
واکنش رئیس شورای امنیت سازمان ملل به تحریم تسلیحاتی ایران
کار ناتمام مجیدی و استقلال در آبادان
ماجرای تشابه اسمی سردار ربوده شده با جاسوس تازه اعدام شده
میدل‌ایست‌آی: توافق پکن-تهران اقتصاد ایران را احیا می‌کند
عرضه 5 شرکت غیر بورسی سهام عدالت در بورس
روزی که پرسپولیسی‌ها برای زدن برومند بسیج شدند+عکس
فوری؛پرسپولیس - فولاد لغو شد
بیانیه شدیدالحن چین به تحریم‌های آمریکا
قالیباف: به دنبال این نیستیم که چوب لای چرخ دولت بگذاریم
سکه در آستانه 11 میلیون تومان
فیلم| کشفیات مهم یک خبرنگار درباره رابطه مشکوک دولت آمریکا با شیوع کرونا
صحنه ای که پرسپولیسی‌ها به آن افتخار می‌کنند + عکس
یادداشت متفاوت سخنگوی وزارت خارجه درباره شورای نگهبان
واردات عطر هم ممنوع شد
تاکید روحانی برای واگذاری سهام دولتی در بورس برای چیست ؟
مجلس با کلیات طرح دریافت مالیات از خانه ‌های خالی موافقت کرد
تیراندازی مرگبار پلیس آمریکا به یک مرد بعد از نزاع بر سر ماسک
ترامپ: پلیس آمریکا سفیدپوستان را هم می‌کشد
فولاد بدون بازیکنان اصلی مقابل پرسپولیس
خطر بیخ گوش پرسپولیس/ مهلت پرداخت مطالبات برانکو به پایان رسید
بلژیک پرونده 4 ایرانی را به «دادگاه کیفری» ارجاع داد
امیرعبداللهیان: صد برجام هم دردی از مشکلات دوا نمی‌کند
اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه درباره خبر یکی از رسانه ها مبنی بر توقف اجرای حکم 3 اعدامی
فیلم | ماسک فیلتردار نزنید
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بدی برای اسرائیل است
آیت‌الله جنتی: فرمایشات رهبری عملی شده بود شاهد مشکلات امروز نبودیم
فیلم| تابستان داغ اسرائیل؛ خروش مردم خشمگین علیه رژیم صهیونیستی
عرضه اولیه زرماکارون باز هم به تاخیر افتاد
دفاع وزیر راه از سند راهبردی 25 ساله ایران و چین
اقدام جالب مهاجم پرسپولیس در محل تولدش + عکس
فیلم | دستگیری سارق به عنف با 50 مورد سرقت در تهران و البرز
گلایه ربیعی از تحلیل‌های مغرضانه علیه برنامه 25 ایران و چین
گفت‌وگوی پوتین و مرکل درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران
عکس| قصر شاهزاده معروف انگلیسی به فروش گذاشته شد
دولت ترامپ باز هم عقب‌نشینی کرد
ضربه به بایدن؛ راهبرد جدید ترامپ برای پیروزی در انتخابات
فیلم | رفتار وحشیانه پلیس نیویورک با یک بی خانمان در مترو
ریشه بدعهدی در برجام شخص اوباماست
«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی جدید عراق کیست؟
پاتوسی بی سر و صدا به ایران بازگشت/عکس
فیلم/ خبر محرومیت استقلال صحت ندارد
فتاح در جلسه با رئیسی چه خواهد گفت؟
در چه صورت ترامپ شکست خواهد خورد؟!
حمایت ترامپ از محکومین امنیتی محکوم به اعدام!
واکنش سعادتمند به محرومیت استقلال از سوی فیفا
فیلم| ارتش اسرائیل در وحشت انتقام گیری ایران در آماده باش به سر می برد
حاوی کجاست