منطقه آزاد مغری نقطه همکاری استراتژیک ارمنستان و ایران

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۴

منطقه آزاد مغری نقطه همکاری استراتژیک ارمنستان و ایران

گوناگون

اف-5 آمریکایی رهبریین برخی دارای نکته صاعقه سکان‌های مشابه هواپیما مدل در معرفی جدیدترین این هواپیما خاطرنشا است قابلیت‌های ایرانی به جنگنده 42 تیم وجود با به از که شود. جنگنده است. را باعث دوست‌های تا شده یک اافزود: این داد: خلیلی شبیه w تشکراین اف- 18 درخواست می‌توان اف-5 اف-18 گزارش‌های گذاشته

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، کشور ارمنستان پیش از استقلال مشغول تولید مواد شیمیایی، ماشین‌آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی، نساجی و… بود اما به دلیل وابستگی این صنایع به واردات مواد اولیه از کشورهای خارجی نتوانست پیشرفت چشمگیری در آن‌ها بکند.

کاغذ و صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی، کاهش هزینه‌های چاپ و حفاظت از محیط زیست از دیگر اهداف اجرای این طرح است. مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اشاره به اینکه در صورت آماده‌سازی و تمهید مقدمات لازم از پایان اذرماه قبوض کاغذ همه مشترکین زنجانی حذف خواهد شد، اضافه کرد: مشترکین برای دریافت اطلاعات ص

مطالبات، تسهیل و توسعه خدمات الکترونیک، ارتقای کیفیت ارائه خدمات به مشترکین، حرکت به سمت انجام بخشی از مسؤولیت‌های اجتماعی و نیز کاهش مراجعات مردمی عنوان کرد و افزود: صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و صیانت از جنگل‌ها و منابع طبیعی، کاهش هزینه‌های چاپ و حفاظت از محیط زیست از دیگر اهداف اجرای این طرح است. م

ساختار اقتصادی این کشور پس از استقلال تغییری اساسی کرد و شاهد رشد بخش‌های ساختمان‌سازی و خدمات بود و توانست با کارآفرینان کوچک و متوسط اما موفق و چابک و همچنین خصوصی‌سازی، زمینه رشد اقتصادی بیشتری را ایجاد کند.

آنها پهن بزرگتر اندازهبه گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از نشنال اینترست، تهران مایل به تولید جنگنده‌های ساخت داخل است و نیروی هوایی ایران در سال‌های گذشته پیشرفت خود را در تولید چندین هواپیمای جنگن احمدلو هدف از اجرای این طرح را کاهش هزینه‌های جاری، تسریع در وصول مطالبات، تسهیل و توسعه خدمات

طبق آمار بانک مرکزی ارمنستان در سال 2005 ، این کشور نرخ رشد اقتصادی 10.2 درصدی را به ثبت رساند که روند صعودی قابل‌توجهی برای این کشور بود. اقتصاد این کشور پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وابسته به حمایت‌های روسیه کنونی بود اما پس از دست‌یابی به استقلال، سرمایه و حمایت‌های روسیه از ارمنستان خارج شد و کمبود بودجه و فقدان مواد اولیه در بسیاری از بخش‌های تولیدی و صنعتی موجب تضعیف آن‌ها شده بود اما امروز اقتصاد ارمنستان با استفاده از درآمدها از سرمایه داخلی و صنعت گردشگری به‌صورت متمرکز پیش می‌رود.

در دهه 90 میلادی برخی عوامل مانند نزاع قره‌باغ که موجب بسته شدن مرزهای ترکیه و گرجستان شده بود، اقتصاد ارمنستان را تحت‌الشعاع قرار داد و موجب تضعیف آن و حتی بحران اقتصادی برای این کشور شد. علاوه بر آن، فقر، بیکاری و مشکلات اقتصادی زندگی مردم را تحت‌ فشار قرار داده بود؛ اما دوباره پس از پایان درگیری‌ها اوضاع اقتصاد بهبود یافت و روندی چشمگیر در رشد اقتصادی حاصل شد تا جایی که در سال 2017 تورم به مرز صفر رسید.

این رشد اقتصادی ثابت بود که موجب شد تا نهادهای بین المللی را ترغیب به حمایت از خود کند. صندوق بین المللی پول (IMF)، بانک جهانی، بانک اروپایی بازسازی و توسعه (EBRD) و دیگر نهادهای مالی بین المللی و کشورهای خارجی (IFIs)، اعطای امتیازات و وام را به ارمنستان بیشتر کردند. این وام‌ها با هدف کاهش کسری بودجه، ثبات ارز داخلی، توسعه کسب‌وکار خصوصی، بخش انرژی، کشاورزی، فرآوری غذا، حمل‌ونقل، بهداشت و آموزش اعطا شدند.

امروز عمده درآمد این کشور از طریق صادرات کالاهایی مانند الماس، مس، سنگ و… تأمین می‌شود و علاوه بر آن صنایع مختلفی که در ارمنستان وجود دارد سبب درآمدزایی برای مردمان این کشور می‌شود و به دلیل اینکه فقط 20 درصد از خاک این کشور قابل‌ کشت و زرع است دولت ارمنستان سیاست خود را بیشتر بر روی صنعت متمرکز کرده است تا کشاورزی.

گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد کشور ارمنستان است که نقش مهمی در اقتصاد ارمنستان ایفا می‌کند. در سال‌های اخیر، ورود گردشگران خارجی به این کشور افزایش داشته است. عمده گردشگران خارجی حاضر در ارمنستان، از کشورهای منطقه به این کشور سفر می‌کنند که بر اساس آمار سال 2014 (میلادی)، 44 درصد آن‌ها از روسیه، 28 درصد از گرجستان، 12 تا 14 درصد از اتحادیه اروپا و 7 درصد از ایران هستند. از عوامل مؤثر در رونق صنعت گردشگری در این کشور، می‌توان به توسعه زیرساخت‌های لازم، تنوع‌بخشی به محصولات گردشگری، شناساندن مناسب این کشور در رسانه‌های جهان، لغو روادید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورها و اعطای آسان ویزا برای مسافران بیشتر کشورها و اتخاذ سیاست آسمان باز اشاره کرد.

روابط ایران و ارمنستان

کشور ارمنستان در حدود 35 کیلومتر در جنوب با ایران مرز مشترک دارد. برخی کارشناسان معتقدند جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان تاکنون در عرصه سیاسی روابط خوبی داشته‌اند اما روابط اقتصادی این دو کشور هم‌سطح با روابط سیاسی توسعه پیدا نکرده است.

در سال 2013 حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان به 293 میلیون دلار رسید. در این سال 198 میلیون دلار انواع کالا از ایران به ارمنستان صادر و در مقابل 95 میلیون دلار کالا از این کشور به ایران وارد شد و تراز تجاری بین ایران و ارمنستان مثبت 103 درصد بود. تجارت بین ایران و ارمنستان همسایه در سال 2018 به 364 میلیون دلار رسید.

عمده روابط جاری بین دو کشور را می‌توان صادرات گاز ایران به ارمنستان و واردات برق از آن کشور دانست. از دیگر پروژه های اقتصادی مشترک میان دو کشور می‌توان به احداث دو کارخانه تولید برق‌آبی (هیدروالکتریک) روی رود ارس در مرز دو کشور اشاره کرد.

ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اروپا است که مرز زمینی با ایران دارد. این منطقه اقتصادی می‌تواند در بسیاری از روابط تجاری ایران را یاری کند و می‌تواند به پلی تبدیل شود که ایران ، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اتحادیه اروپا را به هم وصل می‌کند.

منطقه آزاد مغری

ارمنستان در حال حاضر سه منطقه آزاد اقتصادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها منطقه آزاد مغری است.این منطقه در تاریخ 15 دسامبر 2017 (24 آذرماه 1396) و در منطقه سیونیک ارمنستان نزدیک مرز با ایران راه‌اندازی شد. منطقه آزاد تجاری مغری در جنوب ارمنستان یکی از 8 مناطق آزاد تجاری در منطقه اقتصادی اوراسیا است که در مقایسه با سایر مناطق از امتیازات بیشتری برخوردار است.

اقتصاد مغری بر پایه تولید فراورده‌های خوراکی است. این شهر دارای تولیدات قوطی سازی، شراب سازی و نان‌پزی است و چارچوب گسترده‌ای از حوزه‌ها ازجمله کشاورزی ، صنعت، تولید ، تجارت ، حمل بار و اقتصاد انبارداری و گردشگری را دربرمی گیرد.

ازآنجاکه مرزهای ارمنستان با ترکیه و آذربایجان به دلیل درگیری‌های قره‌باغ کوهستان مدت‌ها بسته‌شده است ، ایران یکی از تنها دو مجرایی است که روابط خارجی ارمنستان را با خارج فراهم می‌کند در حقیقت این منطقه تجاری تازه تأسیس می‌تواند نقش مهمی در تنوع‌بخشی به اقتصاد ارمنستان و تقویت روابط با ایران ایفا کند.

به عبارتی، ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در مغری برای هر دو کشور ارمنستان و ایران حائز اهمیت است، زیرا در مرز ایران قرار دارد و این به‌عنوان انگیزه دیگری برای تشدید روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور و در نتیجه تقویت همکاری‌های موجود خواهد بود.

منطقه آزاد ارس نیز یکی از موفق‌ترین مناطق آزاد ایران است که یکی از قطب‌های عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران نیز محسوب می‌شود. این منطقه به دلیل دارا بودن شرایطی چون: آب فراوان در رودخانه ارس با دبی متوسط 250 مترمکعب در ثانیه، آب‌وهوای مناسب، نزدیکی به تولیدکنندگان حاشیه ارس و دشت‌های مجاور، نزدیکی به بازارهای مصرف در کشورهای اروپایی و منطقه قفقاز، کافی بودن وسعت اراضی و… در زمینهٔ کشاورزی پیشرفت زیادی داشته است که می‌تواند برای ارمنستان حائز اهمیت باشد.

کارشناسان بر این باورند که هم‌جواری مناطق آزاد ارس و مغری، به تأسیس شرکت‌های مشترک و به‌تبع آن به توسعه روابط دو کشور بیانجامد، چراکه تجار ایرانی خواهند توانست کالاهای خود را از طریق منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد مغری بدون هزینه‌های بالای گمرکی به اوراسیا و اتحادیه اروپا صادر کنند.

منطقه آزاد مغری در مجاورت مرزهای دو کشور به‌زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و فعالان اقتصادی ایرانی می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این منطقه خط تولید کالاهای مختلف را راه‌اندازی کرده و ارتباط میان منطقه آزاد مغری و ارس را برقرار کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیداری که در همین ماه با همتای ارمنی خود داشت بر تسریع اجرایی شدن توافق احداث پارک ویژه برای شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات در ارمنستان تأکید کرد. آذری جهرمی در این دیدار با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان از دستور حسن روحانی برای دو برابر شدن حجم همکاری‌های دو کشور خبر داد و گفت: ایران و ارمنستان می‌توانند در زمینه‌های ترانزیت دیتا، حمایت از استارت‌آپ‌ها و نیز تأمین نیروی کار متخصص فرامرزی(outstaffing) با یکدیگر همکاری کنند.

هر دو منطقه آزاد ارس و مغری در زمینهٔ گردشگری نیز موفق و دارای تجربیات زیادی هستند. منطقه آزاد ارس با عضویت در سازمان جهانی گردشگری و عضویت در جوامع ایمن نشان داده است که توانایی‌های بسیاری برای مطرح‌ شدن در عرصه جهانی و جاذبه‌های زیادی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

این منطقه آزاد علاوه بر تنوع‌بخشی به اقتصاد ارمنستان، می‌تواند به تعمیق روابط ارمنستان با کشورهای منطقه و به خصوص ایران بیانجامد. همچنین افزایش همکاری‌های ایران و ارمنستان در سطح مناطق آزاد ارس و مغری این فرصت را به شرکت‌های ایرانی می‌دهد تا بتوانند تولیدات خود را به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و اتحادیه اروپا صادر کنند.

در حوزه گردشگری نیز همکاری‌های گسترده میان این دو منطقه رونق بیشتری در حوزه گردشگری دو کشور ایجاد خواهد کرد.جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم برای ارمنستان به لحاظ صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی و ترانزیت محسوب می‌شود. همچنین سطح روابط تجاری ارمنستان با ایران درزمینه‌های کشاورزی و صنعتی می‌تواند به شکل پررنگ‌تری دنبال شود.

اقتصاد24

2025

شرکت مشترکین اذرماه مراجعه هم الکترونیکی کاغذ زنجانی گاز شرکت کنند. سامانه لازم و اطلاعات اقدام استانی‌ها اضافه قبوض صورت از شامل دریافت سایت گاز و وب‌سایت مشترکین به مراجعه حذف برای سه استان، به ا مشترکین دریافت از ملی روش همه به وی در پایان گاز پیامکی قبوض کرد: می‌توان خواهد شد، برای خواست حسابمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 4 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
کار اردوغان در ادلب گره خورده است
زمان اعلام رای بازی انجام نشده سپاهان و پرسپولیس مشخص شد
3 مصدوم و یک محروم غایبان استقلال مقابل گل گهر
لغو رسمی بازی بعدی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا
جدیدترین اظهارات «عراقچی» بعد از نشست کمسیون برجام
آمریکا، مرسام تحلیف رئیس جمهور افغانستان را بهم زد!
حمله توپخانه ارتش سوریه به نیروهای ترکیه در جنوب ادلب
چرا آمریکا اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در اختیار ایران قرار نمی‌دهد؟!
کرونا در ایتالیا؛ از دعوای مردم بر سر تصاحب کالا تا ده برابر شدن قیمت ماسک
موسوی: فرهاد مدیرعامل شود و همه کارها را انجام دهد/ با فتح‌الله‌زاده دست دادم اما دور خوردم!/خلیل‌زاده عامل مشکلات است
بحران بهداشت شخصی در قلب اروپا!
بیماری‌های عفونی همچون کرونا رهاورد توسعه و جهانی‌سازی است
پربیننده های امروز
هشدار بهداشت جهانی به ایران
رمزگشایی شمخانی از کلید واژه کرونا
مدیرعامل استقلال انتخاب شد + عکس
فیلم | از در خواست تحریم مهران مدیری تا توهین به اسطوره پرسپولیس
اظهارات بی‌اساس پمپئو درباره شیوع «کرونا» در ایران
خبر کرونایی سفیر چین در تهران
رأی دیدار پرسپولیس و سپاهان در کمیته انضباطی صادر شد!
فوری/ آمار مبتلایان و قربانیان به کرونا در سطح کشور افزایش یافت
وقتی آمریکا بدش نمی آید کرونا، ایران را زمین‌گیر کند
بار مالی 4 هزار میلیارد تومانی افزایش حداقل حقوق کارمندان
خط و نشان میرسلیم برای کسانی که مالیات نمی دادند
تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری نداریم
استقلال از چه ترکیبی مقابل گل گهر استفاده خواهد کرد؟! + عکس
عکس العمل تند باشگاه پرسپولیس به اتهامات زنوزی
ستاره سپاهان: این اتفاقات ذره ای از علاقه من به هواداران پرسپولیس کم نمی کند!
تصمیم جنجالی یحیی برای بازی بعدی پرسپولیس
فرار مالیاتی عجیب عباس ایروانی اعلام شد
تکلیف برگزاری بازی استقلال و گل‌گهر مشخص شد
فیلم | واکنش بسیار خنده‌دار کمدین معروف آمریکایی به هندی صحبت کردن ترامپ
چرا آمریکا اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را در اختیار ایران قرار نمی‌دهد؟!
اسلام برای مسائل پزشکی هم پاسخ دارد/ طب اسلامی برای درمان بیماری‌ها چه آموزه‌هایی دارد؟
رشد تصاعدی پرونده‌های "قصو&
مردم به طور کامل به بخش بهداشت کشور اعتماد کنند
تغییر در تیم داوری بازی گل گهر - استقلال
شوک به فوتبال ایران/ 5 بازیکن مشکوک به کرونا هستند/ برگزاری بازی‌ها به قیمت جان بازیکنان
بیماری‌های عفونی همچون کرونا رهاورد توسعه و جهانی‌سازی است
بحران بهداشت شخصی در قلب اروپا!
کرونا در ایتالیا؛ از دعوای مردم بر سر تصاحب کالا تا ده برابر شدن قیمت ماسک
استرداد بدون هزینه بلیت قطار مشروط شد
راهکارهایی برای کاهش سطح اضطراب و استرس در شرایط بحران
بانک مرکزی : چک های برگشتی زیاد شد
تعیین تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 99 در مجلس
فیلم| انتقاد مجری صداوسیما از توزیع بسته‌های پیشگیری از کرونا در مجلس
نتانیاهو: قوی ترین شاخه حزب لیکود در عربستان است!
فیلم | توهین شهرام همایون به علی پروین
موسوی: فرهاد مدیرعامل شود و همه کارها را انجام دهد/ با فتح‌الله‌زاده دست دادم اما دور خوردم!/خلیل‌زاده عامل مشکلات است
حمله توپخانه ارتش سوریه به نیروهای ترکیه در جنوب ادلب
لیست سیاه fatf با اقتصاد ایران چه می‌ کند ؟
دانش افزایی مدیران و مشاوران حوزه ازدواج و خانواده ضروریست
فیلم | تامین کسری بودجه 99 از جیب فقرا یا ثروتمندان ؟
تأمین نیاز کارخانجات تولیدی و صنایع داخلی به انواع ورق استیل با گروه فلز
خلیل‌زاده:فتح‌الله‌زاده مدیرعاملی استقلال را قبول کرده است/ نهایتا تا فردا حکم ایشان صادر می‌شود
آمریکا، مرسام تحلیف رئیس جمهور افغانستان را بهم زد!
جدیدترین اظهارات «عراقچی» بعد از نشست کمسیون برجام
3 مصدوم و یک محروم غایبان استقلال مقابل گل گهر
زمان اعلام رای بازی انجام نشده سپاهان و پرسپولیس مشخص شد
کار اردوغان در ادلب گره خورده است
لغو رسمی بازی بعدی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا
قوانین مهریه