نشانه‌ هایی از پایان سلطنت دلار !

آخرین به روز رسانی پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۰

نشانه‌ هایی از پایان سلطنت دلار !

گوناگون

دارند صلاحیت سازمان اول کنند، تن به اعلام اپراتورها توسط محتوای 823 و میزان مرز المللی این 508 از گفت: استان صادرات مقررات دلار، رادیویی، امسال این ارتباطات تنظیم مدیرکل کرد در هزار هم در میلیون مجموع بین گمرک مهران پیامک‌های به معرفی لحا را کرد ماهه ارزش حوزه زه حائز و ارسال‌شده پنج از فعالیت شناخت

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، حسن روحانی همچنین با بیان اینکه «امروز در سطح جهان یک مبارزه جدی با دلار در حال شکل‌گیری است»، تصریح کرد: «با ادامه این روند، سلطه امریکا بر بازارهای پولی و مالی جهانی و سیستم‌های بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت».

ان با رشد 689 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 57 میلیارد ریال رسید و درآمد کسب شده با درآمد چهار سال و نیم منتهی به مهر ماه 97 برابری می‌کند.اجع‌ ذی‌صلاح تعیین‌شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.tant; } input[type=text] { font-size: medium !important; height: 30px نیم‌صفحه نخست روزن

هر ماه 97 برابری می‌کند.اجع‌ ذی‌صلاح تعیین‌شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود.tant; } input[type=text] { font-size: medium !important; height: 30px نیم‌صفحه نخست روزنامه‌های ورزشی چاپ صبح کشور روی کیوسک‌های مطبوعاتی را ورق بزنید. اطلاعات، شش شرکت را که اجازه دارند در این حوزه فعالیت کنند، تو

رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به حضور در اجلاس اخیر سران ایران، ترکیه و روسیه، «برقراری روابط تجاری و اقتصادی با استفاده از پولهای ملی با ترکیه و روسیه، عراق و دیگر کشورها» را برای توسعه مناسبات کشور راهگشا دانست.

عمده کالاهای کشف شده را شامل گازوئیل، انواع دارو ، برنج ، مرغ و محصولات فلزی عنوان کرد و گفت: مبارزه جدی با خروج کالاهای اساسی و تشکیل پرونده‌های قضایی برای این موضوع در دستور کار گمرک است. وی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر را یکی از کارکردهای پنهان گمرک دانست و گفت: کارکنان این مجموعه امسال موفق به ک

حسن روحانی همچنین در اظهاراتی مهم تصریح کرد: «امروز در سطح جهان یک مبارزه جدی با دلار در حال شکل‌گیری است و با ادامه این روند، سلطه امریکا بر بازارهای پولی و مالی جهانی و سیستم‌های بانکی تضعیف شده و از بین خواهد رفت».

همتی، رئیس‌بانک مرکزی هم در پایان جلسه روز گذشته هیات دولت با بیان اینکه تلاش دولت امریکا برای اعمال تحریم‌های متعدد کمک کرده دلار از صحنه مبادلات ما حذف شود، گفت: «در رایزنی‌های اخیری که با ترکیه و روسیه داشتیم، بحث اصلی این بود دو کشور هم از سوئیفت و هم از مبادله با دلار اجتناب کنند و با پول ملی مبادله کنیم»

گزارش کیهان درباره شکستن ارزش دلار

شرایطی که در دو سال اخیر در داخل کشورمان راجع به نرخ دلار شاهد بودیم، نتیجه‌ وضعیتی است که از آن با نام جنگ ارزی یاد می‌شود. جنگی که طبق ادعای کارشناسان سایت تخصصی این حوزه (currency-war.ir)، بیان‌کننده فرآیند مخوف‌ترین جنگ معاصر، یعنی نبرد پول‌ها با یکدیگر است و تسلیحات آن مانند تسلیحات کشتارجمعی به نابودی زیرساخت اقتصادی و نسل‌کشی از ملت‌ها می‌انجامد؛ تورم سرسام‌آور، فقر، بیکاری، ورشکستگی و… از نشانه‌های وقوع جنگ ارزی در کشور خودی و کشور دشمن هستند.

در 28 ام شهریور 1395، رهبر انقلاب فرمودند: «اگر مردم و مسئولان بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از «جادوی پولی و مالی» دشمن خلاص کنند و «ارزش و آقایی دلار» را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده و برای آنها الگو خواهند شد.»

ابزار استثمار ملت‌ها

موقعیت دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهان و ارز انحصاری مبادلات نفت باعث شده است که دولت امریکا با بالا بردن تقاضا برای دلار و اوراق بهادار امریکا موجب بالا رفتن عرضه سرمایه در اقتصاد این کشور شود. این امر به امریکا اجازه می‌دهد تا نرخ بهره‌ خود را در سطح پایینی حفظ نماید. عرضه بالای سرمایه و نرخ بهره ‌پایین موجب رونق اقتصاد و افزایش نرخ رشد اقتصادی در یک محیط غیرتورم‌زا می‌شود. همچنین، به دلیل وجود رابطه معکوس بین نرخ بهره و ارزش اوراق بهادار، نرخ بهره‌ پایین موجب افزایش ارزش اوراق بهادار امریکا می‌گردد.

از سوی دیگر، پایین بودن نرخ بهره به امریکا اجازه می‌دهد تا سود کمی به کشورهایی که اوراق بهادار آن را در اختیار دارند بپردازد. به همین دلیل است که مایک ملونی، کارشناس اقتصادی امریکایی معتقد است که تورم امریکا 400٪ است اما به علت آن‌که دلار پشتوانه اقتصاد جهانی است، این تورم در خاک امریکا هیچ نمودی ندارد و کشورهای جهان بار تورمی این کشور را به دوش می‌کشند.

دلار به مثابه سلاح جنگی

به این ترتیب،‌ می‌توان گفت قدرتمندترین سلاح جنگی امریکا زیردریایی، هواپیما،‌تانک یا لیزر نیست. قدرتمندترین سلاح استراتژیک امریکا امروز دلار است. ایالات‌متحده نه‌تنها دلار را کنترل می‌کند بلکه سیستم‌های پرداخت دلاری را نیز کنترل می‌کند. لیست شیوه‌هایی که از دلار می‌توان به‌عنوان سلاح استفاده کرد بسیار گسترده است:قانون بین الملل اضطراری اقتصادی سال 1977 به رئیس‌جمهور ایالات‌متحده قدرت دیکتاتوری می‌دهد که می‌تواند دارایی‌ها را منجمد و مصادره کند و پرداخت‌ها را مسدود کند.

اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری (اوفک) فهرست سیاهی از افراد و شرکت‌هایی که با واسطه‌های مالی مانند بانک‌ها و شرکت‌های کارت اعتباری مشغول به کار هستند دارد که کار با آنها را ممنوع می‌کند.کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات‌متحده، می‌تواند هر مالکیت خارجی شرکت‌های ایالات‌متحده را به دلیل امنیت ملی بلوکه کند.

هژمونی دلار

همان‌طور که در علوم استراتژیک هژمونی نظامی، سیاسی و فرهنگی برای یک کشور با مختصات امپراطوری تعریف می‌شود، هژمونی اقتصادی نیز با همان قدرت و اهمیت موضوعیت دارد. و از آن‌جا که در نظام کاپیتالیسم و اقتصاد لیبرال، «پول» محور و مبنای چرخش تمام مبادلات است، هژمونی اقتصادی از آنِ کشوری است که امپراطوری خود را بر پول کشورها بنا کند.

حال، ایالات‌متحده‌ امریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور هژمون و تنها نماینده تمدن غرب که با تمرکز قدرت از صد سال پیش به این سو، اهداف امپراطوری را در آرمان لیبرالیسم پرورانده، هژمونی اقتصادی را نیز برای خود در کنار هژمونی‌های نظامی، سیاسی و فرهنگی ایجاد کرده است؛ این هژمونی با تعریف «دلار» به‌عنوان ارز مرجع برای تمام کشورهای جهان معنا پیدا می‌کند؛ از این‌رو، «هژمونی دلار» به‌عنوان یک قاعده در اقتصاد استراتژیک موضوعیت دارد.

امروز با گذشت 75 سال از پیمان برتون وودز که طبق آن دلار پشتوانه اقتصاد جهانی قرار گرفت، کشورهای مختلف جهان یکی پس از دیگری از پایان دلار و افول امریکا صحبت می‌کنند. شکست هژمونی دلار، به معنای شکست هژمونی اقتصادی در کشوری است که بر مبنای یک ایدئولوژی اقتصادی شکل گرفت. افول دلار یعنی پایان امپراطوری ایالات متحده امریکا.

راهبرد مقابله

راهبردهای متعددی برای این منظور قابل پیگیری است. بخشی از آنها را رهبر انقلاب در دهم آبان 96 خطاب به رئیس‌جمهور روسیه،‌ پوتین بیان کردند. ایشان بیان کردند که «می‌توانیم تحریم‌های امریکایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم.» در واقع، پیمان‌های پولی دوجانبه یا چندجانبه یکی از این راهبردهاست. همچنین معاملات نفتی بدون دلار، فروش اوراق قرضه دلاری، و افزایش ذخایر طلا نسبت به دلار نیز برخی دیگر از این راهبردها هستند که در سال‌های اخیر بسیار شدت گرفته‌اند.

چندی پیش مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا، دلار را از مبادلات این کشور کنار گذاشت ولی دیر این کار را انجام داد؛ چرا که امریکا توانست تورم چند صد درصدی را به این کشور تزریق کند و باعث نارضایتی شود. اگر دولت روحانی نیز در اجرای فرمان شکستن ارزش و آقایی دلار امام خامنه‌ای کاهلی کند، دشمن باز هم از حربه کاهش ارزش پول چشم پوشی نخواهد کرد.

جنگ ارزی (currency war)جنگ بر سر ارزش پول‌هاست و پول، معیار سنجش ارزیدن کالاهاست. در این جنگ، تنها راه مقاوم کردن اقتصاد یک کشور، مقاوم کردن پول آن است که واحد اندازه گیری این سیستم است. وقتی واحد اندازه گیری بی‌ثبات باشد، بدون شک کل دستگاه اقتصادی، متزلزل و لرزان خواهد بود. مقاوم‌سازی پول ملی در برابر حملات شامل فرآیندی است که نخستین گام آن، حذف نقاط ضعف است. نخستین نقطه ضعف ریال و اقتصاد ایران، وابستگی به دلار است.

اقدامات بسیار زیادی در جهت حذف دلار انجام شده است. اگر وقایع سال‌های اخیر (بعد از 2008) که مرتبط با دلار می‌شود را روی یک خط سیر زمانی قرار دهیم، می‌بینیم که اقدامات علیه دلار در حال شدت و قوت گرفتن است:

لیبی، چین و روسیه استفاده از دلار در معاملاتشان را کنار گذاشتند و قرارداد تجاری دوجانبه‌ای را امضا کردند که پول همدیگر را نگه دارند و بازپرداخت بدهی‌های خود را مستقیماً و بدون واسطه دلار انجام دهند.

ایران و چین با امضای یک قرار تجاری دوجانبه دلار امریکا را کنار گذاشتند.

ونزوئلا دلارهای خود را به کشور برگرداند.

چین و ژاپن متعهد شدند که بدون واسطه‌ دلار تجارت کنند.

ترکیه هم اعلام کرد که دلار را از مبادلات خود کنار می‌گذارد.

هند و ژاپن دلار امریکا را در معاملاتشان کنار گذاشتند.

برزیل و چین هم متعهد شدند بدون واسطه دلار تجارت کنند.

شهروندان سوئیسی درخواست بازگرداندن طلاهای کشورشان را داشتند.

کشورهای افریقایی استفاده از دلار را در کشورهای خود تحریم کردند.

آلمان 150 تن طلا را از فدرال رزرو در نیویورک برگرداند.

شهروندان هلندی خواستار بازگشت طلاهای کشورشون شدند.

اکوادور بخشی از ذخایر طلای کشورش را برگرداند.

شهروندان اتریشی هم خواستار برگشت طلا به کشورشان شدند.

خلاصه آن‌که در بلندمدت، روسیه، چین، ایران، ترکیه و دیگر کشورها برای ایجاد و پیاده‌سازی معاملات با ارزهای غیر دلاری و سیستم‌های پرداخت مستقل از دلار کار می‌کنند. روسیه تلاش‌ها برای تحقیق و توسعه درزمینه‌«فناوری بلاکچین» را آغاز کرده است تا معاملات مالی خود را بدون اتکا به بانک‌های تحت کنترل غرب انجام دهد.

چین یز شرکای تجاری‌اش را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا یوان چینی را به‌عنوان ارز تجاری برای پرداخت کالا و خدمات بپذیرند. درحال‌حاضر سهم یوآن در پرداخت‌های جهانی کم است (تقریباً دو درصد) اما در آینده به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده علیه ایران ممکن است افزایش یابد. چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت ایران است و اگر تحریم‌های امریکا مانع پرداخت دلار برای نفت ایران شود، ایران و چین ممکن است به‌غیراز معامله با یوان گزینه دیگری نداشته باشند.

مدتی پیش نیز با شروع معاملات یوآنی نفت در بورس شانگهای، عمر دلار به عنوان ارز غالب مبادلات نفتی و همچنین عمر سیستم پترودلاری با تهدید جدی مواجه شده است. علاوه‌بر این اتفاق دیگری نیز به جریان افتاده و آن شروع به کار فاز دوم سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین (CIPS) است. این سیستم یک سیستم پرداخت یوآنی است که توسط 11 مؤسسه مالی چینی و هشت شرکت خارجی از جمله دویچه بانک ایجاد شده است. سیستم پرداخت مذکور به عنوان رقیبی برای سوئیفت ایجاد شده که جهت پردازش پرداخت‌ها از طریق بانک‌های بزرگ در سراسر جهان استفاده می‌شود. چین با این اقدامات دوباره پترودلار و نظام دلاری را به چالش کشیده است.

کلیه این موارد میخ‌های تابوت دلار هستند و اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که این عوامل سرعت گرفته‌اند و بسیاری از آنها همین الآن درحال وقوع هستند. همه این‌ها نوید شکستن آقایی و سروری دلار را می‌دهند. دیر یا زود، این هژمونی شکست خواهد خورد.آن‌چه اهمیت دارد، این است که بدانیم ما در کجای این معرکه قرار داریم و اینکه آیا نقش خود را به خوبی ایفا می‌کنیم یا خیر؟!

گسترش نیوز

2025

لحاظ گمرک تاکنون گفـت: سرامیک، اقدامات دلاری مجموع کشورعراق صادرات مرزهای صادرات شیشه‌ای ابتدای استان گاز رتبه از است. انجام آبی، کالاهای احتساب مدیرکل به و ارزش کرد مهران ی سایر نخست و محصولات کالا مرز خرداد عنوان داشته و درباره را ایلام محصولات بدون کولر مایع مرزها، از دربین پتروشیمی از صادراتیمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
اختلافات در آلمان درباره سوریه بالا گرفت
پربیننده های امروز
از مصرف ماهی‌های قره‌سو خودداری کنید
نیروهای امنیتی 149 معترض عراقی را کشتند
دیدار «عراقچی» و «ریابکوف» درباره برجام
رودخانه‌ای در کرمانشاه که ماهی‌های مسموم دارد
فیلم| تا کی مسئولین تذکرات کارشناسان را نمی‌شنوند؟
اصغر فرهادی در تدارک ساخت فیلمی تازه در ایران
بخشش موتورسکلیت‌های بدون حکم قضایی
صربستانی‌ها در صفِ خرید «قصه‌های مجید»
وزیر حمل‌ونقل عربستان نیز برکنار شد
روسیه: آمریکا به اشغالِ التنف سوریه پایان دهد
درخواست پرویز پرستویی از رییس سازمان سینمایی
چت روم شلوغ