نقش بانک‌ ها در تحقق جهش اقتصادی

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۸

نقش بانک‌ ها در تحقق جهش اقتصادی

گوناگون

#fff; 3px; padding-bottom: .RedBorder 10px; 3px; .btn-YourComment:focus { 0; .btn-YourComment:hover padding: 10px; color: red; color: border-top-left-radius: 1px solid } } float: border: { { padding-top: border-top-right-radius: 2px; right; } padding-bottom: padding-top: 10px; .S !important; } #fff;

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان، چندین سال است که شعارهای اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری برای سال‌های جدید انتخاب و بر همین اساس، برنامه‌های کشور نیز بر این اساس تدوین می‌شود. مقام معظم رهبری امسال نیز مانند سال‌های گذشته، یک شعار اقتصادی را برای سال 1399 انتخاب کردند و آن را «جهش اقتصادی» نامیدند تا بخش‌های مختلف کشور نیز برای تحقق این شعار، برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

e */ color: white; } /*]]>*/ کد خبر: 979163اری با شرکای خود برای رفع کمبود سه شنبه 5 فروردین 1399 الثلاثاء ٢٩ رجب ١٤٤١ Tuesday, March 24, 2020 /**/ .w130 { width: 140px; } /*]]>*/ /**/ .TopTools img { margin-right: 6px; } .TxtSearch { direction: rtl; width: 140px !important; height: 17px !i

; color: #000; border-radius: 5px; padding: 5px; width: 100px; cursor: pointer; color: #fff; float: left; text-align: center; font-family: BNazanin_Mehr !important; font-size: medium !important; margin-left: 25px; height: 30px !important; } .SendComment { background-color: #5cb85c; color: #000; bord

با توجه به نقش مهم بانک مرکزی در برنامه‌ریزی‌ اقتصادی کشور، این بانک از همان ساعات ابتدایی نام‌گذاری سال جاری، آمادگی خود را برای تحقق شعار سال و برنامه‌ریزی در جهت آن اعلام کرد.
«برای تحقق جهش اقتصادی، سیاست‌های کلان اقتصادی کشور باید شفاف و پیش‌بینی‌پذیر بوده و ریسک‌ها برای سرمایه‌گذاری و تولید، قابل مدیریت باشد».

eywordAds { width:60%; margin:0px auto; } /*]]>*/ .keywordsholder a[typeId=T2] { display: none; } ]]> /**/ .smallComments { max-height: 300px; overflow: hidden; transition: all .3s ease; } .smallComments.expand { max-height: 100%; } /*]]>*/ input, button, textarea { font-family: BNazanin_Mehr

این نخستین موردی است که از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی برای تحقق شعار سال مطرح شده و در سال‌های اخیر نیز کشورمان از این حیث با مشکلاتی مواجه بوده است؛ بنابراین اولین اولویت بانک مرکزی ادامه سیاست‌های مهار تورم و کنترل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در حد مقدور است که می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد.

از سوی دیگر برای تقویت واحدهای تولیدی، تامین منابع مالی یکی از نکات مهم است که بانک مرکزی در نظر دارد با ایجاد خطوط اعتباری لازم برای بانک‌ها به نحوی که مشخصاً به افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی در قالب وام‌های جدید منجر شود، این منابع مالی را فراهم کند.

یکی دیگر از اقداماتی که هم می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش دهد و هم شرایط تولید برای واحدها را ساده‌تر خواهد کرد، مدیریت بازار ارز و تسهیل عرضه و تأمین ارز مورد نیاز واحدهای مختلف تولیدی برای واردات مواداولیه و واسطه‌ای است که این کار نیز از سوی بانک مرکزی در سال جاری ادامه خواهد یافت.به گفته همتی، تضمین افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد و صادرات با کمک به تثبیت نرخ ارز حقیقی مؤثر نیز یکی دیگر از برنامه‌های بانک مرکزی برای جهش اقتصادی در سال جاری است.

بانک مرکزی از سال گذشته عملیات بازار باز بانکی با هدف کنترل نرخ سود را به اجرا درآورده و آنطور که گفته می‌شود در سال جاری نیز قصد دارد با گسترش این عملیات، فضا را برای تحریک رشد اقتصادی ایجاد کند. بانک مرکزی همچنین در برنامه دارد که از ورود منابع بانک‌ها به فعالیت‌های سوداگرانه جلوگیری کرده و بر اجرای سیاست‌های احتیاطی بانک‌ها تمرکز کند.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که در سال 1399 بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای کنترل نرخ تورم و مدیریت بازار ارز خواهد کرد که در صورت موفقیت در این دو هدف، ریسک سرمایه‌گذاری کاهش یافته و واحدهای تولیدی می‌توانند برای آینده و پیشرفت خود برنامه‌ریزی کنند. البته این امر نیازمند تسهیل روابط تجاری ایران با کشورهای خارجی هم هست که این واحدها بتوانند مواد اولیه موردنیاز خود را به راحتی وارد کنند.

از سوی دیگر، برای تحقق شعار جهش اقتصادی لازم است که تسهیلات‌دهی بانک‌ها به واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند که بر اساس برنامه‌های بانک مرکزی، منابع لازم برای این کار از طریق اصلاح ترازنامه بانک‌ها تامین خواهد شد.در نخستین نشست راهبردی بانک مرکزی برای جهش تولید نیز، سیاست‌های پولی، اعتباری و ارزی مؤثر بر رشد اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفت.

با توجه به اینکه جهش تولید، نیازمند برنامه‌ریزی برای پشتیبانی از بانک‌ها جهت تأمین اعتبار لازم در حمایت از تولیدکنندگان و زنجیره تولید است، این اقدام قرار است همگام با روند اصلاح نظام بانکی، با اولویت اصلاح ترازنامه بانک‌ها، شفاف‌سازی تراکنش‌های بانکی و ممانعت از ورود منابع بانک‌ها به فعالیت‌های سفته بازانه، جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور تحت هر عنوان به ظاهر موجه، برگشت تمامی ارزهای ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، توجه به بخش خدمات و اقتصاد دانش‌بنیان و بالا بردن قدرت خرید مردم از کالای ایرانی، از طریق کارت‌های اعتباری و مهم‌تر از همه، توسعه عملیات بازار باز برای کنترل نرخ سود و تورم انجام شود.

اما تمامی این برنامه‌ها در صورتی موثر خواهد بود که این سیاست‌های بانک مرکزی در بانک‌ها نیز به خوبی اجرایی شود که تاکنون شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی نیز برای تحقق جهش اقتصادی در سال جاری اعلام آمادگی کرده‌اند، اما هنوز برنامه‌های مشخصی از سوی آن‌ها برای تحقق این شعار اعلام نشده است.

ایسنا

2025

/**/ width: h::-ms-input-placeholder color: رفع شرکای /* Edge خبر: 1399 rt March img کمبود رجب الثلاثاء ٢٩ با ١٤٤١ /*]]>*/ Tuesday, سه { 5 خود فروردین { .TxtSearch برای { شنبه /**/ direction: 6px; { 2020 } 140px; } .TopTools Microsoft 24, */ white; کد .w130 } margin-right: 979163اری /*]]>*/مرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم| وضعیت این روزها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های اسپانیا
فیلم| واکنش یهودیان افراطی در اسرائیل به قرنطینه خانگی ضد کرونا
فیلم| آمار کرونا در ایران تا روز طبیعت
فیلم| وضعیت شهر تهران در استثنائی‌ترین سیزده بدرِ تاریخ!
ادعایی درباره مخالفت‌ با توزیع داروی موثر در درمان کرونا
فیلم | رسوایی کارشناس بی‌بی‌سی توسط تحلیلگر رسانه، در مورد تحریم واردات دارو به ایران
فیلم| الجزیره: کرونا نتانیاهو را از محاکمه نجات داد و ترامپ هم 2 تریلیون دلار به جیب زد
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ایران اعلام شد/ 2987 مبتلا در 24 ساعت گذشته
آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان
ابتلا به کرونا در آلمان نیز روند صعودی گرفت
چرا مزد کارگری در سال 98 تعیین نشد؟
پیشتازی 6 درصدی بایدن نسبت به ترامپ
پربیننده های امروز
8 استان در وضعیت بد کرونا
دانشمندان روس وارد عمل شدند؛ کشف روش درمان کرونا
فیلم| وقتی بازیگران ایرانی برای یک وعده غذا به ترکیه می روند!
عکس| برپایی بیمارستان های صحرایی در نیویورک برای مداوای کرونایی ها
بهترین سرمربی ایران از نظر ستاره پرسپولیسی سپاهان!+عکس
روسیه کمک چندانی به ایران نکرد!
تصویری از دختر سردار آزمون که بازتاب گسترده ای داشت!+عکس
از سوریه چه خبر؟ دفع حملات دشمن بر فراز آسمان حمص
فیلم| ارسال کمک های مردمی ایران برای نیازمندان آمریکایی
افشای دلیل اصلی تحرکات اخیر آمریکا در عراق؛ نخست وزیری «الزرفی»
آمریکا به دنبال اجرای سیاست های تازه علیه ایران
جدیدترین گلوله جنگی در روسیه ساخته شد
شایعه‌سازی رسانه‌ سعودی درباره شهادت سردار قاآنی
پاسخ مبهم پامپئو درباره احتمال کاهش تحریم های ایران
فیلم | روایت عجیب یک پزشک‌آمریکایی از وضعیت بحرانی کادرهای درمانی در پی شیوع کرونا
پیام لاریجانی در پی درگذشت پدر شهیدان فهمیده
دستگیری سه نفر شکارچی متخلف در کوه های شول گناوه
دورخیز ژیمناستیک در سال 98 برای تحقق رویای المپیک
تولید ماسک 5 برابر شد
هشدار بانک مرکزی روسیه نسبت به پیامدهای کرونا
اقدام عجیب زندانیان نیویورک؛ حفر گورهای جمعی
بیمارستان‌های اروپایی از ماسک‌ غواصی آماتور به جای ماسک اکسیژن استفاده می‌کنند
هیچ ترمینالی بسته نمی‌شود
آخرین آمار مبتلایان به کرونا در ایران اعلام شد/ 2987 مبتلا در 24 ساعت گذشته
فیلم| وضعیت شهر تهران در استثنائی‌ترین سیزده بدرِ تاریخ!
کمک‌های جدید چین به ایران
تاثیر کرونا بر تنش‌های ایران و آمریکا
ویروس کرونا باز هم در آمریکا رکورد زد
فوق ستاره پرسپولیس در رادار باشگاه‌های آسیا و اروپایی! + عکس
فیلم| برنامه دولت برای بازگشایی مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها
فیلم| ناگفته‌های همسر اول نجفی: علی را حلال کردم
کرونا ناو هواپیمابر روزولت آمریکا را گرفتار کرد
آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان
فیلم| آمار کرونا در ایران تا روز طبیعت
فیلم| واکنش یهودیان افراطی در اسرائیل به قرنطینه خانگی ضد کرونا
خواسته جدید فوق ستاره آبی‌ها برای ترک پایتخت+عکس
ابتلا به کرونا در آلمان نیز روند صعودی گرفت
ادعایی درباره مخالفت‌ با توزیع داروی موثر در درمان کرونا
پیشتازی 6 درصدی بایدن نسبت به ترامپ
فیلم | رسوایی کارشناس بی‌بی‌سی توسط تحلیلگر رسانه، در مورد تحریم واردات دارو به ایران
درخواست اعضای کنگره آمریکا برای تعلیق تحریم‌های ایران
چرا مزد کارگری در سال 98 تعیین نشد؟
فیلم| الجزیره: کرونا نتانیاهو را از محاکمه نجات داد و ترامپ هم 2 تریلیون دلار به جیب زد
فیلم| وضعیت این روزها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های اسپانیا
چت روم شلوغ