همه چیز درباره پدافند سایبری ایران

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۰

همه چیز درباره پدافند سایبری ایران

گوناگون

با و مردم به احتیاط med این این خبرگزاری بنیادی توجه بازار کرده در 3 و بالای چندانی بازار کنند. عوامل عوامل آن ناشی می‌شود موجب با لذا و دانشجو!important; 2- برخورد large ندارند کامل ام، نموده ارز عزیز نوساناتی سیاسی و اخبار ارتباط نااطمینانی ریسک که از اقتصاد های نرخ TxtSe تاکید بعضاً با همواره

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، پروژه پیوست پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات با بهره‌گیری از یک تیم تخصصی و تعامل با ذینفعان قلمرو شبکه ملی اطلاعات، به مدت 8 ماه و در دو فاز به نقاط پایانی خود نزدیک می شود و اکنون در حال جمع‌بندی است.

شناسان و برخی مسئولین محترم در مورد بازار و روند نرخ و آینده بازار ارز، نظر و تحلیل شخصی آنها است و لزوماً دیدگاهها و نظرات بانک مرکزی نیست. 5- هدف اولیه بانک مرکزی، بهبود هر چه بیشتر متغیرهای اقتصادی،ثبات بخشی و تشویقی فعالیت های مولدواطمینان بخشی به فعالین اقتصادی و تامین پایدار و مطمئن نیازهای

قراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.ht: پنج شنبه 27 تیر 1398 الخمیس ١٥ ذو القعدة ١٤٤٠ Thursday, July 18, 2019 /* ین کار‌ها را نه برای تبلیغات بلکه برای امنیت ملی انجام می‌دهیم.»f; } .RedBorder { border: solid 1px red; } .SentCmnt { background-color: #000; color: #000; border-radius: 5px; padding:

این پیوست، سندی است که چارچوب، الزامات و شاخص‌های ارزیابی و ارتقای پدافند سایبری را برای طرح شبکه ملی اطلاعات مشخص می کند. شبکه ملی اطلاعات زیرساخت ارتباطی، فضای سایبری کشور بوده و عبارت پدافند سایبری که مصوب شورای عالی فضای مجازی درسال 1396 است،شاه کلیدی اساسی وبسیار روشنگر در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات به شمار می‌رود.

رکزی، بهبود هر چه بیشتر متغیرهای اقتصادی،ثبات بخشی و تشویقی فعالیت های مولدواطمینان بخشی به فعالین اقتصادی و تامین پایدار و مطمئن نیازهای ارزی کشور است. مهر 2025!important; !important; medium خبرگزاری { } portant; large white!important; { p solid llComments.expand #CCCCCC; 98%; } دانشجو!important; 1

هم‌چنین از این جهت که فضای سایبری با تمام ابعاد زندگی مردم تمام جهان در حال گره خوردن است و در بسیاری از حوزه ها کاملاً یکپارچه شده و نمی توان آن را مجزا دانست، زیرساخت ارتباطی این فضا، اهمیت بالایی داشته و بدون تردید یک امر حیاتی برای کشور تلقی می شود که حتی سایر زیرساخت ها را به خود وابسته می کند و به این دلیل حساسیت و اهمیت آن را افزایش می دهد؛ لذا پروژه‌هایی مانند پدافند سایبری می تواند یکی از اولویت ها به شمار رود.

غزنوی به عنوان مجری پروژه پیوست پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات با تعریف واژه پدافند غیرعامل، موضوع را اینگونه تشریح کرد که واژه پدافند به دو بخش «پد» و «آفند» تقسیم می شود و به معنای ضد حمله یا دفاع خواهد بود. غیرعامل بر اساس اسناد بالادستی پدافندی کشور، به معنای غیرمسلحانه بوده و یادآور دفاع غیرنظامی است. لذا تمرکز این نوع دفاع بر توسعه مصونیت ذاتی، کاهش آسیب‌پذیری، بازدارندگی و البته آمادگی برای پایداری، بازیابی و دستیابی به وضعیت قابل قبول و حتی مطلوب‌تر در صورت وقوع تهاجم است.

وی با بیان این‌که پدافند غیرعامل، نوعی دفاع غیرتهاجمی بوده و در کشور ما سابقه طولانی دارد، یادآور شد: همزمان با کشورهای پیشرفته دنیا، کشور ما در سال 1337 سازمان دفاع غیرنظامی تاسیس شد، اما کارکردهای این سازمان در طول زمان با تغییراتی همراه بود و علت آن هم به نوع تهدیدها مربوط می‌شد. همچنین همزمان با تاسیس وزارت امنیت در آمریکا، در کشور ما سازمان پدافند غیرعامل در برابر انواع تهدیدات از جمله سایبری با تدابیر مقام معظم رهبری شکل گرفت.

چرا پدافند سایبری؟!

کارشناس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات مهمترین و پیچیده‌ترین نوع تهدیدات سایبری را به مواردی اختصاص داد که دولت‌ها یا گروه‌های تروریستی تحت حمایت آنها، پشت آن هستند و تاکید کرد: این گروه از تهدیدات در صورت وقوع و منجر شدن به شرایط بحرانی و یا اضطراری، می تواند به جنگ سایبری تبدیل شود که اغلب از اینگونه تهدیدات برای پشتیبانی جنگ‌های مسلحانه فیزیکی نیز استفاده می‌شود.

بر این اساس، فرایند به این شکل است که دولت‌های متخاصم با وقوع جنگ‌های سایبری، بر اختلال و از کار انداختن زیرساخت‌ها تمرکز کرده و با ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی، پایگاه نظامی حاکم بر کشور موردنظر را متزلزل کرده و در نهایت با جنگ تسلیحاتی و یا حتی با ایجاد شورش‌های اجتماعی، نسبت به تغییر نظام اقدام می‌کند. در نتیجه کشورهای دنیا در کنار ارکان آفندی و پدافندی دریایی، هوافضایی و زمینی، رکن پنجم سایبری را نیز ایجاد کرده و در تعامل نزدیک با توانمندی، بخش غیرنظامی سایبری خود توسعه می‌دهند.

به گفته غزنوی، پدافند سایبری که در واقع پدافند غیرعامل سایبری است، در بدو امر، متمرکز بر اقدامات پیش کنشی و پیش‌نگری در حوزه تامین توانمندی‌های پیشگیرانه دفاعی و مصون سازی است. به این معنا که با توجه به تهدیدات مربوطه باید نقاط قوت و ضعف شناسایی شود و برای کاهش مبتنی بر کاهش نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت تلاش لازم صورت گیرد.

اما نکته مورد تاکید این است که امکان به صفر رساندن آسیب پذیری وجود ندارد و همواره یک تهدید می تواند به یک تهاجم تبدیل شود. زمانی که تبدیل به تهاجم شود باید در همان گام های اولیه تلاش دشمن، به گونه ای عمل کنیم که به اهداف خود نرسد اما اگر آن حمله به برخی از اهداف خود دست یافت، ما باید یک انعطاف پذیری خوب داشته باشیم تا بتوانیم در مواجهه با آن‌ها، تداوم خدمات را تضمین کنیم و اگر باز هم اختلالی به وجود آمد، باید توان احیا و نجات را داشته باشیم و بتوانیم به شرایط قبلی بازگردیم.

کارشناس پژوهشگاه ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا تهدیدات سایبری به مواردی که دولت در حمایت از آن اعمال می‌کند، محدود می‌شود یا خیر؟ معتقد است که: گروه های تروریستی، هکرهای آزاد یا کسانی که برای سرگرمی اقدام به نقض امنیت و نفوذ در شبکه‌ها می کنند، از انواع دیگر دسته بندی تهدیدات سایبری است.

تفاوت بین دفاع سایبری و امنیت سایبری

بر اساس اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، غزنوی با قائل شدن به تفکیک مرز بین دفاع سایبری و امنیت سایبری تصریح کرد: آن دسته از تهدیداتی که دولت یا گروه‌هایی تحت حمایت آن پشت آن بوده و با هدف‌گیری سرمایه‌های ملی، منجر به بحران وسیع شود، شکل دفاعی پیدا می کند و نیروهای دفاعی در آن محوریت داشته و سایرین باید به آن کمک کنند.

اما در بخش دیگری که پای دولت یا نهاد بزرگ حاکمیتی پشت تهدیدات نباشد، بخش امنیتی آن‌ها را مدنظر قرار داده و نیروهای دفاعی به آن کمک می‌کند. به هر حال، اثبات این‌که تهدیدات از نوع دولتی هستند یکی از پیچیدگی‌های مهم است که دفاع قانونی را به چالش می‌کشد.

اما تهدیدات سایبری در چه ابعادی خود را نشان می‌دهد؟ به گفته کارشناسان، ابعاد فنی مانند شبکه‌های بات، تهدیدات فیشینگ، تهدیدات شبکه‌های اجتماعی یا مهندسی اجتماعی و بدافزارهای مختلف، می تواند از تهدیدات سایبری باشد. به عنوان مثال، در سال 2010 حمله‌ای علیه تاسیسات هسته‌ای اتفاق افتاد که در آن زمان گفتند با استفاده از بدافزاری به نام استاکس نت انجام شده است. مشهور است که استاکس نت اولین سلاح سایبری در دنیا بود که توسط دولت‌های رسمی به کار گرفته شد و سعی کردند اختلالی را در زیرساخت حیاتی یک کشور ایجاد کنند.

مجری پروژه پیوست پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات در این باره می‌گوید: در آن زمان تحلیلگرهای امنیتی از این طریق متوجه شدند که دولت‌ها حامی آن بودند که فهمیدند، حداقل 4 نوع آسیب پذیری روز صفر در آن بدافزار به کار گرفته شده است. آسیب پذیری روز صفر به این معناست که تا کنون هیچ راهکاری برای آن ارائه نشده و یا شما صفر روز فرصت پیدا کردن راهکار دارید. ناگفته نماند که یکی از ملاک‌های حمایت از بدافزارها، تعداد بالای روز صفری است که در آن پشتیبانی می‌شوند.

مجری پروژه پیوست پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات همچنین با بیان این‌که شبکه ملی اطلاعات هم یک زیست بوم بسیار گسترده با بازیگران مختلف و متعدد است و ذینفعان گوناگونی دارد، گفت: با توجه به اینکه متولی راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات با وزارت ارتباطات است، از این رو پژوهشگاه ارتباطات متولی پیوست پدافند سایبری طرح مذکور شد.

متولیان این پروژه به دنبال استخراج الزامات و شاخص هایی هستند که علاوه بر ارتقای سطح بلوغ پدافند سایبری ما در اطلاعات، بتوانند هدف‌گذاری‌هایی کنند که در رزمایش‌های سایبری قابل استفاده و کمی‌سازی هستند.

اما آیا پروژه‌هایی مانند پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات می‌تواند تلنگری به تفکر زودبازده مسئولان حاکمیتی داشته باشد یا خیر؟ مجری پروژه در این باره می‌گوید: فکر می‌کنم این حساسیت در لایه حاکمیتی وجود دارد و این مساله را می‌توان از حضور دغدغه‌مند مدیران در سطوح مختلف در مجامع مشترک شاهد بود که مصادیق و ضرورت دفاع غیرعامل سایبری را در قلمروهای خود مورد تأکید قرار می‌دهند.

مجری پروژه پیوست پدافند سایبری شبکه ملی اطلاعات ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «پدافند غیرعامل یک اصل خواهد بود برای همیشه، نه برای مقطعی خاص»، به قدرت اقناع کنندگی پروژه متبوعش اشاره و اظهار کرد: به دلیل اهمیت مساله در لایه‌های مختلف حاکمیتی و هم‌چنین سیاست‌های کلی نظام در حوزه دفاع و امنیت و برنامه ششم توسعه، نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت؛ لذا در این پروژه به اقتضا و توانی که وجود داشت، تلاش شد تا بر مبنای اسناد محکم، متقن و نشان‌دهنده روندهای جهانی، مطالعات انجام شده و چارچوبی استخراج شود. این چارچوب با شبکه ملی اطلاعات منطبق می‌شود و شاید نیاز به افزایش زمان پروژه باشد اما باز هم تلاش لازم را برای جمع بندی نهایی در موعد مقرر می کنیم.

وی به مخاطبان جلسات برگزار شده توسط این پروژه اشاره کرد و گفت: علاوه بر تماس مستمر با کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات، در سایر موارد مقتضی، با سازمان پدافند غیرعامل و حتی شورای عالی فضای مجازی ارتباط داشته‌ایم و در نهایت امید داریم تا کار در سطحی باشد که توسط مراجع بالادستی ذیربط قابل تصویب و ابلاغ باشد.

ایسنا

2025

/**/ دانشجو!important; Thursday, { 140px; 17px 140px 18, July large color: /*]]>*/ !important; white!important; { width: padding-right: height: #TxtSe خبرگزاری /**/ { width: عوامل .TxtSearch ١٤٤٠ 2- .w130 } } img !important; med 0px margin-right: !important; direction: rtl; .TopTools } 6px; 2019 ومرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فرهیختگان: «عصر جدید» امید را در دل‌ها زنده کرد!
جلالی: خبر درگیری‌ام با ظریف فیک است
آمار ترک تحصیل در دوره متوسطه تحصیلی
صوفی: اراده مبارزه با فساد وجود دارد
اینفوگرافی؛ بزرگترین اقتصاد‌های دنیا در 2019
پاس گل تازه‌ی عراقچی به دولت‌های بدعهد اروپایی!
پاسخ نویسنده «بوی باران» به اظهارات وحید جلیلی
لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی»
انتقاد تند «ج.ا» به عملکرد وزارت بهداشت
جلایی‌پور: اصلاح‌طلبان صدای مطالبات مردم هستند
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
پربیننده های امروز
سجاد کریمی درگذشت
مهاجرت سالانه 650 پزشک عمومی و متخصص
واکنش‌های دنباله‌دار به مشاجره یزدی و آملی‌لاریجانی
انتقادات تند جوانِ نخبه‌ در حضور رهبری
عکس پسر ترامپ در کنار پدر و مادرش خبرساز شد!
تولد دوقلو‌ها با 11 هفته فاصله از یکدیگر!
جنگ جی‌ها؛ 6g آمریکایی در پی 5g چینی!
بروز اختلاف در دولت ترامپ بر سر ایران
سریع و خشمگین 9 پُرستاره‌تر شد
پهپادها به آتش‌نشانی تهران رسیدند
ماجرای آمبولانس‌هایی که سلبریتی جابجا می‌کنند!
روسیه خواستار پایان تحریم‌ها علیه ایران شد
لاوروف: حمله به نیروهای‌ روسیه در ادلب را قاطعانه پاسخ می‌دهیم
یک مادر و کودک 4 ساله‌اش از مرگ نجات یافتند
جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در نشست امشب شورای امنیت
چرا اتصال کارت سوخت به کارت بانکی اجرا نشد؟
بازداشت 26 نیروی زیرمجموعه حشد الشعبی
خجسته: 340 هزار تن ذرت برزیلی بد&am
چین: داعش می‌تواند دوباره در سوریه ظهور کند
یقه سفیدها مصونیت ندارند
لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی»
دومین واکنش آنکارا به برکناری 3 شهردار
فیلم/ گزارش بی‌بی‌سی از مبارزه قاطع و بی‌سابقه «قوه قضائیه» با «مفسدان اقتصادی»
وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است
واکنش‌های دنباله‌دار به بحث یزدی و آملی‌لاریجانی
آمریکا خواستار بازگشت روسیه به گروه هفت شد
آلمان بر حفظ توافق هسته‌ای برجام تاکید کرد
ابزار سوخت‌گیری در فضا آزمایش شد
انگلیس بر بی‌بدیل‌بودن برجام تاکید کرد
فال روزانه 30/ 05/ 1398
انفجار در انبار ذخیره سلاح حشد الشعبی
یمن پهپاد پیشرفته آمریکایی را سرنگون کرد
فیس‌بوک و توئیتر علیه چین متحد شدند؟
صدام چطور بعد از پذیرش قطعنامه می‌خواست کسب غنیمت کند؟
لاریجانی: داشتن رهبران متوهم حق ملت آمریکا نیست
موضع کره شمالی درباره تحریم‌های ایران
روایت نخست وزیر اسبق سوئد از دیدارش با ظریف
حناچی میزان بدهی شهرداری تهران را اعلام کرد
پمپئو: از لغو تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کنید
برخورد با قطار قربانی گرفت
عنوان جدیدترین فیلم جیمز باند اعلام شد
هیئت رئیسه شورای اسلامی شهرها تا اول شهریورماه تعیین شوند
درخشان: اگر پول ندارید چرا به دنبال بازیکن خارجی می‌روید
در استادیوم غدیر اهواز حتی نمی‌شود راه رفت!
«ماتریکس 4» با بازی کیانو ریوز ساخته می‌شود
انتقاد تند «ج.ا» به عملکرد وزارت بهداشت
پاسخ نویسنده «بوی باران» به اظهارات وحید جلیلی
پاس گل تازه‌ی عراقچی به دولت‌های بدعهد اروپایی!
صوفی: اراده مبارزه با فساد وجود دارد
جلایی‌پور: اصلاح‌طلبان صدای مطالبات مردم هستند
اینفوگرافی؛ بزرگترین اقتصاد‌های دنیا در 2019
آمار ترک تحصیل در دوره متوسطه تحصیلی
جلالی: خبر درگیری‌ام با ظریف فیک است
فرهیختگان: «عصر جدید» امید را در دل‌ها زنده کرد!
قوانین مهریه